shop.musicserver.cz
Jack Savoretti, Roxy, Praha, 29.9.2022

Excelentní Jack Savoretti si v Praze pochutnával na pivě

Vydáno: 30.09.2022 17:10 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková / musicserver.cz

Na svém kontě má už sedm řadovek, teprve ty dvě poslední ale vystoupaly až na vrchol britského albového žebříčku. Můžeme jej tedy považovat za nový objev? Spíše ne. Bohužel ani nedávné úspěchy nestačily na to, aby bylo v klubu Roxy vyprodáno. Přestože to byl skvělý večer.

Live: Jack Savoretti

support: Aiko
místo: Roxy, Praha
datum: 29. září 2022
Fotogalerie

Jack Savoretti, Roxy, Praha, 29.9.2022
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Ta návštěvnost zabolela hodně. Balkón zůstal zavřený, a i když bychom chtěli vidět sklenici jako poloplnou, byla kapacita spodního patra zaplněna přibližně z půlky. A to je na hvězdu formátu Jacka Savorettiho strašně málo. Možná za to mohla nedostatečná reklamní kampaň. Skutečnost, že ho naše rádia ignorují. Jeho relativní neznámost v našich končinách - hrál tady poprvé, tudíž nemohla zafungovat šeptanda ani vracející se příznivci odminula. Nebo za to může inflace, ceny za energie a s nimi spojená nutnost lidí šetřit na kultuře a více si vybírat. A možná tohle všechno dohromady.

Faktem ale zůstává, že ambice byly určitě větší a že by si tenhle muzikant zasloužil nejenom vyprodáno, ale také přesun klidně až do O2 areny. Hlas i tvorbu na to totiž bez diskuze má. Jen je potřeba jeho jméno patřičně dostat do povědomí lidí, stejně jako se to povedlo u Eda Sheerana, George Ezry, Lewise Capaldiho a dalších písničkářů, kteří v posledních letech vystřelili vzhůru.

Jack Savoretti, Roxy, Praha, 29.9.2022
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
A jestli je na Savorettim něco unikátního, tak je to právě jeho hlas. Velmi příjemná, sametová barva se v jeho písních proměňuje, vokál mu hrubne, a když přitlačí, zní trochu jako Joe Cocker. Navíc má své hlasivky pod perfektní kontrolou a nezdá se, že by mu to s bezmála čtyřmi křížky na krku začínalo jakkoliv drhnout. Naopak - je to ten typ zpěváka, který když přijde do talentové soutěže typu Britain’s Got Talent a otevře pusu, tak čelisti porotců popadají k zemi a jejich ruce začnou hledat kapesníky. A po salvě komplimentů ho okamžitě budou chtít katapultovat až do finále. Tak moc dobrý je.

On ale nic takového k životu nepotřebuje, kariéru si vypracoval od píky sám. Jeho tvorbu znají fanoušci seriálů "Sons Of Anarchy", "Grey’s Anatomy", "The Vampire Diaries", "Teen Wolf" a také "One Tree Hill". K poslednímu jmenovanému poskytl dokonce šest svých skladeb a s Gavinem DeGrawem, autorem písně titulní znělky seriálu a taktéž úžasným písničkářem, odjel celé turné jako jeho předskokan. Znají jej také příznivci milované, byť bohužel komerčně nedostatečně úspěšné videohry "Days Gone" pro PlayStation 4, kde jeho song "Soldier’s Eyes" doprovázel hlavního hrdinu Deacona St. Johna a jeho parťáka Boozera při cestě na motorce. Také ten v Praze zazněl.

Aiko, Roxy, Praha, 29.9.2022
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Vedla k němu ale delší cesta. A na jejím začátku stála předskokanka Aiko. A jakkoliv rádi podporujeme mladé české umělce, její vystupování bohužel pochválit nelze. Přehrávání a afektovanost zcela zastínily její poměrně dobré pěvecké schopnosti a výslednému dojmu nepomohla ani hudební složka, která byla kompletně puštěná z notebooku. Naštěstí už v devět začala hrát hlavní hvězda.

Písničkář vystoupil v doprovodu svého klávesisty a dvojice kytar a hned po první skladbě bylo jasné, že ledy byly zbourány. Jestli totiž jeho českou premiéru něco vystihuje, tak je to četnost, s jakou ho návštěvníci vytrhávali z konceptu. Mnohokrát chtěl povykládat nějakou historku či jen zazpívat tak, aby to znělo jako z desky, ale nadšení z jeho české premiéry v publiku neznalo mezí, a tak jej pořád někdo přerušoval výkřiky nebo euforickým potleskem. Vůbec to ale nevadilo, naopak to z jeho koncertu udělalo o to krásnější zážitek.

Jack Savoretti, Roxy, Praha, 29.9.2022
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Syn italského otce a německo-polské matky tak zavzpomínal na své děti, které ho v nečekaných momentech rády usadí zpátky na zem, pozapomněl začátek písně "Dr. Frankenstein" nebo ocenil ukrajinské vlajky a symboly míru, které viděl po městě, když se poprvé v životě procházel po Karlově mostě a okolí. Také si ale pro sebe i svého souputníka vyžádal hned dvakrát pivo, a když se poprvé napil plzně, zahlásil vítězoslavně jen: "Sakra, to je ale dobrota! A přísahám, že to není reklama!"

Písní bohužel nezaznělo mnoho ("Who's Hurting Who", "Too Much History" či "Secret Life", abychom jmenovali alespoň některé z nich), pokud ale čtete tuto reportáž s vědomím toho, že jste jeho tvorbu nikdy neslyšeli, nechť je balada "The Way You Said Goodbye" jednou z prvních, kterou si do svých sluchovodů vpustíte. Je totiž skvělou pozvánkou k bližšímu seznámení se s jeho diskografií. A věřte, že podobných ploužáků má ve svém repertoáru opravdu hodně.

Největší výtkou tak jen zůstává skutečnost, že to strašně rychle uteklo. Vymezená hodina s pár minutkami navíc byla pryč tak rychle, že se fanoušci okamžitě začali dožadovat přídavků. Ani po nich ale zpěváka ještě nechtěli pustit z pódia. Na to, že jich tam nebylo mnoho, předvedli obdivuhodnou výdrž. To zapálení, kdy se tleskalo a hvízdalo ještě dlouho poté, co už se rozsvítila světla a začala hrát podkresová hudba, bylo všeříkající. A také velmi vzácně vídané. Jack Savoretti se ale pouze přemístil na balkón a pobaveně si jásající příznivce točil na mobil, na druhé kolo přídavků už ale bohužel nedorazil. Tak snad u nás nehrál naposledy.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP Tento týden dodala hudební novinky poměrně početná anglická enkláva. Vede ji Ed Sheeran v závěsu se Stevenem Wilsonem, Mae Muller, Jorjou Smith a novým objevem Andrewem Cushinem. Za Atlantikem se snažili LP, Wilco, LANY, Code Orange,... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 20:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Slza, Lucerna Music Bar, Praha, 1.10.2023
Naživo: Slze kluby sluší. V Lucerna Music Baru pokřtila své nové album "Monodrama" Během své existence zvládla Slza obehrát velké kulturáky a haly, s deskou "3" měla v plánu klubové turné. To se kvůli covidu zrušilo, a tak na něj došlo až teď, se čtvrtou řadovkou "Monodrama". První zastávkou se v neděli stal... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 14:33 v sekci Naživo
0
Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat
Rozhovory: Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat Časopis Full Moon je výraznou entitou na domácí hudebně-publicistické scéně. V říjnu vyšlo už 150. číslo. V pozadí tohoto média, ale i celé řady dalších projektů (třeba klubu Kabinet Múz v Brně nebo klubového festivalu Batch)... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu V pátek 29. září vydala LP nové studiové album "Love Lines". Nahrávka nabízí hluboký a reflexivní pohled na životní zkušenosti autorky, včetně milostných vztahů i vztahů s rodinou a se svým vlastním já. Hudebně se přitom... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 18:09 v sekci Novinky
0
U2 - Atomic City 7/10
Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy Irští U2 minulý pátek odstartovali sérii pětadvaceti koncertů v Las Vegas. Odehrají je v unikátní kulovité stavbě s názvem Sphere, čerstvě postavené dominantně města hříchu. Podstatnou náplň setlistu bude tvořit deska "Achtung... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 08:35 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: To nejlepší přivezly první den na Metronome divoký holky. Vystoupila Aurora, Aiko, Tolstoys i Biig Piig. A taky Jamiroquai (23.06.2023 08:59)
- Video: Aiko vsází na své "Instincts" a díky tomu je novodobou nevěstou na útěku (17.01.2023 15:25)
- Naživo: Puzzle jménem Alice Merton v Praze odhalilo další dílky (28.10.2022 19:15)
- Fotogalerie: Koncert Jacka Savorettiho zachycený objektivem fotoaparátu (30.09.2022 10:27)
- Recenze: Sigma deskou "Hope" stvořila reklamu na léto (15.08.2022 00:00)
- Video: Aiko v "I Want To Be Perfect" překvapuje říznějším zvukem. V klipu hrají Emma Smetana a Jordan Haj (04.03.2022 13:35)
- Britský zpěvák Jack Savoretti a nizozemský objev Remme míří do Prahy (23.02.2022 18:19)
- Video: Aiko představuje svoje "Alter Ego" a poprvé zpívá v češtině (24.01.2022 08:26)
- Zažijte netradičních #5 PROSTOR Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu (11.09.2021 08:35)
- Video: Aiko v novince "Gemini" přibližuje dvě tváře Blíženců i stavy rozpolcené duše (06.09.2021 12:39)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Madonna Kryštof Lady Gaga Beyoncé Coldplay Adele AC/DC The Cure Sia Ewa Farna Rihanna Milly Honsová Taylor Swift Dua Lipa Elán Kylie Minogue
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu