shop.musicserver.cz
Sleigh Bells - Texis

Sleigh Bells se vám omlouvají, ale ani na "Texis" se klid zbraní (a mysli) nekoná

Vydáno: 20.12.2021 00:00 v sekci Recenze - Simona Knotková | foto: Chris Vultaggio

Králové žánrového cizoložství a zvukových atentátů Sleigh Bells jsou po čtyřech letech zpět s novými kombinacemi nekombinovatelných melodií. Znovu opakují svou formuli chaosu a zase to zní úplně jinak. Záruka zůstává - také s poslechem novinky "Texis" odhalíte překvapivý soulad v disharmoniích.

9/10

Sleigh Bells - Texis

Vydáno: 10.9.2021
Celkový čas: 35:19

Skladby: SWEET75, An Acre Lost, I'm Not Down, Locust Laced, Knowing, Justine Go Genesis, Tennessee Tips, Rosary, Red Flag Flies, True Seekers, Hummingbird Bomb

Vydavatel: Mom + Pop

"Osmnáct let jsem byl většinu času opilý, nebo jsem měl kocovinu," přiznal v rozhovoru se Songwriters On Process ústřední autor Sleigh Bells, toho času již abstinující Derek Miller. Podobné tvrzení u umělce nepřekvapuje. Na stranu druhou je obdivuhodné, že přes to všechno fungoval po celou dobu jako nekompromisní profesionál a coby progresivní skladatel svůj projekt s kolegyní Alexis Krauss neskutečně vytáhl. A že byla laťka položená proklatě vysoko už s debutem "Treats".

Že má Miller trable, šlo od následovníka "Reign Of Terror" bezpečně poznat i z hudby samotné. Zatímco zmiňovaná deska by se dala zařadit na seznam nejdepresivnějších počinů všech dob, další se předháněly v tom, jak daleko lze zajít se žánrovou rozštěpeností. Zjištění: hranice neexistují. V utrpení ani v žánrovém rozpětí.

Novinka "Texis" zrála kvůli covidu déle, než kapela původně plánovala. Pandemie ji zastihla ve stejném momentu, kdy dorazila do studia na finální mix, a proto se rozhodla celý proces i vydání posunout. Ačkoliv by datum vydání uprostřed světových lockdownů bylo příjemnější pro fanoušky, kteří si tak bývale mohli zkrátit dlouhé chvíle v sociální izolaci, více času a odstup od již složených songů se podle dua podepsal na výsledné nahrávce pozitivně.

"Texis" je v diskografii skupiny dalším zvukovým gigantem, který si jede po své vlastní ose a jako tradičně znervózňuje nejen kritiky lpící na jasně daných škatulkách, ale i útlocitné posluchače. A fascinuje ty, kteří to rádi hodně nahlas a hodně intenzivně, s lokální anestezií ve formě balad a cukrového popíku.

Zatímco poslední minialbum "Kid Kruschev" zanechalo posluchače v napolo klidovém stavu a dopřálo mu krátké vydechnutí před dalším náporem silných emocí a vášní, energií napumpovaným otvírákem "SWEET75" se kapela vrací na scénu ve velkolepém stylu, za cenu pár ohlušených posluchačů, ale s tím se u téhle shredpopové dvojky už tak nějak počítá. "Here we go! Here we go! You're legitimate rock and roll!" haleká Alexis Krauss do našlapané kanonády bubnů a agresivních kytar. Lepší než nakopávač v práškové formě.

Otázka v závěru skladby: "Nejsi už trochu starý na rokenrol?" je v případě Sleigh Bells jen rétorická. Skupina možná je aktivní třináctým rokem, rozhodně se však nedá říct, že by vše podstatné už řekla a docházely jí nápady, naopak. S každou novou deskou překopává svůj styl a předvádí dosud neviděné kouty svého nevyčerpatelného tvůrčího potenciálu. Na "Texis" (což mimochodem není zkomolenina amerického státu, ale přesmyčka pro Exits) je pravda o něco ucelenější než na předchozích počinech, což ale pořád znamená nálož nevyzpytatelných zápletek, zvukových WTF momentů a rouhačského prznění žánrů.

Poslední zmiňovaný atribut je nejdokonaleji zastižen na "Justine Go Genesis", kde se spolu dravost riot grrls podporovaná metalovými riffy pere s rozjetým drumandbassovým tempem a žvýkačkovým popem. A opět je tu pro Sleigh Bells tolik charakteristická rozpolcenost - sebevědomé slogany (v tomto případě popichující třeba i The Beatles a Nirvanu) doplňuje poraženecké: "I ain't got shit".

"And I know you think I won't amount to shit," zpívá Krauss taky v "True Seeekers". Se svým 80's feelingem, nořícími se klávesami a sekajícími se strunami by se skladba dobře vyjímala v soundtracku "Stranger Things". (A zvukově upomíná na vynikající cover "Where Did You Sleep Last Night".) Je prosvětlena nadějí, ale zároveň strachem překročit vlastní stín a najít cestu z hrobu.

Sleigh Bells na novou desku lákali slovy, že lidem chtějí předat "radostnou energii a sebevědomí". To všechno je v jejich textech ale stále vykoupeno depresí, myšlenkami na odchod ze života, pocity osamění a zoufalosti. "I'm Not Down" jako by byla napsána přímo uprostřed světové izolace a s ní spojené nejistoty a smutku, přestože vznikla ještě před celým covidovým šílenstvím. "Chci být chvilku sama, pohřbena zaživa v tichém městě," prorokuje Krauss přízračně budoucí dny. "Musíme na sebe dávat pozor," připomíná v tom samém songu banální, ale neustále aktuální poučku.

Pasáže prodchnuté pokorou ze života střídají vztyčené prostředníky. Rozjívená "Tennessee Tips" je výsměch vlastní smrtelnosti a Miller se v ní vrací do jedné z mnoha minulých nocí, během kterých tančil s Ďáblem (čti: návykovými látkami), v "Red Flag Flies" si muzikanti harmonicky pohrávají s pekelným tritónem a k Bohu se znovu navracejí v "Rosary".

Zběsilost v srdci korunuje "Locust Laced" se svou kaskádou nabroušených kytar. "Cítím se jako dynamit. Cítím, že dnes v noci zemřu," je výstižné shrnutí filozofie Sleigh Bells a jejich znepokojující ambivalence - euforie navenek, deprese uvnitř. "Locust Laced" zní jako motiv bujaré párty, na které jiskříte jako prskavky a pak už jenom počítáte ztráty po výbuchu. Protože prokletému osudu nelze uniknout. A můžete se sebevíc pokoušet prorazit zdí (což výjimečně není metafora, ale narážka na stejnojmenný klip, pusťte si ho).

Největší úlet, "Hummingbird Bomb", si kapela nechala na závěr. Co ze začátku zní jako pěvecké cvičení do cinkajících zvonečků, přechází v metalovou výtržnost, ve které se skupina lyricky vrací k exitu z titulu; myšlence úniku, v tomto případě doslovného odchodu ze života. Skutečný vrchol přichází s bridgem, ve kterém se song melodicky posouvá do jiných končin a Krauss se v něm na pozadí vzletných klávesových tónů všem omlouvá. S rostoucí intenzitou jejího projevu se opět vyjevuje, jaká krása může být ve smutku a že i ponuré konce v sobě mohou nést naději a osvobození.

Track je podán z pohledu imaginárního kolibříka, který se s bombou na svém těle chystá zabít spoustu lidí. Každý si ho ale samozřejmě může interpretovat po svém. A tak se nám tu třeba dostává upřímné a procítěné omluvy tvůrců alba, kteří se ospravedlňují svým posluchačům. Za všechno to rouhání. Koketování se smrtí. Sebedestrukci. Bolest, pro kterou se na nikoho neohlíželi. Výsledkem je však "Texis", proto budiž odpuštěno.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Korn, Sportovní hala Fortuna, Praha, 27.5.2022
Naživo: Korn v Praze předvedli předpisovou show Američtí zakladatelé nu-metalu Korn v Praze předvedli show, která sice ničím extra nepřekvapila, ale vyznačovala se maximální profesionalitou a skvělým setlistem, ve kterém nechyběla žádná zásadní pecka z jejich dlouhé kariéry.... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 17:15 v sekci Naživo
0
David Elis - Startuju novou etapu
Rozhovory: David Elis - Startuju novou etapu David Elis je relativně nové jméno na scéně - posluchači ho můžou znát jako exfrontmana turnovských Snap Call. Jako sólista kombinuje akustickou kytaru se stomp boxem a s looperem. "Jako kdyby se John Lee Hooker zatoulal před smyčkostroj... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 11:15 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Dream Theater, Sportovní hala Fortuna, Praha, 26.5.2022
Naživo: Dream Theater zahráli v Holešovicích na svou jemnější a melodičtější notu Program večera ve sportovní hale Fortuna, bývalé Tipsport areně, sliboval hodně. Vždyť na jednom pódiu měli vystoupit veličiny progresivního metalu Dream Theater a jako speciální host Devin Townsend. I proto byla očekávání... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 20:45 v sekci Naživo
0
Scorpions, O2 arena, Praha, 26.5.2022
Naživo: Scorpions v O2 areně vyzývali k míru rock'n'rollem Němečtí veteráni Scorpions sice před lety ohlásili svůj definitivní konec, své slovo ale naštěstí pro fanoušky nedodrželi. Letos vydali novou desku "Rock Believer", se kterou vyrazili na velkolepé turné. Jednou ze zastávek byla i... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 09:56 v sekci Naživo
0
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode Ve věku 60 let zemřel ve čtvrtek 26. května Andy Fletcher, zakládající člen skupiny Depeche Mode. Smutnou zprávu oznámila kapela na sociálních sítích. Zdroj z hudebníkova okolí prozradil serveru Pitchfork, že Fletcher zemřel... čtěte zde
Vydáno: 26.05.2022 23:14 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Chcete pobýt tam, kde cvičili The Beatles? Nyní můžete - rodný dům George Harrisona je k pronájmu na Airbnb (17.04.2022 09:08)
- Grungeová superskupina 3rd Secret se členy Nirvany nebo Soundgarden nečekaně vydala debutové album (12.04.2022 19:29)
- Recenze: Knižní The Beatles: "Get Back" potěší zaujaté fanoušky, pro ty ostatní moc není (20.03.2022 09:00)
- Dítě Nirvany se nevzdává: Spencer Elden obnovil žalobu týkající se obalu "Nevermind" (16.01.2022 19:11)
- Poslední koncert The Beatles se vydá do IMAXů a pak i do normálních kin (06.01.2022 16:54)
- Žalobu ohledně obalu desky "Nevermind" soud zamítl (05.01.2022 09:34)
- Nirvana: "Obžalobu kluka z obalu 'Nevermind' nelze brát vážně" (26.12.2021 12:49)
- Utajované archivy manažera The Beatles Mela Evanse se dočkají zveřejnění (05.12.2021 15:57)
- Yoko Ono: "Film Petera Jacksona 'Get Back' dokazuje, že jsem The Beatles nerozbila" (01.12.2021 13:03)
- Nové desky 45/2021 - od Taylor Swift přes Roda Stewarta po Mirai (17.11.2021 19:00)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
St 08.06.
Mac DeMarco (CAN) (Žluté lázně, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Madonna BTS Adele Slash Michal Prokop Ed Sheeran Queen Dua Lipa The Beatles Vojtaano Viktor Sheen Abba Pink Floyd Avril Lavigne Mirai Jack White The Weeknd Billie Eilish Rammstein
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu