Ozzy Osbourne - Patient Number 9

Ozzy Osbourne na "Patient Number 9" našel sám sebe. Natočil svou nejlepší desku v novém tisíciletí

Vydáno: 14.09.2022 08:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Sony Music

Ozzy Osbourne je legenda. Jedna z těch rockových ikon, kterou zná snad každý, i ten, který se o hudbu nijak aktivně nezajímá. Princ temnoty i Madman poslední roky bojuje s vleklými zdravotními potížemi, to mu ale nebrání se čas od času zavřít do studia a ukutit novou desku. Letos je tu "Patient Number 9".

9/10

Ozzy Osbourne - Patient Number 9

Vydáno: 9.9.2022
Celkový čas: 61 minut

Skladby: Patient Number 9, Immortal, Parasite, No Escape From Now, One Of Those Days, A Thousand Shades, Mr Darkness, Nothing Feels Right, Evil Shuffle, Degradation Rules, Dead and Gone, God Only Knows, Darkside Blues

Vydavatel: Sony Music

Je třeba si přiznat jednu věc: každé nové album od zdravotně zhuntovaného Ozzyho Osbourna je překvapení. Už v roce 2010 to se "Scream" vypadalo na finále, ale tenhle zpěvák je očividně nezmar. O tři roky později se vrátil s Black Sabbath, aby uzavřel kariéru své skupiny nahrávkou "13" a velkým turné - a i tehdy se spekulovalo o konci.

Když se pak v roce 2020 znovu ozval s výraznou deskou "Ordinary Man", bylo to příjemné překvapení. O dvě generace mladší producent Andrew Watt (mimochodem letos dělal i sólovku Eddieho Veddera "Earthling") mu doslova vlil do žil novou energii. A jelikož staré přísloví tvrdí, že železo je třeba kout, dokud je žhavé, je tu už po dvou letech další plod společné práce.

"Patient Number 9" je oproti "Ordinary Man" mnohem více Ozzyho album. To předchozí chtě nechtě působilo jako reflexe stárnoucího rockera a rozloučení démonického zpěváka. Novinka, kterou si v mnoha formátech můžete pořídit v našem shopu, autora zavádí do podstatně komfortnější zóny. Do světa šílenství, blázinců, nočních můr a osmdesátkové / raně devadesátkové estetiky.

A svědčí mu to na výbornou. Už titulní skladba, která čerstvou řadovku otevírá, spojuje všechny tyhle prvky a navrch přidává mocný refrén, který z hlavy prostě nedostanete. A takových je tu celá řada. Už žádný stárnoucí rocker, ale šílenec, u něhož věk jen prohloubil zmatek v hlavě. V "Immortal" je Osbourne za nesmrtelnou bytost, kolem které běží čas, v "A Thousand Shades" jej drtí samota, "Mr Darkness" je milostným dopisem Temnotě, která jej celý život provází.

Samozřejmě dojde i na nejistotu, co bude potom. "Is It Safer Down Bellow?" ptá v "God Only Knows", ukázkové stadionové baladě, která kolekci de facto uzavírá. Potom, co se v "One Of Those Days" vyznává, že "v Ježíše nevěří", je zklidnění ve verši "Jen Bůh ví, co se děje" nečekaným kontrastem. Byť je to doplněno cobainovským (youngovským) "Lepší shořet než vyhasnout".

Jedním z velkých lákadel "Patient Number 9" je muzikantská sestava, která Madmana jistí: Chad Smith (Red Hot Chili Peppers) a Taylor Hawkins (Foo Fighters) za bicími, o basové party se podělili Robert Trujillo (Metallica), Duff McKagan (Guns N' Roses) a Chris Carney (Jane's Addiction).

Hlavně je tu ale prvotřídní sestava kytaristů, kteří jednotlivé skladby posunuli tím patřičným směrem. Jsou tu Tony Iommi a Zakk Wylde, kteří zvuk Ozzyho Osbourna doslova tvořili - a jejich příspěvky jsou přesně takové, jaké mají být, tedy v prvním případě notně sabbathovské, v tom druhém raně devadesátkové.

Osvěžující bluesový feeling dodal skladbě "One Of Those Days" Eric Clapton. Prý byl hrubě nespokojen s textem, Ozzy si však prosadil svou. Překvapí Mike McCready z Pearl Jam, jenž "Immortal" opepřil svými ostrými riffy. Trochu upozaděné zůstaly dva příspěvky Jeffa Becka. Tak pokorně slouží celkovému hudebnímu výrazu, až se jeho hudební individualita dostává na povrch jenom sporadicky.

"Patient Number 9" je produkčně pompézní dílo s typickým zvukem Osbourneova umělecky nejvýraznějšího období kolem studiovek "No More Tears" a "Ozzmosis". Andrew Watt dokázal zpěvákovi ušít desku na tělo. Zpětně je znát, že se oba pánové na "Ordinary Man" teprve oťukávali - až tady do sebe zapadly všechny dílky skládačky.

Ale co by to bylo Wattovi platné, kdyby napsal skvělé album, ale z jeho kolegy by se vytratila ona nutná energie? Naštěstí k tomu nedošlo a z "Patient Number 9" je jasně cítit, jak je Ozzy Osbourne rád, že může tuhle muziku točit (a hrát naživo, jak ukazuje nedávný záznam z poločasu amerického fotbalu). Je uvolněný, zpívá sebejistě. Věk znát je, jeho hlas ale nepřišel o charakteristické barvy ani schopnost trademarkového šíleného smíchu.

Osbournovi se podařilo natočit velice vyváženou nahrávku, u níž nevadí ani mírně přepálená hodinová stopáž. Ona je to totiž nesmírně silná kolekce úderných skladeb. Celá řada z nich jsou hity na první dobrou, ale výsledek není prvoplánový. Výše jsem zmínil výrazná alba "No More Tears" a "Ozzmosis". "Patient Number 9" je dalším z nich. Nejen svým pojetím, ale hlavně kvalitou. Je to vynikající počin! V novém tisíciletí ten nejlepší, co Osbourne stvořil.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Písně našich srdcí: Vánoce, svátky a tak vůbec
Publicistika: Písně našich srdcí: Vánoce, svátky a tak vůbec V dnešním článku rozhodně nečekejte záplavu koled, svátečních písní či odevšad znějících vánočních hitů. Zadání znělo jinak - jakou skladbu máte spojenou s obdobím Vánoc? A je úplně jedno, že ona sama s nimi třeba nemá... čtěte zde
Vydáno: 24.12.2025 08:00 v sekci Publicistika
Pohled do českých hitparád - 51. týden 2025
Bez "Last Christmas" nejsou Vánoce. Čtyřicetiletý hit od Wham! kraluje českému digitálnímu žebříčku Ve vánočním vydání českých hitparád se prosadily klasické sváteční hity "Last Christmas" od Wham!, "All I Want For Christmas Is You" od Mariah Carey a také Ewa Farna s "Vánocemi na míru". Všechny tři zmíněné singly zamířily do... čtěte zde
Vydáno: 23.12.2025 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
Vesna - Koledy 8/10
Recenze: Zdaleka ne typické "Koledy". Veselé vánoční písně od EP Vesny nečekejte Vesna na Mikuláše překvapila své fanoušky třípísňovým ípíčkem s vánoční tematikou. Ač název odkazuje na "Koledy", obsah nepřekypuje veselím. Písně naopak jdou do hloubky a přinášejí jiný úhel pohledu na tyto svátky. Také... čtěte zde
Vydáno: 23.12.2025 15:00 v sekci Recenze
Kylie Minogue - Kylie Christmas (Fully Wrapped) 7/10
Recenze: Kylie Minogue znovu zabalila vánoční album "Kylie Christmas" a elegantně jej posouvá od kancelářské párty ke svátečnímu popovému lesku Kylie Minogue se na závěr roku ponořila do vánoční atmosféry s reedicí alba "Kylie Christmas", na kterou přidala čtveřici zbrusu nových skladeb. My jsme si protentokrát posvítili na to, co je čerstvé, a analyzujeme, jak se popové... čtěte zde
Vydáno: 23.12.2025 09:00 v sekci Recenze
Wanastowi Vjecy, Klub Mlejn, Praha, 21.12.2025
Naživo: Wanastowi Vjecy slavili Vánoce, slunovrat i punkovou minulost Už si nepamatuji, ve kterém roce zavedli Wanastowi Vjecy tu hezkou tradici vánočních koncertů, jejichž předzvěstí se stala sváteční akustická šňůra v roce 1998. Ale nápad to byl famózní a adventní čas už si nedovedu bez... čtěte zde
Vydáno: 22.12.2025 18:30 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Guns N' Roses nás už za pár dnů překvapí novou hudbou. A příští rok opět vyrazí na turné (25.11.2025 10:36)
- Eric Clapton se vrátí do Prahy. V květnu zahraje v O2 areně (06.10.2025 11:00)
- Dokument "Coming Home" ukáže Ozzyho návrat domů i na pódium (12.08.2025 15:36)
- 190 milionů dolarů? Ani náhodou, vzkazuje Sharon Osbourne po Ozzyho rozlučce (10.08.2025 14:18)
- Streamy skladeb Ozzyho Osbourna a Black Sabbath vystřelily raketově vzhůru (28.07.2025 12:57)
- Publicistika: Písně našich srdcí: Ozzy Osbourne (23.07.2025 18:30)
- Princ temnot Ozzy Osbourne zemřel. Bylo mu 76 let (22.07.2025 20:44)
- Na okraj: Proč je důležité míti Ozzyho (06.07.2025 18:00)
- Naživo: Neúnavní Guns N' Roses prodloužili letošní Rock for People o své největší hity (16.06.2025 11:22)
- Video: Robbie Williams na to jde v singlu "Rocket" zostra. Doprovází ho Tony Iommi z Black Sabbath (25.05.2025 15:00)

ALBUM TÝDNE 51/2025

Story
Takzvaná duša

Svět je plný příběhů. Jeden takový nenápadně píše i Marian Zima se svým projektem Story. Na druhou desku "Takzvaná duše" muzikant opět přizval ke spolupráci známá jména česko-slovenské scény a nabídl jim silný autorský materiál. Jak se mu tentokrát vedlo v týmu s Prokopem, Lipou nebo Chodúrem?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Beyoncé Madonna Lady Gaga Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe