shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2022 - den 5, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022

Pátý den Brutal Assaultu aneb Velké finále zkrápěné deštěm

Vydáno: 21.08.2022 13:42 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

A je tu finále. Jubilejní pětadvacátý Brutal Assault dospěl ke svému pátému dni. Po vynucené přestávce vklouzl do starých, dobře prošlápnutých bot velmi hladce. Drobné nepodarky z prvního dne byly velmi rychle zapomenuty, zůstávají jenom skvělé dojmy. A to ještě nekončíme - i sobota si připravila spoustu lahůdek.

Live: Brutal Assault 2022 - den 5

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 9.-13. června 2022
vystoupili: Gaahl's Wyrd, Sólstafir, Soen, Front Line Assembly, Mayhem a další
Fotogalerie z pátého dne

Brutal Assault je nesmírně komfortní festival. Pevnost Josefov mu už po patnáct let poskytuje nenahraditelné zázemí, s kterým se žádná akce na louce či letišti nemůže měřit. Díky vysokým cihlovým bastionům se daří vytvářet zvukově oddělené sektory, které se vzájemně neruší a zároveň poskytují prostor na to si od hluku odpočinout. Stačí jen zajít za roh. Je tu spousta místa, kam si sednout, případně se dokonce natáhnout a schovat před pálícím sluncem.

A pak jsou tu další jistoty: skvělý zvuk na všech pódiích (byť zadní Obscure Stage byla možná zbytečně moc přepálená), spousta jídla a pití. Prostě skvělá událost, jež má svého jedinečného genia loci.

Mesu Betech - Brutal Assault 2022, den 5 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Vizuálně šťavnatý koncert přivezli na poslední chvíli zaskočivší španělští Hoemorhage. Jejich doktorský goregrind sice nepřekvapuje hudebně, vizuálně je to ovšem chuťovka, kde hrají hlavní roli lékařské kostýmy, maniakální zpěvák od hlavy až po pás pokrytý umělou krví a taky uříznutá noha. Lahodná jednohubka na brzké odpoledne.

To seveřané Soen přivezli úplně jiný set. Méně show, více hudby, spousta melancholie. Sevřený koncert obsáhl pouhých sedm skladeb, i tak to ale byla výživná porce zamyšlené muziky.

Notnou dávku energie přivezli jistoty Voivod. Dávám ale jen úplný začátek jejich vystoupení s "Experiment" a "The Unknown Knows" a mířím k malé scéně na Gaahl’s Wyrd, což je aktuální projekt Gaahla, vokalisty Gorgoroth nebo Wardruny. A bylo to magické vystoupení na hraně black metalu s post-přístupem k žánru, kterému dominovala charismatická Gaahlova osobnost. Stačilo mu se jen ploužit po jevišti s bílou, neměnnou tváří. Velice dobré a po zásluze aplaudované.

Voivod - Brutal Assault 2022, den 5 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Sobota je z fyzického hlediska náročná. Počasí se, alespoň dočasně, zlepšilo. Slunce nepálilo, bylo příjemně pod mrakem, ale tmavnoucí obloha nevěstila nic dobrého. Štěstí měli melodičtí deathmetalisté Insomnium i japonští šílenci z Melt-Banana. První větší kapky deště začaly padat u Leprous, a než dohráli, z nebe padaly proudy vody.

Finská formace se postupně odklonila od metalovějších kořenů k modernímu prog-rocku s výrazným podílem kláves - dokonce si troufnu tvrdit, že tohle byla jediná kapela na letošním Brutalu, která měla klávesy v první linii u mikrofonu. Zdánlivě nepatřičný koncert, nemetalový, dokázal přitáhnout nečekaně velký dav a jenom potvrdil barevnost, který tahle přehlídka pod svou temnou slupkou skrývá.

Front Line Assembly - Brutal Assault 2022, den 5 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
V minulých ročnících bývalo dobrým zvykem dávat na půlnoční sloty tvrdě elektronické žánry. Letos patřily spíše legendám a elektronika zůstala v ambientní KAL stage. Jediným zástupcem EDM na hlavní stagei tak vlastně byli Kanaďané Front Line Assembly. Vybrali si nejhorší možný čas - první velký nápor hustého deště, který areál dost výrazně vylidnil. Hutnou elektroniku doplnili o živou kytaru a bicí a byl z toho nesmírně intenzivní set. I takové skupiny na Brutal patří a osobně bych jich i v hlavních časech rád uvítal více.

Proudy vody zkrápěly i koncert Islanďanů Sólstafir. Ti postupně dorostli do pozice headlinerů a rozhodně jí dostáli, byť jsem měl chvílemi pocit, že hlavně frontman není úplně ve své kůži. I přesto tam bylo všechno, co tam má být. Diváky odzpívaná hitová "Fjara", starší kusy à la "Goddess of the Ages" i pár aktuálních písní z nového alba - melancholické, intenzivní, v jádru spíše pomalé skladby dokázaly k pódiu přibít tisíce lidí. I díky dešti z toho byl jeden z nejmagičtějších momentů letošního ročníku.

Mayhem - Brutal Assault 2022, den 5 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Pršet přestalo až u následujících Mayhem. Ti jen rozšířili řady legend, které školily spoustu o generaci mladších kapel. Pionýři True Norwegian Black Metalu jsou po vydání aktuální desky "Daemon" v neskutečné živé kondici a prezentují se průřezovým setem, v němž ale stejně největší radost vyvolávají zásadní songy z alba "De Mysteriis Dom Sathanas".

Centrem je pochopitelně vokalista Attila Csihar, schopný vyloudit neuvěřitelné skřeky i dokonalé operní pasáže. Navíc je tu i jistý teatrální prvek - zpěvák se schovává za zakrvácenou tváří a pod kápí, tu v ruce s oprátkou, kostmi nebo lebkou. Je to divadlo, ale proklatě působivé. Zároveň je u ostatních muzikantů patrný jasný nadhled - hlavně potutelné úsměvy basáka Necrobutchera dodávají prezentaci úplně jiný rozměr.

Pětadvacátý ročník Brutal Assaultu byl náročný, ale - jako vždy - skvělý. Nabitý program, rozšířený areál, který lépe dokázal distribuovat publikum, skvělá nálada. V temné hudbě se nachází spousta radosti. Obzvláště po tříleté přestávce byl návrat do pevnosti Josefov nesmírně příjemný a osvěžující. Za rok zas? Určitě!

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Weyes Blood - And in the Darkness, Hearts Aglow 8/10
Recenze: Weyes Blood na druhé části trilogie "And In The Darkness, Hearts Aglow" překonává samu sebe Album "And In The Darkness, Hearts Aglow", za kterým stojí muzikantka vystupující pod pseudonymem Weyes Blood, následuje po LP "Titanic Rising" z roku 2019 a je jeho pokračováním. Zpěvačka, jejíž kariéra je ovlivněna především... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2022 09:00 v sekci Recenze
0
Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
Naživo: Lenny si s O2 universem ukousla příliš velké sousto Tohle bude smutné čtení. Možná je to dokonce jeden z prvních článků, který o Lenny referuje spíše v negativním duchu. Bohužel. Ale nedá se nic dělat. Ambiciózní plány se v O2 universu střetly s nemilosrdnou realitou, a i když ne... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2022 16:20 v sekci Naživo
0
Rammstein - Adieu 10/10
Video: Rammstein se v klipu k "Adieu" opravdu loučí, tak nějak se vším Fanoušci kapely Rammstein se po dnech napínaní, několika lákavých teaserech, fotek z natáčení a slibech velkého akčního počinu konečně dočkali. Video k pátému singlu "Adieu" z aktuální desky si ve čtvrtek slavnostně odbylo svoji... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2022 12:46 v sekci Audio / Video | Video
0
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 23.11.2022
Naživo: Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem U Tata Bojs se stále něco děje. Aktuálně o sobě točí film a chystají oslavy 35 let. V součinnosti s labelem Supraphon se rádi otáčejí do historie, reedicemi si připomínají významná alba. Letos padla volba na 15 let staré "Kluci... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2022 08:22 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 46. týden 2021
Lewis Capaldi si s "Forget Me" podmanil český rádiový éter. Albům znovu kraluje Kabát Skupině Kabát sice trvalo pět týdnů, než se propracovala na vedoucí příčku albového žebříčku, nyní se ale zdá, že by se na ní mohla s deskou "El Presidento" na nějakou dobu usadit. Rádia hlásí nového vítěze - je jím Lewis... čtěte zde
Vydáno: 24.11.2022 20:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Brutal Assault uvítá příští rok návrat Anthrax, Sepultury nebo Marduk, v plánu jsou i festivalové premiéry (25.10.2022 19:46)
- Brutal Assault ohlašuje první jména 26. ročníku. Přijedou Hypocrisy, Napalm Death nebo Nile (14.10.2022 15:41)
- Naživo: Gaahl’s Wyrd, Gaerea a Saor přivezli do Futura tři podoby black metalu. Všechny skvělé (09.10.2022 16:45)
- Gaahl's Wyrd, Saor a Gaerea nabídnou lahodnou chuť temnoty (29.09.2022 08:09)
- Naživo: Progresivisté Vola převedli v Praze své dvě tváře (17.09.2022 17:16)
- Trio kapel v čele s dánskými Vola přiveze v pátek do Rock Café nové cesty progresivního metalu (14.09.2022 13:26)
- Naživo: Čtvrtý den Brutal Assaultu aneb Naděje a legendy, které jim dávají na frak (20.08.2022 17:56)
- Fotogalerie: Den pátý na Brutal Assaultu aneb Čas velkého loučení. I nebe se rozplakalo (18.08.2022 19:48)
- Naživo: Třetí den Brutal Assaultu aneb Poklekněte, přichází Král (18.08.2022 12:25)
- Naživo: Druhý den Brutal Assaultu aneb Kovbojové a kanibalové (17.08.2022 17:13)

ALBUM TÝDNE 47/2022

Bruce Springsteen
Only The Strong Survive

Co mají společného Bob Dylan, Rod Stewart či Phil Collins? Všichni tři se v určité fázi své kariéry rozhodli vydat nostalgickou desku se skladbami, na nichž vyrostli. Jejich řady nyní rozšiřuje Bruce Springsteen a jeho "Only The Strong Survive" s covery soulových hitů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 02.12.
Anastacia (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 02.12.
Milky Chance (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.12.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
Pá 09.12.
The Legendary Pink Dots (UK) (Underdogs', Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Madonna Adele Viktor Sheen BTS Kryštof Lucie Vondráčková Mirai Ed Sheeran Queen Vojtaano Michal Prokop Slash Kabát Marek Ztracený Ewa Farna Lenny
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu