shop.musicserver.cz
Ewa Farna - Umami

Ewa Farna se s albem "Umami" chopila praporu českého ženského popu

Vydáno: 13.12.2021 00:00 v sekci Recenze - Josef Martínek | foto: EwoluZone s.r.o.

Rok 2021 dosud na tuzemské scéně nepřinesl výrazná ženská popová alba - a to už se blíží ke svému závěru. Na trh, který jí momentálně nenabízí srovnatelnou konkurenci, vstupuje s novou studiovkou po sedmi letech Ewa Farna. Vrací se deskou "Umami", ryze osobní a svou zatím nejzdařilejší.

8/10

Ewa Farna - Umami

Vydáno: 2.12.2021
Celkový čas: 36 minut

Skladby: Umami, No ne, Zkraceno v překladu, Tělo, Vařím z vody, Klid, Reinkarnační (feat. Sofian Medjmedj), Verze 02, Sama doma, Ross & Rachel, Smutná, Umamy (Kořeny a křídla)

Vydavatel: EwoluZone s.r.o.

Nad nedostatkem aktivně tvořících zpěvaček v české populární hudbě jsme se na musicserveru pozastavovali už před dvěma lety. Loňský rok byl v tomto směru lepší, ale letos jako by ženy za mikrofonem znovu došly - tedy vyjma několika zástupkyň nezávislé scény. O to víc děkujme za "Umami".

Ewa Farna přichází se svou pátou česky zpívanou řadovkou shodou okolností jen krátce poté, co byla v anketě popularity poprvé korunována zlatou slavicí. Lze to vnímat jako jistou symboliku, ještě horká novinka ji totiž skutečně zachycuje na dosavadním vrcholu jejího studiového snažení.

Vymanit se ze škatulky teen hvězdy se sice pokoušela už předešlým počinem "Leporelo", na něm však zůstala na půli cesty. Tentokrát zvládla to, co si vytyčila - natočila dospělé, řemeslně precizní popové album s obsahem.

Obklopila se na něm mnoha spolupracovníky z řad skladatelů i producentů, včetně těch mezinárodních. Dosáhla díky tomu aktuálního mainstreamového zvuku srovnatelného s tím, co se hraje v zahraničí. To samo o sobě však ještě nezaručuje výtečné písničky - ukázalo se to v případě singlů "Tělo" a "No Ne". První sice můžeme nazývat hitem, ale nejspíš hlavně díky jeho poselství, jež zarezonovalo českou společností. Ten druhý pak možná potopil zbytečně kýčovitý videoklip, protože v kontextu alba má nakonec song o umění říkat ne svoje smysluplné místo.

Právě volba osobních, někdy až intimních témat se na "Umami" stala klíčem k úspěchu. Farna jimi dodává svým písním nadstavbu, vytrhuje je z kategorie běžné masové zábavy.

Přímočaře chytlavé skladby jako "Zkraceno v překladu" nebo "Reinkarnační" se z podstaty zase tolik neliší od zpěvaččina předešlého repertoáru. Podařilo se je však dotáhnout do atraktivnější podoby, a to z hlediska jak formy, tak obsahu. První zmíněná s patřičnou dynamikou, nadsázkou a hravostí glosuje heslovitost a uspěchanost doby. Rodačka z Třince si v ní úsměvně zjednává respekt, když připomíná, že "mý příjmení má na konci krátký a". Druhé přidává tah na branku spojení s mladším, naléhavě zpívajícím kolegou Sofianem Medjmedjem.

Ne každý písňový námět je ovšem až tak nosný. Ilustruje to kousek "Vařím z vody", v němž interpretka přiznává: "Občas se stává, že nevím kudy, nehroutím se a vařím z vody, dělat umím z minusů plusy, možná to nedám, aspoň to zkusím." Na mysl se vkrádá vzpomínka na song "I Have No Inspiration" Thoma Artwaye, který z podobné bezradnosti vykouzlil svůj největší hit. V následujícím, trochu ospalém kousku "Klid" ji zase vytáčejí malicherné problémy jako příliš pomalé připojení nebo čekání v kolonách. Je to asi nejslabší moment kolekce.

Celkově se albová novinka, pojmenovaná po páté chuti, která dává vyniknout všem ostatním chutím, jeví přesvědčivěji ve své druhé polovině. V ní ubývá odosobněných syntetických podkladů a více prostoru dostávají živé nástroje a také zpěvaččiny vokální kvality. Zatímco první část často klade důraz na hitovou údernost, v té druhé jsou patrné i určité umělecké ambice. Nechybějí zde ani různé žánrové vlivy, včetně doteků r’n’b, gospelu či soulu.

"Verze 02" přináší zřetelně vyčnívající melodický motiv, Ewa ve zdařilém textu konverzuje se svým třináctiletým já a k tomu zpívá božsky. V "Sama doma" nás vezme až do svého obýváku, kde se sklenkou prosecca v ruce a telefonicky nedostupná jen tak pro sebe tančí. Trefou do černého je skladba pro svou náladotvornost i nakažlivě rytmický refrén. "Smutná" zase osloví muzikantskou vrstevnatostí - a znovu i vyzrálým pěveckým výrazem interpretky.

Se závěrečným kouskem "Umamy (Kořeny a křídla)", který navazuje na úvodní intro, album působivě vrcholí za doprovodu sboru, především však se spoustou autentických emocí. Hudebnice zde totiž zpívá svému synovi a ujišťuje ho, že tu pro něj bude vždy, když ji bude potřebovat.

Za hlavní přednost alba "Umami" můžeme označit to, že nese jasnou vizi. Mezi dvanáctkou písniček sice najdeme i slabší položky, důležitější než sázet perlu za perlou však tentokrát pro zpěvačku bylo najít a definovat svoje nové místo ve světě popu. A to se jí povedlo - snad i díky tomu, že se autorsky podílela na všech písních a otiskla do nich témata, kterými se skutečně zabývá, ať už jsou pro život naprosto zásadní, nebo třeba úplně banální.

Ewa Farna už se skutečně nemusí ptát: "Měl mě vůbec rád?" jak si prozpěvuje ve třetím singlu "Verze 02", zřejmě vlajkové lodi celé desky. Stejně jako kdysi coby dětská hvězda vyplnila pomyslnou díru na trhu, také nyní přichází s něčím, čeho je u nás momentálně nedostatek - s ambiciózním, současně znějícím a na obsah nerezignujícím popem zpívaným výraznou ženskou osobností. A dokonce v češtině.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mikuláš Tichý - Slávy dcery 8/10
Recenze: K představení "Slávy dcery" vznikl fantastický soundtrack Mikuláše Tichého Hledáte něžnou a melancholickou hudbu do přicházejícího podzimu? Něco, co se hodí k ranním mlhám a barevnému listí? Pusťte si soundtrack "Slávy dcery" Mikuláše Tichého. Těch pětatřicet minut instrumentální hudby postavené... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 17:30 v sekci Recenze
0
Kateřina Marie Tichá - Plamen 8/10
Video: Kateřina Marie Tichá a Bandjeez představují první společnou píseň "Plamen". V klipu se zpěvačka ukazuje jako tanečnice Podobně jako v případě debutu "Sami" ani na své druhé album Kateřina Marie Tichá nespěchá. Od vydání působivé první desky uplynuly již tři roky, během nichž autorka spojila síly s kapelou zesnulého Davida Stypky Bandjeez. Právě... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 09:14 v sekci Audio / Video | Video
0
Staind - Confessions Of The Fallen 8/10
Recenze: Staind se na "Confessions Of The Fallen" zvukově vrátili ke kořenům. A vyplatilo se jim to Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Dead Dog Legacy - Reistna Live Session (live)
Video: Projekt Dead Dog Legacy navazuje na éru Dirty Old Dogs třípísňovou live session Olomoučtí Dirty Old Dogs před rokem zazářili chváleným albem "Let's Burn Heaven Again", a o pár měsíců jejich hvězda vyhasla. Rozloučili se působivým koncertem na domácí půdě. Ale už tehdy se dalo očekávat, že hlavní hybná... čtěte zde
Vydáno: 01.10.2023 17:46 v sekci Audio / Video | Video
0
Harlej - Zatím je to dobrý 7/10
Recenze: "Zatím je to dobrý" s Harlejem i na nové desce Harlej si buduje místo na českém rockovém nebi už pěknou řádku let a poměrně nenápadně, pomalu, ale zároveň jistě stoupá. S novinkovým albem "Zatím je to dobrý" kapela svou kvalitu potvrzuje, i když ničím novým nepřekvapuje a... čtěte zde
Vydáno: 01.10.2023 09:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Ewa Farna si vede svou - "No a co" (18.09.2023 14:28)
- Naživo: Druhý den ostravských Colours ovládli geniální Jacob Collier a magická Ewa Farna (21.07.2023 20:04)
- Fotogalerie: Druhý den se Colours rozzářily s Ewou, Niallem a Jacobem (21.07.2023 13:17)
- Naživo: Závěr Rock For People ukázal rockového Bena Cristovao, skvělé Nothing But Thieves a samozřejmě Muse (13.06.2023 14:16)
- Video: Ewa Farna zpívá: "Vařím z vody." Ze záznamu live session ale dýchá pečlivost (11.06.2023 09:04)
- Video: Sofian Medjmedj a Ben Cristovao roní "Slzy". Kvůli dívce (26.04.2023 11:27)
- Naživo: Ostravská pocta Davidu Stypkovi byla nebesky povznášející (11.01.2023 10:20)
- Symfonická Lucie startuje v top desítce českého albového žebříčku, vede Viktor Sheen (05.01.2023 16:08)
- Top 10: Opálený zadek, necenzurovaná cenzurovaná bradavka a McSrajdoviny: 10 nejčtenějších článků roku 2022 (01.01.2023 21:10)
- Český albový žebříček prozrazuje, že pod vánočními stromečky bude nejčastěji deska Kabátu (22.12.2022 08:00)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Lady Gaga Madonna Beyoncé Coldplay Kryštof AC/DC Adele Ewa Farna The Cure Milly Honsová Sia Rihanna Taylor Swift Elán Kylie Minogue Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu