shop.musicserver.cz
Noční můry, krev a bolest aneb pět nejlepších klipů od Slipknot

Noční můry, krev a bolest aneb pět nejlepších klipů od Slipknot

Vydáno: 28.04.2023 09:00 v sekci Nejvíc nej - Ondřej Hricko | foto: Martin Bambušek / musicserver.cz

Americká metalová smečka Slipknot si letos po halových koncertech, kterých u nás měla už několik, vůbec poprvé v historii vyzkouší také roli headlinera na festivalu Rock for People. Jeho pořadatelé ji do programu zařadili hned v úvodní den. Je proto ideální chvíle si připomenout pár jejích milníků.

Vizuální stránka má pro iowské divočáky Slipknot od počátku kariéry stejnou váhu jako ta hudební. Nejedná se ovšem jen o masky, které s každou novou nahrávkou obměňují. Jejich videoklipy bývají protkané odkazy, nešetří brutalitou, často mají filmový charakter, ale především jsou vždy technicky i umělecky podmanivé. Fanoušci, kteří měli možnost se na některý z koncertů podívat, vědí, že tihle chlapi své obrazotvorné choutky přenášejí také na pódium a své živé hraní doprovázejí projekcemi děsuplných i krvavých záběrů.

Než vypukne na hradeckém letišti pekelný rej amerických maskovaných hvězd, pojďme se společně podívat na některé zásadní klipové momenty.

5. Wait And Bleed

Slipknot vběhli na scénu v roce 1999 jako to nejhorší zjevení z nočních můr. Jejich eponymní debut způsobil nevratný třesk v metalovém žánru a započal jeho novou éru. Z kukuřičných polí Iowy se zrodily hvězdy, které se na vrcholu drží dodnes, jak ostatně napovídá i jejich headlinerská pozice na letošním ročníku Rock for People. A byl to už první singl "Wait And Bleed", napsaný tehdejším bicmanem Joeyem Jordisonem, který způsobil poprask - vyšvihl se totiž do nominace na cenu Grammy.

Skladba má hned dva videoklipy. Jeden v režii Thomase Mignona, který sestříhal živé vystoupení z Ozzfestu, a druhý, částečně animovaný, v němž jsou členové kapely vytvořeni z plastelíny. Ti se jako malé figurky snaží v prostorách laboratoře přemoct jakéhosi muže. Když upadne, plastelíňák s tváří dnes již bývalého člena Chrise Fehna ho polije benzínem a maličký Shawn "Clown" Crahan ho zapálí. Slipknot vyhráli. A to nejen v klipu.


4. Left Behind

Pouze dva roky po úspěchu první desky vypustili Slipknot nahrávku "Iowa". Zvukově na prvotinu navázala a ještě více rozvinula tehdejší syrový a řezavý zvuk. Prvním singlem se ale stala skladba "Left Behind", která oproti zbytku působila jemnějším, melodičtějším dojmem. Její původní, ostřejší verzi kapela dokonce hrála ještě v dobách před debutem, pro studiové účely pak dostala trochu uhlazenější tvář. Dodnes se jedná o další z největších hitů formace a ta za něj po právu ukořistila nominaci na Grammy.

Filmově pojatý snímek natočil americký režisér Dave Meyers, který se šest let poté proslavil hororovým filmem "Stopař". Svůj um děsit ale využil už v případě spolupráce se Slipknot. Ve videu k "Left Behind" diváka postavil do role pozorovatele zvláštního chlapce, který vystoupí ze školního autobusu a zamíří si to do řeznictví, kde začne porcovat syrové maso. Další část nás zavede do starobylého domu, v němž chlapec bydlí a dopřává si barevné cereálie v záplavě odporné, nahnědlé vody. Příběh je prošpikovaný efektními scénami a tísnivou vizualizací, ve které nechybějí třeba odkazy na kozla z přebalu skvělé nahrávky. Celé dílo má velice nepříjemnou pachuť, a ač není tak brutální jako jiná videa, zdobí ho vynikající práce s atmosférou.


3. Duality

Třetí řadovka "Vol. 3: (The Subliminal Verses)" mnoha fanouškům vyrazila dech. Skupina se po dvou syrových deskách uchýlila více k melodickému zvuku a část příznivců jí to nikdy neodpustila. Jednalo se o první počin u tehdy velice prestižního vydavatelství Roadrunner Records a produkce se ujal renomovaný Rick Rubin. Za jednu z písní "Before I Forget" dokonce získali cenu Grammy. Přes ohromný komerční úspěch to ale v zákulisí téhle party moc nefungovalo. Corey Taylor byl prakticky celou dobu pod parou a ostatní členové spolu vlastně moc nemluvili. A ani s Rubinem nebyl vztah ideální, bylo mu například vytýkáno, že se na práci ve studiu vlastně moc nesoustředí.

Leč přes temné pozadí se hned první singl "Duality" dočkal nadšené odezvy. Navíc klip, označovaný jako to nejlepší video Roadrunner Records, byl skutečně drtivou událostí. Dílo v režii Marka Klasfelda a Tonyho Petrossiana stálo téměř půl milionu dolarů a natáčelo se v hlavním městě Iowy Des Moine, v domě fanouška kapely. Slipknot jsou tu obklopeni desítkami posluchačů, kteří se dle pokynů režie měli chovat sice divoce, ale zároveň dům zcela nezničit.

Jak je z výsledku vidno, úplně to neklaplo. Přítomní byli dokonce natolik utržení ze řetězu, že se chvíli zdálo, že celý dům zboří, a natáčení proto muselo být několikrát přerušeno. Rodina majitele domu pak po muzikantech požadovala, aby jí finančně kompenzovali rozsáhlý seznam předmětů a vybavení, které byly poškozeny nebo zničeny během natáčení. Prostě párty se Slipknot.


2. Spit It Out

A ještě jedna exkurze do dob debutu. Z něj pochází i rap-metalová řežba "Spit It Out". Ta se stala druhým singlem po "Wait And Bleed" a patří k největším hitům skupiny. Režie videa se ujal Thomas Mignone a MTV ho původně zakázala vysílat pro míru násilí. Byla by to ale škoda, protože je naprosto geniální.

Klipová pocta hororové klasice "Osvícení", kterou na motivy stejnojmenné knihy Stephena Kinga natočil Stanley Kubrick, je možná ještě znepokojivější než originální film. Tady si totiž v kultovních scénách snímku zahráli sami hudebníci a výsledek je směs bizarnosti a děsu. Corey Taylor samozřejmě ztvárnil šíleného Jacka Torrance a roli si viditelně užíval. Filmové záběry jsou smíchány se záznamem divokého vystoupení kapely, který výsledku dodává dynamický nádech.


1. The Devil In I

Před vydáním páté desky ".5: The Gray Chapter" to se Slipknot nevypadalo moc dobře. Nejdříve přišla smutná zpráva o předávkování basáka Paula Graye, následovaná odchodem bubeníka Joeyho Jordisona. Fanoušci se samozřejmě začali obávat, jak to s jejich oblíbenci bude. Sami muzikanti po letech potvrzují, že šlo o komplikované období, kdy nevěděli, zda vůbec pokračovat.

O to nadšeněji byl přijat první experimentálnější singl "The Negative One", po kterém brzy následoval pro skupinu typicky děsivý klip "The Devil In I". Režíroval ho perkusista Shawn "Clown" Crahan a povedlo se mu vytvořil jedinečný hororový vizuál zasazený do prostor psychiatrické léčebny. Ve snímku si zahráli - jak bývá zvykem - samotní členové, obklopení červovitými blázny ve svěracích kazajkách.

Během děsivých sebevražd, které tu maskovaní hudebníci postupně páchají, se poprvé odhalili i nový basák Alessandro Venturella a bubeník Jay Weinberg, kteří v sestavě zůstali dodnes. To vše navíc pro jednu z největších pecek, které kapela v modernější éře své historie nahrála.


Kdo chce zažít tuzemskou festivalovou premiéru Slipknot, může navštívit letošní ročník Rock for People, který se koná od 8. do 11. června 2023. Vstupenky jsou k dispozici na webu festivalu. Aktuálně je cena na všechny dny 3 790 Kč, na úvodní čtvrteční den s headlinerem Slipknot pak pořídíte lístek za 2 190 Kč.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat?
Publicistika: Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat? Milovníci metalové muziky, zbystřete! Již ve středu 26. června vypukne osmnáctý ročník Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Čeká vás nabitý program plný skvělých kapel z celého světa, které rozezní areál až do... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Ghost - Rite Here Rite Now 8/10
Hudba v TV: Snímek "Rite Here Rite Now" dává magii Ghost hravou filmovou podobu a důkladně zachycuje její esenci Ghost dokázali za téměř dvě dekády z malých klubů a stanů na festivalech vyrůst do pozice globálního fenoménu, který vyprodává haly. Nyní završují albový cyklus dalším krokem kupředu - filmem. Snímek "Rite Here Rite Now" měl... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2024 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 20.6.2024
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
K.K. Downing - Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest 7/10
Hudba v tisku: Kyselá autobiografie K.K. Downinga "Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest" zve do zákulisí světa heavymetalových králů K.K. Downing patří mezi kováře, kteří dali podobu žánru známému jako heavy metal. Jistě, po něm přišli tací, kteří tvrdé kytary převedli do dalších extrémů. V každém případě na kapely jako Judas Priest dodnes přísahá... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 08:40 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Pet Shop Boys - Nonetheless 8/10
Recenze: Pet Shop Boys na "Nonetheless" vyhlížejí budoucnost a zároveň kvitují svou minulost Na následovnici desky "Hotspot" jsme si museli počkat čtyři roky. Tohoto času však Pet Shop Boys na "Nonetheless" naplno využili - předkládají nám totiž svou nejkomplexněji pojatou nahrávku za dlouhé roky. Zároveň ukazují své... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 15:15 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rekordní ročník Rock For People byl infuzí energie a kvalitní hudby pro více než čtyřicet tisíc návštěvníků (17.06.2024 20:06)
- Fotogalerie: Finále Rock for People bylo přehlídkou tetování, účesů, sexy dam i vypracovaných břišáků (16.06.2024 20:02)
- Fotogalerie: Yungblud rozpálil Rock for People doběla (16.06.2024 13:32)
- Naživo: Nezastavitelný Yungblud na Rock for People dokázal, že i nejmladší generace má své velké rockové hvězdy (16.06.2024 11:28)
- Naživo: Třetí den se na Rock for People loučili Sum 41, davy přitáhl herec Keanu Reeves (15.06.2024 15:51)
- Fotogalerie: Třetí den Rock for People nabídl pestrou mozaiku (15.06.2024 13:56)
- Fotogalerie: The Offspring na Rock for People v obrazech (15.06.2024 08:50)
- Fotogalerie: Druhý den Rock for People zachvátily spoře oděné hudebnice (14.06.2024 12:58)
- Fotogalerie: První den Rock for People připravil dynamickou smršť (13.06.2024 14:20)
- Naživo: Rock for People v prvním dni rozzářili hlavně P.O.D. a rohlíky (13.06.2024 13:00)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Dario G Beyoncé Bring Me The Horizon Avril Lavigne Parkway Drive Queen Taylor Swift Billie Eilish Adam Lambert Mirai Sia The Offspring Kabát Nita Strauss mp3.com Lucie Vondráčková
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe