Tom Odell - Best Day Of My Life

Tom Odell na "Best Day Of My Life" bojuje proti svým démonům

Vydáno: 18.12.2022 09:00 v sekci Recenze - Ondřej Kocáb | foto: Marie Trávníčková

Britský písničkář Tom Odell se v říjnu vytasil se svou pátou studiovou deskou. Po různých experimentech, které doprovázely jeho předchozí počin "monster", přichází nyní s dílem plným jednoduchých skladeb, které mají jasný základ. Tvoří je v podstatě jen klavír a zpěv.

7/10

Tom Odell - Best Day Of My Life

Vydáno: 28.10. 2022
Celkový čas: 29:12

Skladby: Best Day Of My Life, Sad Anymore, Sunrise___, Just Another Thing We Don't Talk About, The Blood We Bleed, Giving A Fuck, Librium, Flying, Enemy, Monday, ___Sunset, Smiling All The Way Back Home

Vydavatel: UROK/Mtheory

V čem se naopak obě nahrávky potkávají, jsou texty. Ona je to u Toma Odella tak trochu tradice - jeho tvorba pramení ze životních zklamání a bolestí. Se stejnou autenticitou, která kdysi propůjčila sílu jeho srdceryvným hitovkám, se nyní autor zabývá introspektivnějšími tématy a zkoumá svou hluboko zakořeněnou úzkost, která nebyla diagnostikována až do roku 2018, kdy byl převezen do nemocnice s tak silným záchvatem paniky, že byl přesvědčen, že má mrtvici.

Zaujme hned první a zároveň titulní píseň "Best Day Of My Life". Svým názvem, stejně jako celé album, tak trochu klame. Když se zaposloucháme, je to s emocemi jako na houpačce. S texty jako "Myslím, že dnešek je nejlepší den mého života, s*ru na neustálé přemýšlení o budoucnosti" se Tom svojí upřímností opět snaží ztotožnit s posluchači. V "The Blood We Bleed" rozebírá obtížný vztah s otcem a jeho chraplavý hlas se postupně láme až v šepot. Odell si tu na nic nehraje, vše barví tak, jak to bylo a je, bez jakýchkoliv metafor.

Napříč celou půlhodinou, během které celá deska neskutečně uteče, prokazuje, jak skvělým pianistou je. Většina písní zůstává pod hranicí tří minut a prostor dostávají i dvě čistě klavírní instrumentálky "Sunrise__" a "__Sunset". Mezi další potenciální hity se naopak řadí čtvrtá v pořadí "Just Another Thing We Don't Talk About", která má z celé kolekce nejvýraznější refrén. Přes všechnu temnotu a depresi album uzavírají povznášející tóny plné naděje ve "Smiling All The Way Back Home", jež symbolizuje vítané zakončení jinak velmi obtížné cesty.

Tomu Odellovi s minulou řadovkou skončily povinnosti u labelu Columbia. Bez jakéhokoliv tlaku a nutnosti opírat se o velkolepou produkci teď předkládá své nejsilnější dílo. Všech dvanáct songů dokazuje, jak se mu zvolený minimalismus vyplatil. Nečekejte žádné monstrózní hymny jako "Another Love" nebo "Magnetized". "Best Day Of My Life" je sbírka plná křehkých balad, dokazujících, že málo je někdy více.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea Hned dva členové slavných skupin se tento týden prezentují sólo. Tím prvním je kytarista Måneskin Thomas Raggi, tím druhým Tom Smith z Editors. K nim se připojili Zac Brown Band, Norka Anna Of The North, živáky Depeche Mode, Scorpions a... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 17:00 v sekci Novinky | Nové desky
Lucie, O2 arena, Praha, 9.12.2025
Naživo: Hity, skvělá show i spousta hostů - Lucie oslavila 40 let i ve vyprodané O2 areně Lucie odehrála první ze dvou koncertů v pražské O2 areně. A Pražáci ve vyprodané hale potvrdili, že své Lucii rozumí. Kromě kapely se na pódiu představila řada hvězdných hostů: Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Petr Janda, Lenny... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 10:00 v sekci Naživo
Jan Bendig - Každý příchod na pódium musí být velký, aby na něj lidi nezapomněli
Rozhovory: Jan Bendig - Každý příchod na pódium musí být velký, aby na něj lidi nezapomněli Po loňském koncertu v O2 universu se Jan Bendig příští rok vrátí na místo činu s ještě větší hudební i vizuální show, která by měla posunout laťku zase o kus výš. V rozhovoru prozrazuje, co chystá, co ho spojuje s Jiřinou... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Barbora Poláková a Štěpán Urban, La Fabrika, Praha, 5.12.2025
Naživo: Barbora Poláková a Štěpán Urban bodali jemností, ne jedem. "Sršně" pokřtili březovou mízou Hudební i životní dvojice Bára Poláková a Štěpán Urban ukázala, že jim to ladí i na pódiu. V pátek na Mikuláše v pražské La Fabrice pokřtili své společné debutové album "Sršeň" s kapelou za zády a koncert proměnili v... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2025 16:56 v sekci Naživo
Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími
Rozhovory: Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími Projekt Story se před čtyřmi lety vynořil z čistého nebe. Že se tu děje něco, co si pozornost zaslouží, stvrdila účast výkvětu slovenské scény. Nyní přišlo druhé album "Tazkvaná duša" a na seznam přibyl třeba Michal Prokop.... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Tom Odell v Praze vytvořil nejintenzivnější koncertní noc podzimu. Publikum strhl od prvního akordu (20.11.2025 18:01)
- Recenze: Deska psaná mezi půlnocí a prvním nádechem dne. Tom Odell se na "A Wonderful Life (Epilogue)" noří do vnitřního světa (16.11.2025 08:00)
- Tom Odell rozezní Prahu: večer, kdy klavír zlomí i zahojí srdce (10.11.2025 11:11)
- Nové desky 35/2025 - od Suede přes Primal Fear po Roba Thomase (10.09.2025 14:00)
- Naživo: Billie Eilish se zlepšuje. Pražským koncertem jako by žádala zkušenější kolegyně, ať ji vezmou do party (02.06.2025 11:30)
- Tom Odell ohlásil desku "Wonderful Life" a přiveze ji i do Prahy (24.05.2025 16:18)
- Naživo: S Kylie Minogue to na Szigetu byla láska na druhý pohled (08.08.2024 20:00)
- Recenze: "Black Friday" je dalším solidním kouskem v diskografii Toma Odella (24.03.2024 09:00)
- Nové desky 4/2024 - od Jamese Arthura přes The Smile po Dymytry (31.01.2024 21:27)
- Video: Tom Odell před vydáním desky vystoupil s londýnským sborem Mahogany (15.01.2024 11:33)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Beyoncé Lady Gaga Madonna Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe