shop.musicserver.cz
Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022

Reportáž psaná v katedrále stromů

Vydáno: 05.08.2022 15:16 v sekci Naživo - David Věžník | foto: Jirka Polehla / polehla.cz

"Je to nádhera hrát tady v té katedrále stromů," pronesl během svého vystoupení jeden z bubeníků skupiny Ayom a o titulku tohoto textu bylo jasno. Folkové prázdniny nejsou jen festival. Folkové prázdniny jsou pocit. Vesmír ve vesmíru, kam můžete na osm dní utéct před vším trápením a všemi problémy světa.

Live: Folkové prázdniny 2022

místo: zámecký park, Náměšť nad Oslavou
datum: 23.-30. července 2022
vystoupili: Susana Baca, Sam Lee, Interference, Ayom, Basco & Jullie Hjetland, The Garifuna Collective, Hradišťan, Michal Prokop & Framus Five, Vladimír Merta Trio, Radůza, Javory a další

Abych byl fér, ani to spojení vesmír ve vesmíru není z mé hlavy. Nějak takto označil náměšťskou přehlídku její šéfdramaturg Michal Schmidt při závěrečném poděkování členům organizačního týmu. A teď si to představte: týden strávený v jiném vesmíru, jehož středobodem je katedrála stromů, v níž zní hudba, která vás odnáší zase do dalších vesmírů. Není to nádhera? Je.

Sam Lee, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Folkové prázdniny patří mezi hrstku festivalů, které termínu uprostřed prázdnin vděčily za pouze jednoletý covidový výpadek. Zmizel testovací stánek, vrátila se škvarková pomazánka jako tradiční pohoštění návštěvníků a přibylo několik mobilních umyvadel.

Pořadatelský tým se mezitím taky proměnil, ale zřejmě ne tak zásadně jako třeba na Colours of Ostrava. Školáckých chyb tedy v Náměšti nebylo vidět mnoho, i když i tady byly slyšet názory, že záchodů by mohlo být víc a mohl v nich být častěji doplňován toaletní papír.

Kritiku schytala i nabídka občerstvovacích stánků, která sice na první pohled (a jeden den) působí pestře, když ale člověk má týden vybírat z menu tvořeného klobásou (byť několika druhů), grilovaným sýrem, tortillou, burgerem, palačinkou (byť slanou i sladkou), bramborovou spirálou a trdelníkem a skládat z toho první a někdy i druhou večeři, brzy narazí na limity svých chuťových pohárků.

Ye Vagabonds, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Nepřidává tomu ani dlouhodobý problém města - absence restauračního zařízení, které by v okolí splňovalo všechny body svaté gastro-trojice (chutně, kvalitně a ve vkusném prostředí). Otvírá se zde tak příležitost pro podnikatele, kteří by byli schopni a ochotni nabízet třeba i obyčejná jídla do misky jako například polévku, guláš nebo rizoto, ať už v některém ze stánků nebo ve vlastní provozovně.

Mimochodem, když jsme u toho jídla, musím - opět - udělat osobní odbočku. Vždycky si zakládám na tom, abych na jakýkoliv koncert šel jako běžný účastník. Nechci speciální vstupy, nechci VIP pozlátka, chci čtenářům zprostředkovat zážitky, které by měli taky, kdyby tam byli. U Folkovek je to jiné. Jako náměšťský rodák znám osobně skoro všechny členy organizačního týmu, a tak se občas dostanu do míst, kam obyčejný smrtelník ne.

Třeba k Mirce. Ženě, která během těch osmi dní velí kuchyni a připravuje krmi pro všechny dobrovolníky i účinkující. Ženě, ke které se jen přiblížíte s kelímkem s kávou v ruce, načež ona mrkne, na dvacet sekund zmizí a vrátí se s talířem plným zákusků. Jsem přesvědčen o tom, že jen málokterý festival má takovou Mirku. A i díky ní jsou pro mě Folkové prázdniny událostí, na kterou se těším.

Javory, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Dosti ale o toaletách a jídle, základem Folkovek je pochopitelně hudba. I tady si ovšem pozorné oko návštěvníkovo mohlo všimnout zásadní změny - až na zahajovací vystoupení, které vždy obstará pouze jediná kapela, zpěvačka nebo zpěvák, byl v programu každého dne tuzemský zástupce vybraný tak, aby potenciálně uspokojil ty, kteří dlouhodobě volají po starém dobrém folku nebo alespoň staré dobré české muzice. A subjektivně bylo vidět, že jména jako Michal Prokop, Vladimír Merta, Javory nebo Radůza skutečně táhnou - ostatně mnozí z nich sklidili ovace ve stoje.

Tématem letošního ročníku byla Poezie. Snad i proto jsou titulek a vlastně celý tento text nebývale poetické. Básnilo se na dílnách, ale i na hlavním pódiu - to když třeba Ryan Young divákům vysvětloval, že prvky poezie využívali autoři prastarých irských a skotských instrumentálních skladeb. Ony vlastně všechny ty koncerty byly, jak se říká, jedna báseň.

Interference, Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
© Jirka Polehla / polehla.cz
Platí přitom, že poezie není pro každého. A tak záleží na každém divákovi, zda mu více sednou lyrické tóny Sama Leeho, nebo naopak epické divoké vlny spolku The Garifuna Collective, jehož zpěvačka energicky mávala rumba koulemi velkými jako dětská hlavička. Když se ovšem v pátek v noci v české premiéře promítal film "Breaking Out" o životě a posledních dnech frontmana kapely Interference Ferguse O'Farrella, spojilo to všechny bez výjimky a v sále Staré tkalcovny nezůstalo suché jediné oko.

O to dojemněji působilo, s jakým odhodláním a vervou skupina ty silné (poetické) songy zesnulého zpěváka předala posluchačům na samotný závěr festivalu. Festivalu, během kterého se jednu noc v kempu u táboráku (což je taky svět ve světě, druhý vesmír ve vesmíru) díky členům formace Basco snad poprvé objevil pozoun. Festivalu, který si před lety vybásnil svou cestu a po té neochvějně kráčí. Tak ať mu to básní a zase za rok!

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Serj Tankian - A.F. Day 8/10
Video: Serj Tankian se v syrové písni "A.F. Day" vrací ke kořenům Zpěvák System Of A Down a v současnosti také mnohostranný umělec a aktivista Serj Tankian plánuje během letošního podzimu vydat pod svým jménem nové EP "Foundations", na které právě poutá singlem "A.F. Day". Ten napsal v pradávných... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2024 08:00 v sekci Audio / Video | Video
Poly Noir - K mýmu ohni nesedej 7/10
Video: Temná country Polyho z Insanie se představuje komiksovým klipem "K mýmu ohni nesedej" Dark-country projekt frontmana Insanie Polyho nazvaný Poly Noir dostává konkrétnější kontury s prvním singlem - a rovnou titulním. Skladba "K mýmu ohni nesedej" totiž pojmenovala celé album, které by na značce Smile Music mělo vyjít... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2024 14:30 v sekci Audio / Video | Video
Jan Váňa -  A na Jordán dopadla tma 8/10
Recenze: Jan Váňa předkládá na úsporném debutu "A na Jordán dopadla tma" sbírku zamlžených zrcadel pocitů a situací Písničkářství má na domácí scéně hluboce zapuštěné kořeny. Dříve byl jeho představitel často jinotajným mluvčím, který metaforami kličkoval mezi tím, co režim dovolil. Doba se změnila, sdělení postavené na textu ale... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2024 08:00 v sekci Recenze
Akon, Forum Karlín, Praha, 16.5.2024
Naživo: Akonův pražský koncert se ze splněného snu proměnil v noční můru Pomohl objevit Lady Gaga, natočil duet s Michaelem Jacksonem, stojí za hymnou šampionátu ve fotbale. Výčet toho, co se Akonovi během posledních dvaceti let podařilo, je úctyhodný a nebere konce. Jeho úspěchy ale zároveň neznamenají,... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 14:00 v sekci Naživo
Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě
Rozhovory: Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě Moimir Papalescu nepřehlédnutelně prostupuje domácí - převážně elektronickou - scénou. Působil či působí ve spoustě projektů, v poslední době se ale nejvíc přetřásá návrat formace Moimir Papalescu & The Nihilists. Bylo to... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- "Polka! Polka! Polka!" Folkové prázdniny letos zahájí Polka-boys (20.03.2024 10:59)
- Video: Nostalgická píseň "V peřejích" uvádí do světa stejnojmenné album projektu Malina Brothers (22.01.2024 10:08)
- Hudba v tisku: "Pětadvacet na pamětnou" dotazníkem nahlíží do duší výrazné písničkářské generace (30.12.2023 14:00)
- Hudba v tisku: Obsáhlý průvodce "Praha beatová" zve na putování po místech metropole, kudy kráčel rock (02.12.2023 08:30)
- Recenze: Michal Prokop bilancuje. Kompilace "Čas je šťastnej lhář" ale nejde příliš do hloubky (29.11.2023 08:00)
- Rozhovory: Radůza - Život není pohádka. Nemám žádný ambice, prostě se jen bavím (17.11.2023 08:30)
- Nové desky 42/2023 - od The Rolling Stones přes Blink-182 po Samphu (25.10.2023 20:30)
- Naživo: Koncert k narozeninám Luboše Andršta byl čirou muzikanstkou radostí. Zahráli Peter Lipa, Energit i Michal Prokop (15.09.2023 21:08)
- Fotogalerie: Oslava nedožitých pětasedmdesátin Luboše Andršta v obrazech (15.09.2023 09:02)
- Nedožité pětasedmdesátiny Luboše Andršta připomenou v Lucerna Music Baru Michal Prokop, Peter Lipa a Energit (10.09.2023 11:54)

ALBUM TÝDNE 20/2024

The Valentines
You All Look Beautiful When You Dance

Trojice The Valentines z Hradce Králové se na hudební scéně pohybuje už od roku 2017. Po několika singlech a EP se letos konečně rozhodla svůj rukopis otisknout i do debutového alba, které nazvala "You All Look Beautiful When You Dance". A povedlo se - deska hudebně baví, přitom textově vybízí k zamyšlení.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 21.05.
Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.05.
Myles Smith (UK) (Rock Café, Praha)
Út 28.05.
Bruce Springsteen & The E Street Band (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 03.06.
Rakim (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.06.
Sting (UK) (Amfiteátr Lochotín, Praha)
St 05.06.
Charlotte Sands (US) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 06.06.
Nickelback (CAN) (O2 Arena, Praha)
Čt 06.06.
††† (Crosses) (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.06.
Alfie Jukes (UK) (Café V Lese, Praha)
So 08.06.
Dropkick Murphys (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Queen Adele Kabát Sia Taylor Swift Bono Imagine Dragons Dua Lipa Rush Rammstein Mirai Beyoncé AC/DC mp3.com Liam Gallagher Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu