shop.musicserver.cz
Ted Gioia - Hudba. Podvratné dějiny

Ted Gioia ve své knize nahlíží na hudbu v podvratných souvislostech

Vydáno: 26.12.2021 09:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: Host

"Hudba. Podvratné dějiny" je publikací, které vás uvede do historie hudby ve zcela jiných aspektech, než by se na první pohled mohlo zdát. Ted Gioia je vášnivý milovník muziky mnoha žánrů a hudebním dějinám se věnuje zevrubně. Jeho zatím poslední kniha je důkladným, lehce provokativním exkurzem.

8/10

Ted Gioia - Hudba. Podvratné dějiny

Vydáno: 9.9.2021
Celkový čas: 528 stran

Skladby:

Vydavatel: Host Brno

Vášnivý jazzman, klavírista, ale i hudební historik, to jsou tituly, které nejlépe přibližují autora knihy "Hudba. Podvratné dějiny" Teda Gioiu. Nejedná se však o jeho první počin na poli hudební teorie - výrazněji zaujal již v roce 1997 "Dějinami jazzu". Jeho nejnovější dílo však má blíže k trilogii "Léčivé písně" (ty zkoumaly dávnou lidovou tvorbu), "Pracovní písně" a "Milostné písně", dá se říci, že na ně svým způsobem navazuje. Současně na samotnou hudbu nahlíží v měřítku celých dějin, od pradávných dob přes zlomové události šestnáctého století až po nové milénium. Není to však suše vyprávěná literatura faktu, Ted je zapáleným sběratelem podkladů, které poslední tři dekády studoval a z nichž skládal finální tvar.

V samotné knize se tak nedozvíte, co, kdy, kde a jak vydal, čím byl ovlivněn nebo inspirován. Gioia na tuto dávnou historii nahlíží pohledem využití samotné hudby, proč se jí člověk sám o sobě začal věnovat. Všímá si, že vždy primárně sloužila k získávání obživy, pobízení k sexuálnímu kontaktu, náboženským a šamanským rituálům nebo k válečným střetům. Onen zábavní aspekt se dostavil až mnohem později, ve zmíněném šestnáctém století, z nějž se dochovaly i první záznamy o lidové hudbě.

Úvod tedy patří pravěku. Člověk nejdříve musel zabít nějaké to zvíře, aby získal kůži potřebnou pro výrobu bubnů a bubínků a zvířecí kosti pro tvorbu dalších nástrojů. V tomto úvodu vás autor zahltí mnoha informacemi, odkazuje na četné publikace, práce slavných vědátorů z dob řeckých a římských nebo těch současných.

Postupuje přitom velmi systematicky, neuhýbá ze svého záměru poodhalit svou vlastní, ryze podvratnou pravdu. Vítězí tak odpadlíci ze zastrčených končin naší planety, kteří svou pílí došli na pomyslný olymp úspěchu, v kontrastu k rozmachu muziky ve vyhlášených nejen evropských přístavech. Hudba nejdříve sloužila vyššímu principu - vládcům, církevním hodnostářům, kteří skrze ni chtěli ovládat svůj lid, lidovou tvořivost naopak zatracovali. Tento stav zjevně nebyl na věky udržitelný, a tak se v průběhu let tento přístup měnil.

Výraznými hybateli byli velikáni jako Johann Sebastian Bach nebo Ludwig van Beethoven, na nichž Ted ukazuje, jak proměňovali svůj vliv, jak jejich symfonie trhaly rekordy v prodejnosti (tehdy však v nákladu tiskovin - notových partitur). Jak do tohoto dění posléze zasahovali Mozart, Chopin, Wagner a další revoluční buřiči, jejichž úspěch ovlivňovali již samotní posluchači coby natěšení návštěvníci operet a dalších počinů. Toto preludium je pak zlomovým bodem pro události v minulém století.

Vyprávění v tu chvíli nabere na intenzitě. Gioia začíná děním v Americe, kdy z černošských menšin přišel jazz, blues a prvními kroky si na scénu vykračoval sám Elvis Presley, které onu zábavní část showbusinessu rozšířil na televizní obrazovky a filmová plátna.

Nechybí britská invaze s The Beatles či Rolling Stones ani květinová éra. A kupříkladu takového Boba Dylana až politujete, když autor popisuje jeho strasti, kdy pochopil, že už nechce být jen písničkář s akustickou kytarou a chce hrát s plnohodnotnou kapelou, ovšem fanoušci ho na prvních koncertech za tuto změnu vypískali. A je tu i Sid Vicious a punková rebelie Sex Pistols.

Ted Gioia tuto hromadu informací zastřešuje vlastním zjištěním, které je dostatečně ambiciózní, aby vás do tohoto světa hudebních převratů v maximální míře vtáhlo jako do napínavé šachové partie: většina věcí se opakuje v cyklech - několik let vládne klidnější hudba, načež toto příměří pak rozsekne nějaká revoluční eskapáda, která běh dějin pozmění a urychlí.

Pochvalu si zaslouží i skvělý překlad Marka Sečkaře, který si pohlídal i odborné termíny a celý, velmi rozsáhlý text urovnal do latě, aby z něj nebyl jen nudný sled událostí. Nechybí pečlivě ošetřený jmenný rejstřík, přehled citovaných knih a prací historiků - tento přehled zabírá celých sedmnáct stran! Tady oceníte to, že pokud citovaná publikace vyšla v českém překladu, najdete zde i tuto informaci - jen občas zarazí fakt, že některé z nich u nás vyšly s velmi velkým odstupem.

"Hudba. Podvratné dějiny" vypráví zrod muziky příběhem odpadlíků a podivínů, kteří hledali nové způsoby vlastní prezentace, ale i příběhem hudebních zvratů a proměn samotných žánrů. O tom, jak ona rebelie musela být nejdříve potlačena, aby z ní posléze mohly být vytěženy všechny potřebné inovace a využití. Ted Gioia se drze dušuje, že hudba je činitelem změn v lidském životě, v síle transformace a okouzlení. Tvrdí, že není rozhodující, zda vám jde primárně o sex anebo o to vyhrát třeba nějakou bitvu. Čtenářům předkládá zdroji až posedlou publikaci, která nabídne netradiční pohled na vývoj paní hudby. On sám pak coby velký hudební fanoušek z této malé papírové války vychází jako vítěz.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Korn, Sportovní hala Fortuna, Praha, 27.5.2022
Naživo: Korn v Praze předvedli předpisovou show Američtí zakladatelé nu-metalu Korn v Praze předvedli show, která sice ničím extra nepřekvapila, ale vyznačovala se maximální profesionalitou a skvělým setlistem, ve kterém nechyběla žádná zásadní pecka z jejich dlouhé kariéry.... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 17:15 v sekci Naživo
0
David Elis - Startuju novou etapu
Rozhovory: David Elis - Startuju novou etapu David Elis je relativně nové jméno na scéně - posluchači ho můžou znát jako exfrontmana turnovských Snap Call. Jako sólista kombinuje akustickou kytaru se stomp boxem a s looperem. "Jako kdyby se John Lee Hooker zatoulal před smyčkostroj... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 11:15 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Dream Theater, Sportovní hala Fortuna, Praha, 26.5.2022
Naživo: Dream Theater zahráli v Holešovicích na svou jemnější a melodičtější notu Program večera ve sportovní hale Fortuna, bývalé Tipsport areně, sliboval hodně. Vždyť na jednom pódiu měli vystoupit veličiny progresivního metalu Dream Theater a jako speciální host Devin Townsend. I proto byla očekávání... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 20:45 v sekci Naživo
0
Scorpions, O2 arena, Praha, 26.5.2022
Naživo: Scorpions v O2 areně vyzývali k míru rock'n'rollem Němečtí veteráni Scorpions sice před lety ohlásili svůj definitivní konec, své slovo ale naštěstí pro fanoušky nedodrželi. Letos vydali novou desku "Rock Believer", se kterou vyrazili na velkolepé turné. Jednou ze zastávek byla i... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 09:56 v sekci Naživo
0
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode Ve věku 60 let zemřel ve čtvrtek 26. května Andy Fletcher, zakládající člen skupiny Depeche Mode. Smutnou zprávu oznámila kapela na sociálních sítích. Zdroj z hudebníkova okolí prozradil serveru Pitchfork, že Fletcher zemřel... čtěte zde
Vydáno: 26.05.2022 23:14 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Chcete pobýt tam, kde cvičili The Beatles? Nyní můžete - rodný dům George Harrisona je k pronájmu na Airbnb (17.04.2022 09:08)
- The Rolling Stones vydají svůj tajný koncert z roku 1977, kdy hráli v Torontu jako The Cockroaches (27.03.2022 15:17)
- Recenze: Knižní The Beatles: "Get Back" potěší zaujaté fanoušky, pro ty ostatní moc není (20.03.2022 09:00)
- The Rolling Stones se chystají do Evropy, s novým bubeníkem pracují na novém materiálu (16.03.2022 13:01)
- Video: Podívejte se na první trailer k životopisnému snímku o Elvisovi Presleym (22.02.2022 16:34)
- Šedesát let The Rolling Stones uctí speciální poštovní známky (12.01.2022 14:43)
- Poslední koncert The Beatles se vydá do IMAXů a pak i do normálních kin (06.01.2022 16:54)
- Utajované archivy manažera The Beatles Mela Evanse se dočkají zveřejnění (05.12.2021 15:57)
- Yoko Ono: "Film Petera Jacksona 'Get Back' dokazuje, že jsem The Beatles nerozbila" (01.12.2021 13:03)
- Vyšla dosud neslyšená píseň, na níž hrají Beatlové Starr a Harrison (13.11.2021 15:59)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
St 08.06.
Mac DeMarco (CAN) (Žluté lázně, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková BTS Madonna Adele Slash Michal Prokop Ed Sheeran Queen The Beatles Dua Lipa Vojtaano Abba Viktor Sheen Pink Floyd Avril Lavigne Mirai Jack White The Weeknd Billie Eilish Rammstein
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu