shop.musicserver.cz
Katatonia, Sólstafir, SOM, Roxy, Praha, 28.1.2023

Sólstafir a Katatonia přivezli do Roxy melancholické vichry z chladného severu

Vydáno: 30.01.2023 13:04 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Vojta Florian / musicserver.cz

I v roce 2023 sklízíme ovoce covidových let. Společné turné severských formací Katatonia a Sólstafir s názvem "Twilight Burials" se mělo uskutečnit už zkraje loňského roku, protipandemická opatření však klubovým akcím nepřála. Není proto divu, že v novém termínu čekalo na kapely ve vyprodaném Roxy notně natěšené publikum.

Live: Katatonia, Sólstafir

support: SOM
místo: Roxy, Praha
datum: 28. ledna 2023

setlist Sólstafir: Náttmál, Köld, Melrakkablús, Rismál, Rökkur, Fjara, Ótta, Goddess of the Ages

setlist Katatonia: Austerity, Colossal Shade, Lethean, Deliberation, Birds, Behind the Blood, Forsaker, Opaline, Buildings, My Twin, Atrium, Old Heart Falls, Untrodden, Přídavek: July, Evidence

Fotogalerie

Onen název turné, který vcelku chytře spojoval tehdy nové desky obou headlinerů, tedy "City Burials" Katatonie a "Endless Twilight of Codependent Love" od Sólstafir, se s posunem celé šňůry poněkud vyprázdnil. Katatonia vyrazila na šňůru s čerstvým albem "Sky Void of Stars", které si v několika verzích můžete koupit v našem shopu, a Sólstafir svůj set postavili na starších skladbách a o (relativní) novinku se otřeli pouze jednou. To jsou paradoxy.

Sólstafir, Roxy, Praha 28.1.2023 (fotogalerie)
© Vojta Florian / musicserver.cz
Vše otevřeli Američané SOM. A ačkoliv začínali před poloprázdným sálem, během vyhrazené půlhodinky dokázali klub v podstatě naplnit. Pětice muzikantů se proměnila pouze v siluety skloněné nad nástroji a nechala za sebe promlouvat hudbu.

On ten celý večer stál hodně na atmosféře a SOM nemohli být na začátek lepší volbou. Jejich tvorba spojuje shoegazeovou intenzitu (notně podepřenou metalově střiženými kytarami) s postrockovou zamyšleností. A nad tím vším instrumentálním tlakem se vznáší jemný vokál Willa Benoita. Kompozice oscilující mezi hutnými plochami i riffovou masáží v sobě možná neměly tolik melancholie jako sety, které následovaly po nich, své místo na slunci si však Američané s přehledem uhájili. Tedy - žádný support do počtu.

Sólstafir, Roxy, Praha 28.1.2023 (fotogalerie)
© Vojta Florian / musicserver.cz
Největším lákadlem byli bezpochyby Islanďané Sólstafir. Jejich triček bylo všude požehnaně, během jejich vystoupení bylo v sále i na balkóně nejtěsněji a reakce nesmírně bouřlivé. Jako jediní se tihle kovbojové neschovávali za zadní světla, koncert odehráli v namodralém přítmí s občasnou rudou barvou pro dokreslení atmosféry, s plným nasazením a v úzkém kontaktu s publikem. Nová deska byla zastoupena pouze jedinou skladbou "Rökkur".

Nejvíce prostoru dostal asi dosavadní vrchol diskografie, nahrávka "Ótta" - titulní song zazněl v dokonalém tandemu s asi největším hitem "Fjara", závěrečná vygradovaná "Náttmal" naopak set otevřela. Ve vícero ohledech se nabízí srovnání s letním, intenzivním deštěm nasáklým koncertem ve finále letošního festivalu Brutal Assault. To, jakkoliv velmi povedené, působilo v porovnání s tím sobotním pražským poněkud unaveně. Klubové, soustředěné prostředí prostě sedí Sólstafir lépe než to roztěkané festivalové, dochází tu k těsnějšímu sepětí s diváky, hudba uklidňující, obrazotvorná, ale i intenzívní a emocionálně zraňující cílí přímo do srdce.

Katatonia, Roxy, Praha 28.1.2023 (fotogalerie)
© Vojta Florian / musicserver.cz
Světelný design nastolený první skupinou, navíc podpořený pořádnou dávkou stroboskopů, vrátila do hry Katatonia. Švédská formace se tak, zejména při pohledu z balkónu, kde již tradičně, takříkajíc na bidýlku, trávívám koncerty v Roxy, změnila v siluety ukryté v kouři. Nepomohli si ani zvukem, který čas od času pořádně nepouštěl ven charakteristický vokál Jonase Renkseho, a muzika tak přicházela o své kouzlo.

Jako by byla celá koncepce byla nastavená na aktuální desku "Sky Void of Stars", která přece jen prezentuje posluchačsky přívětivější - rockovější, melodičtější - tvář Katatonie. Nové skladby (nakonec jich zaznělo pět, včetně skvělého otvíráku "Austerity", singlové "Birds" nebo hutné "Atrium") zněly skvěle. A naživo to vůbec není špatný materiál, byť s větším nadšením publikum vítalo skladby z klasických desek "The Great Cold Distance" nebo "Night Is A New Day", ty ale výrazněji trpěly zvukově.

Katatonia, Roxy, Praha 28.1.2023 (fotogalerie)
© Vojta Florian / musicserver.cz
Katatonia, které klubová temnota taky svědčí podstatně více než odpolední festivalový set, byla jedinou z kapel, která dostala privilegium přídavku a sáhla v něm vůbec nejhlouběji do své minulosti, až k "Viva Empriness" a nosné kompozici "Evidence".

Celkově se v Roxy podařilo vybudovat působivý večer se sevřenou atmosférou. Všechno šlapalo na čas, až na dílčí drobnosti, které, pravda, nejvíce slízla zrovna Katatonia, se podařilo vyladit skvělý zvuk, publikum bylo domácké, nadšené a to se přenášelo i na pódium. Jakkoliv v Roxy hrála v sobotu hlavní roli melancholie, byl to nakonec pozitivní, emocemi jiskřící zážitek.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metronome Prague - den třetí, Výstaviště Holešovice, Praha, 22.6.2024
Naživo: Jak se Tom Grennan nevědomky stal bankovním ambasadorem a RAYE zachránila Metronome Prague Víkend v režii německých stálic nakonec dostal trhliny: koncert famózních Beatsteaks kapela zrušila pro nemoc, alespoň ta multižánrová část jejího publika tak místo do Lucerna Music Baru mohla vyrazit na Výstaviště. A koho na něm... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 18:57 v sekci Naživo
Metronome Prague - den druhý, Výstaviště, Praha, 22.6.2024
Naživo: Druhý den Metronomu si pro sebe ukradli Roachford, dočkali jsme se ale i prstění pomeranče Už od oznámení účasti The Last Dinner Party se dlouho nemluvilo o nikom jiném. Kapela oficiálně oštemplovaná BBC jako ten největší objev roku 2024 k nám po půl roce dorazila znovu. A jakkoliv své kvality prokázala, nakonec jí i... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 11:30 v sekci Naživo
Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat?
Publicistika: Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat? Milovníci metalové muziky, zbystřete! Již ve středu 26. června vypukne osmnáctý ročník Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Čeká vás nabitý program plný skvělých kapel z celého světa, které rozezní areál až do... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Ghost - Rite Here Rite Now 8/10
Hudba v TV: Snímek "Rite Here Rite Now" dává magii Ghost hravou filmovou podobu a důkladně zachycuje její esenci Ghost dokázali za téměř dvě dekády z malých klubů a stanů na festivalech vyrůst do pozice globálního fenoménu, který vyprodává haly. Nyní završují albový cyklus dalším krokem kupředu - filmem. Snímek "Rite Here Rite Now" měl... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2024 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 20.6.2024
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: "Staneme se potravou pro červy, nebo přijde znovuzrození?" ptají se v novince "Hin Helga Kvöl" Sólstafir (19.06.2024 17:25)
- Recenze: Katatonia dává na "Sky Void Of Stars" přednost přístupnosti na úkor vlastní tváře (13.02.2023 18:00)
- Fotogalerie: Temná rocková show kapel Katatonia a Sólstafir v obrazech (29.01.2023 17:19)
- Nové desky 3/2023 - od Måneskin přes Katatonii po Mirai (25.01.2023 14:30)
- Video: Sólstafir lákají krvavým klipem "Dionysus" na klubové turné. Na konci ledna vystoupí i v Praze (16.01.2023 14:11)
- Video: Depresivní skladba "Birds" je posledním lákadlem na novou desku švédské formace Katatonia (12.01.2023 10:06)
- Naživo: Pátý den Brutal Assaultu aneb Velké finále zkrápěné deštěm (21.08.2022 13:42)
- Fotogalerie: Den pátý na Brutal Assaultu aneb Čas velkého loučení. I nebe se rozplakalo (18.08.2022 19:48)
- Naživo: Třetí den Brutal Assaultu aneb Poklekněte, přichází Král (18.08.2022 12:25)
- Fotogalerie: Třetí den Brutal Assaultu byl ve znamení velkolepého příchodu krále (Kinga) (16.08.2022 16:03)

ALBUM TÝDNE 26/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Dario G Adam Lambert Beyoncé Queen Avril Lavigne Billie Eilish Taylor Swift Bring Me The Horizon Parkway Drive Mirai Nita Strauss Sia Lucie Vondráčková The Offspring Kabát Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe