shop.musicserver.cz
M.Efekt - Svět hledačů (vinylová reedice)

Artrockový skvost "Svět hledačů" od Blue Effect ani po 42 letech neztratil své kouzlo

Vydáno: 26.02.2022 09:00 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: Alan Pajer

Z československé bigbeatové, potažmo rockové klenotnice byl k oprášení vytažen drahokam z nejcennějších - "Svět hledačů" z roku 1979 od M.Efektu. Vydavatelství Supraphon tak jistě potěšilo nejedno srdce fanouška této skupiny. Jak si reedice stojí po tolika letech?

10/10

M.Efekt - Svět hledačů (vinylová reedice)

Vydáno: 12.11.2021
Celkový čas: 44:04

Skladby: Strana A: Za krokem žen, Hledám své vlastní já, Rajky Strana B: Zmoudření babím létem, Zázrak jedné noci

Vydavatel: Supraphon

Předně hned na začátku je třeba se smířit s bolestným faktem, že Blue Effect včetně jeho varianty s násilím pozměněným názvem na M.Efekt nikdy nic nenatočí. Ano, zázraky se udát mohou, ale jistě už ne v sestavě Radim Hladík, Oldřich Veselý, Vlado Čech a Lešek Semelka. Poslední jmenovaný, jediný žijící účastník nahrávání a pamětník oné éry, by čistě teoreticky mohl držet linii kapely v naději. A taky tak činí a hrdě na svých koncertech mává praporem vzpomínek. Přesto nelze očekávat, že by pod touto značkou vzniklo cosi nového.

Ostatně to řekli natvrdo jak Luboš Pospíšil, tak David Koller. Radim Hladík si už tak nějak hrál pro sebe a vystupoval s omlazenou verzí skupiny, už ale neměl zájem točit další desky. Měl tak trochu pocit, že asi vše zásadního řekl. A o tom je i "Svět hledačů".

Radim Hladík
© Alexander Janovský
Loni v listopadu vyšla vytoužená reedice uvedeného díla. Ta poslední vinylová byla vydána v polovině osmdesátek. Uspokojila však jen nově narůstající posluchače, kteří nemohli tento skvost československého art rocku sehnat - první pressy totiž byly beznadějně rozebrány. S rozmachem CD vyšla na stříbrném kotouči první opravdová remasterovaná verze. Ta však měla několik much - především absolutně nesouvisející bonusové skladby, které zcela nabourávaly jak hudební, tak duchovní poselství původní nahrávky. Nyní se k rukám posluchačů dostává opravdu zrestaurovaný vinyl.

Když si kytarista Radim Hladík vyhlédl brněnského klávesistu, varhaníka, zpěváka a skladatele Oldřicha Veselého, aby s ním znovu oživil rozpadající se Blue Effect, psal se rok 1975. Zalátal tak díru po odcházejícím Lešku Semelkovi, který tehdy s Josefem Kůstkou, Janem Kubíkem a mladým kytarovým talentem Michalem Pavlíčkem zakládal kapelu Bohemia, ke které se přidala i legenda české basové kytary Vladimír Guma Kulhánek a Pavel Trnavský.

Vlado Čech
© Archiv Blue Effect
Nově sestavený Blue Effect mění název na Modrý Efekt (proč asi?) a společně s baskytaristou Fedorem Frešem (Collegium Musicum) a stálicí za bicími Vladem Čechem natáčí výtečné artrockové dílo "Svitanie"(1977). Po nuceném Frešově odchodu se vrací do sestavy Semelka, a ustanovuje tak vůbec poprvé model dvou zpěváků doprovázených mohutnou baterií klávesového dvojzápřahu, hojně podporovaného sólovou kytarou a bicími. Vznikají základy pro kompozice na novou řadovku, která nesla všechny atributy art rocku sedmdesátých let.

Ač ve srovnání se světem, kde nastupoval už spíš punk rock, heavy metal a art byl na ústupu (vznikal neoprog), u nás tento řekněme zpožděný příchod žánru měl své opodstatnění. Žili jsme (byť nedobrovolně) ve svém světě / na svém ostrově, kde měl nejen ten hudební život své vlastní podhoubí a životní podmínky. Někdy však nedostatek světla způsoboval naprosté divy. Ze známých, světem opouštěných hudebních odnoží vznikaly nové druhy hudebních stylů. Jedním z nich je i československý art rock a jedním z nositelů - hned vedle Progres 2, slovenské Fermaty a Collegia Musica - byl i M.Efekt.

Oldřich Veselý
© Archiv Oldřicha Veselého
Jako by to, co začínalo klíčit a postupně bujet na desce "Svitanie", Radim & spol. na "Světě hledačů" přesadili, naroubovali a dali tomu onu (v té době místními aparátčiky nenáviděnou) hudební kapitalistickou tvář. Své kompozice rozšířili na mnohaminutové záležitosti, při jejichž poslechu mohli a dodnes mohou lidi rozjímat a nechat se unášet do jiných snových (a snad i šťastnějších) světů. Další realitu jim nastavovaly texty Pavla Vrby a jeden od Jaroslava Hutky. Ono spojení se střetávalo ve vesmíru Blue Effect s vizemi kdesi v dálných souhvězdích inspirovaných formacemi jako Pink Floyd, Yes či Rush.

A tak ze společné dílny vzniky těžko napodobitelné skvosty "Za krokem žen", "Hledám své vlastní já", "Rajky", "Zmoudření babím létem" a samozřejmě finální "Zázrak jedné noci".

Zvuková rekonstrukce už nemohla přidat o moc více, než co bylo v původních drážkách. Původní nahrávka vydavatelství Panton se zdá staženější a basově usedlejší. Nový mastering jí dal vykvést. Pomohlo kompletní vyčištění a prostorově nástrojová oddělenost. Nyní je sluchově i pocitově zřejmější, které party hraje Semelka a které Veselý, a když k tomu přičteme celkově čistější Hladíkovou kytaru, dostáváme navýsost kvalitní věc podpořenou skladatelským umem všech zúčastněných, včetně technických bicích Vlado Čecha.

Mám snad jedinou připomínku a ta je k vlastnímu obalu. Již na tu dobu skvělý vnější přebal je v pořádku a chápu, že se nedochovalo jeho původní grafické ztvárnění. Co moc nepochopím, jsou naprosto podprůměrně působící grafické modré středové kotouče vlastního vinylu. Nejvíce mě však drásá velmi necitlivě až odtažitě působící vnitřní část s texty. Je zde pouze jediná fotografie M.Efektu (druhá je s Radimem Hladíkem), ale jen jako tria bez Oldřicha Veselého. Je to neúcta k jeho památce, neboť Veselý desku natáčel, podílel se na ní jako interpret a skladatel. Toto se nepovedlo a nechce se mi věřit, že žádné jiné dobové fotky z archivu neexistují.

Lešek Semelka & Radim Hladík
© Alan Pajer
Kompozice na vinylu znějí i dnes nadčasově. Jejich složitost jde ruku v ruce s melodičností. Baskytara je plně nahrazena Semelkovým moogem a harmonie jsou doplňovány klavírem, Hohner Clavinetem včetně Veselého ARP Omni a samozřejmě plnohodnotně dokreslovány barevně formátovanou kytarou. Zajímavý je i model dvou plnohodnotných zpěváků, který do té doby nebyl u nás příliš používán.

Tehdejší Československo mělo (a obě republiky dodnes mají) mnoho výtečných muzikantů a instrumentalistů. Nutno však říci, že ne mnohým se podařilo to, co těmto čtyřem pánům z Blue Effect (M.Efekt). Vytvořili skutečně konkurenceschopné dílo napříč žánrovými i geografickými hranicemi. I po letech neexistuje nic jiného než absolutní hodnocení.

P. S.: Tento výjimečný vinyl lze pořídit na stránkách vydavatelství Supraphon. Byť vyšel už v listopadu loňského roku, svého velkého křtu se kvůli covidovým opatřením dočká snad letos v březnu.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU
Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU Koncentraci hvězd tentokrát zažijeme především na soundtracku k filmu "Elvis". K nim se pak přidají progrockoví Porcupine Tree, čím dál populárnější countryový zpěvák Luke Combs, synthpopová MUNA, antifolková Regina Spektor,... čtěte zde
Vydáno: 28.06.2022 16:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
Megadeth - We’ll Be Back 8/10
Video: Megadeth v akčním klipu k "We’ll Be Back" popisují zrod svého maskota Další dlouhé čekání je u konce. Megadeth, jedni z The Big 4 thrash metalu, jsou přes veškerou nepřízeň osudu zpátky a 2. září vydají své šestnácté řadové album "The Sick, The Dying…And The Dead", které si už nyní můžete... čtěte zde
Vydáno: 28.06.2022 07:55 v sekci Audio / Video | Video
0
Metronome Prague, den 3, Výstaviště Holešovice, Praha, 25.6.2022
Naživo: Procházka parkem a strhující horečka sobotní noci s Underworld. Takový byl závěr Metronome Prague Třetí den festivalu Metronome Prague byl ve znamení čekání na Underworld. Odpolední program byl poznamenán vypořádáním se s pátečními rozmary počasí a svým línějším tempem směřoval k jasnému finále. Skvělé sety si... čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 16:09 v sekci Naživo
0
Polemic vymetli se "Štramákem" Matějem Ruppertem pražské bary
Polemic vymetli se "Štramákem" Matějem Ruppertem pražské bary Oblíbená slovenská parta Polemic se spojila s Matějem Ruppertem v novém singlu "Štramák". Klip k songu se natáčel v Praze hned v několika oblíbených podnicích. Ve videoklipu si zahrála i Matějova manželka Tereza. Autorem textu... čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 09:00 v sekci Novinky | Tiskové zprávy
0
Porcupine Tree - Closure/Continuation 8/10
Recenze: "Closure/Continuation" znovu opatrně otevírá příběh Porcupine Tree Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh... čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Večer s Nick Mason's Saucerful of Secrets překypoval barvami a jedinečnou atmosférou (13.06.2022 21:10)
- Průřez ranými Pink Floyd přiveze už za pár dnů projekt Nick Mason's Saurceful Of Secrets (09.06.2022 15:13)
- Zemřel Alan White, bubeník artrockové kapely Yes (27.05.2022 08:51)
- Slavná alba: "2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (druhá část) (24.04.2022 09:00)
- Nové desky 15/2022 - od Jewel přes Nazareth po Swedish House Mafia (20.04.2022 11:00)
- Členové Blue Effectu Radima Hladíka oživí na pražském Festiwallu Novou syntézu s orchestrem (19.04.2022 17:07)
- Pink Floyd vydali nový singl, výtěžek půjde na pomoc Ukrajině (08.04.2022 08:12)
- Primus v rámci světového turné "A Tribute To Kings" zahrají poprvé v Praze (23.03.2022 19:56)
- Nové desky 7/2022 - od White Lies přes Midnight Oil po Metronomy (23.02.2022 16:00)
- Slavná alba: "2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část) (22.01.2022 11:35)

ALBUM TÝDNE 26/2022

Porcupine Tree
Closure/Continuation

Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh skupiny znovu otevřít a připsat k němu další kapitolu?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 28.06.
Passenger (UK) (Žluté lázně, Praha)
Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
So 16.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
Pá 22.07.
Pearl Jam (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 22.07.
Hrady CZ Kunětická hora (Kunětická hora, Ráby)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková BTS Slash Madonna Adele Michal Prokop Viktor Sheen Vojtaano Jack White Queen Abba Justin Bieber Mirai Liam Gallagher Dua Lipa Pink Floyd The Beatles The Weeknd Ed Sheeran Avril Lavigne
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu