shop.musicserver.cz
Jamiroquai, Metronome Prague, Výstaviště, Praha, 22.6.2023

"Ten mrak se blížil." Jamiroquai ale neublížil!

Vydáno: 23.06.2023 16:15 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Honza Průša

Jak jinak nez parafrází dnes už legendární hlášky automobilového závodníka a komentátora Formule 1 Josefa Krále uvést jednu z nejfunkovějších kapel vůbec, která na Metronome Prague byla v očekávání přírodní katastrofy. Nakonec ale všechno dobře dopadlo.

Live: Jamiroquai

místo: Metronome Prague, Výstaviště, Praha
datum: 22. června 2023
setlist: Main Vein, Little L, Space Cowboy, Alright, When You Gonna Learn, Time Won't Wait, Seven Days In Sunny June, Angeline, Cosmic Girl, You Give Me Something, Emergency On Planet Earth, Canned Heat, Funktion, Love Foolosophy, Virtual Insanity

Jamiroquai, Metronome Prague 22.6.2023
© Honza Průša
Úvodem je třeba dát pořadatelům kredit za to, že se od předchozích ročníků a zejména od loňska v řadě směrů viditelně polepšili, a nezbývá než doufat, že se to brzy začne projevovat na návštěvnosti a postupném zahuštění programu. A to třeba i dalšími nadějemi, jakými byla mladá Biig Piig, která je jednou z nominovaných v nejdůležitější hudební anketě, a sice BBC Sound Of 2023. Ta jen zřídka sáhne vedle a vystoupení zpěvačky narozené v roce 1998, která mezi žánry umně přeskakovala, toho budiž důkazem.

Ale zpět k těm pochvalám - stánků s jídlem je víc a nemají všude jen burgery, k placení si nemusíte nabíjet náramky, protože tady žádné nejsou, a několika vylepšení se dočkal i areál, byť stále není ani zdaleka dokonalý (například Ploom Moon stage je na tom s akustikou i klimatizací pořád tristně).

Také se před hlavním pódiem nově objevila štěpková směs, aby se netvořily kaluže a bláto, a dokonce už po konci Aurory organizátoři oznámili všemi dostupnými kanály, že se Jamiroquai posouvají z bezpečnostních důvodů o 45 min dříve, tedy na 21:00 (nakonec sice začali 21:15, ale to je detail). To proto, že podle předpovědi mělo kolem jedenácté večer dojít k bouřce možná ještě horší, než byla ta, která loni zasáhla Becka.

Jamiroquai, Metronome Prague 22.6.2023
© Honza Průša
Že na městském festivalu, který si za headlinery skoro pokaždé volí lehce zaprášené hvězdy devadesátých let a na kterém snad vždycky najdete některou z kapel, v nichž účinkuje někdo z tria Ruppert-Holý-Bárta, dříve či později vystoupí jako hlavní hvězda Jamiroquai, muselo být jasné každému, kdo trochu sleduje, jakým směrem se tato akce vyvíjí.

A skupina s výrazným frontmanem Jayem Kayem tentokrát nedorazila s novou deskou v zádech, jako tomu bylo na Colours Of Ostrava 2017, a na rozdíl od nezaplněné O2 areny v roce 2019 si na Výstavišti z dosud posledního alba "Automaton" nevytáhla už ani kousek. Novinky jsou zatím taktéž v nedohlednu, jak se totiž členové formace nedávno vyjádřili, jde jim to pomalu.

Místo toho muzikanti sahali do starších kolekcí k více či méně ověřeným hitům, které místy protahovali repetitivním opakováním frází do ještě delších kusů než obvykle. Během plných dvou hodin tak sice zaznělo pouhých patnáct písní, jelikož má ale kapela tendenci svůj snadno identifikovatelný zvuk v průběhu let příliš nevyvíjet, pocitově se lidem, kteří ji nemají tolik naposlouchanou, mohl koncert zdát ještě delší.

Jamiroquai, Metronome Prague 22.6.2023
© Honza Průša
U dlouhou dobu platícího vítěze za nejrychleji objeté kolo v Top Gearu a jeho bandu jde ale často o drobnosti. Musíte si jako posluchač všimnout detailů, lehce odlišných zvuků a nástrojů, které daným skladbám dodávají koření a určitou jinakost, protože pokud to neuděláte, budou vám ty songy i díky stále stejnému (ale výbornému!) zpěvu principála splývat.

Například v "You Give Me Something" nejprve dal Sola Akingbola drobné sólo na perkuse, brzy nato ho vystřídal se svým sólem klávesák Matt Johnson. Abstraktními projekcemi velkoměsta a růžového tunelu doprovázená "Seven Days In Sunny June" je mezi fanoušky oblíbená nejen pro svou lehkou, optimistickou náladu, ale i proto, že díky vybrnkávání na kytaru zní krapet odlišně než většina zbývající tvorby Jamiroquai. A zase v "Angeline" je výraznější beat než jindy a Rob Harris si v ní střihl kytarové sólo.

Vůbec nejpříjemnější na celém letošním výstupu ale kupodivu nebyla muzika, nýbrž možnost poznat frontmana a milovníka supersportů mnohem víc jako člověka. To jeho osobnost byla skutečným středobodem pražského večera a byl to také chovatel dvou německých ovčáků, který celou show táhl kupředu. Zatímco před lety se v Ostravě fanoušci těšili hlavně na hity, mezi nimiž mimochodem na "Virtual Insanity" i kvůli počasí a zdravotní indispozici ani nedošlo, tentokrát jste se těšili spíše na zpěvákovy průpovídky.

Jamiroquai, Metronome Prague 22.6.2023
© Honza Průša
"Nevím jak vy, ale já tady cítím mariuhanu. A to mi přijde jako něco, co bych v životě nezkusil!" zavtipkoval. "A vůbec, neměl bych teď na vás zavolat úřady?" přisadil si, načež poznamenal, že své texty zapomíná i bez trávy.

Jindy lamentoval nad tím, kolik let už uplynulo od doby, co on a jeho kumpáni patřili mezi žhavé zboží, a jak jej štve, že se od té doby svět v mnohém zhoršil. Ta zlost stárnoucího muže, který přestává rozumět okolí, se ale nijak nepodepsala na lehkosti, s níž jemné funkové a acidjazzové melodie podával se zavřenýma očima publiku. Škoda jen, že ten koncert byl tak potichu, vždyť jen pár metrů od pódia jste se mohli klidně bavit s vedle stojícími lidmi.

"Kdyby vás zajímalo, kde mám svůj pohyblivý, elektronický klobouk, tak právě teď někdo v Británii sedí doma v ložnici na posteli a diví se, co to všechno umí," vysvětlil s trochou hořkého zklamání situaci, kdy před dvěma týdny svůj ikonický doplněk zapomněl ve vlaku, a Česká republika se tak stala po letech první zemí, kde musel vystoupit bez něj.

Jak je z fotek patrné, vrátil se proto milovník všemožných huček k jednomu ze starších modelů, jinak si ale hlavu s outfitem nelámal a prostě přes sebe hodil obyčejnou teplákovou bundu s nápisem "Replay Chronicle Deluxe 1981-2018". Divákům, mezi nimiž nemohla chybět ani Žofie Dařbujánová z MYDY, to ale bylo jedno. Jakmile se viditelně uvolněný a dobře se bavící frontman pustil alespoň do krátkého tanečního čísla, byli z toho u vytržení.

Jamiroquai, Metronome Prague 22.6.2023
© Honza Průša
Nemilou zkušeností byly technické potíže před přídavkem, kdy se část zvuku úplně vypnula, naštěstí se ji ale podařilo rychle nahodit a na pódiu s netradičně nasměrovanými bednami odposlechů směrem ke zpěvákovi (neměl in-ear odposlechy), se všechno blížilo do hitového finále. To obstaraly singly "Cosmic Girl", "Love Foolosophy" a nakonec ještě už zmíněná "Virtual Insanity" a šlo se v poklidu domů, případně na další program. Ta bouřka, která měla koncert Jamiroquai původně ukončit předčasně, totiž nakonec přišla. Ale k radosti všech až mnohem později.

Celkové shrnutí úvodního dne si přečtěte zde.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 8/2024 - od Roda Stewarta přes MGMT po Amaranthe
Nové desky 8/2024 - od Roda Stewarta přes MGMT po Amaranthe Aktuálním hudebním novinkám vládnou rock a metal. Svorně je zajistili MGMT, kytarista Mötley Crüe Mick Mars, The Snuts, Amaranthe, Borknagar, Darkest Hour a Ace Frehley. Swingem konkurují pouze Rod Stewart a Jools Holland, folkem Hurray For... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2024 22:30 v sekci Novinky | Nové desky
WYFE - Do You Ever Wonder? 9/10
Recenze: "Do You Ever Wonder?" od WYFE je velká deska malé kapely Trojice (+ bubeník, jakého zrovna seženou) WYFE se na podzim roku 2021 blýskla povedeným debutem "Good Times". Na ten nyní navazuje po všech stránkách dotaženější, jen trochu kratší druhou studiovkou. Ta nese název "Do You Ever... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2024 08:00 v sekci Recenze
Kings Of Leon - Mustang 7/10
Video: Kings Of Leon ohlašují novou řadovku klipem k singlu "Mustang". Koukají v něm ze střechy Návrat skupiny Kings Of Leon začíná konečně získávat nějakou podobu. Rocková partička před pár dny ohlásila vydání deváté studiovky "Can We Please Have Fun". Nástupce alba "When You See Yourself" z roku 2021 vyjde 10. května u... čtěte zde
Vydáno: 27.02.2024 08:08 v sekci Audio / Video | Video
Declan McKenna - What Happened to the Beach 8/10
Recenze: Declan McKenna na desce "What Happened to the Beach" laškuje s psychedelií a pořádnou dávkou empatie Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé... čtěte zde
Vydáno: 26.02.2024 08:00 v sekci Recenze
Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství
Rozhovory: Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství Saxofonista a flétnista Ondřej Klímek má výrazný podíl na tom, jak zní v posledním desetiletí kultovní Vltava, ale vídat ho na pódiu můžeme coby sidemana mnoha větších či menších muzikantů. Už dvacet let má také žánrově... čtěte zde
Vydáno: 25.02.2024 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: The Black Keys se v coveru "I Forgot To Be Your Lover" noří do soulu (19.02.2024 09:49)
- Video: Mydy klipem "Red Flag Parade" upozorňují na toxické vztahy (17.02.2024 18:02)
- Audio: The Black Keys chystají nové album. Pilotní singl "Beautiful People (Stay High)" napsali společně s Beckem (15.01.2024 16:43)
- České barvy bude na Eurovizi hájit zpěvačka Aiko, nechala za sebou MYDY i Lenny (13.12.2023 17:06)
- Video: MYDY vás v novém klipu zavedou na rozjetou párty na "Terrace of 57th" (16.10.2023 09:53)
- Audio: The Chemical Brothers a Beck opět spojili síly. Singl "Skipping Like a Stone" se pyšní neúnavným rytmem (23.08.2023 16:36)
- Naživo: Finále Metronome Prague obstaraly hity M83, Tove Lo nebo White Lies (25.06.2023 18:53)
- Fotogalerie: Nejen White Lies a M83, ale taky prsa a kalhotky zpěvaček. To byl závěrečný den Metronomu (25.06.2023 09:28)
- Naživo: Parný první den festivalu Metronome Prague trpěl řídkým programem i střídmou účastí (23.06.2023 13:32)
- Fotogalerie: To nejlepší přivezly první den na Metronome divoký holky. Vystoupila Aurora, Aiko, Tolstoys i Biig Piig. A taky Jamiroquai (23.06.2023 08:59)

ALBUM TÝDNE 09/2024

Declan McKenna
What Happened to the Beach

Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé řadovce "Zeros" letos začátkem února vyšla další, "What Happened to the Beach".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 29.02.
Budoár staré dámy (CZ) (Jazz Tibet Club, Olomouc)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Karel Gott Kanye West Dua Lipa Depeche Mode Humanist Viktor Sheen Ty Dolla $ign Taylor Swift Madonna Lucie Vondráčková Lady Gaga Ed Sheeran Queen AC/DC Billie Eilish BTS
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu