shop.musicserver.cz
Dropkick Murphys - Okemah Rising

Dropkick Murphys se na "Okemah Rising" znovu akusticky pouštějí do písní Woodyho Guthrieho

Vydáno: 22.06.2023 13:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Dummy Luck

Dropkick Murphys v krátkém časovém intervalu vydali druhé akustické album. Po "This Machine Still Kills Fascist" je tu "Okemah Rising". Stejný zvuk a opět texty Woodyho Guthrieho, mimo jiné nesmírné inspirace pro Boba Dylana a celou generaci písničkářů. Jak se dařilo tentokrát?

7/10

Dropkick Murphys - Okemah Rising

Vydáno: 12.5.2023
Celkový čas: 28:56

Skladby: My Eyes Are Gonna Shine, Gotta Get To Peekskill (feat. Violent Femmes), Watchin` The World Go By, I Know How It Feels, Rippin` Up The Boundary Line (feat. Jesse Ahern), Hear The Curfew Blowin`, Bring It Home (feat. Jaime Wyatt), When I Was A Little Boy, Run Hitler Run, I`m Shipping Up To Boston - Tulsa Version

Vydavatel: Dummy Luck

Bostonští celticpunkeři Dropkick Murphys postupně obrušovali punkovou špínu a s přibývajícími alby se čím dál tím více dopředu dostávala jejich folková tvář, byť stále sycená punkovou energií. S deskami "Going Out In Style", "Signed and Sealed In Blood" a "11 Short Stories of Pain and Glory" se dostali do mezinárodního povědomí, spolehlivě vyprodávají středně velké haly i u nás a jejich jméno se skví na headlinerských pozicích velkých festivalů.

Jenže s nahrávkou "Turn Up That Dial" se dobře šlapající stroj trochu zadrhl a dříve funkční formule ztratila část svého kouzla. Ono, každé jídlo se dříve nebo později přejí a je třeba s ingrediencemi trochu zamíchat.

A tady možná zahrála svou roli náhoda. Zpěvák Al Barr se musel z rodinných důvodů z kapely stáhnout, a pěvecké a do jisté míry i lídrovské povinnosti se přenesly na Kena Caseyho, tedy toho, který - alespoň v mých očích - reprezentoval onu folkovější tvář bandu. A výsledkem jsou dvě akustické studiovky, obě s texty levicového písničkáře Woodyho Guthrieho, významného hlasu amerického dělnického hnutí.

"This Machine Still Kills Fascist" i "Okemah Rising" vznikly během stejných sessions a vlastně jsou to spíše dvě separátně vydané půle jednoho díla než dvě samostatná alba. Těžko říct, proč vyšly právě takto, důvodů je jistě celá řada. Výsledek je nicméně vyrovnaný a "Okemah Rising" nepůsobí jako přívažek nebo doplněk s tím, co se nevešlo. Ať sáhnete jako první po kterékoliv z nich, chybu neuděláte. A nezklame vás tak ani jedna.

Akustičtější kusy na starších řadovkách skupiny vždycky ve své přímočarosti působily, že by mohly znít z kterékoliv irské hospody (a je jedno, jestli v Dublinu nebo Bostonu). Tady je tento pocit dotažený ještě dál. Je to dáno i tím, že Guthrieho skladby ctí velmi jednoduchou formu, v textech pracují s hesly a slogany a to přímo vybízí ke sborovému halekání.

A k němu se posluchač velmi snadno připojuje už při prvním poslechu, až tak moc to podání strhává. A samotní muzikanti to energicky a nekompromisně táhnou kupředu. O svůj punkový drive Murphys nepřicházejí asi s akustickými kytarami nebo akordeonem v rukou.

Jsou tu písně, které jasně odrážejí realitu doby, kdy Guthrie tvořil - taková "Run Hitler Run" má i po desítkách let svou sílu -, a nabádají k činu (v "I Know How It Feels" je řešením všech problémů přidat se k odborům a bojovat za svá práva). A pak jsou tu i romantičtější kousky, jež tematizují tulácký život on the road.

Woody Guthrie nepotřeboval k popisu prožité skutečnosti složité metafory, mluvil a zpíval tak jako ten, jejichž příběhy vyprávěl - přímočaře, syrově, ale zároveň s notnou dávkou poetiky. Jen si pusťte takovou "Watchin' The World Go By" nebo "When I Was A Little Boy".

Jako bonus přihodili Dropkick Murphys svůj klasický hit "I'm Shipping Up To Boston" v akustické verzi. Tady ta energie není tak drtivá, přesto je nový pohled na asi nejznámější song této kapely podařený.

"Okemah Rising" i předchozí "This Machine Still Kills Fascist" jsou důležitá alba v tom, že uchovávají Guthrieho odkaz pro další generace. Pro Dropkick Murphys jsou spíše oddechovým časem, než se dají po personální stránce opět dohromady. Jestli se některá ze skladeb stane stálicí koncertních setlistů, to se ještě uvidí. Osobně mám podezření na "My Eyes Gonna Shine" a "Gotta Get To Peekskill", ale uvidíme. Třeba už v srpnu v Praze.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lenny Kravitz, Sean Kuti & Egypt 80, O2 arena, Praha, 12.3.2025
Naživo: Lenny Kravitz si v Praze napravil reputaci Až příliš repetitivní melodie a bouřlivě hrající dechová sekce předskokana neudělaly afrobeatu zrovna nejlepší reklamu, především byl však Sean Kuti & Egypt 80 poměrně podivná dramaturgická volba pro večer, který měl patřit... čtěte zde
Vydáno: 13.03.2025 11:00 v sekci Naživo
Michal David - Život je náš 5/10
Recenze: Nová deska Michala Davida "Život je náš" docela ujde. Až na ty otřesné texty I když tvoří nekonfliktní muziku, budí velké vášně. Michal David má přibližně stejně vysoké množství fanoušků jako odpůrců a těžko už s tím teď dokáže něco udělat. Oběma těmto skupinám přináší nové album, jedněm... čtěte zde
Vydáno: 13.03.2025 08:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 10. týden 2025
Českému rádiovému éteru podruhé vládne Myles Smith, albům stále dominuje Viktor Sheen Myles Smith navázal na vítězství z minulého týdne a se singlem "Nice To Meet You" si připisuje druhý vavřín v našich rádiích. Tuzemské tvorbě znovu kraluje Kateřina Marie Tichá, jejíž "Plamen" dokonce v absolutním pořadí poprvé... čtěte zde
Vydáno: 12.03.2025 18:30 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 9/2025 - od Lady Gaga přes Jethro Tull po Jennie
Nové desky 9/2025 - od Lady Gaga přes Jethro Tull po Jennie Novinkám minulého týdne sice jednoznačně vládla Lady Gaga s albem "Mayhem", avšak připojila se k ní ještě další členka Blackpink Jennie, matadoři Jethro Tull, cenami ověnčený folkař Jason Isbell, metaloví Destruction, Spiritbox... čtěte zde
Vydáno: 12.03.2025 13:00 v sekci Novinky | Nové desky
Sam Fender - People Watching 9/10
Recenze: Skvělý Sam Fender míří s "People Watching" rovnou do výročních žebříčků Přímočaré, dynamické, hymnické, bez hluchých pasáží a především upřímné. To jsou jen některé z přívlastků, kterými můžete počastovat třetí desku britské superhvězdy Sama Fendera. Zpěvák se právě díky ní už snad... čtěte zde
Vydáno: 12.03.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Dropkick Murphys zase zapojili kytary do zesilovačů a představují nabroušenou hymnu "Sirens" (23.09.2024 07:53)
- Celtic-punkeři Dropkick Murphys se v červnu vrátí do Prahy (07.12.2023 13:52)
- Naživo: Dropkick Murphys nezapomněli, zač je toho punk, v Ledárnách jim ale škodil opatrný zvuk (22.08.2023 18:51)
- Fotogalerie: Dropkick Murphys roztančili Ledárny (22.08.2023 09:58)
- Nové desky 19/2023 - od Jonas Brothers přes Lauren Daigle po Alison Goldfrapp (17.05.2023 16:30)
- Dropkick Murphys v srpnu rozdivočí Ledárny v Braníku. Zahrají i skladby ze svých nových akustických alb (02.05.2023 14:46)
- Nové desky 39/2022 - od Björk přes Joss Stone po Slipknot (05.10.2022 20:30)
- Video: Dropkick Murphys lákají na novou řadovku halekačkou "Ten Times More" (26.08.2022 16:43)
- Naživo: Mighty Sounds, to je dávka punk rocku, jaká nemá v Česku obdoby (15.07.2022 09:13)
- Fotogalerie: Festival Mighty Sounds v obrazech (14.07.2022 05:01)

ALBUM TÝDNE 10/2025

Lady Gaga
Mayhem

Pět let po předešlé studiovce "Chromatica" přišla Lady Gaga s deskou, kterou od ní snad už ani její nejvěrnější fanoušci nečekali. S naprostou lehkostí na ní sype z rukávu hit za hitem. Album "Mayhem" se hravě vyrovná zpěvaččiným přelomovým a dodnes ikonickým počinům "The Fame (Monster)" a "Born This Way".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 15.03.
Alan Walker (NOR) (Forum Karlín, Praha)
So 15.03.
Gavin James (IRL) (Rock Café, Praha)
Pá 21.03.
Sofian Medjmedj (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber ADONXS Lady Gaga Madonna Lucie Vondráčková Queen Taylor Swift Gaia Mesiah Beyoncé Coldplay Viktor Sheen Mirai The Weeknd Vypsaná fiXa Pink Floyd Kabát Hugo Toxxx
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe