shop.musicserver.cz
Sigma - Hope

Sigma deskou "Hope" stvořila reklamu na léto

Vydáno: 15.08.2022 00:00 v sekci Recenze - Jan Trávníček | foto: 3Beat

Drum 'n' bass neztrácí na popularitě, jeho oblíbenost naopak spíše dále roste. Velkou roli v jeho vzestupu mají kromě labelu Hospitality Records i dvě dost možná nejpopulárnější žánrové skupiny posledních let - Rudimental a právě Sigma. "Hope" není jen reklama na léto, je to i reklama na taneční hudbu jako takovou.

9/10

Sigma - Hope

Vydáno: 17.6.2022
Celkový čas: 62:04

Skladby: Find Me (feat. Birdy), Hope (feat. Carla Marie), Strong (feat. Kovic), You And Me As One (feat. Jack Savoretti), High On You (feat. John Newman), Can't Get Enough (feat. Taet), Climb (feat. Jamie Scott), Faded - Extended Version (feat. LOWES, U137), Give It To Me (feat. Kelly Kiara), Anywhere (feat. Louis III), That Feeling, How Will I Know (feat. Karma Child), Dilemma, Here We Go Again (feat. Louisa Johnson), Trumpets, 2 Hearts (feat. Sam Feldt, Gia Koka), Sell My Soul (feat. Maverick Sabre), Alright For You

Vydavatel: 3Beat

Ale že to trvalo! Ano, recenzi desky "Hope" je vhodné vykopnout stejnou větou, jakou jsme uvedli text o prvotině "Life". DJské a producentské duo Sigma totiž vzniklo už v roce 2006, na debutovou řadovku jsme ale museli počkat až do roku 2015. A ta druhá na tom není o moc lépe. Zdá se to neskutečné, ale čekalo se na ni dlouhých sedm let.

Cameron Edwards a Joe Lenzie ale mezitím nezaháleli. Ostatně první lákadlo na chystanou albovou dvojku vypustili už v roce 2016, kdy vydali nejprve už pozapomenutou skladbu "Nightingale", brzy nato singl "Cry", na kterém jim zpívali Take That, a v listopadu téhož roku vypustili "Find Me", jeden ze svých nejúspěšnějších hitů vůbec. Skladba, v jejímž klipu vidíme Millie Bobby Brown ze "Stranger Things", jak zpívá hlasem Birdy, se hraje dodnes a pořád nezní staře nebo ohraně. Možná i proto je to právě ona, která studiovku otevírá.

Tím ale aktivita Sigmy v posledních letech neskončila. Z rádií i z klubových párty jste měli možnost slýchat singly "Anywhere", hymnu léta 2018, předělávku "Dilemma" od Nellyho a Kelly Rowland (není na to ještě brzo?), s nizozemským DJem Samem Feldtem se podařilo dát dohromady návykovou "2 Hearts" nebo třeba "High On You", které svůj unikátní vokál v roce 2020 propůjčil John Newman. V roce 2017 poskytli svůj kousek "Night Drive" i na soundtrack ke trochu nedoceněné závodní videohře "Dirt 4" od Codemasters. Ať už ale vydali cokoliv, vždy se to těšilo velkému zájmu rádií, streamovacích služeb a rezidentních DJů v prestižních klubech.

A tak ačkoliv nemůžeme tvrdit, že by v předchozích sedmi letech někam zmizeli, na nové album to pořád nebylo a nedočkali jsme se ho, ani když z něj bylo venku už pět singlů. Duo ale nechtělo polevit v kvalitě a dostatečně silných tracků dle svého soudu pořád nemělo dost. Dobré věci je zkrátka potřeba si vysedět.

A jakkoliv jsou jejich písničky líbivé, snadno konzumovatelné a s textem, kterému není třeba věnovat pozornost, neznamená to, že stejně snadno i vznikají. Nenechte se proto zmást často opakovanou větou řady muzikantů, že své největší hity dali dohromady za patnáct minut. Jen se zeptejte třeba Mikolase Josefa, jak dlouho mu trvalo dostat "Acapellu" do finální podoby. Není to sranda.

A přitom ty skladby vážně znějí, že je máte hned. Koneckonců ten vzorec se u mnohých z nich od minula nijak zvlášť neproměnil: na začátku zahrajete pár tónů na klavír, pak si pozvete známého zpěváka, který vám sloku vygraduje ke zpěvnému refrénu, a potom už jenom přidáváte rytmy a beaty, abyste lidi pořádně roztančili, no ne? Skončíte předtím, než dosáhnete čtyř minut, a je to. Brnkačka.

Akorát, že vůbec. Už jenom vybrat ten správný hlas pro daný song může být občas pořádně složitá rovnice k rozlousknutí. A to i když už za sebou máte portfolio známých osobností, které vás můžou doporučit. Paloma Faith, Ella Eyre, Rita Ora, Labrinth nebo Ella Henderson se objevili na prvotině. Do přípravy druhé řadovky ale zasáhly ještě pandemie, nemožnost cestovat a tím pádem i nemožnost opakovat jednotlivé tejky donekonečna ve studiu.

I přesto ale najdeme hvězdné hosty i tady. Kromě už zmíněných Birdy a Johna Newmana tady zpívá stále slavnější Jack Savoretti v "You And Me As One", v "Here We Go Again" slyšíme vítězku dvanácté série britského X-Factoru Louisu Johnson a pro reggae a dubem ovlivněnou "Sell My Soul" se od minula vrátil i Maverick Sabre.

Ostatní přizvaní umělci možná nejsou tak profláklí, ale řada z nich dělá o to lepší práci. Třeba taková Carla Marie Williams, což je spíše šedá eminence hudebního průmyslu a ceněná spoluautorka písní než přímo zpěvačka, dá v titulní "Hope" prostor i gospelovému sboru a jejich vzájemné proplétaní hlasů spolu s nastupujícím tempem opravňuje skladbu k tomu stát se právě tou, která dala celému albu jméno. Nepolevuje ani tropical housem dozdobená "Strong", v níž exceluje Kovic.

A když jsme u těch excelujících vokalistů, tak je třeba uklonit se za kousek "Faded", v němž se zase Sigma klaní svým někdejším chlebodárcům z Hospitality Records. Tato věc respektuje to, jak se ve známém labelu skládá většina songů, doplňuje to o fenomenální závěr a kromě toho v ní zpívá úžasná Sara Lowes, jejíž uhrančivý hlas byste si mohli snadno splést s Hannah Reid z London Grammar. A to je těžký kalibr. Mimochodem pokud u toho pro sebe objevíte i její kapelu Lowes, nejspíš sami sobě i Sigmě poděkujete za to, že jste tomu dali šanci. Skvělá hudba.

A to pořád není všechno. V oživování hitů z počátku tisíciletí totiž Sigma u "Dilemma" neskončila a v aktuálním, už dvanáctém (!!!) singlu "Give It To Me" překopává "I Know What You Want" od Busta Rhymese a Mariah Carey. A stejně jako minule i na novince duo ukazuje, že všechno nemusí znít stejně, a umí zaujmout i úkroky stranou. Například v "Can’t Get Enough" vás přenese na diskotéky devadesátých let, regulérní popová balada "Climb" s úžasným Jamiem Scottem a výraznými houslemi se v drum ’n’ bass překlopí až ve své druhé polovině a třeba v "Trumpets" producenti ukazují, že zvládnou složit chytlavou písničku, i když pro jednou zpěv zcela vynechají.

Co tomu všemu nakonec vlastně lze vyčítat? Snad jen, že "Hope" nenabízí úplně všechen dosud vydaný materiál - chybí tady "Nightingale", "Forever", "Rest Of My Life", "Say It" nebo už zmíněná spolupráce s Take That. A pak ještě trochu zamrzí jednoduché texty, ale ty u taneční hudby beztak nikdo neřeší.

I z toho obrovského počtu písní, které se Sigma rozhodla pustit do světa jako singly, je jasné, že svému materiálu věří a je si dobře vědomá toho, že má po těch letech v rukou tak našlapanou kolekci, že hitem může být v podstatě cokoliv. A tohle o svém díle nemůže říct každý. Proto to zbytečně neanalyzujte, nepřemýšlejte nad tím a jen se dobře bavte. Protože jestli vás tahle deska letos v létě neroztancuje, pak už vám asi není pomoci.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna
Publicistika: České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna Česká televize poslední lednové pondělí během streamu představila pětici adeptů na reprezentaci naší země v mezinárodním soutěžním klání Eurovize. Následně bylo spuštěno hlasování, které poběží týden. Bude tuzemské... čtěte zde
Vydáno: 31.01.2023 08:30 v sekci Publicistika
0
Arakain, O2 universum, Praha, 28.1.2023
Naživo: Arakain to se čtyřicítkou na krku v O2 universu stále brousil jako za mlada Arakain je bezesporu českou metalovou legendou, a že i po čtyřiceti letech přitahuje fanoušky, dokázalo dopředu vyprodané O2 universum. Tento speciální koncert měl být dovršením oslav výročí, a proto sliboval mnohé. Jak celá akce... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 20:20 v sekci Naživo
0
Několik videoklipů z roku 2022, které by vám neměly uniknout
Publicistika: Několik videoklipů z roku 2022, které by vám neměly uniknout Stejně jako každý rok i loni na nás z televizních, mobilních či počítačových obrazovek blikala mimo jiné spousta hudebních videoklipů. Určitě by se jich skvělých našlo mnoho, ale třeba vás některé z našeho článku minuly.... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 15:15 v sekci Publicistika
0
Sam Smith - Gloria 8/10
Recenze: Sam Smith na albu "Gloria" prožívá osobní manifestaci Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 08:30 v sekci Recenze
0
Dream Theater, Winning Group Arena, Brno, 28.1.2023
Naživo: Dream Theater v Brně vyučovali hudební mistrovství Dream Theater v Brně předvedli své muzikantské mistrovství i smysl pro vizuální prvek komplexní show, potěšil i slušný zvuk. Nepotěšil naopak očekávaně zpěvák James LaBrie a neočekávaně poměrně nízká návštěvnost akce,... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2023 22:56 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Excelentní Jack Savoretti si v Praze pochutnával na pivě (30.09.2022 17:10)
- Fotogalerie: Koncert Jacka Savorettiho zachycený objektivem fotoaparátu (30.09.2022 10:27)
- Nové desky 24/2022 - od Foals přes Sigmu po Grey Daze s Chesterem Benningtonem (22.06.2022 13:10)
- Nové desky 10/2022 - od Bryana Adamse přes Radůzu po Dymytry (16.03.2022 08:00)
- Britský zpěvák Jack Savoretti a nizozemský objev Remme míří do Prahy (23.02.2022 18:19)
- Nové desky 4/2022 - od MØ přes Jethro Tull po Sebastiána Yatru (02.02.2022 08:00)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (10-1) (01.02.2022 14:00)
- Take That plánují na rok 2023 rezidenci v Las Vegas (03.01.2022 10:56)
- Video: Birdy zpívá v songu "Evergreen" o zamilovaných, kteří nevnímají zbytek světa (20.09.2021 10:23)
- Nové desky 34/2021 - od Halsey přes CHVRCHES po OneRepublic (01.09.2021 08:00)

ALBUM TÝDNE 05/2023

Sam Smith
Gloria

Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce se sice nekoná, ta osobní však bez diskuzí ano.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)
Po 17.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Manowar Lucie Vondráčková Adele Beyoncé Viktor Sheen Madonna Slash The Weeknd Lady Gaga Michal Prokop Vojtaano BTS Mirai Kryštof Ed Sheeran Queen
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu