shop.musicserver.cz
Sziget festival 2022 - den 2, Óbudai island, Budapešť, 10.-15.8.2022

Druhý den Szigetu přinesl nepochopitelný duet Bastille s Alice Merton a znamenité Kings Of Leon

Vydáno: 12.08.2022 17:22 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková / musicerver.cz

Festival kašlání a smrkání prachu pokračuje svým druhým dnem a po Dui Lipě přebírají headlinerskou štafetu Kings Of Leon. Nejen okouzlující kytarovou souhrou je ale na Szigetu člověk živ, a tak jsme trochu více prochodili areál a porovnávali, na čem všem se letos šetřilo. A ještě jedna věc - Cirkus bude!

Live: Sziget festival 2022 - den druhý

místo: Óbudai island, Budapešť, Maďarsko
datum: 10.-15. srpna 2022
vystoupili: Kings Of Leon, Bastille, Alice Merton, Nightmre, Dimension, Girli, Idea a další

setlist Alice Merton: Learn To Live, Speak Your Mind, Trouble In Paradise, Easy, Funny Business, Same Team, Loveback, Island, Mania, Vertigo, 100 Stories, Future, I Don't Hold A Grudge, No Roots, Why So Serious, The Other Side

setlist Bastille: Distorted Light Beam, Things We Lost In The Fire, Laura Palmer, Those Nights, Quarter Past Midnight, Survivin', What You Gonna Do???, Back To The Future, Good Grief, Plug In..., Flaws, No Bad Days, Happier, Future Holds, Of The Night, Shut Off The Lights, Pompeii

setlist Kings Of Leon: The Bucket, Taper Jean Girl, The Bandit, King Of The Rodeo, Supersoaker, Revelry, Manhattan, Time In Disguise, Radioactive, Find Me, On Call, Closer, Crawl, Molly's Chambers, Milk, Fans, Use Somebody, Knocked Up, Waste A Moment, Sex On Fire

Reportáž z prvního dne s Duou Lipou naleznete zde.

Fotogalerie ze druhého a třetího dne

Oficiální aftermovie ze druhého dne v kostce:

Idea, Sziget festival - den 2, Obúdai island, Budapešť,11.8.2022
© Marie Trávníčková / musicerver.cz
Prvním větším jménem druhého festivalového dne, nepočítáme-li souběžně hrajícího rappera a českého rodáka Ideu, byla Alice Merton. Tu už dobře zná i české publikum, hrála u nás zatím třikrát a my jsme textově zachytili jak její vystoupení na Colours Of Ostrava 2018, tak to o dva roky později v Praze. Její charakteristika zůstává - pořád je to primárně obyčejná holka hrající obyčejný rádiový pop rock, která měla trochu štěstí, prorazila, ale zářnou budoucnost jí nevěštíme. Na to jsou její písničky příliš nevýrazné a její hlas nemá tak signifikantní barvu, že byste ji v rádiu okamžitě poznali. A taky k nám svou hudbu přinesla z nedalekého Berlína, nikoliv ze země hudbě zaslíbené. Určitě víte, která to je.

To všechno dohromady ale neznamená, že by její koncert nebyl opět docela příjemný. Už z dřívějška naživo dobře fungující kousky jako "Funny Business", "Trouble In Paradise" nebo "Why So Serious" nově doplnily novinky z letošní albové dvojky "S.I.D.E.S." A mezi starší skladby povětšinou hezky zapadly. Zpěvačka vystoupila v extravagantním úboru v modro-žluté barevné kombinaci a viditelně byla velmi vděčná za to, že má pod pódiem násobně více lidí, než když hrála v Budapešti poprvé. Tehdy to prý byla loď pro pouhých čtyři sta lidí.

Alice Merton, Sziget festival - den 2, Obúdai island, Budapešť,11.8.2022
© Marie Trávníčková / musicerver.cz
Mezi písničkami toho také hodně napovídala, a tak už například víme, že "Same Team", kterou kvůli technické chybě musela rozjíždět nadvakrát, je o rozchodu s přítelem v době pandemie, "Mania" je o jejím spolupracovníkovi, který jí při tvorbě písniček nějakým způsobem ubližoval, a "The Other Side" je jedna z vícero skladeb, které popisují její mentální zdraví a deprese, které se před publikem nesnaží ani přes optimistické vyznění své tvorby nijak skrývat. V nedávném singlu "Vertigo" se navíc proběhla mezi diváky, o čemž už údajně snila v době, kdy tu písničku psala, a Sziget si odteď bude pamatovat jako první místo, kde se jí to povedlo. Sympatické gesto a o poznání vřelejší přístup, než když se umělec vymlouvá na covid a chová se tak, jako by se svých fanoušků štítil. Že, Billy Talent?

Největší ovace ale pochopitelně přinesl její průlomový hit, hymna všech nomádů s názvem "No Roots". Tak pokud byste si ji chtěli naživo poslechnout taky, zapište si do kalendáře datum 27. října, kdy se znovu podívá do Prahy.

Girli, Sziget festival - den 2, Obúdai island, Budapešť,11.8.2022
© Marie Trávníčková / musicerver.cz
Letošní ročník Szigetu je díky svému šetření hodně specifický a ještě se k tomu vrátíme. Kdo chce ale vidět sklenici spíše poloplnou, musí nad ročníkem 2022 přemýšlet jako nad festivalem, kde bude pro jednou primárně spíše objevovat nové a neokoukané svěženky. Jednou z nich by mohla být i Girli, která měla ve stanu Mastercard pod pódiem docela prázdno. Z festivalové mobilní aplikace vyčtete, že míchá snad všechny hudební žánry a inspiraci čerpá od tak rozdílných interpretů, že ve finále vůbec netušíte, co vlastně čekat. Tak jen pro pořádek, pokud jste zatím neměli tu čest - je to převážně electropop, který si místy bere inspiraci z pop punku, ale i rapu.

Přesto se ale zdá, že mnohem větší téma než hudba samotná je pro ni otázka její vlastní sexuální orientace a také její tělo, z nějž prý měla v pubertě velký mindrák. "Teď, když se spolu bavíme, tak se identifikuju spíše jako žena, ale co to vlastně znamená? Momentálně se cítím být ženou, ale jsou dny, kdy to vidím jinak. Někdy si prostě říkám jenom: 'Nasrat na to všechno, dneska se necítím ani jako žena, ani jako muž,' " prohlásila čtyřiadvacetiletá interpretka, která se cítí být pansexuálkou i bisexuálkou (bez ohledu na to, že si to vzájemně jaksi odporuje), v roce 2017. Nutno dodat, že zmiňovaný citát zde není kvůli snaze o bulvarizaci tématu, pro ni jsou podobné diskuze skutečně zásadní. Ostatně i její největší hit "Hot Mess" pojednává o tom, jak se rozešla s klukem, protože nedokázala přestat myslet na svou kamarádku a pak ji zranilo, když zjistila, že pro objekt jejího zájmu to byl jen krátkodobý flirt.

Bastille, Sziget festival - den 2, Obúdai island, Budapešť,11.8.2022
© Marie Trávníčková / musicerver.cz
To u Bastille je stále všechno při starém. I nadále se jejich frontman považuje za nejhoršího tanečníka na světě a na důkaz toho pořád jaksi divně máchá rukou nad hlavou, když zpívá. A také oni míří na podzim do Prahy, v Malé sportovní hale se představí skoro měsíc později po Alici Merton, konkrétně 23. listopadu. A právě ji si na samotný závěr zpěvák Dan Smith přizval na pódium, což by normálně znamenalo extrémní vděčnost za jedinečný zážitek.

Jenže... Proč to vlastně udělal? V jejich aktuálním singlu "Shut Off The Lights" z povedené čtvrté desky "Give Me The Future" ve studiové podobě Alice nezpívá, nebyl to tedy duet v pravém slova smyslu. A ani v tom, ehm, nepravém. Rodačka z Frankfurtu se totiž hned po příchodu na stage zařadila dozadu za kapelu, kde má místo jejich nová vokalistka, a tak ji nebylo ani moc vidět, ani slyšet. Dan Smith naopak vystartoval na visuté molo a tam spolupracoval právě se zmiňovanou vokalistkou a zůstal tam v podstatě celou písničku. Alice po ní zase ze scény bez jakéhokoliv poděkování ze strany Bastille odešla, a tak to celé bylo prostě nějaké divné. Působilo to, jako by si před koncertem dali všichni pár panáků a po výměně seznamovacích komplimentů někdo z nich zahlásil, že si přece musejí dát song společně. Akorát už u toho nedomysleli, jak to vlastně udělat.

Bastille, Sziget festival - den 2, Obúdai island, Budapešť,11.8.2022
© Marie Trávníčková / musicerver.cz
Až na tento podivný moment byli ale Bastille skvělí, dokonce to byl jeden z jejich nejpestřejších koncertů v posledních letech, a to zejména díky ukázkám z nové desky, které jejich program ze starších a už mnohokrát slyšených hitů občerstvily o nové zážitky. A také o nové, velmi povedené projekce. Velký ohlas ale měla také spolupráce s Marshmello s názvem "Happier", zřejmě i proto, že se jim před pár lety povedlo natočit emočně obzvlášť nabitý videoklip. Nebo za to může zpěvák, který své, dnes už klasické probíhání davem v mikině provedl právě v tento moment. Dlouholetí příznivci také mohli kromě návratu křesla na pódium obdivovat i starší píseň "Flaws", která byla tentokrát přearanžovaná na klavírní baladu, a Smithovo hojně využívané vibrato jí v této verzi, odzpívané v tureckém sedu na molu, velmi sluší. Finální "Pompeii" už sledoval početný dav a chorálové "é-e-o e-o" znělo v Budapešti nádherně. A také to byl dobrý trénink na následující program na hlavní scéně.

Ještě před ním se ale na Europe stagei představila Eefje de Visser. Temné bicí, teplé synťáky, chytlavé songy a hypnotizující vokál. Tak ji popisovala festivalová aplikace. A nutno říct, že to sedí. I když jsme z jejího setu stihli jenom kousek, chceme více. Po vydání své čtvrté desky se zpěvačka nadále pohybuje koncertně převážně v zemích Beneluxu, ale pokud své nové příznivce naučí pamatovat si její krkolomné jméno, má na to prorazit i dál. A ten cover aktuálně znovu velmi populární "Running Up That Hill" od Kate Bush jí v tom taky určitě pomůže.

Kings Of Leon, Sziget festival - den 2, Obúdai island, Budapešť,11.8.2022
© Marie Trávníčková / musicerver.cz
Kings Of Leon jsou na Szigetu naštěstí častými hosty, i po zhruba deseti letech psaní pro musicserver ale nadále čekáme, až vám budeme moct přinést dojmy z jejich české koncertní premiéry. Dočkáme se vůbec někdy? Těžko říct. Tohle je totiž kapela asi jen pro zasvěcené. Rodinná formace klanu Followillů si kolem sebe v průběhu let postavila svět, do nějž je pro laiky obtížnější proniknout, a do Budapešti dorazila po svém koncertu v Bruselu, kde hrála na festivalu shodou okolností v ten samý den, kdy jsme tam byli na Coldplay. Je to kapela, která nestaví svá vystoupení na pestré show plné konfet a ohňostrojů. Frontman Caleb také mezi písničkami skoro vůbec nemluví a dostat z něj víc než obligátní fráze typu: "Bavíte se dobře?" je umění. Nejsou to kolotočáři. Nechtějí zbytečně komentovat zjevné věci. Nejdou posluchačům na ruku. Prostě jen hrají svou hudbu a dělají to, jak jejich název napovídá, doslova královsky.

A pokud jste s tímhle vším s nimi zajedno a i tak vás jejich tvorba osloví, zahrnou vás plnou náručí nádherné kytarové muziky s jižanskou příchutí. Zpěvákovi sice u jeho kovbojských bot leží zobrazovací zařízení, které mu pomáhá nezapomenout text, což je, bohužel, připomenutím jejich smrtelnosti, ale možná byste se divili, kolik umělců ho v dnešní době používá. Jen mají možná víc štěstí na to, že jim ho kamery na koncertech nezabraly tak jako v jejich případě.

Kings Of Leon, Sziget festival - den 2, Obúdai island, Budapešť,11.8.2022
© Marie Trávníčková / musicerver.cz
Jakmile ale formace spustí emočně drásající "Revelry" následovanou neméně skvělým singlem "Manhattan", bublavý úvod "Closer" postupně budující napětí nebo velmi dlouhou a atmosférickou skladbu "Knocked Up", rádi se s nimi potopíte pod hladinu a necháte si od nich ukázat krásy pestrobarevných rostlin, které se skrývají na mořském dně. Cesta k takovým pokladům bývá náročná a je potřeba nepodcenit přípravu, odměnou však jsou úchvatné zážitky.

Kdo ale nechce plavat úplně po dně a raději se tu a tam nadechne a zazpívá si refrén, pro toho kapela měla nachystané kousky jako "Supersoaker" se záběry na surfující lidi na projekci, "Waste A Moment" nebo syrovější "Crawl". A dokonce i novinka "Time In Disguise" s válečnými drony na projekci ukázala, že ne všechno z jejich dosud bohužel nejslabší studiovky "When You See Yourself" si zaslouží věčné zatracení. Překvapením také byl song "Find Me", u něhož se diváci rovněž zapojili do refrénu, což nebývá u takto niche skladby na jiných koncertech zdaleka běžné.

Cirque La Compagnie - L´avis Bidon, Sziget festival - den 2, Obúdai island, Budapešť,11.8.2022
© Marie Trávníčková / musicerver.cz
Vodní metafora ale končí, jakmile přišla na řadu dvojice největších hitů. "Alright," pronesl jen Caleb Folowill frajersky mezi písněmi a v tu ránu jakoby nic odpálil překrásnou baladu "Use Somebody". Také publikum v tu chvíli vynořilo hlavy, vystřelilo ruce nahoru a okamžitě se zapojilo do nádherného chorálu, který zněl v Budapešti přesně tak, jak by měl. A finální "Sex On Fire" fenomenálnímu koncertu nasadila korunu.

Nejen hudbou ale Ostrov svobody v srpnu žije a je třeba říct, že pokud jste patřičně neprozkoumali i nehudební program, jako byste na Szigetu ani nebyli. A pokud tam teď jste a tento text čtete přímo v Budapešti, udělejte sami sobě laskavost a zajděte si do cirkusového stanu. Právě tam totiž každý den po hlavním headlinerovi, tedy půlhodiny před půlnocí, začíná vystoupení s názvem Cirque La Campagnie - L’avis Bidon. Čtveřice akrobatů oblečených v montérkách a jejich konferenciérka vám tady nejprve nabídnou bonbóny. Akorát to nejsou žádné gumové žížalky, jak jejich obal napovídá, nýbrž lékorky obalené v soli.

Cirque La Compagnie - L´avis Bidon, Sziget festival - den 2, Obúdai island, Budapešť,11.8.2022
© Marie Trávníčková / musicerver.cz
To je ale jen úvodní vtípek na rozehřátí, následně tanečníci, akrobati, muzikanti, zpěváci a kdovíco ještě ukážou, že z klasické houpačky, visutých platforem, stožáru a modrých sudů dokážou udělat představení, které má tolik nápadů, že vám z toho půjde hlava kolem. Co začne jako Pat a Mat, se postupně proměňuje v dechberoucí show, která polechtá vaši bránici a šokuje zjištěním, co všechno je možné s lidským tělem dokázat. Budete se smát, jako už dlouho ne. Budete mnohokrát úžasem sbírat bradu ze země. A ještě mnohem víc než kdy jindy budete hledat prostor pro vlastní tleskání, abyste těmhle géniům cirkusu ukázali, že jste si vědomi jejich výjimečnosti. Dejte na nás a tenhle program na Szigetu letos nepropásněte. A hlavně přijďte včas a vydržte až do úplného konce. Budete za to potom sami sobě moc děkovat.

Následující procházení části areálu dojmy z jinak výborného dne trošku zkazilo, protože přineslo další důkazy o tom, že letos se šetří, kde to jen jde. Výzdoby je méně, stánky, které jste vždycky bezpečně našli na svém místě, jsou buď přemístěné nebo nejsou vůbec. A mimochodem - našel už někdo místo, kde se prodává kolbice? Podělte se v komentářích! A také to vypadá, že i výběr kuchyní všeho druhu je letos očesán a prim hrají festivalové klasiky, které zatím, alespoň dle těch, které jsme dosud vyzkoušeli, zůstaly chuťově hodně za očekáváním. Kam se poděl ten gastrofestival? Najít ho je úkol na následující dny. Zbývají ještě čtyři.

Třetí festivalový den bude patřit Justinu Bieberovi. Kromě něj ale do Budapešti dorazí také Woodkid, Alfie Templeman, Meute, Stromae, slowthai nebo už nějaký ten pátek vždycky úžasní Jungle. A abychom nezapomněli, tak taky Lenny.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Damien Rice, Sílvia Pérez Cruz, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
Naživo: Damien Rice v Divadle Hybernia zpíval o lásce bez příkras Písničkáře z Irska nebo punk-rock z Británie? Fanoušci dobré muziky měli ve studený nedělní večer nelehkou volbu. Zatímco v Lucerna Music Baru skákali z pódia The Subways, v nedalekém Divadle Hybernia jste se naopak báli nahlas... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2023 07:33 v sekci Naživo
0
Depeche Mode - Memento Mori 9/10
Recenze: Depeche Mode na desce "Memento Mori" tančí se smrtí Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Cannibal Corpse, Dark Funeral, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.3.2023
Naživo: Krvavá flákota na černém ledu. Metalové kulty Cannibal Corpse a Dark Funeral rozpálily Halu 13 Cannibal Corpse a Dark Funeral. Ve své podstatě dnes už klasici dvou pólů metalového extrému, death metalu i black metalu. Není divu, že se po lístcích do původně ohlášeného Paláce Akropolis jen zaprášilo. A tak se přesouvalo do... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 21:55 v sekci Naživo
0
Pet Shop Boys - Living In The Past 8/10
Audio: Pet Shop Boys v dojemném songu "Living In The Past" reflektují současnost srovnáním se stalinistickým Ruskem Dvojice Pet Shop Boys má na letošek v plánu pokračování turné "Dreamworld", které se loni zastavilo i v Praze. Děje se toho kolem ní ale daleko víc. Kromě chystaného vydání ročenky "Annually" pánové potvrdili, že začínají... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 13:27 v sekci Audio / Video | Audio
0
Ed Sheeran - Eyes Closed 6/10
Video: Ed Sheeran v klipu "Eyes Closed" truchlí nad smrtí blízkých přátel Ed Sheeran v pátek přišel s první písní z připravovaného alba "−" ("Subtract"). Nese název "Eyes Closed" a zpěvák ji představil zároveň s videoklipem. Přes líbivý a chytlavý beat autor v songu bojuje s vnitřními démony a... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 13:24 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nezastavitelní rockeři Billy Talent zahrají koncem června v Amfiteátru v Lokti nad Ohří (22.03.2023 09:18)
- Naživo: Festival Let It Roll Winter proměnil letňanské výstaviště v saunu (03.03.2023 18:46)
- Symfonická Lucie startuje v top desítce českého albového žebříčku, vede Viktor Sheen (05.01.2023 16:08)
- Český albový žebříček prozrazuje, že pod vánočními stromečky bude nejčastěji deska Kabátu (22.12.2022 08:00)
- Yzomandias a Nik Tendo drží prvenství v albovém žebříčku, v patách jim jsou Rest a DJ Wich (09.12.2022 15:46)
- Yzomandias a Nik Tendo v albovém žebříčku společně pokořili Kabát (01.12.2022 15:54)
- Naživo: Bastille s Alice Merton zas a znovu dorazili do České republiky (25.11.2022 15:11)
- Fotogalerie: Bastille se po pár měsících vrátili do Česka (24.11.2022 13:17)
- Naživo: Puzzle jménem Alice Merton v Praze odhalilo další dílky (28.10.2022 19:15)
- Minirecenze: Bastille hýří na zbytkové desce "Dreams Of The Past" skvělými písněmi (09.09.2022 17:00)

ALBUM TÝDNE 13/2023

Depeche Mode
Memento Mori

Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm hrají šachy se samotným Smrťákem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga Coldplay Kryštof Lucie Vondráčková Rihanna Ewa Farna AC/DC Viktor Sheen Sia Miley Cyrus BTS The Weeknd Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu