shop.musicserver.cz
Čundrgrund (Merta-Mišík-Hrubý) - Live 1976-1978

Čundrgrund "Live 1976-1978" přináší tajné nahrávky Mišíka, Merty a Hrubého a zaplňuje jednu velkou mezeru domácího bigbítu

Vydáno: 05.09.2023 08:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Jaroslav Zastoupil / Galén

V dějinách československého bigbítu najdeme momenty, o nichž se mluví, vzpomíná se na ně, ale skutečných nahrávek a důkazů je pomálu. O Čundrgrundu (alias ČDG nebo Čuďáku) se lze ledacos dočíst ve vzpomínkách Merty nebo Mišíka, záznamy ale nebyly veřejně dostupné. To se teď díky péči vydavatelství Galén mění.

8/10

Čundrgrund (Merta-Mišík-Hrubý) - Live 1976-1978

Vydáno: 20.5.2023
Celkový čas: 76 + 72 + 75 minut

Skladby: CD 1: Internát, Literární lásky, Jednohubky, Stříhali dohola malého chlapečka, Já a dým, Špejchar blues, Sochy, Královský večer, Někdy se jdu opít, Solnej sloup / Like A Rolling Stone, Černá holka, Tri dny ma naháňali, Začouzené sklíčko, Mr. Tambourine Man, Blues z ráje CD 2: K pětadvaceti, Obelisk, Tuláci s lepkavými vlasy, Klaun Honza smutné postavy, Odsouzenec, Cesta do dětství, Zelené rukávy / Greensleeves, Plagiát, Pomalu v revolver se ztrácí víra, Hra s ohněm, Pavelenko, Pavle CD 3: Dobrodruh, Kejklíři, Psychóza, psychóza, psychóza, Když se zešeří, Svět u nohou, Mistr Jin a Mistr Jang, Chvíle / Ospalé něžnosti, Joe Dvojtečka, Hra na Dnes - anebo kdykoliv jindy Příště, Jam session s Františkem Gellnerem, Variace na renesanční téma, Bye, Bye Miss Blanche, 0 : 0

Vydavatel: Galén

V polovině sedmdesátých let dosáhla normalizace bodu šedivého vzduchoprázdna. Útlum společenského života, tak lákavě nastartovaný v šedesátých letech, se markantně odrazil v kultuře, která přestala připouštět cokoliv vybočujícího mimo tupý svět televizních estrád a oficiálních umělců. Písničkáři a rockeři byli odsunuti na okraj, do závodních klubů na periferiích, a zase jednou si podali pomocnou ruku.

A tak vlastně vznikl Čundrgrund, volné a proměnlivé sdružení muzikantů, ne oficiálně zakázaných, ale taky ne svobodně prezentovaných. Za tímhle specifickým fenoménem stál Vladimír Merta. Do party přibral Vladimíra Mišíka, který byl v té době v mezi odchodem z Flamenga a hledáním vlastní tváře, jež vyústila v Etc…, a také houslistu Jana Hrubého.

K tomuto jádru se příležitostně připojovali další hudebníci, nejvýrazněji Petr Kalandra (tehdy výrazná součást Marsyas) nebo hráč na foukací harmoniku Ondřej Konrád, později se tu mihli třeba jazzman Emil Viklický nebo kytarista Pavel Skála.

Éra Čundrgrundu je ze zpětného pohledu dosti mystická a zamlžená. Oficiální záznam se nedochoval žádný, to, jak to na uvolněných a svobodných koncertech vypadalo, zůstávalo až na pár fotografií hlavně ve vzpomínkách aktérů a posluchačů. Nyní ale vydavatelství Galén, které systematicky mapuje často poněkud ve stínech skryté výboje domácího bigbítu a písničkářství, vydalo komplet tří CD. A ten toto období let 1976 až 1978, tedy dobu, kdy byla jádrem uskupení trojice Merta-Mišík-Hrubý, zkoumá velice důkladně.

Celkem je tu k dispozici téměř tři a půl hodiny záznamů z koncertů. Nahrávky z února a listopadu 1976 z Pardubic, listopadu 1977 a dubna a května 1978 z Prahy pak doplňuje několik tracků bez bližšího umístění časového či geografického. Celkem tedy třicet devět dosti unikátních songů, na některých zní ještě kytara a hlas Petra Kalandry (celý první disk) nebo foukací harmonika Ondřeje Konráda.

Archivářská pečlivost je u tohoto setu fantastická, zvolená cesta, totiž prezentování tří v zásadě kompletních vystoupení, pouze doplněných dalšími skladbami, se pro posluchačský zážitek ukázala být předností. Záznamy jsou to neprofesionální, často pořízené pokoutně, ale díky tomu si ponechávají výraznou syrovost, nepřipravenost (Čundrgrund nikdy nezkoušel) a dobře se jim daří zachytit atmosféru i náladu tehdejších koncertů. Kvalita zvuku není dokonalá, studiová session to skutečně není, natočenému materiálu to však dává punc autenticity.

Vedle Mertových obrazných, ale velmi pádných folkových skladeb (výborné "K pětadvaceti", "Internát" nebo "Plagiát") tu znějí lidovky, které jsou jen vykopnutím k nevázanému jamu. Jsou tu první verze budoucích Mišíkových hitů "Jednohubky", "Obelisk", "Variace na renesanční téma" nebo "Jam Session s Františkem Gellnerem" i na kost ohlodaná "Já a dým" z éry Flamenga.

Zní tu jedna z prvních verzí skladby "Solnej sloup", tedy Dylanovy klasiky "Like A Rolling Stone", kterou pro Kalandru přetextoval Zdeněk Rytíř a na desce vyšla až o více než desetiletí později, je tu blues... Ale hlavně je na těch třech discích pevně otištěna radost a sounáležitost v nesmírně neradostné době.

"Live 1976-1978" je bez pochyb skvělým počinem. Poprvé máme k dispozici nahrávky, o kterých se dosud jen mluvilo, a v množství, které zákonitě vyráží dech. Ale jako každé takové archivní vydání naráží na svůj poněkud omezený posluchačský zásah. Přece jen je album primárně určeno pro ty, kteří jdou u muziky do hlubších souvislostí. Kladem je nicméně to, že ačkoliv je tu materiálu opravdu hodně, nic se neopakuje a máme před sebou tři celky, které se obsahem a částečně i obsazením (Kalandrův i Konrádův příspěvek je prostě výrazný) navzájem liší. Propojuje je ovšem nálada a vcelku autentický pocit bytí u toho.

Výsledný počin je svým způsobem poklad. A jeho (znovu)nalezení byla věnována spousta úsilí. Archivy ještě neřekly poslední slovo a tohle je skutečně kolekce, která, alespoň částečně, zaplňuje výraznou mezeru v příběhu o českém bigbítu. Je totiž tím nejlepším možným odrazem mementu, kdy si rockeři pevně podali ruku s písničkáři. Tehdejší režim tak - nechtěně, jako vždy - stvořil cosi trvalého, byť nenápadného.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Guns N' Roses - The General 6/10
Audio: Singl "The General" od Guns N’ Roses je sice velkolepý, ale ne zrovna povedený O chystané nové desce Guns N’ Roses v sestavě s klasickými členy Axlem Rosem, Slashem a Duffem McKaganem, se spekuluje už nějakou dobu. Ze strany skupiny je zatím ticho po pěšině, i tak už ale postupně vyslala do světa trojici singlů... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2023 15:00 v sekci Audio / Video | Audio
0
Emeli Sandé - How Were We To Know 8/10
Recenze: Emeli Sandé na desce "How Were We To Know" kraluje svým úchvatným hlasem Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 7.12.2023
Naživo: Jak se Tata Bojs loučili s Divadlem Archa Zatímco loni v těchto prostorách Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem, kterého posléze nahradil Matěj Belko, letos dávali sbohem přímo Arše. Ne té Noemově, ale pražské. A... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 12:45 v sekci Naživo
0
Mark Lanegan - Zpívej pozpátku a plač 10/10
Hudba v tisku: Mark Lanegan je v syrové autobiografii "Zpívej pozpátku a plač" krutý k sobě i ke čtenáři Mark Lanegan vždy bude patřit mezi nejvýraznější hlasy grunge. Kariéru si vybudoval se Screaming Trees, zároveň si ale prošlapával i sólovou cestu - a ta mu vynesla ještě více slávy. Jeho život ovšem provázela spousta démonů,... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Michal Prokop bilancuje. Kompilace "Čas je šťastnej lhář" ale nejde příliš do hloubky (29.11.2023 08:00)
- Naživo: Luboš Pospíšil a 5P vyprodali Lucerna Music Bar aneb Křest, který stál za to! (12.10.2023 10:00)
- Fotogalerie: Luboš Pospíšil a 5P ve vyprodaném Lucerna Music Baru nejen křtili, ale hlavně rozdávali radost (10.10.2023 10:44)
- Luboš Pospíšil již příští pondělí v Lucerna Music Baru zavzpomíná na výročí svého debutu (03.10.2023 12:57)
- Fotogalerie: Jesse Ballard & Joe Kučera & Jan Hrubý Trio zahrálo ve farní zahradě přerovského kostela (22.09.2023 08:58)
- Recenze: Reeditovaný "Špejchar 1969-1991" nic nového nepřináší, stále je to ale nejlepší dostupné shrnutí tvorby Vladimíra Mišíka (27.08.2023 09:00)
- Slavná kompilace "Špejchar" Vladimíra Mišíka vychází po třiceti letech v reedici (08.06.2023 14:01)
- Fotogalerie: Jan Hrubý a jeho trio v Přerově objektivem fotoaparátu (28.01.2023 11:18)
- Recenze: Pábitelské blues na desce "Asi v tom bude nějakej háček" Jana Spáleného výborně funguje i po téměř čtyřiceti letech (05.01.2023 08:00)
- Popmuseum Stage zve na unikátní online koncerty, sérii zahájila Lenka Dusilová (01.12.2022 19:01)

ALBUM TÝDNE 50/2023

Emeli Sandé
How Were We To Know

Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v podání umělkyně se strhujícím vokálem, které jen tak nezestárnou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Viktor Sheen Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna The Beatles Ewa Farna Kryštof Lady Gaga Ben Cristovao Adele Milly Honsová AC/DC Burian Like She Sia Jethro Tull
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu