shop.musicserver.cz
Redman-Mehldau-McBride-Blade, Lucerna, Praha, 2.11. 2022

Lucerna zažila jazzový koncert hodný legend

Vydáno: 04.11.2022 13:43 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: Petra Hajská / Prague Sounds

Multižánrový festival Prague Sounds letos přivezl řadu kvalitních interpretů, mezi nimi i několik dlouho očekávaných, ovšem v případě kvartetu Redman-Mehldau-McBride-Blade se povedl doslova majstrštyk. A tak mohla aktuálně nejhvězdnější sestava světa stoupat vstříc legendám i v pražské Lucerně.

Live: Redman, Mehldau, McBride, Blade

místo: Lucerna, Praha
datum: 2. listopadu 2022
setlist: Floppy Diss, Kite Song, Rejoice, Sweet Sorrow, Father, Sitting On A Cloud, Silly Little Love Song. Přídavky: Straight Ahead, Sky Turning Gray

Redman - Mehldau - McBride - Blade, Lucerna, Praha, 2.11. 2022
© Petra Hajská / Prague Sounds
Historie uskupení, které ve středu ovládlo pražskou Lucernu, se datuje do roku 1994, kdy saxofonista Joshua Redman, jenž měl v té době za sebou svoji první nominaci na Grammy, nahrál album "MoodSwing". Ve studiu se k němu tehdy přidali v podstatě začínající klavírista Brad Mehldau, kontrabasista Christian McBride a bubeník Brian Blade. Všichni teprve startovali své kariéry, a tak se posléze tento kvartet rozpadl.

V průběhu dalšího čtvrtstoletí se ovšem ze všech čtyř staly uznávané hvězdy jazzové scény s řadou ocenění a s vlastními projekty. Až v roce 2019 se opět dali dohromady a natočili album "RoundAgain". Dílo vyšlo o rok později v červenci a minulý rok si vysloužilo nominaci na Grammy. Letos v září na něj navázali další studiovkou s názvem "LongGone". Vzhledem k nabitým kalendářům každého z nich je s podivem, že se povedlo uspořádat turné, navíc včetně evropské části, která díky Prague Sounds naštěstí zasáhla také Českou republiku.

O tom, jak velké hvězdy dorazily do Prahy, vypovídal už úvodní proslov před koncertem, který pronesl samotný ředitel festivalu Marek Vrabec. Vzpomněl v něm na největší legendy jazzu, jež měla Lucerna tu čest hostit, ať už to byl Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Wayne Shorter nebo Oscar Peterson, a následně uvedl čtveřici na střídmě osvětlenou scénu. Jakmile pánové za velkého potlesku nastoupili ke svým nástrojům, začal večer, na který budou jeho účastníci dlouho vzpomínat.

Redman - Mehldau - McBride - Blade, Lucerna, Praha, 2.11. 2022
© Petra Hajská / Prague Sounds
Vše odstartovala skladba Christiana McBridea "Floppy Diss" a od prvních momentů bylo zřejmé, že více než o nějaký vážný jazzový prožitek půjde především o zábavu, což třeba ostře kontrastovalo s loňskou návštěvou Brada Mehldaua u nás, kdy společně s Ianem Bostridgem uspořádal večírek pro velmi náročného posluchače.

"MoodSwing" někdo kdysi definoval jako album, na jehož poslech pozvete s hrdostí i své nejazzové přátele, a to samé platilo i pondělním vystoupení. Posluchačům, kteří jazzu tolik nehoví, musejí některé koncerty a nahrávky přijít, jako když se sype železářství do klempířské dílny. To ale v tomto případě rozhodně neplatilo. Naopak vše, co tento večer zaznělo, bylo veskrze melodické a nápadité.

Kvartet přitom čerpal ze všech tří desek a hrál původní skladby, kterými na ně přispěli jednotliví členové. Ačkoli se nejednalo o nějaký pop jazz, ale o skutečný jazzový zážitek s výlety do různých stylů od mainstreamu přes bop až k smooth jazzu, všechny kompozice by se při jiném zpracování dokázaly prosadit ve standardních rádiích.

Ačkoli mají všichni za sebou už stovky koncertů, bylo evidentní, že od prvního tónu si společné hraní užívají. Tahounem byl především Brian Blade, který vše řídil a povzbuzoval. Z projevu čtveřice doslova prýštily neskutečná lehkost, radost a také hravost a jistý respekt. Ačkoli nechyběla sóla každého z nich, byly to spíše momenty, kdy dostal ten daný nástroj větší akcent, zkrátka žádné extra exhibice.

V tomto ohledu patřila velká poklona především Redmanovi, jehož saxofony jsou o něco výraznějšími nástroji než u zbylé trojice, a tak poměrně často přecházel lehce do ústraní a nechal hrát ostatní v triu. Výsledek tak vyzníval velmi vyváženě a kompaktně, zároveň bez jakýchkoli náznaků ega, na nějž by každý z nich měl jinak neoddiskutovatelný nárok.

Redman - Mehldau - McBride - Blade, Lucerna, Praha, 2.11. 2022
© Petra Hajská / Prague Sounds
O muzikantském umu všech čtyř protagonistů byly napsány už mraky řádků a je skoro zbytečné je dále rozšiřovat. Přesto je třeba poznamenat, že i v Praze byli patřičně bezchybní, ale zdaleka ne sterilní. Ani jeden z nich se nebál drobných improvizací a každý z nich měl nějakou chvilku pro svůj nástroj. Ať už to byl McBride, když vzal do ruky smyčec, Mehldau v drobných reminiscencích na jiné skladby, Redman se svojí živelností a nábojem na konci jednotlivých kusů, které stylizoval do vysokých tónů, nebo Blade vzorně vedoucí ostatní celou kompozicí.

Nikoho tedy nepřekvapí, že na konci se spustil velký aplaus a nestačil pouze jeden přídavek. Po "Straight Ahead" následoval potlesk vestoje, a tak přišel ještě zřejmě neplánovaný druhý kousek "Sky Turning Gray", před nímž Joshua Redman prohodil, jestli příchozí vědí, že on a kolegové opravdu musejí skončit, neboť se přesouvají na další štaci do Budapešti.

V případě jazzu je nutno velmi opatrně mluvit o legendách, neboť tímto označením se obvykle titulují jen tací velikáni jako Miles Davis, Keith Jarrett, Chick Corea nebo třeba Herbie Hancock. Na druhou stranu po pražském koncertu je zřejmé, že pánové Redman, Mehldau, McBride a Blade tímto směrem kráčejí též, a je tak jen otázkou času, kdy budeme mít plné právo tohoto přídomku využívat.

Kdo z nějakého důvodu do Lucerny nedorazil, může po právu litovat, protože je dost dobře možné, že více příležitostí vidět tyto velikány v jednom uskupení pohromadě už nebude. Naopak každý, kdo měl možnost toto vystoupení vidět, bude doufat, že první Joshua Redman Quartet, momentálně nazývaný MoodSwing Quartet Reunion, alespoň ještě jednou naživo uslyší.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zemřel Daniel Vali z Maxim Turbulenc. Bylo mu pouhých 53 let
Zemřel Daniel Vali z Maxim Turbulenc. Bylo mu pouhých 53 let Velmi smutnou zprávu dnes musela na sociálních sítích sdělit kapela Maxim Turbulenc. V pouhých třiapadesáti letech totiž v noci zemřel Daniel Vali, zpěvák a asi nejznámější tvář tohoto seskupení. Podle informací CNN Prima News... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2024 17:00 v sekci Novinky
Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (1/2)
Rozhovory: Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (1/2) Když fiedlerskému zemřel otec, vydal se s Marcellem do Alp a tam společně pracovali na desce, která je jiná. Těžká. Bolavá. Obtížně šlo přistoupit i k rozhovoru - jak se chcete s cizím člověkem bavit o něčem tak osobním? Jak se... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2024 10:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Die Antwoord, Forum Karlín, Praha, 11.4.2024
Naživo: Die Antwoord přivezli do Fora Karlín nenápaditou a krátkou show Jihoafričtí Die Antwoord měli po desce "House Of Zef" skončit a přenechat vládu nad rave hudbou mladším. Inu, nestalo se tak, trio ve složení Ninja, Yolandi Visser a DJ God zahájilo další turné "Reanimated", s nímž zavítalo do... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 20:00 v sekci Naživo
Sum 41 - Heaven :x: Hell 7/10
Recenze: Sum 41 se na "Heaven :x: Hell" loučí poctivou porcí sebe samotných Osmá řadovka pop-punkových legend Sum 41 má být dle jejích slov tou poslední. Na dvou discích nabízí formace dvacet nových písní, kterými reflektuje všechny své zvukové odstíny, sesbírané za téměř třicet let fungování. Jak... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Dvanáctkrát featuring Slash aneb Tucet hostování kytarového mága všude možně
Nejvíc nej: Dvanáctkrát featuring Slash aneb Tucet hostování kytarového mága všude možně Slash je ten legendární chlapík v typickém cylindru a s neodmyslitelným Gibsonem pověšeným na krku - ale už bez cigára v koutku úst. Nejvíc se proslavil v Guns N' Roses, ale teď se pojďme podívat na několik nahrávek, v nichž rodilý... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 12/2024 - od Elbow přes Shakiru po Janu Kirschner (27.03.2024 22:00)
- Nové desky 37/2023 - od Thirty Seconds To Mars přes Demi Lovato po The Pretenders (20.09.2023 19:00)
- Nové desky 6/2023 - od Paramore přes Rolling Stones po You Me At Six (14.02.2023 17:30)
- Naživo: Rozbouřená Lucerna si pražskou premiéru Snarky Puppy užila (24.10.2022 22:12)
- Nové desky 36/2022 - od Ozzyho Osbourna přes Parkway Drive po Robbieho Williamse (14.09.2022 20:00)
- Podzimní Prague Sounds rozezní Laura Mvula, Ghostpoet a řada dalších (02.09.2022 13:23)
- Nové desky 11/2022 - od Charli XCX přes Weezer po Little Boots (23.03.2022 10:30)
- Naživo: Mehldau, Bostridge a jejich večírek pro náročné (09.09.2021 15:57)
- Nové desky 38/2020 - od Diany Krall přes Machine Gun Kellyho po Emmu Drobnou (29.09.2020 14:00)
- Nové desky 27/2020 - od Mikea Shinody přes Floexe po PVRIS (15.07.2020 08:00)

ALBUM TÝDNE 15/2024

Conan Gray
Found Heaven

Americká popová hvězdička Conan Gray přichází se svou už třetí řadovkou "Found Heaven". Pětadvacetiletý zpěvák se drží svých obvyklých témat, jako jsou vztahy a láska, přesto se novinka jeho předchozí tvorbě vymyká. Baví svým osmdesátkovým nádechem a také energičností a dravostí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 16.04.
Dave Matthews Band (US) (O2 Universum, Praha)
Út 16.04.
Lil Tracy (US) / Brennan Savage (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.04.
Foreign Beggars (UK) (Bike_Jesus, Praha)
Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Čt 18.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Pá 19.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Themroc The Prodigy Prince Justin Bieber Vladimír Mišík Queen Adele AC/DC Kabát U2 Sia Beyoncé Bono Rush Taylor Swift Liam Gallagher Imagine Dragons Lady Gaga Linkin Park Skyline
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu