shop.musicserver.cz
Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022

Reportáž psaná v katedrále stromů

Vydáno: 05.08.2022 15:16 v sekci Naživo - David Věžník | foto: Jirka Polehla / polehla.cz

"Je to nádhera hrát tady v té katedrále stromů," pronesl během svého vystoupení jeden z bubeníků skupiny Ayom a o titulku tohoto textu bylo jasno. Folkové prázdniny nejsou jen festival. Folkové prázdniny jsou pocit. Vesmír ve vesmíru, kam můžete na osm dní utéct před vším trápením a všemi problémy světa.

Live: Folkové prázdniny 2022

místo: zámecký park, Náměšť nad Oslavou
datum: 23.-30. července 2022
vystoupili: Susana Baca, Sam Lee, Interference, Ayom, Basco & Jullie Hjetland, The Garifuna Collective, Hradišťan, Michal Prokop & Framus Five, Vladimír Merta Trio, Radůza, Javory a další

Abych byl fér, ani to spojení vesmír ve vesmíru není z mé hlavy. Nějak takto označil náměšťskou přehlídku její šéfdramaturg Michal Schmidt při závěrečném poděkování členům organizačního týmu. A teď si to představte: týden strávený v jiném vesmíru, jehož středobodem je katedrála stromů, v níž zní hudba, která vás odnáší zase do dalších vesmírů. Není to nádhera? Je.

Sam Lee, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Folkové prázdniny patří mezi hrstku festivalů, které termínu uprostřed prázdnin vděčily za pouze jednoletý covidový výpadek. Zmizel testovací stánek, vrátila se škvarková pomazánka jako tradiční pohoštění návštěvníků a přibylo několik mobilních umyvadel.

Pořadatelský tým se mezitím taky proměnil, ale zřejmě ne tak zásadně jako třeba na Colours of Ostrava. Školáckých chyb tedy v Náměšti nebylo vidět mnoho, i když i tady byly slyšet názory, že záchodů by mohlo být víc a mohl v nich být častěji doplňován toaletní papír.

Kritiku schytala i nabídka občerstvovacích stánků, která sice na první pohled (a jeden den) působí pestře, když ale člověk má týden vybírat z menu tvořeného klobásou (byť několika druhů), grilovaným sýrem, tortillou, burgerem, palačinkou (byť slanou i sladkou), bramborovou spirálou a trdelníkem a skládat z toho první a někdy i druhou večeři, brzy narazí na limity svých chuťových pohárků.

Ye Vagabonds, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Nepřidává tomu ani dlouhodobý problém města - absence restauračního zařízení, které by v okolí splňovalo všechny body svaté gastro-trojice (chutně, kvalitně a ve vkusném prostředí). Otvírá se zde tak příležitost pro podnikatele, kteří by byli schopni a ochotni nabízet třeba i obyčejná jídla do misky jako například polévku, guláš nebo rizoto, ať už v některém ze stánků nebo ve vlastní provozovně.

Mimochodem, když jsme u toho jídla, musím - opět - udělat osobní odbočku. Vždycky si zakládám na tom, abych na jakýkoliv koncert šel jako běžný účastník. Nechci speciální vstupy, nechci VIP pozlátka, chci čtenářům zprostředkovat zážitky, které by měli taky, kdyby tam byli. U Folkovek je to jiné. Jako náměšťský rodák znám osobně skoro všechny členy organizačního týmu, a tak se občas dostanu do míst, kam obyčejný smrtelník ne.

Třeba k Mirce. Ženě, která během těch osmi dní velí kuchyni a připravuje krmi pro všechny dobrovolníky i účinkující. Ženě, ke které se jen přiblížíte s kelímkem s kávou v ruce, načež ona mrkne, na dvacet sekund zmizí a vrátí se s talířem plným zákusků. Jsem přesvědčen o tom, že jen málokterý festival má takovou Mirku. A i díky ní jsou pro mě Folkové prázdniny událostí, na kterou se těším.

Javory, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Dosti ale o toaletách a jídle, základem Folkovek je pochopitelně hudba. I tady si ovšem pozorné oko návštěvníkovo mohlo všimnout zásadní změny - až na zahajovací vystoupení, které vždy obstará pouze jediná kapela, zpěvačka nebo zpěvák, byl v programu každého dne tuzemský zástupce vybraný tak, aby potenciálně uspokojil ty, kteří dlouhodobě volají po starém dobrém folku nebo alespoň staré dobré české muzice. A subjektivně bylo vidět, že jména jako Michal Prokop, Vladimír Merta, Javory nebo Radůza skutečně táhnou - ostatně mnozí z nich sklidili ovace ve stoje.

Tématem letošního ročníku byla Poezie. Snad i proto jsou titulek a vlastně celý tento text nebývale poetické. Básnilo se na dílnách, ale i na hlavním pódiu - to když třeba Ryan Young divákům vysvětloval, že prvky poezie využívali autoři prastarých irských a skotských instrumentálních skladeb. Ony vlastně všechny ty koncerty byly, jak se říká, jedna báseň.

Interference, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Platí přitom, že poezie není pro každého. A tak záleží na každém divákovi, zda mu více sednou lyrické tóny Sama Leeho, nebo naopak epické divoké vlny spolku The Garifuna Collective, jehož zpěvačka energicky mávala rumba koulemi velkými jako dětská hlavička. Když se ovšem v pátek v noci v české premiéře promítal film "Breaking Out" o životě a posledních dnech frontmana kapely Interference Ferguse O'Farrella, spojilo to všechny bez výjimky a v sále Staré tkalcovny nezůstalo suché jediné oko.

O to dojemněji působilo, s jakým odhodláním a vervou skupina ty silné (poetické) songy zesnulého zpěváka předala posluchačům na samotný závěr festivalu. Festivalu, během kterého se jednu noc v kempu u táboráku (což je taky svět ve světě, druhý vesmír ve vesmíru) díky členům formace Basco snad poprvé objevil pozoun. Festivalu, který si před lety vybásnil svou cestu a po té neochvějně kráčí. Tak ať mu to básní a zase za rok!

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mylene Farmer - L'Emprise 9/10
Recenze: Mylene Farmer na albu "L'Emprise" uhrane temnou generační zpovědí "L'Emprise" je v mnohém překvapení - Mylene Farmer se vrací do hudebních kontur, které k ní patří vlastně odjakživa. Temná a provokativní symbolika udává ráz této až generační zpovědi, kterou autorka stvořila s novým týmem... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tereza Mašková - Jsem zmatenější o něco míň
Rozhovory: Tereza Mašková - Jsem zmatenější o něco míň "Dala jsem si čas a jsem ráda, že jsem toho Vaška našla a že jsme si povídali o tom, kdo jsem. Našli jsme můj žánr, styl hudby, který mi sedí," říká Tereza Mašková, zpěvačka s nezaměnitelnou barvou vlasů i hlasu, o spolupráci s... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2022 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Weyes Blood - And in the Darkness, Hearts Aglow 8/10
Recenze: Weyes Blood na druhé části trilogie "And In The Darkness, Hearts Aglow" překonává samu sebe Album "And In The Darkness, Hearts Aglow", za kterým stojí muzikantka vystupující pod pseudonymem Weyes Blood, následuje po LP "Titanic Rising" z roku 2019 a je jeho pokračováním. Zpěvačka, jejíž kariéra je ovlivněna především... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2022 09:00 v sekci Recenze
0
Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
Naživo: Lenny si s O2 universem ukousla příliš velké sousto Tohle bude smutné čtení. Možná je to dokonce jeden z prvních článků, který o Lenny referuje spíše v negativním duchu. Bohužel. Ale nedá se nic dělat. Ambiciózní plány se v O2 universu střetly s nemilosrdnou realitou, a i když ne... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2022 16:20 v sekci Naživo
0
Rammstein - Adieu 10/10
Video: Rammstein se v klipu k "Adieu" opravdu loučí, tak nějak se vším Fanoušci kapely Rammstein se po dnech napínaní, několika lákavých teaserech, fotek z natáčení a slibech velkého akčního počinu konečně dočkali. Video k pátému singlu "Adieu" z aktuální desky si ve čtvrtek slavnostně odbylo svoji... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2022 12:46 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Československý beat-festival potřetí, naposledy, ale zato s grácií (18.10.2022 09:21)
- Československý beat-festival proběhne potřetí a naposledy (09.10.2022 12:25)
- Rozhovory: Sam Lee - Největší poctou je mít publikum (08.10.2022 09:10)
- Naživo: Písničkářství je stav duše. V Divadle Archa bylo pro toto tvrzení důkazů dost a dost (10.09.2022 16:15)
- Fotogalerie: Setkání domácí písničkářské špičky v Divadle Archa v obrazech (10.09.2022 13:46)
- Merta, Hutka, Třešňák a další se potkají na jedinečném koncertě Diagnóza: Písničkář (31.08.2022 15:36)
- Poetické Folkové prázdniny startují už v sobotu (20.07.2022 19:45)
- Program Folkových prázdnin 2022 je kompletní (07.06.2022 09:44)
- Recenze: Radůza dává na dvojalbu "Nebe je odemčené" nahlédnout do svého pochmurného deníku (28.03.2022 00:00)
- Video: Radůza ON AIR: První harmoniku jsem si koupila za peníze, které jsem měla na židle (18.03.2022 12:29)

ALBUM TÝDNE 48/2022

Mylene Farmer
L'Emprise

"L'Emprise" je v mnohém překvapení - Mylene Farmer se vrací do hudebních kontur, které k ní patří vlastně odjakživa. Temná a provokativní symbolika udává ráz této až generační zpovědi, kterou autorka stvořila s novým týmem spolupracovníků vedeným Woodkidem. Po předchozích hubenějších letech je to velkolepý návrat.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 02.12.
Anastacia (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 02.12.
Milky Chance (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.12.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
Pá 09.12.
The Legendary Pink Dots (UK) (Underdogs', Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Lenny Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Madonna Adele Marpo Viktor Sheen BTS Kryštof Ed Sheeran Lucie Vondráčková Queen Vojtaano Mirai Michal Prokop Slash Ewa Farna Remme
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu