shop.musicserver.cz
Čundrgrund (Merta-Mišík-Hrubý) - Live 1976-1978

Čundrgrund "Live 1976-1978" přináší tajné nahrávky Mišíka, Merty a Hrubého a zaplňuje jednu velkou mezeru domácího bigbítu

Vydáno: 05.09.2023 08:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Jaroslav Zastoupil / Galén

V dějinách československého bigbítu najdeme momenty, o nichž se mluví, vzpomíná se na ně, ale skutečných nahrávek a důkazů je pomálu. O Čundrgrundu (alias ČDG nebo Čuďáku) se lze ledacos dočíst ve vzpomínkách Merty nebo Mišíka, záznamy ale nebyly veřejně dostupné. To se teď díky péči vydavatelství Galén mění.

8/10

Čundrgrund (Merta-Mišík-Hrubý) - Live 1976-1978

Vydáno: 20.5.2023
Celkový čas: 76 + 72 + 75 minut

Skladby: CD 1: Internát, Literární lásky, Jednohubky, Stříhali dohola malého chlapečka, Já a dým, Špejchar blues, Sochy, Královský večer, Někdy se jdu opít, Solnej sloup / Like A Rolling Stone, Černá holka, Tri dny ma naháňali, Začouzené sklíčko, Mr. Tambourine Man, Blues z ráje CD 2: K pětadvaceti, Obelisk, Tuláci s lepkavými vlasy, Klaun Honza smutné postavy, Odsouzenec, Cesta do dětství, Zelené rukávy / Greensleeves, Plagiát, Pomalu v revolver se ztrácí víra, Hra s ohněm, Pavelenko, Pavle CD 3: Dobrodruh, Kejklíři, Psychóza, psychóza, psychóza, Když se zešeří, Svět u nohou, Mistr Jin a Mistr Jang, Chvíle / Ospalé něžnosti, Joe Dvojtečka, Hra na Dnes - anebo kdykoliv jindy Příště, Jam session s Františkem Gellnerem, Variace na renesanční téma, Bye, Bye Miss Blanche, 0 : 0

Vydavatel: Galén

V polovině sedmdesátých let dosáhla normalizace bodu šedivého vzduchoprázdna. Útlum společenského života, tak lákavě nastartovaný v šedesátých letech, se markantně odrazil v kultuře, která přestala připouštět cokoliv vybočujícího mimo tupý svět televizních estrád a oficiálních umělců. Písničkáři a rockeři byli odsunuti na okraj, do závodních klubů na periferiích, a zase jednou si podali pomocnou ruku.

A tak vlastně vznikl Čundrgrund, volné a proměnlivé sdružení muzikantů, ne oficiálně zakázaných, ale taky ne svobodně prezentovaných. Za tímhle specifickým fenoménem stál Vladimír Merta. Do party přibral Vladimíra Mišíka, který byl v té době v mezi odchodem z Flamenga a hledáním vlastní tváře, jež vyústila v Etc…, a také houslistu Jana Hrubého.

K tomuto jádru se příležitostně připojovali další hudebníci, nejvýrazněji Petr Kalandra (tehdy výrazná součást Marsyas) nebo hráč na foukací harmoniku Ondřej Konrád, později se tu mihli třeba jazzman Emil Viklický nebo kytarista Pavel Skála.

Éra Čundrgrundu je ze zpětného pohledu dosti mystická a zamlžená. Oficiální záznam se nedochoval žádný, to, jak to na uvolněných a svobodných koncertech vypadalo, zůstávalo až na pár fotografií hlavně ve vzpomínkách aktérů a posluchačů. Nyní ale vydavatelství Galén, které systematicky mapuje často poněkud ve stínech skryté výboje domácího bigbítu a písničkářství, vydalo komplet tří CD. A ten toto období let 1976 až 1978, tedy dobu, kdy byla jádrem uskupení trojice Merta-Mišík-Hrubý, zkoumá velice důkladně.

Celkem je tu k dispozici téměř tři a půl hodiny záznamů z koncertů. Nahrávky z února a listopadu 1976 z Pardubic, listopadu 1977 a dubna a května 1978 z Prahy pak doplňuje několik tracků bez bližšího umístění časového či geografického. Celkem tedy třicet devět dosti unikátních songů, na některých zní ještě kytara a hlas Petra Kalandry (celý první disk) nebo foukací harmonika Ondřeje Konráda.

Archivářská pečlivost je u tohoto setu fantastická, zvolená cesta, totiž prezentování tří v zásadě kompletních vystoupení, pouze doplněných dalšími skladbami, se pro posluchačský zážitek ukázala být předností. Záznamy jsou to neprofesionální, často pořízené pokoutně, ale díky tomu si ponechávají výraznou syrovost, nepřipravenost (Čundrgrund nikdy nezkoušel) a dobře se jim daří zachytit atmosféru i náladu tehdejších koncertů. Kvalita zvuku není dokonalá, studiová session to skutečně není, natočenému materiálu to však dává punc autenticity.

Vedle Mertových obrazných, ale velmi pádných folkových skladeb (výborné "K pětadvaceti", "Internát" nebo "Plagiát") tu znějí lidovky, které jsou jen vykopnutím k nevázanému jamu. Jsou tu první verze budoucích Mišíkových hitů "Jednohubky", "Obelisk", "Variace na renesanční téma" nebo "Jam Session s Františkem Gellnerem" i na kost ohlodaná "Já a dým" z éry Flamenga.

Zní tu jedna z prvních verzí skladby "Solnej sloup", tedy Dylanovy klasiky "Like A Rolling Stone", kterou pro Kalandru přetextoval Zdeněk Rytíř a na desce vyšla až o více než desetiletí později, je tu blues... Ale hlavně je na těch třech discích pevně otištěna radost a sounáležitost v nesmírně neradostné době.

"Live 1976-1978" je bez pochyb skvělým počinem. Poprvé máme k dispozici nahrávky, o kterých se dosud jen mluvilo, a v množství, které zákonitě vyráží dech. Ale jako každé takové archivní vydání naráží na svůj poněkud omezený posluchačský zásah. Přece jen je album primárně určeno pro ty, kteří jdou u muziky do hlubších souvislostí. Kladem je nicméně to, že ačkoliv je tu materiálu opravdu hodně, nic se neopakuje a máme před sebou tři celky, které se obsahem a částečně i obsazením (Kalandrův i Konrádův příspěvek je prostě výrazný) navzájem liší. Propojuje je ovšem nálada a vcelku autentický pocit bytí u toho.

Výsledný počin je svým způsobem poklad. A jeho (znovu)nalezení byla věnována spousta úsilí. Archivy ještě neřekly poslední slovo a tohle je skutečně kolekce, která, alespoň částečně, zaplňuje výraznou mezeru v příběhu o českém bigbítu. Je totiž tím nejlepším možným odrazem mementu, kdy si rockeři pevně podali ruku s písničkáři. Tehdejší režim tak - nechtěně, jako vždy - stvořil cosi trvalého, byť nenápadného.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marika Gombitová - Nevy(í)dané rarity (3CD) 9/10
Recenze: Trojalbem "Nevy(í)dané rarity" nadělila Marika Gombitová fanouškům krásný vánoční dárek Její příznivci mohou propuknout v opatrný jásot: Marika Gombitová se vrátila nejen na koncertní pódia, ale i co se týče tvorby nové hudby a vydávání desek. Výběrů a reedic její muziky už existuje nespočet, ale aktuální 3CD... čtěte zde
Vydáno: 21.11.2024 15:30 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 46. týden 2024
Viktor Sheen s novinkou "Impostor syndrom" podle očekávání ovládl český albový žebříček Pokud vydá novou desku Viktor Sheen, netřeba pochybovat o tom, že s ní stane na vrcholu tuzemské hitparády. Česko-kazašský rapper navíc zcela opanoval i žebříček digitálních singlů, kde obsadil hned nejvyšších jedenáct míst. V... čtěte zde
Vydáno: 21.11.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Hot Milk, Futurum Music Bar, Praha, 19.11.2024
Naživo: Geniální Hot Milk musejí vyhodit svého zvukaře. Okamžitě! Aktuálně předskakují Palaye Royale, ti k nám ale dorazí až za měsíc, a tak se Hot Milk otočili v Praze na jeden z mála podzimních koncertů, při němž hrají jako hlavní hvězdy. V České republice se tak stalo vůbec poprvé. A... čtěte zde
Vydáno: 20.11.2024 17:00 v sekci Naživo
Nové desky 46/2024 - od Linkin Park přes Shawna Mendese po Gwen Stefani
Nové desky 46/2024 - od Linkin Park přes Shawna Mendese po Gwen Stefani Vedle velkého návratu Linkin Park se to tento týden v novinkách opět hemží hvězdami. Mezi ty největší patří Shawn Mendes, Gwen Stefani, Jon Batiste, Poppy, trio Flo, countryoví Brooks & Dunn a Dolly Parton s celou rodinou, Rauw... čtěte zde
Vydáno: 20.11.2024 12:00 v sekci Novinky | Nové desky
Písně našich srdcí: The Cure
Publicistika: Písně našich srdcí: The Cure Robert Smith a spol. se po šestnácti letech dokopali k nahrání a vydání nové desky "Songs Of A Lost World", která nadchla snad úplně všechny. Při té příležitosti jsme si dovolili trošku zavzpomínat a vybrali jsme písničky z... čtěte zde
Vydáno: 19.11.2024 18:15 v sekci Publicistika
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Videoklip "Okno v paměti" poodhaluje další střípky z natáčení letošní desky Vladimíra Mišíka (06.11.2024 16:43)
- Vladimír Mišík počítá "Vteřiny, měsíce a roky" z vrcholu české albové hitparády (24.10.2024 08:00)
- Nové desky 41/2024 - od The Offspring přes Vladimíra Mišíka po Becky G (16.10.2024 12:00)
- Recenze: Na albu "Vteřiny, měsíce a roky" vítězí šťastný duch Vladimíra Mišíka nad hmotou (14.10.2024 00:00)
- Audio: Venku zuří bouře, v hospůdce je klid. "Ulici bičuje déšť" krátí čas do vydání novinky Vladimíra Mišíka (06.10.2024 14:00)
- Audio: Druhé letošní album Vladimíra Merty uvádí protikladná píseň "Mezi dvěma světy" (15.09.2024 18:15)
- Video: Videoklip ke krásné písni "Tak dobře" uvádí do světa říjnové album Vladimíra Mišíka "Vteřiny, měsíce a roky" (13.09.2024 12:42)
- Recenze: Šťavnaté pozdní hrozny. Vladimír Merta se na albu "České sny" vrací v plné síle (27.08.2024 13:00)
- Slyšeli jsme nové album Vladimíra Mišíka "Vteřiny, měsíce a roky". Je to zase krása (26.06.2024 16:15)
- Hudba v tisku: "Pětadvacet na pamětnou" dotazníkem nahlíží do duší výrazné písničkářské generace (30.12.2023 14:00)

ALBUM TÝDNE 47/2024

Poly Noir
K mýmu ohni nesedej

Frontman crossoverové Insanie má rád westerny, noirové kriminálky, zádumčivou atmosféru děl Cormaca McCarthyho i temnou country. Záchvěvy těchto lásek můžeme letmo zachytit i v jeho domovské kapele, nicméně plně toto podhoubí rozkvetlo až nyní, na albu "K mýmu ohni nesedej" v bočním sólovém projektu Poly Noir.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 22.11.
Falling In Reverse (US) / Hollywood Undead (US) / Sleep Theory (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 22.11.
Rhapsody of Fire (IT) (Masters of Rock Café, Zlín)
So 23.11.
Sepultura (BRA) (O2 universum, Praha)
So 23.11.
Sarah Kinsley (US) (Café V Lese, Praha)
So 23.11.
Sam Tompkins (UK) (Rock Café, Praha)
Út 26.11.
Cotatcha Orchestra & hosté (CZ) (Divadlo Husa na provázku, Praha)
St 27.11.
Steven’s (CZ) / Kudla z Brna (CZ) (Kabinet Múz, Brno)
Čt 28.11.
Two Another (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 28.11.
Falling In Reverse (US) / Hollywood Undead (US) / Sleep Theory (US) (Koncert) (O2 Universum, Praha)
Pá 29.11.
Faun (DE) (Masters of Rock Café, Zlín)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Linkin Park Chris Cornell Lucie Queen Billie Eilish Viktor Dyk Coldplay Katy Perry The Cure Beth Hart Beyoncé Kabát Emily Armstrong Lady Gaga Viktor Sheen Ed Sheeran
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe