shop.musicserver.cz
Metronome Prague, Výstaviště, Praha, 22.6.2023

Parný první den festivalu Metronome Prague trpěl řídkým programem i střídmou účastí

Vydáno: 23.06.2023 13:32 v sekci Naživo - Josef Martínek | foto: Honza Průša

Šestý ročník festivalu Metronome Prague sice už ve středu zahájily koncerty Queens Orchestra a Davida Kollera, ovšem i první řádný den působil spíše jako zahřívací kolo. Diváci se sice dočkali headlinerů Jamiroquai a Aurory, celkový program byl ale na akci takových rozměrů překvapivě chudý.

Live: Metronome Prague

místo: Výstaviště Praha
datum: 22. června 2023
vystoupili: Jamiroquai, Aurora, MIDI LIDI & David Žbirka, Aiko, Biig Piig, Monkey Business, ROXO3M3N, Tolstoys, Priest a další
Fotogalerie

Hlavní scéna nabídla ve čtvrtek tři vystoupení, přičemž úvodní ROXO3M3N, zástupci domácího undergroundu, na ni viditelně nepatřili. O to záhadnější je, proč parta z Vysočan hlásící se ve své tvorbě k elektronice a psychedelii dostane na nejvýznamnějším pódiu prostor i v pátek.

Druhou největší Park stage pořadatelé v první den ani neotevřeli a ČT Fontána stage nabídla u Křižíkovy fontány pouze dvě vystoupení. Hrálo se sice také na dalších místech, ve vnitřních prostorách i před samotným areálem, nechyběl ani doprovodný program zahrnující zábavu pro děti, podcasty nebo třeba únikovou hru. Přesto se šlo stěží zbavit dojmu jisté nadbytečnosti čtvrtečního line-upu, protože těch pár kapel by se jistě dalo vmáčknout do zbývajících dvou dnů, jejichž harmonogram na hlavních jevištích ostatně také není nahuštěný.

Metronome Prague 22.6.2023
© Honza Průša
První návštěvníci byli do areálu vpuštěni úderem čtvrté odpoledne a v úvodních hodinách se dali počítat spíše na stovky než na tisíce. V parném dni měli k dispozici dostatek míst k občerstvení i k odpočinku před sluncem, z hlediska komfortu si tedy organizátoři zaslouží pochvalu.

S blížícími se sety večerních headlinerů se areál začal více plnit, ovšem v porovnání s masovými událostmi typu Colours Of Ostrava či Rock for People je stále znát, že si Metronome Prague svoje publikum stále ještě hledá. Lze konstatovat, že živější a vřelejší festivalová atmosféra vládne i na akcích, jako jsou Hrady CZ nebo Benátská!, které si vystačí s ryze domácím line-upem.

O jeden ze stěžejních bodů dne se u Křižíkovy fontány postarali MIDI LIDI, kteří vzdali speciální poctu Mirovi Žbirkovi za asistence jeho syna Davida.

Nemoderný chlapec z ulice poznania (MIDI LIDI & David Žbirka)

MIDI LIDI a David Žbirka, Metronome Prague 22.6.2023
© Honza Průša
Celý program měl premiéru již loni na slovenském festivalu Pohoda, kde parta okolo Petra Marka spojila síly s Lacem Lučeničem, který se výrazně podílel na trojici Mekyho desek "Nemoderný chalan", "Chlapec z ulice" a "Zlomky poznania". Podařilo se jim tehdy podchytit zvuk nahrávek zvenku a dám jim nemalý punc vlastní unikátnosti, dodnes to jsou nadčasové záležitosti.

Nemalou měrou k tomu přispěli i MIDI LIDI, kteří nechtěli vzdát jen pouhou poctu legendě naší scény. Většina skladeb prošla změnou hudebního designu, tu přibylo více odkazů na milované Kraftwerk, tu kytarovek nebo zadumanosti Joy Division, z nichž se později stali New Order (Petra můžete často spatřit v triku s motivem přebalu jejich první desky).

Super bonusem byly unikátní projekce, které vzešly z poetiky obalů zmíněných alb a byly zasazeny do míst spojených s tematikou skladeb. Ty vznikly pod drobnohledem Marka Mrkvičky a VJky Majdy Hrubé (ta si během tohoto setu střihla sólo, kdy odzpívala "Pozri"). Snad jen škoda, že byly k vidění jen na bočních plochách.

Stačily "Vzpomínky" a hitovka "Kúp mi knihu", aby bylo jasno, v jakém teritoriu se vše odehraje. Nechyběly tak jejich typické vsuvky, hudební vtípky, beaty a klávesové zkratky - nic však nezbortilo základ vybraných písní. "Do člna" byla prvním trackem, do kterého se více zapojil i David Žbirka, nejenom svým vokálem - do konce vystoupení často hrál střídmé kytarové vybrnkávačky nebo vyťukával do kláves ty nezaměnitelné melodické linky.

"Zlomky" a "Slávou opitý" rozpohybovaly jinak spíše vedrem strnulé publikum. Před "Ideme z PKO" Marek v zápalu nasazení prohlásil, že se jedná o píseň s nejlepším textem, který kdy byl napsán. Vlastně během celé hodinky několikrát připomínal, jak velkými fandy Žbirky všichni jsou.

"Mesto spí" je nezaměnitelný klenot, po němž již následovala rozlučka v podobě "22 dní" v hodně pozměněném vyznění a v mnohém pošpiněné zvukové alternaci. Vše však fungovalo a do sebe zapadalo, a to i přes možný fakt, že skalním fanouškům tyto úpravy nemusely jít zcela pod nos, pokud nedají dopustit na důvěrně známé aranže. (Dan Hájek)

Setlist: Vzpomínky, Kúp mi knihu / Obchodný dom, Do člna, Zlomky, Chlapec z ulice, Pozri, Páči sa mi, Slávou opitý, Ideme z PKO, Mesto spí, 22 dní

Před sedmou hodinou večerní pak došlo na koncert první zahraniční hvězdy, norské zpěvačky Aurory, která se v posledních letech zařadila k miláčkům českého publika. Sedmadvacetiletá umělkyně ze Stavangeru na koncertech stále propaguje svou loňskou desku "The Gods We Can Touch", kterou mezitím představila před rokem ve Foru Karlín.

Aurora, Metronome Prague 22.6.2023
© Honza Průša
Aktuální písně v čele s grandiózně vystavěnou "Heathens" patřily k tahounům setlistu, nedá se však říci, že by na nich vystoupení stálo. Aurora totiž svým éterickým projevem zanechává celkově pozitivní dojem, bez ohledu na to, jaké skladby zrovna znějí.

V jejím způsobu prezentace se mísí popová líbivost, folková křehkost a severská divokost. Vizuálně si většinou vystačila s motivem půlkruhu, který měnil své barevné nasvícení. Bylo to minimalistické a efektní. Celkové vyznění její hudební produkce vedle dvou muzikantů značně podporují ještě dvě vokalistky, které zesilují důraz na nosnost harmonických pěveckých linek. Dalo by se říci, že Aurora, v jednu chvíli mávající duhovou vlajkou, se ukázala jako klidná síla prvního dne festivalu.

Bezprostředně po ní následovala na ČT Fontána stage domácí naděje Aiko. Svou ambici dělat pop na mezinárodní úrovni, jak kvalitativně, tak vizuálně, potvrdila i naživo. Zvolila nápaditý kostým, spolu se dvěma tanečnicemi poctivě nacvičila choreografie k jednotlivým skladbám a především zpívala s vervou a nasazením. Snad jen škoda horšího ozvučení, v němž její hlas občas zanikal.

Aiko, Metronome Prague 22.6.2023
© Honza Průša
Kostru jejího padesátiminutového představení tvořily anglicky zpívané songy, jen ve dvou případech vsadila na češtinu. Zpěvačka přiznala, že některé z odehraných písní ještě dosud nevyšly, za již zveřejněnými singly ale nikterak nezaostávaly. Alenu Shirmanovou a její kapelu se vyplatí dál sledovat.

Na své si přišlo i publikum dalších žánrů, v Rap clubu totiž po promítání svého dokumentu zahráli legendární PSH, ostravský DJ Priest potěšil příznivce taneční hudby v sálu Beats For Metronome Club Powered By Evropa 2. Kladnou odezvu měla v Ploom Moon Clubu irská zpěvačka a rapperka Biig Piig.

Jamiroquai, Metronome Prague 22.6.2023
© Honza Průša
Jasným vrcholem prvního řádného dne však byl večerní koncert funkových ikon Jamiroquai, jehož začátek byl kvůli špatné předpovědi počasí posunut o půl hodiny dopředu - nakonec ale začal zhruba ve 21:15, tedy s asi patnáctiminutovým předstihem oproti původnímu plánu. O hlavním headlinerovi se kolega Honza Trávníček rozepsal v samostatném reportu.

Kdo chtěl zbytek noci dojet na žánrově podobné vlně, na toho v Ploom Moon Clubu čekala speciální sešlost Monkey Business s hostujícími členy J.A.R. nazvaná Monkey Business Spexial.

Hvězdami druhého hracího dne budou francouzská zpěvačka Zaz, britští The Editors nebo německá superskupina Moderat.

Snad se festivalu povede pozvednout poměrně nízko posazenou laťku, protože k označení "metropolitní hudební událost roku", kterou se Metronome Prague honosí v tiskových zprávách, má zatím hodně daleko. Návštěva prezidenta Petra Pavla ani členů Maroon 5, kteří hráli v Praze o den dříve, na tom nic nemění.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zemřel Daniel Vali z Maxim Turbulenc. Bylo mu pouhých 53 let
Zemřel Daniel Vali z Maxim Turbulenc. Bylo mu pouhých 53 let Velmi smutnou zprávu dnes musela na sociálních sítích sdělit kapela Maxim Turbulenc. V pouhých třiapadesáti letech totiž v noci zemřel Daniel Vali, zpěvák a asi nejznámější tvář tohoto seskupení. Podle informací CNN Prima News... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2024 17:00 v sekci Novinky
Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (1/2)
Rozhovory: Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (1/2) Když fiedlerskému zemřel otec, vydal se s Marcellem do Alp a tam společně pracovali na desce, která je jiná. Těžká. Bolavá. Obtížně šlo přistoupit i k rozhovoru - jak se chcete s cizím člověkem bavit o něčem tak osobním? Jak se... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2024 10:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Die Antwoord, Forum Karlín, Praha, 11.4.2024
Naživo: Die Antwoord přivezli do Fora Karlín nenápaditou a krátkou show Jihoafričtí Die Antwoord měli po desce "House Of Zef" skončit a přenechat vládu nad rave hudbou mladším. Inu, nestalo se tak, trio ve složení Ninja, Yolandi Visser a DJ God zahájilo další turné "Reanimated", s nímž zavítalo do... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 20:00 v sekci Naživo
Sum 41 - Heaven :x: Hell 7/10
Recenze: Sum 41 se na "Heaven :x: Hell" loučí poctivou porcí sebe samotných Osmá řadovka pop-punkových legend Sum 41 má být dle jejích slov tou poslední. Na dvou discích nabízí formace dvacet nových písní, kterými reflektuje všechny své zvukové odstíny, sesbírané za téměř třicet let fungování. Jak... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Dvanáctkrát featuring Slash aneb Tucet hostování kytarového mága všude možně
Nejvíc nej: Dvanáctkrát featuring Slash aneb Tucet hostování kytarového mága všude možně Slash je ten legendární chlapík v typickém cylindru a s neodmyslitelným Gibsonem pověšeným na krku - ale už bez cigára v koutku úst. Nejvíc se proslavil v Guns N' Roses, ale teď se pojďme podívat na několik nahrávek, v nichž rodilý... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Metronome Prague přiveze do Prahy jednu z nejžhavějších hvězd popové hudby - britskou zpěvačku Raye (11.04.2024 10:41)
- Video: Aurora v "Some Type Of Skin" tančí mezi manekýnami (01.04.2024 17:06)
- Aurora přiveze své nejosobnější album, které se ale týká nás všech (28.03.2024 18:39)
- Metronome Prague přiveze držitelky Brit Awards 2024 The Last Dinner Party (05.03.2024 10:11)
- Michael Kiwanuka se vrací do Prahy. Na Metronome Prague přiveze čarovnou směs soulu, psychedelie, funku a gospelu (25.01.2024 10:58)
- Video: Aurora v bolestném videoklipu "The Conflict Of The Mind" zasedla k rodinné večeři (24.01.2024 08:04)
- Unikátní premiéra na Metronome Prague 2024: The Blaze přivezou nezapomenutelný zážitek pro oči i uši (19.01.2024 12:56)
- Rozhovory: Aiko - Jsem dítě štěstěny. Žiju ve své bublině, kde často obviňuji sama sebe (03.01.2024 18:30)
- České barvy bude na Eurovizi hájit zpěvačka Aiko, nechala za sebou MYDY i Lenny (13.12.2023 17:06)
- Milky Chance přivezou svůj hypnotizující groove na Metronome Prague 2024 (23.11.2023 11:54)

ALBUM TÝDNE 15/2024

Conan Gray
Found Heaven

Americká popová hvězdička Conan Gray přichází se svou už třetí řadovkou "Found Heaven". Pětadvacetiletý zpěvák se drží svých obvyklých témat, jako jsou vztahy a láska, přesto se novinka jeho předchozí tvorbě vymyká. Baví svým osmdesátkovým nádechem a také energičností a dravostí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 16.04.
Dave Matthews Band (US) (O2 Universum, Praha)
Út 16.04.
Lil Tracy (US) / Brennan Savage (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.04.
Foreign Beggars (UK) (Bike_Jesus, Praha)
Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Čt 18.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Pá 19.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Themroc The Prodigy Prince Justin Bieber Vladimír Mišík Queen Adele AC/DC Kabát U2 Sia Beyoncé Bono Rush Taylor Swift Liam Gallagher Imagine Dragons Lady Gaga Linkin Park Skyline
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu