shop.musicserver.cz
Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022

Reportáž psaná v katedrále stromů

Vydáno: 05.08.2022 15:16 v sekci Naživo - David Věžník | foto: Jirka Polehla / polehla.cz

"Je to nádhera hrát tady v té katedrále stromů," pronesl během svého vystoupení jeden z bubeníků skupiny Ayom a o titulku tohoto textu bylo jasno. Folkové prázdniny nejsou jen festival. Folkové prázdniny jsou pocit. Vesmír ve vesmíru, kam můžete na osm dní utéct před vším trápením a všemi problémy světa.

Live: Folkové prázdniny 2022

místo: zámecký park, Náměšť nad Oslavou
datum: 23.-30. července 2022
vystoupili: Susana Baca, Sam Lee, Interference, Ayom, Basco & Jullie Hjetland, The Garifuna Collective, Hradišťan, Michal Prokop & Framus Five, Vladimír Merta Trio, Radůza, Javory a další

Abych byl fér, ani to spojení vesmír ve vesmíru není z mé hlavy. Nějak takto označil náměšťskou přehlídku její šéfdramaturg Michal Schmidt při závěrečném poděkování členům organizačního týmu. A teď si to představte: týden strávený v jiném vesmíru, jehož středobodem je katedrála stromů, v níž zní hudba, která vás odnáší zase do dalších vesmírů. Není to nádhera? Je.

Sam Lee, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Folkové prázdniny patří mezi hrstku festivalů, které termínu uprostřed prázdnin vděčily za pouze jednoletý covidový výpadek. Zmizel testovací stánek, vrátila se škvarková pomazánka jako tradiční pohoštění návštěvníků a přibylo několik mobilních umyvadel.

Pořadatelský tým se mezitím taky proměnil, ale zřejmě ne tak zásadně jako třeba na Colours of Ostrava. Školáckých chyb tedy v Náměšti nebylo vidět mnoho, i když i tady byly slyšet názory, že záchodů by mohlo být víc a mohl v nich být častěji doplňován toaletní papír.

Kritiku schytala i nabídka občerstvovacích stánků, která sice na první pohled (a jeden den) působí pestře, když ale člověk má týden vybírat z menu tvořeného klobásou (byť několika druhů), grilovaným sýrem, tortillou, burgerem, palačinkou (byť slanou i sladkou), bramborovou spirálou a trdelníkem a skládat z toho první a někdy i druhou večeři, brzy narazí na limity svých chuťových pohárků.

Ye Vagabonds, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Nepřidává tomu ani dlouhodobý problém města - absence restauračního zařízení, které by v okolí splňovalo všechny body svaté gastro-trojice (chutně, kvalitně a ve vkusném prostředí). Otvírá se zde tak příležitost pro podnikatele, kteří by byli schopni a ochotni nabízet třeba i obyčejná jídla do misky jako například polévku, guláš nebo rizoto, ať už v některém ze stánků nebo ve vlastní provozovně.

Mimochodem, když jsme u toho jídla, musím - opět - udělat osobní odbočku. Vždycky si zakládám na tom, abych na jakýkoliv koncert šel jako běžný účastník. Nechci speciální vstupy, nechci VIP pozlátka, chci čtenářům zprostředkovat zážitky, které by měli taky, kdyby tam byli. U Folkovek je to jiné. Jako náměšťský rodák znám osobně skoro všechny členy organizačního týmu, a tak se občas dostanu do míst, kam obyčejný smrtelník ne.

Třeba k Mirce. Ženě, která během těch osmi dní velí kuchyni a připravuje krmi pro všechny dobrovolníky i účinkující. Ženě, ke které se jen přiblížíte s kelímkem s kávou v ruce, načež ona mrkne, na dvacet sekund zmizí a vrátí se s talířem plným zákusků. Jsem přesvědčen o tom, že jen málokterý festival má takovou Mirku. A i díky ní jsou pro mě Folkové prázdniny událostí, na kterou se těším.

Javory, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Dosti ale o toaletách a jídle, základem Folkovek je pochopitelně hudba. I tady si ovšem pozorné oko návštěvníkovo mohlo všimnout zásadní změny - až na zahajovací vystoupení, které vždy obstará pouze jediná kapela, zpěvačka nebo zpěvák, byl v programu každého dne tuzemský zástupce vybraný tak, aby potenciálně uspokojil ty, kteří dlouhodobě volají po starém dobrém folku nebo alespoň staré dobré české muzice. A subjektivně bylo vidět, že jména jako Michal Prokop, Vladimír Merta, Javory nebo Radůza skutečně táhnou - ostatně mnozí z nich sklidili ovace ve stoje.

Tématem letošního ročníku byla Poezie. Snad i proto jsou titulek a vlastně celý tento text nebývale poetické. Básnilo se na dílnách, ale i na hlavním pódiu - to když třeba Ryan Young divákům vysvětloval, že prvky poezie využívali autoři prastarých irských a skotských instrumentálních skladeb. Ony vlastně všechny ty koncerty byly, jak se říká, jedna báseň.

Interference, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Platí přitom, že poezie není pro každého. A tak záleží na každém divákovi, zda mu více sednou lyrické tóny Sama Leeho, nebo naopak epické divoké vlny spolku The Garifuna Collective, jehož zpěvačka energicky mávala rumba koulemi velkými jako dětská hlavička. Když se ovšem v pátek v noci v české premiéře promítal film "Breaking Out" o životě a posledních dnech frontmana kapely Interference Ferguse O'Farrella, spojilo to všechny bez výjimky a v sále Staré tkalcovny nezůstalo suché jediné oko.

O to dojemněji působilo, s jakým odhodláním a vervou skupina ty silné (poetické) songy zesnulého zpěváka předala posluchačům na samotný závěr festivalu. Festivalu, během kterého se jednu noc v kempu u táboráku (což je taky svět ve světě, druhý vesmír ve vesmíru) díky členům formace Basco snad poprvé objevil pozoun. Festivalu, který si před lety vybásnil svou cestu a po té neochvějně kráčí. Tak ať mu to básní a zase za rok!

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Arakain - Schizofrenie (vinylová reedice) 8/10
Recenze: Arakain na "Schizofrenii" posunul laťku zas o něco výše, především technicky. Vinylová reedice to potvrzuje V červnu vyšel u vydavatelství Supraphon vinylový remaster druhého alba naší přední metalové stálice Arakain - techničtější a prokomponovanější "Schizofrenie". Předchozí reedici jsme hodnotili plným počtem, jak po třiceti... čtěte zde
Vydáno: 09.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Zemřela Olivia Newton-John
Zemřela Olivia Newton-John Ve věku 73 let zemřela v pondělí 8. srpna Olivia Newton-John. Smutnou zprávu zveřejnil na jejím facebooku a instagramu její manžel John Easterling. Australská zpěvačka a herečka se po léta potýkala s rakovinou prsu, příčinu úmrtí... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 23:36 v sekci Novinky
0
Slipknot - Yen 8/10
Audio: Třetí singl "Yen" z nové desky Slipknot vsází na propracovanou atmosféru Iowská sebranka Slipknot na plné obrátky rozjela kampaň vedoucí k zářijovému vydání nového alba "The End, So Far". Dva dosud zveřejněné singly, "The Chapeltown Rag" a "The Dying Song (Time To Sing)", zatím prezentovaly onu frenetickou... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 16:11 v sekci Audio / Video | Audio
0
Kuedo - Infinite Window 8/10
Recenze: Kuedo na albu "Infinite Window" hledá konečnost času Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Louie Kemp - Dylan & já (kniha) 7/10
Recenze: Kniha "Dylan & já" vnímá slavného písničkáře jako člověka z masa a kostí Bob Dylan je ikona a osobnost, která ovlivnila a ovlivňuje generace muzikantů, kteří přišli po něm. Zároveň je to i člověk, který si velice pečlivě střeží svoje soukromí. Příležitost podívat se na Dylana - člověka nyní... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Poetické Folkové prázdniny startují už v sobotu (20.07.2022 19:45)
- Program Folkových prázdnin 2022 je kompletní (07.06.2022 09:44)
- Recenze: Radůza dává na dvojalbu "Nebe je odemčené" nahlédnout do svého pochmurného deníku (28.03.2022 00:00)
- Video: Radůza ON AIR: První harmoniku jsem si koupila za peníze, které jsem měla na židle (18.03.2022 12:29)
- Nové desky 10/2022 - od Bryana Adamse přes Radůzu po Dymytry (16.03.2022 08:00)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (10-6) (27.01.2022 19:05)
- Zemřel kytarista Luboš Andršt (21.12.2021 01:06)
- Naživo: Krajina Folkových prázdnin zavedla návštěvníky na místa, kde je svět v pořádku (03.08.2021 17:37)
- Rozhovory: Michal Prokop - V mém nebi se střídají nálady, je tam smutno i veselo (18.06.2021 08:00)
- Lankum ruší koncerty, Folkové prázdniny zahájí Lina_Raül Refree (17.06.2021 12:29)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Kuedo
Infinite Window

Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k fiktivnímu sci-fi filmu plnému nepředvídatelných jevů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Michal Prokop Slash Madonna BTS Adele Vojtaano Viktor Sheen Queen Justin Bieber Pink Floyd Dua Lipa Mirai Abba Jack White The Beatles Ed Sheeran Liam Gallagher Avril Lavigne The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu