shop.musicserver.cz
Diagnóza: Písničkář, Divadlo Archa, Praha, 8.9.2022

Písničkářství je stav duše. V Divadle Archa bylo pro toto tvrzení důkazů dost a dost

Vydáno: 10.09.2022 16:15 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Jiří V. Matýsek / musicserver.cz

Jednou poetické, jindy humorné a jindy zase ostře tepající do aktuálních nešvarů. I to je písničkářství. A ačkoliv se jeho podoba s časem mění, představa zpěváka nebo zpěvačky s kytarou zůstává dodnes archetypem a k české kultuře neodmyslitelně patří. Na dostaveníčko v Divadle Archa s názvem Dignóza: Písničkář jich přišla celá řada.

Live: Diagnóza: Písničkář

místo: Divadlo Archa, Praha
datum: 8. září 2022
Vystoupili: Vladimír Merta, Vlastimil Třešňák, Jaroslav Hutka, Jiří Dědeček, Michal Prokop, Jan Hrubý, NOP, Blondýna, Norbi Kovács, Jaroslav Olin Nejzchleba, Sean Barry, Josef Štěpánek, Jana Infeldová, Ondřej Konrád
Fotogalerie

Hned na začátek je nutno smeknout. Vydavatelství Galén se už dlouhá léta stará o písničkářské dědictví a ve čtvrtek se mu do pražského Divadla Archa podařilo dostat skutečný výkvět domácí tradice tohoto stylu a navrch přidat pár hostů. Byl z toho překvapivě dynamický večer, během něhož se muzikanti střídali v kratičkých, jen párskladbových setech a barvitá ukázka toho, jak variabilní umí písničkářství být.

Diagnóza: Písničkář, Divadlo Archa, Praha, 8.9.2022 - Jiří Dědeček
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Úvod akce patřil zástupci staré gardy, Jaroslavu Hutkovi, který zahájil koncert legendární "Slunečnicí" a poté navázal vyostřeně aktuálními protiválečnými skladbami. Téma Ukrajiny ostatně, z pochopitelných důvodů, rezonovalo celým večer, u Hutky bylo ale manifestováno nejvíc přímočaře. Byly to protestsongy jak vyšité, nicméně bylo tu trochu znát, že publikum si spíše přišlo poslechnout starší věci. Bělovlasého muzikanta celou dobu doprovázela dvojice Josef Štěpánek na kytaru a Jan Steinsdörfer za klavírem, která jinak kytarové aranže provzdušnila a osvěžila.

Oba muzikanti pak v jedné skladbě doprovodili také Ondřeje Konráda, který na pódium vnesl trochu bluesových nálad i mistrovství ve hře na foukací harmoniku. Humorným nadhledem i eleganci ve vystupování bavil Jiří Dědeček, jenž představil i písničky z aktuální desky "Nebudu bydlet v Québecu". Generační i stylový přeryv přišel s nástupem Evy Sukové, která vystupuje pod jménem Blondýna. Úvod patřil dvěma posmutněle zamyšleným básním, v hudební části jejího setu - kde ji doprovodil Norbi Kovács a Jaroslav "Olin" Nejezchleba - vládl ironický nadhled a, proč to tak nenapsat, i punk.

Diagnóza: Písničkář, Divadlo Archa, Praha, 8.9.2022 - Vlastimil Třešňák
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
S nástupem Vlastimila Třešňáka přišla na jeviště další očekávaná legenda. A i tady to byl svým způsobem punk. Mistr samotný, po celou dobu ukrytý ve stínu svého klobouku, nekoncertuje zrovna často, přijel se svým Temporary Quintetem, který byl ale redukovaný pouze na trio. Ve výsledku to ale vystoupení přidalo značný povrch dravosti a nevypočitatelnosti, který vznikne pouze z přirozené nesehranosti muzikantů. Třešňák představil dvě skladby z nové desky "Kiks" a možná je trochu škoda, že nesáhl do staršího repertoáru a neoprášil něco ze slavného "Zeměměřiče", který v těchto dnech vydal právě Galén po letech na dvojvinylu.

Vyzbrojeni čerstvě vydaným CD přispěchali na pódium NOP, nové uskupení zkušených muzikantů. Norbi Kovács, Olin Nejezchleba a Pavel Fischer přivezli průřez ze širokého repertoáru zaznamenaného na novém albu. Došlo na maďarskou a moravskou lidovou, irskou baladu, ale i na vánoční, přesněji řečeno zimní, skladbu, kterou si přišla zazpívat Jana Infeldová z Jananas. A ona čistá radost z hraní, která se podle propagačních materiálů k albu otiskla do jednotlivých skladeb, byla znát i na jevišti. Tuhle trojici, resp. čtveřici, to společně nesmírně baví.

Diagnóza: Písničkář, Divadlo Archa, Praha, 8.9.2022 - Michal Prokop
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Předem neohlášeným překvapením se stal Michal Prokop, který si společně s houslistou Janem Hrubým zahrál dvě skladby. "Bitvu o Karlův most", věnovanou v ten večer zesnulé britské královně Alžbětě II., a "Snad nám naše děti prominou". O posledně jmenované doufal, že už nebude potřeba, v poslední době ji ale příležitostně na koncertech opět hraje a svým důrazem na textové sdělení seděla i do tohoto písničkářského večera. K Hrubému, který na pódiu zůstal, se připojil Sean Barry, mistr ve hře na irskou harfu a společně zavedli posluchače do dávné minulosti a specifických hudebních krajin.

Diagnóza: Písničkář, Divadlo Archa, Praha, 8.9.2022 - Vladimír Merta
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Finále pak obstaral básník s kytarou a (samozřejmě, můžeme se o to hádat) král našich písničkářů Vladimír Merta. Je to právě jeho citace, kterou jsem si vypůjčil do titulku. A z dobrého důvodu. Jeho tezi totiž potvrdilo nejen jeho vystoupení samotné, ale podtrhlo celou atmosféru tohoto vybraného setkání. Slova nemusí pálit jako přesně mířené kulky bez metafor a přesto mohou pálit a zarývat se pod kůži. Merta byl vždycky básník par excellence, jeho písně jsou dlouhým proudem nikoliv samoúčelných metafor, který neukazuje prstem, a problém, či spíše vnitřní stav člověka, pojmenovává naprosto přesně.

Byl to velkolepý večer a jedinečná událost. Pocta jednomu stylu, kterou složila ta největší jména, která tu v tomto oboru lidské činnosti máme. Večer plný radosti, silných slov, ale i humoru, který se asi už nepodaří zopakovat. Někdo by mohl namítat, že některá jména chyběla, ale to už bychom se z rozměru koncertu dostávali pomalu k festivalu. I když, ani to by nebyl špatný nápad...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně
Publicistika: Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně Pražský festival Metronome je pravidelnou přehlídkou neotřelých jmen: nabízí pečlivý výběr domácích interpretů i řadu mezinárodních hvězd. Letos pro vás máme opět několik tipů, které byste v programu neměli opomenout.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Rock for People - Den čtvrtý, Park 360, Hradec Králové, 15.6.2024
Naživo: Závěr Rock for People patřil Pendulum, Bombay Bicycle Club, The Darkness a dalším. Přinášíme i Top 10 toho nej z festivalu Tak je to za námi. Hradecká hudební přehlídka ve svém devětadvacátém ročníku udělala skoro všechno správně, znovu jí obrovsky přálo štěstí a ještě nedávno naprosto nemyslitelných více jak 40 tisíc fanoušků se domů... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2024 13:08 v sekci Naživo
Aurora - What Happened to the Heart? 9/10
Recenze: Bojovnice ve stříbrné zbroji Aurora se ptá: "What Happened to the Heart?" Kvalitou se novinka vyrovná zpěvaččinu debutu Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2024 00:00 v sekci Recenze
Yungblud, Rock for People, Park 360, Hradec Králové, 15.6.2024
Naživo: Nezastavitelný Yungblud na Rock for People dokázal, že i nejmladší generace má své velké rockové hvězdy Poslední den, poslední headliner. Další ročník festivalu Rock for People je u konce a v jeho závěru dostala prostor možná překvapivá hvězda - šestadvacetiletý Yungblud, který se do Česka vrátil po dvou letech. Jak se s touto úlohou... čtěte zde
Vydáno: 16.06.2024 11:28 v sekci Naživo
DIIV - Frog In Boiling Water 9/10
Recenze: DIIV se na velice povedeném a temném albu "Frog In Boiling Water" ptají, zda jste taky žába ve vroucí vodě Americká čtveřice DIIV se po pěti letech tvůrčího mlčení vrátila, aby posluchačům naservírovala svůj dosud nejtemnější počin. Ponurá deska "Frog In Boiling Water", plná metafor a shoegazeového zvuku, v mnohém následuje... čtěte zde
Vydáno: 16.06.2024 09:46 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v tisku: "Pětadvacet na pamětnou" dotazníkem nahlíží do duší výrazné písničkářské generace (30.12.2023 14:00)
- Recenze: "Pramínek času" je příjemným ohlédnutím za dvaceti roky formace Ivan Hlas Trio (09.11.2023 14:45)
- Ivan Hlas Trio slaví dvacet let společného hraní novým albem starých písní (11.10.2023 14:35)
- Recenze: Čundrgrund "Live 1976-1978" přináší tajné nahrávky Mišíka, Merty a Hrubého a zaplňuje jednu velkou mezeru domácího bigbítu (05.09.2023 08:00)
- Recenze: "Morytáty a romance" projektu Iva Cicvárka Živo lákají na spoustu hostů i příběhy ze života (06.01.2023 16:00)
- Popmuseum Stage zve na unikátní online koncerty, sérii zahájila Lenka Dusilová (01.12.2022 19:01)
- Recenze: Vlastimil Třešňák zve na albu "Kiks" do svého surreálného kabaretu svět (14.11.2022 00:00)
- Fotogalerie: Setkání domácí písničkářské špičky v Divadle Archa v obrazech (10.09.2022 13:46)
- Merta, Hutka, Třešňák a další se potkají na jedinečném koncertě Diagnóza: Písničkář (31.08.2022 15:36)
- Naživo: Reportáž psaná v katedrále stromů (05.08.2022 15:16)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Parkway Drive mp3.com Bring Me The Horizon Sia Avril Lavigne Rush Bono Taylor Swift Beyoncé Kabát Mirai Queen The Offspring Lucie Vondráčková Lady Gaga Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe