shop.musicserver.cz
Diagnóza: Písničkář, Divadlo Archa, Praha, 8.9.2022

Písničkářství je stav duše. V Divadle Archa bylo pro toto tvrzení důkazů dost a dost

Vydáno: 10.09.2022 16:15 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Jiří V. Matýsek / musicserver.cz

Jednou poetické, jindy humorné a jindy zase ostře tepající do aktuálních nešvarů. I to je písničkářství. A ačkoliv se jeho podoba s časem mění, představa zpěváka nebo zpěvačky s kytarou zůstává dodnes archetypem a k české kultuře neodmyslitelně patří. Na dostaveníčko v Divadle Archa s názvem Dignóza: Písničkář jich přišla celá řada.

Live: Diagnóza: Písničkář

místo: Divadlo Archa, Praha
datum: 8. září 2022
Vystoupili: Vladimír Merta, Vlastimil Třešňák, Jaroslav Hutka, Jiří Dědeček, Michal Prokop, Jan Hrubý, NOP, Blondýna, Norbi Kovács, Jaroslav Olin Nejzchleba, Sean Barry, Josef Štěpánek, Jana Infeldová, Ondřej Konrád
Fotogalerie

Hned na začátek je nutno smeknout. Vydavatelství Galén se už dlouhá léta stará o písničkářské dědictví a ve čtvrtek se mu do pražského Divadla Archa podařilo dostat skutečný výkvět domácí tradice tohoto stylu a navrch přidat pár hostů. Byl z toho překvapivě dynamický večer, během něhož se muzikanti střídali v kratičkých, jen párskladbových setech a barvitá ukázka toho, jak variabilní umí písničkářství být.

Diagnóza: Písničkář, Divadlo Archa, Praha, 8.9.2022 - Jiří Dědeček
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Úvod akce patřil zástupci staré gardy, Jaroslavu Hutkovi, který zahájil koncert legendární "Slunečnicí" a poté navázal vyostřeně aktuálními protiválečnými skladbami. Téma Ukrajiny ostatně, z pochopitelných důvodů, rezonovalo celým večer, u Hutky bylo ale manifestováno nejvíc přímočaře. Byly to protestsongy jak vyšité, nicméně bylo tu trochu znát, že publikum si spíše přišlo poslechnout starší věci. Bělovlasého muzikanta celou dobu doprovázela dvojice Josef Štěpánek na kytaru a Jan Steinsdörfer za klavírem, která jinak kytarové aranže provzdušnila a osvěžila.

Oba muzikanti pak v jedné skladbě doprovodili také Ondřeje Konráda, který na pódium vnesl trochu bluesových nálad i mistrovství ve hře na foukací harmoniku. Humorným nadhledem i eleganci ve vystupování bavil Jiří Dědeček, jenž představil i písničky z aktuální desky "Nebudu bydlet v Québecu". Generační i stylový přeryv přišel s nástupem Evy Sukové, která vystupuje pod jménem Blondýna. Úvod patřil dvěma posmutněle zamyšleným básním, v hudební části jejího setu - kde ji doprovodil Norbi Kovács a Jaroslav "Olin" Nejezchleba - vládl ironický nadhled a, proč to tak nenapsat, i punk.

Diagnóza: Písničkář, Divadlo Archa, Praha, 8.9.2022 - Vlastimil Třešňák
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
S nástupem Vlastimila Třešňáka přišla na jeviště další očekávaná legenda. A i tady to byl svým způsobem punk. Mistr samotný, po celou dobu ukrytý ve stínu svého klobouku, nekoncertuje zrovna často, přijel se svým Temporary Quintetem, který byl ale redukovaný pouze na trio. Ve výsledku to ale vystoupení přidalo značný povrch dravosti a nevypočitatelnosti, který vznikne pouze z přirozené nesehranosti muzikantů. Třešňák představil dvě skladby z nové desky "Kiks" a možná je trochu škoda, že nesáhl do staršího repertoáru a neoprášil něco ze slavného "Zeměměřiče", který v těchto dnech vydal právě Galén po letech na dvojvinylu.

Vyzbrojeni čerstvě vydaným CD přispěchali na pódium NOP, nové uskupení zkušených muzikantů. Norbi Kovács, Olin Nejezchleba a Pavel Fischer přivezli průřez ze širokého repertoáru zaznamenaného na novém albu. Došlo na maďarskou a moravskou lidovou, irskou baladu, ale i na vánoční, přesněji řečeno zimní, skladbu, kterou si přišla zazpívat Jana Infeldová z Jananas. A ona čistá radost z hraní, která se podle propagačních materiálů k albu otiskla do jednotlivých skladeb, byla znát i na jevišti. Tuhle trojici, resp. čtveřici, to společně nesmírně baví.

Diagnóza: Písničkář, Divadlo Archa, Praha, 8.9.2022 - Michal Prokop
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Předem neohlášeným překvapením se stal Michal Prokop, který si společně s houslistou Janem Hrubým zahrál dvě skladby. "Bitvu o Karlův most", věnovanou v ten večer zesnulé britské královně Alžbětě II., a "Snad nám naše děti prominou". O posledně jmenované doufal, že už nebude potřeba, v poslední době ji ale příležitostně na koncertech opět hraje a svým důrazem na textové sdělení seděla i do tohoto písničkářského večera. K Hrubému, který na pódiu zůstal, se připojil Sean Barry, mistr ve hře na irskou harfu a společně zavedli posluchače do dávné minulosti a specifických hudebních krajin.

Diagnóza: Písničkář, Divadlo Archa, Praha, 8.9.2022 - Vladimír Merta
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Finále pak obstaral básník s kytarou a (samozřejmě, můžeme se o to hádat) král našich písničkářů Vladimír Merta. Je to právě jeho citace, kterou jsem si vypůjčil do titulku. A z dobrého důvodu. Jeho tezi totiž potvrdilo nejen jeho vystoupení samotné, ale podtrhlo celou atmosféru tohoto vybraného setkání. Slova nemusí pálit jako přesně mířené kulky bez metafor a přesto mohou pálit a zarývat se pod kůži. Merta byl vždycky básník par excellence, jeho písně jsou dlouhým proudem nikoliv samoúčelných metafor, který neukazuje prstem, a problém, či spíše vnitřní stav člověka, pojmenovává naprosto přesně.

Byl to velkolepý večer a jedinečná událost. Pocta jednomu stylu, kterou složila ta největší jména, která tu v tomto oboru lidské činnosti máme. Večer plný radosti, silných slov, ale i humoru, který se asi už nepodaří zopakovat. Někdo by mohl namítat, že některá jména chyběla, ale to už bychom se z rozměru koncertu dostávali pomalu k festivalu. I když, ani to by nebyl špatný nápad...

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu V pátek 29. září vydala LP nové studiové album "Love Lines". Nahrávka nabízí hluboký a reflexivní pohled na životní zkušenosti autorky, včetně milostných vztahů i vztahů s rodinou a se svým vlastním já. Hudebně se přitom... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 18:09 v sekci Novinky
0
U2 - Atomic City 7/10
Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy Irští U2 minulý pátek odstartovali sérii pětadvaceti koncertů v Las Vegas. Odehrají je v unikátní kulovité stavbě s názvem Sphere, čerstvě postavené dominantně města hříchu. Podstatnou náplň setlistu bude tvořit deska "Achtung... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 08:35 v sekci Audio / Video | Video
0
Mikuláš Tichý - Slávy dcery 8/10
Recenze: K představení "Slávy dcery" vznikl fantastický soundtrack Mikuláše Tichého Hledáte něžnou a melancholickou hudbu do přicházejícího podzimu? Něco, co se hodí k ranním mlhám a barevnému listí? Pusťte si soundtrack "Slávy dcery" Mikuláše Tichého. Těch pětatřicet minut instrumentální hudby postavené... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 17:30 v sekci Recenze
0
Kateřina Marie Tichá - Plamen 8/10
Video: Kateřina Marie Tichá a Bandjeez představují první společnou píseň "Plamen". V klipu se zpěvačka ukazuje jako tanečnice Podobně jako v případě debutu "Sami" ani na své druhé album Kateřina Marie Tichá nespěchá. Od vydání působivé první desky uplynuly již tři roky, během nichž autorka spojila síly s kapelou zesnulého Davida Stypky Bandjeez. Právě... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 09:14 v sekci Audio / Video | Video
0
Staind - Confessions Of The Fallen 8/10
Recenze: Staind se na "Confessions Of The Fallen" zvukově vrátili ke kořenům. A vyplatilo se jim to Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Čundrgrund "Live 1976-1978" přináší tajné nahrávky Mišíka, Merty a Hrubého a zaplňuje jednu velkou mezeru domácího bigbítu (05.09.2023 08:00)
- Recenze: "Morytáty a romance" projektu Iva Cicvárka Živo lákají na spoustu hostů i příběhy ze života (06.01.2023 16:00)
- Popmuseum Stage zve na unikátní online koncerty, sérii zahájila Lenka Dusilová (01.12.2022 19:01)
- Recenze: Vlastimil Třešňák zve na albu "Kiks" do svého surreálného kabaretu svět (14.11.2022 00:00)
- Fotogalerie: Setkání domácí písničkářské špičky v Divadle Archa v obrazech (10.09.2022 13:46)
- Merta, Hutka, Třešňák a další se potkají na jedinečném koncertě Diagnóza: Písničkář (31.08.2022 15:36)
- Naživo: Reportáž psaná v katedrále stromů (05.08.2022 15:16)
- Nové desky 6/2021 - od Sii přes Florida Georgia Line po Pentatonix (17.02.2021 14:00)
- Fotogalerie: Křest alba "Jednou tě potkám" Vladimíra Mišíka v obrazech (26.11.2019 09:12)
- Naživo: Vladimír Mišík v Arše potvrdil svůj návrat se vší parádou (25.11.2019 16:41)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Madonna Lady Gaga Kryštof Coldplay Beyoncé AC/DC Adele Ewa Farna The Cure Sia Milly Honsová Rihanna Taylor Swift Elán Kylie Minogue Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu