Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Český slavík se po dlouhé stagnaci dočkal nových vítězů, anketu je přesto třeba brát s nadhledem

Český slavík se po dlouhé stagnaci dočkal nových vítězů, anketu je přesto třeba brát s nadhledem

Vydáno: 20.11.2021 09:30 v sekci Na okraj - Josef Martínek | foto: Martin Kubica / Supraphon

Karel Gott, Lucie Bílá a Kabát tvořili po mnoho let nerozlučný vítězný triumvirát Českého slavíka. To, že prvně jmenovaný už letos další vavřín nepřidá, bylo jasné předem, změny na prvních místech dalších kategorií ale jednoznačně překvapily. Zdá se, že začala nová slavičí etapa.

"O senzacích ať vypráví někdo jiný," prohlásil před pár lety v rozhovoru na musicserveru Ivan Král. V článku se budu tímto heslem řídit. (poznámka autora)

Anketa popularity se nikdy nezavděčí všem. Ať si o Slavíku myslí kdo chce co chce, těžko lze zpochybnit, že v předrevolučních časech měl zřejmě významnou výpovědní hodnotu o vkusu československých posluchačů. Také proto se soutěž stala tak velkým televizním fenoménem, že je tady stále (respektive po pauze znovu), a to skoro šedesát let po prvním ročníku.

Český slavík 21 cena
© Tomáš Kříž / Český slavík 21
Po přelomu tisíciletí a zesílení vlivu internetu však každoroční udílení připomínalo spíše parodii. Kauza střídala kauzu, zato jména vítězů zůstávala neměnná - zdálo se, že tomu tak bude snad na věčné časy. Karel Gott nasbíral celkem dvaačtyřicet vavřínů, Lucie Bílá dvacet, Kabát dvanáct.

Páteční vyhlášení Českého slavíka 21, udíleného po čtyřech letech pauzy vyhrazené na obrodu hlasovacího systému a celé ankety, napovědělo, že skutečně odstartovala nové éra.

Marek Ztracený, Ewa Farna, Mirai, to jsou její aktuální tváře. Tváře, které opravdu charakterizují současnou českou populární hudbu. Každý z nich se těší velké oblibě na sociálních sítích, jejich písně se pyšní miliony přehrání na streamovacích platformách.

Ztracený k tomu stihl za poslední rok a půl čtyřikrát zaplnit O2 arenu, Mirai vysypali z rukávu tolik rádiových hitů, že už je lze těžko spočítat. A Farna dokázala po vzoru světových hvězd písní "Tělo" otevřít společenské téma, které dosud platilo za tabu. Fanoušci je mají rádi nejen jako interprety, ale i jako sympatické osobnosti s pokorným vystupováním bez hvězdných manýr. Zkrátka je přijali za své, což v pop music vždy funguje.

Detailnější pohled do kompletní výsledkové listiny však dává na srozuměnou, že Slavíka je stále nutné vnímat v širším kontextu. Hudební repertoár totiž zřejmě nezůstává jediným kritériem, podle kterého se hlasující rozhodují.

Ewa Farna, O2 universum, Praha, 7.12.2019
© Marie Trávníčková
Matematik Karel Janeček, který vzal anketu pod svůj patronát, sice opěvuje vlastní hlasovací systém D21 kudy chodí, i tady však platí, že nic není černobílé. Fanoušci od letoška už neseřazují své oblíbence v pořadí první, druhý, třetí, ale udělují všem vybraným interpretům jeden bod. Zvolit přitom mohou až pět možností v každé kategorii.

Janeček má pravdu, že tímto způsobem lze najít širší společenskou shodu, do popředí se tak dostanou interpreti, kteří méně vadí. Důkazem budiž to, že skupina Ortel, která by v ročníku 2017 - nebýt zásahu pořadatelů - porazila i Kabát, klesla až na sedmou příčku.

Zároveň ale s novým systémem ztrácí význam opravdové fanouškovské jádro. Hlasující dává na roveň svého vůbec nejoblíbenějšího umělce s tím, kterého do výběru zařadil s odřenýma ušima - třeba i proto, že už zkrátka více pro něj hlasovatelných jmen v přehledu nenašel.

Polepší si díky tomu interpreti, kteří sice nemají bohatou písňovou tvorbu, ale zato jsou mediálně hodně vidět a lidé si na ně při bádání koho tam ještě dám vzpomněli. Možná proto, že je zrovna zahlédli ve sledované televizní show, v nekonečném seriálu nebo na stránkách společenských magazínů.

Záleží tedy čistě na subjektivním posouzení jednotlivce, zda nový systém vede k relevantnějším výsledkům - jde totiž o to, jakou popularitu chce anketa měřit. Zatímco dříve se zajímala víc o tu ryze fanouškovskou, nyní jde po té povrchní, většinový vkus neurážející.

Samostatnou kapitolou se pak zdá být nová kategorie hip hop a rap. Lze pochopit, že pořadatelé chtěli oslovit mladší publikum, což se jim dle celkových slavičích výsledků nejspíš povedlo. Přesto zde tato sekce zatím působí jako pěst na oko. A sestava první trojice jakbysmet.

Marpo
© Lukáš Jirkovský
Vítězný Řezník otevřeně přiznal, že vlastně soutěžil jen z recese a aby na sebe upozornil - i díky masivní hlasovací kampani na sociálních sítích se mu tedy podařilo onu hledanou společenskou shodu obejít. Za ním se pak umístili Marpo a Raego, interpreti, kteří jsou nezpochybnitelně oblíbení, ze žánru se ale spíše vymaňují. Dokázali však oslovit také (nebo v Raegově případě především) mainstreamové posluchače, což při takto nastavených pravidlech zafungovalo.

Potvrdilo se, že rap je velmi specifická subkultura, jehož posluchači do televizní ankety tohoto typu většinou nehlasují. Kdyby ano, jména jako Yzomandias, Viktor Sheen nebo Nik Tendo, která co do počtu poslechů na Spotify válcují i popové hvězdy, by zákonitě musela být výše.

Český slavík se tedy ani letos nezavděčil všem a nebude tomu tak určitě ani v žádném z příštích ročníků. Vysoký počet hlasujících (přes 216 tisíc) a nejspíš i sledovanost vyhlášení na Nově však značí, že národ anketa zajímá a chce ji mít. Přestaňme do ní tedy pořád zbytečně kopat a berme ji raději s nadhledem - ostatně jinak ani její výsledné pořadí přijímat nelze.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem sto tři... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 18:30 v sekci Publicistika
0
Zemřel Meat Loaf
Zemřel Meat Loaf Nepřehlédnutelný zpěvák s mocným hlasem známý jako Meat Loaf (vlastním jménem Michael Lee Aday) ve čtvrtek 20. ledna 2022 zemřel. Bylo mu 74 let. Proslavil jej už jeho albový debut, epický rockový muzikál "Bat Out of Hell", který... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 10:27 v sekci Novinky
0
Láska - Bejt písničkář je pro mě svoboda vyjadřování
Rozhovory: Láska - Bejt písničkář je pro mě svoboda vyjadřování Láska začal koketoval s myšlenkou sólového vystupování v roce 2018, kdy po rozpadu kapely Ovoce odjel na dva měsíce na Bali. O dva roky později vydal debut "Deska", hostoval také mnoha kolegům. Ve svých písních si umí udělat ze sebe... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2022
Na Viktora Sheena nevyzrál ani The Weeknd: "Dawn FM" startuje v českém žebříčku na druhém místě Ani na sedmý pokus nedokázal nikdo porazit vládce českého albového žebříčku Viktora Sheena. Tentokrát se proti němu přitom postavil jeden z nejpopulárnějších umělců planety, The Weeknd. Jeho novinka "Dawn FM" se musí spokojit se... čtěte zde
Vydáno: 20.01.2022 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Makrorecenze "Cítím" Tomáše Kluse
Makrorecenze: Makrorecenze "Cítím" Tomáše Kluse Tomáš Klus je občas jako prezident Zeman - sice by chtěl lidi spojovat, ale často je bohužel rozděluje. Nemůže za to ani tak jeho hudba, jako spíš názory, které se rozhodně nebojí veřejně projevovat. I to je jeden z důvodů, proč... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2022 08:00 v sekci Recenze | Makrorecenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Mirai připomínají výročí odchodu Davida Stypky klipem k emotivní písni "Lítej (Davidovi)" (10.01.2022 11:11)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Umami" Ewy Farne (07.01.2022 08:00)
- Top 10: Porno, zadnice i očkování: 10 + 1 nejčtenější článek roku 2021 (31.12.2021 08:00)
- Recenze: "Československý příběh" snímá z Karla Gotta svatozář, zbytečnou špínu však neplive (19.12.2021 09:00)
- Rozhovory: Ewa Farna - Snažím se neustrnout na místě a zároveň si udržet svoje dlouhodobé hodnoty (17.12.2021 08:00)
- Recenze: Ewa Farna se s albem "Umami" chopila praporu českého ženského popu (13.12.2021 00:00)
- Video: Ewa Farna se v klipu k dojemnému songu "Verze 02" setkává se svým mladším já (12.12.2021 10:48)
- Nové desky 48/2021 - od Tomáše Kluse přes LP po Ewu Farnou (08.12.2021 17:30)
- Video: Marek Ztracený s Hanou Zagorovou zkoušejí v klipu "Vánoce jako dřív" dát lidem alespoň kapku naděje (30.11.2021 10:56)
- Video: Působivý klip Lucie Bílé je "O lásce" v mnoha podobách (27.11.2021 15:36)

ALBUM TÝDNE 03/2022

David Bowie
Toy

I takové nezpochybnitelné muzikantské autority, jako byl David Bowie, jsou někdy pod tlakem vydavatele a jeho byznysového vidění světa. Pak se klidně může stát, že hotová nahrávka zůstane u ledu a dlouhé roky nevydaná. Takový osud měla Bowieho deska "Toy", natočená už v roce 2000, a oficiálně vydaná až nyní.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Adele Ewa Farna Beyoncé Ed Sheeran Queen Rihanna The Weeknd Viktor Sheen Coldplay Guns N' Roses The Beatles Taylor Swift BTS Aneta Langerová Karel Gott Dua Lipa Kryštof The Cure Lady Gaga Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu