shop.musicserver.cz
Redman-Mehldau-McBride-Blade, Lucerna, Praha, 2.11. 2022

Lucerna zažila jazzový koncert hodný legend

Vydáno: 04.11.2022 13:43 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: Petra Hajská / Prague Sounds

Multižánrový festival Prague Sounds letos přivezl řadu kvalitních interpretů, mezi nimi i několik dlouho očekávaných, ovšem v případě kvartetu Redman-Mehldau-McBride-Blade se povedl doslova majstrštyk. A tak mohla aktuálně nejhvězdnější sestava světa stoupat vstříc legendám i v pražské Lucerně.

Live: Redman, Mehldau, McBride, Blade

místo: Lucerna, Praha
datum: 2. listopadu 2022
setlist: Floppy Diss, Kite Song, Rejoice, Sweet Sorrow, Father, Sitting On A Cloud, Silly Little Love Song. Přídavky: Straight Ahead, Sky Turning Gray

Redman - Mehldau - McBride - Blade, Lucerna, Praha, 2.11. 2022
© Petra Hajská / Prague Sounds
Historie uskupení, které ve středu ovládlo pražskou Lucernu, se datuje do roku 1994, kdy saxofonista Joshua Redman, jenž měl v té době za sebou svoji první nominaci na Grammy, nahrál album "MoodSwing". Ve studiu se k němu tehdy přidali v podstatě začínající klavírista Brad Mehldau, kontrabasista Christian McBride a bubeník Brian Blade. Všichni teprve startovali své kariéry, a tak se posléze tento kvartet rozpadl.

V průběhu dalšího čtvrtstoletí se ovšem ze všech čtyř staly uznávané hvězdy jazzové scény s řadou ocenění a s vlastními projekty. Až v roce 2019 se opět dali dohromady a natočili album "RoundAgain". Dílo vyšlo o rok později v červenci a minulý rok si vysloužilo nominaci na Grammy. Letos v září na něj navázali další studiovkou s názvem "LongGone". Vzhledem k nabitým kalendářům každého z nich je s podivem, že se povedlo uspořádat turné, navíc včetně evropské části, která díky Prague Sounds naštěstí zasáhla také Českou republiku.

O tom, jak velké hvězdy dorazily do Prahy, vypovídal už úvodní proslov před koncertem, který pronesl samotný ředitel festivalu Marek Vrabec. Vzpomněl v něm na největší legendy jazzu, jež měla Lucerna tu čest hostit, ať už to byl Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Wayne Shorter nebo Oscar Peterson, a následně uvedl čtveřici na střídmě osvětlenou scénu. Jakmile pánové za velkého potlesku nastoupili ke svým nástrojům, začal večer, na který budou jeho účastníci dlouho vzpomínat.

Redman - Mehldau - McBride - Blade, Lucerna, Praha, 2.11. 2022
© Petra Hajská / Prague Sounds
Vše odstartovala skladba Christiana McBridea "Floppy Diss" a od prvních momentů bylo zřejmé, že více než o nějaký vážný jazzový prožitek půjde především o zábavu, což třeba ostře kontrastovalo s loňskou návštěvou Brada Mehldaua u nás, kdy společně s Ianem Bostridgem uspořádal večírek pro velmi náročného posluchače.

"MoodSwing" někdo kdysi definoval jako album, na jehož poslech pozvete s hrdostí i své nejazzové přátele, a to samé platilo i pondělním vystoupení. Posluchačům, kteří jazzu tolik nehoví, musejí některé koncerty a nahrávky přijít, jako když se sype železářství do klempířské dílny. To ale v tomto případě rozhodně neplatilo. Naopak vše, co tento večer zaznělo, bylo veskrze melodické a nápadité.

Kvartet přitom čerpal ze všech tří desek a hrál původní skladby, kterými na ně přispěli jednotliví členové. Ačkoli se nejednalo o nějaký pop jazz, ale o skutečný jazzový zážitek s výlety do různých stylů od mainstreamu přes bop až k smooth jazzu, všechny kompozice by se při jiném zpracování dokázaly prosadit ve standardních rádiích.

Ačkoli mají všichni za sebou už stovky koncertů, bylo evidentní, že od prvního tónu si společné hraní užívají. Tahounem byl především Brian Blade, který vše řídil a povzbuzoval. Z projevu čtveřice doslova prýštily neskutečná lehkost, radost a také hravost a jistý respekt. Ačkoli nechyběla sóla každého z nich, byly to spíše momenty, kdy dostal ten daný nástroj větší akcent, zkrátka žádné extra exhibice.

V tomto ohledu patřila velká poklona především Redmanovi, jehož saxofony jsou o něco výraznějšími nástroji než u zbylé trojice, a tak poměrně často přecházel lehce do ústraní a nechal hrát ostatní v triu. Výsledek tak vyzníval velmi vyváženě a kompaktně, zároveň bez jakýchkoli náznaků ega, na nějž by každý z nich měl jinak neoddiskutovatelný nárok.

Redman - Mehldau - McBride - Blade, Lucerna, Praha, 2.11. 2022
© Petra Hajská / Prague Sounds
O muzikantském umu všech čtyř protagonistů byly napsány už mraky řádků a je skoro zbytečné je dále rozšiřovat. Přesto je třeba poznamenat, že i v Praze byli patřičně bezchybní, ale zdaleka ne sterilní. Ani jeden z nich se nebál drobných improvizací a každý z nich měl nějakou chvilku pro svůj nástroj. Ať už to byl McBride, když vzal do ruky smyčec, Mehldau v drobných reminiscencích na jiné skladby, Redman se svojí živelností a nábojem na konci jednotlivých kusů, které stylizoval do vysokých tónů, nebo Blade vzorně vedoucí ostatní celou kompozicí.

Nikoho tedy nepřekvapí, že na konci se spustil velký aplaus a nestačil pouze jeden přídavek. Po "Straight Ahead" následoval potlesk vestoje, a tak přišel ještě zřejmě neplánovaný druhý kousek "Sky Turning Gray", před nímž Joshua Redman prohodil, jestli příchozí vědí, že on a kolegové opravdu musejí skončit, neboť se přesouvají na další štaci do Budapešti.

V případě jazzu je nutno velmi opatrně mluvit o legendách, neboť tímto označením se obvykle titulují jen tací velikáni jako Miles Davis, Keith Jarrett, Chick Corea nebo třeba Herbie Hancock. Na druhou stranu po pražském koncertu je zřejmé, že pánové Redman, Mehldau, McBride a Blade tímto směrem kráčejí též, a je tak jen otázkou času, kdy budeme mít plné právo tohoto přídomku využívat.

Kdo z nějakého důvodu do Lucerny nedorazil, může po právu litovat, protože je dost dobře možné, že více příležitostí vidět tyto velikány v jednom uskupení pohromadě už nebude. Naopak každý, kdo měl možnost toto vystoupení vidět, bude doufat, že první Joshua Redman Quartet, momentálně nazývaný MoodSwing Quartet Reunion, alespoň ještě jednou naživo uslyší.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Vypsaná fiXa, Café V lese, Praha, 3.2.2023
Naživo: Vypsaná fiXa oslavila 20 let desky "Bestiálně šťastní" ojedinělým koncertem První letošní vystoupení Vypsané fiXy se uskutečnilo v pražském klubu Café V lese a bylo věnováno albu "Bestiálně šťastní", od jehož natáčení uběhlo neskutečných dvacet let. Deska zazněla autenticky celá a byla to krásná... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2023 08:37 v sekci Naživo
0
Zemřela Naďa Urbánková
Zemřela Naďa Urbánková V pátek 3. února dotlouklo srdce oblíbené zpěvačky Nadi Urbánkové. Oznámila to její dcera, rovněž zpěvačka Jana Fabiánová na sociálních sítích. "S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu.... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2023 20:14 v sekci Novinky
0
Aplaus pro dva - Aplaus pro dva 8/10
Recenze: Projekt Aplaus pro dva debutuje syrovým, ale lyrickým folkem V závěru minulého roku se na domácí hudební mapu zapsal osobitý debut akustického folkového dua Aplaus pro dva. Za atraktivním obsazením stojí kytarista s americko-ukrajinskými kořeny Vladimír Juno Valter a zpěvák a textař Desed,... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2023 09:00 v sekci Recenze
0
badfocus - meditating while raving 8/10
Recenze: Člověk vs. algoritmy. badfocus na "meditating while raving" zpracovává aktuální témata Prvotina "wallflower" představila badfocuse jako šikovného zvukového inženýra, který bortí zaběhlé multižánrové hranice. Na "meditating while raving" však své tvůrčí snahy otočil hlouběji k elektronice a pustil se do hledání... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2023 17:30 v sekci Recenze
0
Slipknot - Bone Church 8/10
Video: Slipknot překvapili fanoušky novým singlem "Bone Church" - i se znepokojivým videoklipem Od vydání alba "The End, So Far" uplynulo sotva pár měsíců a Slipknot jsou tu s novým singlem. Ten je spíše dárkem pro příznivce, než aby předznamenával nějakou rozsáhlejší nahrávku (ale jeden nikdy neví). A ačkoliv se jedná o... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2023 07:53 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Rozbouřená Lucerna si pražskou premiéru Snarky Puppy užila (24.10.2022 22:12)
- Nové desky 36/2022 - od Ozzyho Osbourna přes Parkway Drive po Robbieho Williamse (14.09.2022 20:00)
- Podzimní Prague Sounds rozezní Laura Mvula, Ghostpoet a řada dalších (02.09.2022 13:23)
- Nové desky 11/2022 - od Charli XCX přes Weezer po Little Boots (23.03.2022 10:30)
- Naživo: Mehldau, Bostridge a jejich večírek pro náročné (09.09.2021 15:57)
- Nové desky 38/2020 - od Diany Krall přes Machine Gun Kellyho po Emmu Drobnou (29.09.2020 14:00)
- Nové desky 27/2020 - od Mikea Shinody přes Floexe po PVRIS (15.07.2020 08:00)
- Nové desky 5/2020 - od Green Day přes Sepulturu po Stone Temple Pilots (11.02.2020 07:13)
- Jazz Fest Brno zná jména hlavních hvězd příštího ročníku (08.11.2019 16:01)
- Nové desky 21/2019 - od Rammstein přes Lewise Capaldiho po The National (21.05.2019 07:16)

ALBUM TÝDNE 05/2023

Sam Smith
Gloria

Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce se sice nekoná, ta osobní však bez diskuzí ano.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Lucie Vondráčková Beyoncé Madonna Viktor Sheen Adele The Weeknd Slash BTS Michal Prokop Kryštof Lady Gaga Vojtaano Mirai Ed Sheeran Queen Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu