shop.musicserver.cz
Ewa Farna - Umami

Ewa Farna se s albem "Umami" chopila praporu českého ženského popu

Vydáno: 13.12.2021 00:00 v sekci Recenze - Josef Martínek | foto: EwoluZone s.r.o.

Rok 2021 dosud na tuzemské scéně nepřinesl výrazná ženská popová alba - a to už se blíží ke svému závěru. Na trh, který jí momentálně nenabízí srovnatelnou konkurenci, vstupuje s novou studiovkou po sedmi letech Ewa Farna. Vrací se deskou "Umami", ryze osobní a svou zatím nejzdařilejší.

8/10

Ewa Farna - Umami

Vydáno: 2.12.2021
Celkový čas: 36 minut

Skladby: Umami, No ne, Zkraceno v překladu, Tělo, Vařím z vody, Klid, Reinkarnační (feat. Sofian Medjmedj), Verze 02, Sama doma, Ross & Rachel, Smutná, Umamy (Kořeny a křídla)

Vydavatel: EwoluZone s.r.o.

Nad nedostatkem aktivně tvořících zpěvaček v české populární hudbě jsme se na musicserveru pozastavovali už před dvěma lety. Loňský rok byl v tomto směru lepší, ale letos jako by ženy za mikrofonem znovu došly - tedy vyjma několika zástupkyň nezávislé scény. O to víc děkujme za "Umami".

Ewa Farna přichází se svou pátou česky zpívanou řadovkou shodou okolností jen krátce poté, co byla v anketě popularity poprvé korunována zlatou slavicí. Lze to vnímat jako jistou symboliku, ještě horká novinka ji totiž skutečně zachycuje na dosavadním vrcholu jejího studiového snažení.

Vymanit se ze škatulky teen hvězdy se sice pokoušela už předešlým počinem "Leporelo", na něm však zůstala na půli cesty. Tentokrát zvládla to, co si vytyčila - natočila dospělé, řemeslně precizní popové album s obsahem.

Obklopila se na něm mnoha spolupracovníky z řad skladatelů i producentů, včetně těch mezinárodních. Dosáhla díky tomu aktuálního mainstreamového zvuku srovnatelného s tím, co se hraje v zahraničí. To samo o sobě však ještě nezaručuje výtečné písničky - ukázalo se to v případě singlů "Tělo" a "No Ne". První sice můžeme nazývat hitem, ale nejspíš hlavně díky jeho poselství, jež zarezonovalo českou společností. Ten druhý pak možná potopil zbytečně kýčovitý videoklip, protože v kontextu alba má nakonec song o umění říkat ne svoje smysluplné místo.

Právě volba osobních, někdy až intimních témat se na "Umami" stala klíčem k úspěchu. Farna jimi dodává svým písním nadstavbu, vytrhuje je z kategorie běžné masové zábavy.

Přímočaře chytlavé skladby jako "Zkraceno v překladu" nebo "Reinkarnační" se z podstaty zase tolik neliší od zpěvaččina předešlého repertoáru. Podařilo se je však dotáhnout do atraktivnější podoby, a to z hlediska jak formy, tak obsahu. První zmíněná s patřičnou dynamikou, nadsázkou a hravostí glosuje heslovitost a uspěchanost doby. Rodačka z Třince si v ní úsměvně zjednává respekt, když připomíná, že "mý příjmení má na konci krátký a". Druhé přidává tah na branku spojení s mladším, naléhavě zpívajícím kolegou Sofianem Medjmedjem.

Ne každý písňový námět je ovšem až tak nosný. Ilustruje to kousek "Vařím z vody", v němž interpretka přiznává: "Občas se stává, že nevím kudy, nehroutím se a vařím z vody, dělat umím z minusů plusy, možná to nedám, aspoň to zkusím." Na mysl se vkrádá vzpomínka na song "I Have No Inspiration" Thoma Artwaye, který z podobné bezradnosti vykouzlil svůj největší hit. V následujícím, trochu ospalém kousku "Klid" ji zase vytáčejí malicherné problémy jako příliš pomalé připojení nebo čekání v kolonách. Je to asi nejslabší moment kolekce.

Celkově se albová novinka, pojmenovaná po páté chuti, která dává vyniknout všem ostatním chutím, jeví přesvědčivěji ve své druhé polovině. V ní ubývá odosobněných syntetických podkladů a více prostoru dostávají živé nástroje a také zpěvaččiny vokální kvality. Zatímco první část často klade důraz na hitovou údernost, v té druhé jsou patrné i určité umělecké ambice. Nechybějí zde ani různé žánrové vlivy, včetně doteků r’n’b, gospelu či soulu.

"Verze 02" přináší zřetelně vyčnívající melodický motiv, Ewa ve zdařilém textu konverzuje se svým třináctiletým já a k tomu zpívá božsky. V "Sama doma" nás vezme až do svého obýváku, kde se sklenkou prosecca v ruce a telefonicky nedostupná jen tak pro sebe tančí. Trefou do černého je skladba pro svou náladotvornost i nakažlivě rytmický refrén. "Smutná" zase osloví muzikantskou vrstevnatostí - a znovu i vyzrálým pěveckým výrazem interpretky.

Se závěrečným kouskem "Umamy (Kořeny a křídla)", který navazuje na úvodní intro, album působivě vrcholí za doprovodu sboru, především však se spoustou autentických emocí. Hudebnice zde totiž zpívá svému synovi a ujišťuje ho, že tu pro něj bude vždy, když ji bude potřebovat.

Za hlavní přednost alba "Umami" můžeme označit to, že nese jasnou vizi. Mezi dvanáctkou písniček sice najdeme i slabší položky, důležitější než sázet perlu za perlou však tentokrát pro zpěvačku bylo najít a definovat svoje nové místo ve světě popu. A to se jí povedlo - snad i díky tomu, že se autorsky podílela na všech písních a otiskla do nich témata, kterými se skutečně zabývá, ať už jsou pro život naprosto zásadní, nebo třeba úplně banální.

Ewa Farna už se skutečně nemusí ptát: "Měl mě vůbec rád?" jak si prozpěvuje ve třetím singlu "Verze 02", zřejmě vlajkové lodi celé desky. Stejně jako kdysi coby dětská hvězda vyplnila pomyslnou díru na trhu, také nyní přichází s něčím, čeho je u nás momentálně nedostatek - s ambiciózním, současně znějícím a na obsah nerezignujícím popem zpívaným výraznou ženskou osobností. A dokonce v češtině.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat?
Publicistika: Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat? Milovníci metalové muziky, zbystřete! Již ve středu 26. června vypukne osmnáctý ročník Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Čeká vás nabitý program plný skvělých kapel z celého světa, které rozezní areál až do... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Ghost - Rite Here Rite Now 8/10
Hudba v TV: Snímek "Rite Here Rite Now" dává magii Ghost hravou filmovou podobu a důkladně zachycuje její esenci Ghost dokázali za téměř dvě dekády z malých klubů a stanů na festivalech vyrůst do pozice globálního fenoménu, který vyprodává haly. Nyní završují albový cyklus dalším krokem kupředu - filmem. Snímek "Rite Here Rite Now" měl... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2024 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 20.6.2024
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
K.K. Downing - Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest 7/10
Hudba v tisku: Kyselá autobiografie K.K. Downinga "Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest" zve do zákulisí světa heavymetalových králů K.K. Downing patří mezi kováře, kteří dali podobu žánru známému jako heavy metal. Jistě, po něm přišli tací, kteří tvrdé kytary převedli do dalších extrémů. V každém případě na kapely jako Judas Priest dodnes přísahá... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 08:40 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Pet Shop Boys - Nonetheless 8/10
Recenze: Pet Shop Boys na "Nonetheless" vyhlížejí budoucnost a zároveň kvitují svou minulost Na následovnici desky "Hotspot" jsme si museli počkat čtyři roky. Tohoto času však Pet Shop Boys na "Nonetheless" naplno využili - předkládají nám totiž svou nejkomplexněji pojatou nahrávku za dlouhé roky. Zároveň ukazují své... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 15:15 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Ewa Farna vytěžila ze spojení s filmem "Vlny" Jiřího Mádla svůj zřejmě nejodvážnější singl (14.06.2024 18:00)
- Fotogalerie: Druhý den Rock for People zachvátily spoře oděné hudebnice (14.06.2024 12:58)
- Naživo: Ewa Farna si podmanila O2 arenu i napodruhé (23.03.2024 08:48)
- Nejvíc nej: "ČESKÝ SLAVÍK NIKOHO NEZAJÍMÁ!" 10 nejčtenějších článků roku 2023 (01.01.2024 19:45)
- Sofian Medjmedj oznámil koncert ve Foru Karlín (30.11.2023 17:17)
- Český slavík odtajnil součty hlasů. Ewu Farnou a Lucii Bílou dělily jen stovky bodů (28.11.2023 19:00)
- Absolutní slavicí je poprvé Ewa Farna. Zvítězili také Marek Ztracený, Kabát a Calin (24.11.2023 23:45)
- Naživo: Znovu na velké scéně a zase úplně jinak. Ben Cristovao si do O2 areny připravil naprosto odlišnou show (11.11.2023 16:34)
- Fotogalerie: Ben Cristovao opět vyprodal O2 arenu (11.11.2023 12:18)
- Štěrkovna Open Music oslaví 20. narozeniny i s Ewou Farnou a kapelou Tři sestry (02.11.2023 11:31)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Dario G Beyoncé Bring Me The Horizon Avril Lavigne Parkway Drive Queen Taylor Swift Billie Eilish Adam Lambert Mirai Sia The Offspring Kabát Nita Strauss mp3.com Lucie Vondráčková
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe