shop.musicserver.cz
M.Efekt - Svět hledačů (vinylová reedice)

Artrockový skvost "Svět hledačů" od Blue Effect ani po 42 letech neztratil své kouzlo

Vydáno: 26.02.2022 09:00 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: Alan Pajer

Z československé bigbeatové, potažmo rockové klenotnice byl k oprášení vytažen drahokam z nejcennějších - "Svět hledačů" z roku 1979 od M.Efektu. Vydavatelství Supraphon tak jistě potěšilo nejedno srdce fanouška této skupiny. Jak si reedice stojí po tolika letech?

10/10

M.Efekt - Svět hledačů (vinylová reedice)

Vydáno: 12.11.2021
Celkový čas: 44:04

Skladby: Strana A: Za krokem žen, Hledám své vlastní já, Rajky Strana B: Zmoudření babím létem, Zázrak jedné noci

Vydavatel: Supraphon

Předně hned na začátku je třeba se smířit s bolestným faktem, že Blue Effect včetně jeho varianty s násilím pozměněným názvem na M.Efekt nikdy nic nenatočí. Ano, zázraky se udát mohou, ale jistě už ne v sestavě Radim Hladík, Oldřich Veselý, Vlado Čech a Lešek Semelka. Poslední jmenovaný, jediný žijící účastník nahrávání a pamětník oné éry, by čistě teoreticky mohl držet linii kapely v naději. A taky tak činí a hrdě na svých koncertech mává praporem vzpomínek. Přesto nelze očekávat, že by pod touto značkou vzniklo cosi nového.

Ostatně to řekli natvrdo jak Luboš Pospíšil, tak David Koller. Radim Hladík si už tak nějak hrál pro sebe a vystupoval s omlazenou verzí skupiny, už ale neměl zájem točit další desky. Měl tak trochu pocit, že asi vše zásadního řekl. A o tom je i "Svět hledačů".

Radim Hladík
© Alexander Janovský
Loni v listopadu vyšla vytoužená reedice uvedeného díla. Ta poslední vinylová byla vydána v polovině osmdesátek. Uspokojila však jen nově narůstající posluchače, kteří nemohli tento skvost československého art rocku sehnat - první pressy totiž byly beznadějně rozebrány. S rozmachem CD vyšla na stříbrném kotouči první opravdová remasterovaná verze. Ta však měla několik much - především absolutně nesouvisející bonusové skladby, které zcela nabourávaly jak hudební, tak duchovní poselství původní nahrávky. Nyní se k rukám posluchačů dostává opravdu zrestaurovaný vinyl.

Když si kytarista Radim Hladík vyhlédl brněnského klávesistu, varhaníka, zpěváka a skladatele Oldřicha Veselého, aby s ním znovu oživil rozpadající se Blue Effect, psal se rok 1975. Zalátal tak díru po odcházejícím Lešku Semelkovi, který tehdy s Josefem Kůstkou, Janem Kubíkem a mladým kytarovým talentem Michalem Pavlíčkem zakládal kapelu Bohemia, ke které se přidala i legenda české basové kytary Vladimír Guma Kulhánek a Pavel Trnavský.

Vlado Čech
© Archiv Blue Effect
Nově sestavený Blue Effect mění název na Modrý Efekt (proč asi?) a společně s baskytaristou Fedorem Frešem (Collegium Musicum) a stálicí za bicími Vladem Čechem natáčí výtečné artrockové dílo "Svitanie"(1977). Po nuceném Frešově odchodu se vrací do sestavy Semelka, a ustanovuje tak vůbec poprvé model dvou zpěváků doprovázených mohutnou baterií klávesového dvojzápřahu, hojně podporovaného sólovou kytarou a bicími. Vznikají základy pro kompozice na novou řadovku, která nesla všechny atributy art rocku sedmdesátých let.

Ač ve srovnání se světem, kde nastupoval už spíš punk rock, heavy metal a art byl na ústupu (vznikal neoprog), u nás tento řekněme zpožděný příchod žánru měl své opodstatnění. Žili jsme (byť nedobrovolně) ve svém světě / na svém ostrově, kde měl nejen ten hudební život své vlastní podhoubí a životní podmínky. Někdy však nedostatek světla způsoboval naprosté divy. Ze známých, světem opouštěných hudebních odnoží vznikaly nové druhy hudebních stylů. Jedním z nich je i československý art rock a jedním z nositelů - hned vedle Progres 2, slovenské Fermaty a Collegia Musica - byl i M.Efekt.

Oldřich Veselý
© Archiv Oldřicha Veselého
Jako by to, co začínalo klíčit a postupně bujet na desce "Svitanie", Radim & spol. na "Světě hledačů" přesadili, naroubovali a dali tomu onu (v té době místními aparátčiky nenáviděnou) hudební kapitalistickou tvář. Své kompozice rozšířili na mnohaminutové záležitosti, při jejichž poslechu mohli a dodnes mohou lidi rozjímat a nechat se unášet do jiných snových (a snad i šťastnějších) světů. Další realitu jim nastavovaly texty Pavla Vrby a jeden od Jaroslava Hutky. Ono spojení se střetávalo ve vesmíru Blue Effect s vizemi kdesi v dálných souhvězdích inspirovaných formacemi jako Pink Floyd, Yes či Rush.

A tak ze společné dílny vzniky těžko napodobitelné skvosty "Za krokem žen", "Hledám své vlastní já", "Rajky", "Zmoudření babím létem" a samozřejmě finální "Zázrak jedné noci".

Zvuková rekonstrukce už nemohla přidat o moc více, než co bylo v původních drážkách. Původní nahrávka vydavatelství Panton se zdá staženější a basově usedlejší. Nový mastering jí dal vykvést. Pomohlo kompletní vyčištění a prostorově nástrojová oddělenost. Nyní je sluchově i pocitově zřejmější, které party hraje Semelka a které Veselý, a když k tomu přičteme celkově čistější Hladíkovou kytaru, dostáváme navýsost kvalitní věc podpořenou skladatelským umem všech zúčastněných, včetně technických bicích Vlado Čecha.

Mám snad jedinou připomínku a ta je k vlastnímu obalu. Již na tu dobu skvělý vnější přebal je v pořádku a chápu, že se nedochovalo jeho původní grafické ztvárnění. Co moc nepochopím, jsou naprosto podprůměrně působící grafické modré středové kotouče vlastního vinylu. Nejvíce mě však drásá velmi necitlivě až odtažitě působící vnitřní část s texty. Je zde pouze jediná fotografie M.Efektu (druhá je s Radimem Hladíkem), ale jen jako tria bez Oldřicha Veselého. Je to neúcta k jeho památce, neboť Veselý desku natáčel, podílel se na ní jako interpret a skladatel. Toto se nepovedlo a nechce se mi věřit, že žádné jiné dobové fotky z archivu neexistují.

Lešek Semelka & Radim Hladík
© Alan Pajer
Kompozice na vinylu znějí i dnes nadčasově. Jejich složitost jde ruku v ruce s melodičností. Baskytara je plně nahrazena Semelkovým moogem a harmonie jsou doplňovány klavírem, Hohner Clavinetem včetně Veselého ARP Omni a samozřejmě plnohodnotně dokreslovány barevně formátovanou kytarou. Zajímavý je i model dvou plnohodnotných zpěváků, který do té doby nebyl u nás příliš používán.

Tehdejší Československo mělo (a obě republiky dodnes mají) mnoho výtečných muzikantů a instrumentalistů. Nutno však říci, že ne mnohým se podařilo to, co těmto čtyřem pánům z Blue Effect (M.Efekt). Vytvořili skutečně konkurenceschopné dílo napříč žánrovými i geografickými hranicemi. I po letech neexistuje nic jiného než absolutní hodnocení.

P. S.: Tento výjimečný vinyl lze pořídit na stránkách vydavatelství Supraphon. Byť vyšel už v listopadu loňského roku, svého velkého křtu se kvůli covidovým opatřením dočká snad letos v březnu.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
David Koller - Nenávisti je tolik, že je lepší zpívat o tom, co se nás dnes a denně dotýká
Rozhovory: David Koller - Nenávisti je tolik, že je lepší zpívat o tom, co se nás dnes a denně dotýká David Koller vydal koncem února bez většího avíza po osmi letech desku nazvanou prostě "LP XXIII". Jedním textem na ni přispěl i spisovatel a režisér Patrik Hartl. Album je výjimečné tím, že vznikalo po písních a vlastně... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2023 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Lana Del Rey - Did You Know That There's a Tunnel Under Ocean Blvd 8/10
Recenze: Album "Did You Know That There's a Tunnel Under Ocean Blvd" je překrásnou sbírkou plnou vzpomínek Lany Del Rey Lana Del Rey vždy patřila k těm umělkyním, které si dělají, co chtějí a kdy chtějí. Možná se v tom inspirovala u svého oblíbence Franka Zappy. Od doby pandemie se každopádně posunula dost dopředu. Důkazem je její letošní album... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Nové desky 12/2023 - od Depeche Mode přes Lanu Del Rey po Fall Out Boy
Nové desky 12/2023 - od Depeche Mode přes Lanu Del Rey po Fall Out Boy Hudební novinky dvanáctého týdne jsou opět nabité hvězdami. Vedle sebe se tu potkali Depeche Mode, Lana Del Rey, Fall Out Boy, Luke Combs, Katie Melua, po dlouhé odmlce Nickel Creek, jazzová Cécile McLorin Salvant, artpopová Meg Myers,... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2023 17:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
Damien Rice, Sílvia Pérez Cruz, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
Naživo: Damien Rice v Divadle Hybernia zpíval o lásce bez příkras Písničkáře z Irska nebo punk-rock z Británie? Fanoušci dobré muziky měli ve studený nedělní večer nelehkou volbu. Zatímco v Lucerna Music Baru skákali z pódia The Subways, v nedalekém Divadle Hybernia jste se naopak báli nahlas... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2023 07:33 v sekci Naživo
0
Depeche Mode - Memento Mori 9/10
Recenze: Depeche Mode na desce "Memento Mori" tančí se smrtí Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 12/2023 - od Depeche Mode přes Lanu Del Rey po Fall Out Boy (28.03.2023 17:30)
- Prog-rockoví veteráni Yes vydají v květnu dvacátou třetí řadovku (13.03.2023 11:34)
- Nové desky 9/2023 - od Macklemora přes Haken po Sigalu (08.03.2023 18:00)
- Další polínko pod kotel sporu mezi členy Pink Floyd. Manželka Davida Gilmoura nazvala Rogera Waterse "antisemitou" a "misogynem" (08.02.2023 15:41)
- Detaily výroční edice "Dark Side of the Moon" od Pink Floyd jsou venku. Fanoušci se mají na co těšit (23.01.2023 08:31)
- Padesáté výročí "Dark Side of the Moon" Pink Floyd připomene výpravná kniha (12.01.2023 16:53)
- Recenze: "Animals (remix 2018)" od Pink Floyd znovu ožívá ve své dlouho skrývané kráse (13.12.2022 08:00)
- Naživo: Skvělá muzika a slzy na krajíčku. Lucerna Music Bar složil hold Radimu Hladíkovi (07.12.2022 12:16)
- Fotogalerie: Nová syntéza v Lucerna Music Baru aneb Večer plný superlativů (07.12.2022 09:31)
- V Lucerna Music Baru se bude vzpomínat na Radima Hladíka (01.12.2022 09:39)

ALBUM TÝDNE 13/2023

Depeche Mode
Memento Mori

Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm hrají šachy se samotným Smrťákem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)
Ne 16.04.
Led Zeppelin Symphonic (Výstaviště, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga Kryštof Coldplay Lucie Vondráčková Rihanna Ewa Farna AC/DC Viktor Sheen Sia BTS Miley Cyrus Depeche Mode The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu