shop.musicserver.cz
Katatonia, Sólstafir, SOM, Roxy, Praha, 28.1.2023

Sólstafir a Katatonia přivezli do Roxy melancholické vichry z chladného severu

Vydáno: 30.01.2023 13:04 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Vojta Florian / musicserver.cz

I v roce 2023 sklízíme ovoce covidových let. Společné turné severských formací Katatonia a Sólstafir s názvem "Twilight Burials" se mělo uskutečnit už zkraje loňského roku, protipandemická opatření však klubovým akcím nepřála. Není proto divu, že v novém termínu čekalo na kapely ve vyprodaném Roxy notně natěšené publikum.

Live: Katatonia, Sólstafir

support: SOM
místo: Roxy, Praha
datum: 28. ledna 2023

setlist Sólstafir: Náttmál, Köld, Melrakkablús, Rismál, Rökkur, Fjara, Ótta, Goddess of the Ages

setlist Katatonia: Austerity, Colossal Shade, Lethean, Deliberation, Birds, Behind the Blood, Forsaker, Opaline, Buildings, My Twin, Atrium, Old Heart Falls, Untrodden, Přídavek: July, Evidence

Fotogalerie

Onen název turné, který vcelku chytře spojoval tehdy nové desky obou headlinerů, tedy "City Burials" Katatonie a "Endless Twilight of Codependent Love" od Sólstafir, se s posunem celé šňůry poněkud vyprázdnil. Katatonia vyrazila na šňůru s čerstvým albem "Sky Void of Stars", které si v několika verzích můžete koupit v našem shopu, a Sólstafir svůj set postavili na starších skladbách a o (relativní) novinku se otřeli pouze jednou. To jsou paradoxy.

Sólstafir, Roxy, Praha 28.1.2023 (fotogalerie)
© Vojta Florian / musicserver.cz
Vše otevřeli Američané SOM. A ačkoliv začínali před poloprázdným sálem, během vyhrazené půlhodinky dokázali klub v podstatě naplnit. Pětice muzikantů se proměnila pouze v siluety skloněné nad nástroji a nechala za sebe promlouvat hudbu.

On ten celý večer stál hodně na atmosféře a SOM nemohli být na začátek lepší volbou. Jejich tvorba spojuje shoegazeovou intenzitu (notně podepřenou metalově střiženými kytarami) s postrockovou zamyšleností. A nad tím vším instrumentálním tlakem se vznáší jemný vokál Willa Benoita. Kompozice oscilující mezi hutnými plochami i riffovou masáží v sobě možná neměly tolik melancholie jako sety, které následovaly po nich, své místo na slunci si však Američané s přehledem uhájili. Tedy - žádný support do počtu.

Sólstafir, Roxy, Praha 28.1.2023 (fotogalerie)
© Vojta Florian / musicserver.cz
Největším lákadlem byli bezpochyby Islanďané Sólstafir. Jejich triček bylo všude požehnaně, během jejich vystoupení bylo v sále i na balkóně nejtěsněji a reakce nesmírně bouřlivé. Jako jediní se tihle kovbojové neschovávali za zadní světla, koncert odehráli v namodralém přítmí s občasnou rudou barvou pro dokreslení atmosféry, s plným nasazením a v úzkém kontaktu s publikem. Nová deska byla zastoupena pouze jedinou skladbou "Rökkur".

Nejvíce prostoru dostal asi dosavadní vrchol diskografie, nahrávka "Ótta" - titulní song zazněl v dokonalém tandemu s asi největším hitem "Fjara", závěrečná vygradovaná "Náttmal" naopak set otevřela. Ve vícero ohledech se nabízí srovnání s letním, intenzivním deštěm nasáklým koncertem ve finále letošního festivalu Brutal Assault. To, jakkoliv velmi povedené, působilo v porovnání s tím sobotním pražským poněkud unaveně. Klubové, soustředěné prostředí prostě sedí Sólstafir lépe než to roztěkané festivalové, dochází tu k těsnějšímu sepětí s diváky, hudba uklidňující, obrazotvorná, ale i intenzívní a emocionálně zraňující cílí přímo do srdce.

Katatonia, Roxy, Praha 28.1.2023 (fotogalerie)
© Vojta Florian / musicserver.cz
Světelný design nastolený první skupinou, navíc podpořený pořádnou dávkou stroboskopů, vrátila do hry Katatonia. Švédská formace se tak, zejména při pohledu z balkónu, kde již tradičně, takříkajíc na bidýlku, trávívám koncerty v Roxy, změnila v siluety ukryté v kouři. Nepomohli si ani zvukem, který čas od času pořádně nepouštěl ven charakteristický vokál Jonase Renkseho, a muzika tak přicházela o své kouzlo.

Jako by byla celá koncepce byla nastavená na aktuální desku "Sky Void of Stars", která přece jen prezentuje posluchačsky přívětivější - rockovější, melodičtější - tvář Katatonie. Nové skladby (nakonec jich zaznělo pět, včetně skvělého otvíráku "Austerity", singlové "Birds" nebo hutné "Atrium") zněly skvěle. A naživo to vůbec není špatný materiál, byť s větším nadšením publikum vítalo skladby z klasických desek "The Great Cold Distance" nebo "Night Is A New Day", ty ale výrazněji trpěly zvukově.

Katatonia, Roxy, Praha 28.1.2023 (fotogalerie)
© Vojta Florian / musicserver.cz
Katatonia, které klubová temnota taky svědčí podstatně více než odpolední festivalový set, byla jedinou z kapel, která dostala privilegium přídavku a sáhla v něm vůbec nejhlouběji do své minulosti, až k "Viva Empriness" a nosné kompozici "Evidence".

Celkově se v Roxy podařilo vybudovat působivý večer se sevřenou atmosférou. Všechno šlapalo na čas, až na dílčí drobnosti, které, pravda, nejvíce slízla zrovna Katatonia, se podařilo vyladit skvělý zvuk, publikum bylo domácké, nadšené a to se přenášelo i na pódium. Jakkoliv v Roxy hrála v sobotu hlavní roli melancholie, byl to nakonec pozitivní, emocemi jiskřící zážitek.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Divokej Bill, Zámecká zahrada Dačice, 9.6.2023
Naživo: Divokej Bill v Dačicích rozeskákal publikum a bavil Čtvrt století, to už je pořádná časová délka, která si zaslouží oslavit. Kapela Divokej Bill se při této příležitosti rozhodla udělat 25 koncertů po celé České republice. V pořadí třetí zastávka byla v Dačicích. I přes... čtěte zde
Vydáno: 10.06.2023 11:04 v sekci Naživo
0
Rock For People 2023, den první, Park 360, Hradec Králové, 8.6.2023
Naživo: Rock For People odstartoval. Simple Plan a I Prevail zazářili, skupinu Lorna Shore pohřbil zvuk A jsme tady zas. Dvojice redaktorů Ondra a Honza i letos společně vyrazila na festival, a jelikož se hradecká přehlídka rozhodla ještě překonat svůj předchozí ročník, museli jsme se jet podívat na to, jak se jí to podařilo. V... čtěte zde
Vydáno: 09.06.2023 18:43 v sekci Naživo
0
Slipknot, Rock For People, Park 360, Hradec Králové, 08.06.2023
Naživo: Slipknot přejmenovali hradecký festival na Metal for People Festival Rock For People se po velkolepém předchozím ročníku, kterému kralovali Green Day, rozhodl laťku ještě pozvednout, a na letošek přichystal skutečně impozantní program. Prvnímu dni vládla především metalová nálada v čele... čtěte zde
Vydáno: 09.06.2023 11:39 v sekci Naživo
0
Scorpions, Winning Group Arena, Brno, 7.6.2023
Naživo: Scorpions v Brně skvěle zahráli, ale tristně zazpívali Rockeři Scorpions v Brně odehráli poctivou a vizuálně velmi atraktivní show, kterou ocenila vyprodaná aréna. Večer tak kazil jen zpěvák Klaus Meine, který už hlavně výšky prostě nedává. Možná by bylo lepší, kdyby si publikum... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 20:13 v sekci Naživo
0
Emma Smetana - Chase It 8/10
Video: Emma Smetana v klipu k nespoutané skladbě "Chase It" tančí na pláži Bali Po společné loňské desce "By Now", kterou vytvořila se svým partnerem Jordanem Hajem, se Emma Smetana připomíná se sólovou tvorbou. Neotřelé beaty DJe NobodyListena se zřejmě dobře osvědčily, a tak novinku "Chase It" spoluprodukoval... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 15:25 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Katatonia dává na "Sky Void Of Stars" přednost přístupnosti na úkor vlastní tváře (13.02.2023 18:00)
- Fotogalerie: Temná rocková show kapel Katatonia a Sólstafir v obrazech (29.01.2023 17:19)
- Nové desky 3/2023 - od Måneskin přes Katatonii po Mirai (25.01.2023 14:30)
- Video: Sólstafir lákají krvavým klipem "Dionysus" na klubové turné. Na konci ledna vystoupí i v Praze (16.01.2023 14:11)
- Video: Depresivní skladba "Birds" je posledním lákadlem na novou desku švédské formace Katatonia (12.01.2023 10:06)
- Naživo: Pátý den Brutal Assaultu aneb Velké finále zkrápěné deštěm (21.08.2022 13:42)
- Fotogalerie: Den pátý na Brutal Assaultu aneb Čas velkého loučení. I nebe se rozplakalo (18.08.2022 19:48)
- Naživo: Třetí den Brutal Assaultu aneb Poklekněte, přichází Král (18.08.2022 12:25)
- Fotogalerie: Třetí den Brutal Assaultu byl ve znamení velkolepého příchodu krále (Kinga) (16.08.2022 16:03)
- Pětadvacátý Brutal Assault je bohatší o deset nových kapel. Přijedou Sólstafir, Bloodywood i Thy Catafalque (17.02.2022 14:56)

ALBUM TÝDNE 23/2023

Rufus Wainwright
Folkocracy

Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou scénou 60. let. A právě tyto scenérie oslovily Rufuse natolik, že se pustil do "Folkocracy".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Pá 23.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Top RoofTop Fest (Náměstí Milady Horákové, Karlovy Vary)
Ne 25.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
Út 27.06.
BBNO$ (CAN) (Roxy, Praha)
St 28.06.
Foals (UK) (Žluté lázně, Praha)
St 05.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Út 11.07.
Ben Howard (UK) (Žluté lázně, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Madonna Adele Lady Gaga Kryštof The Cure Coldplay Sia Ewa Farna AC/DC Rihanna Mötley Crüe Lucie Vondráčková Viktor Sheen Metallica Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu