Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Bandjeez - Všichni jsme byli zajedno v tom, že album se musí dokončit i bez Davida

Bandjeez - Všichni jsme byli zajedno v tom, že album se musí dokončit i bez Davida

Vydáno: 17.09.2021 08:00 v sekci Rozhovory - David Böhm | foto: Radek Drbohlav

Na začátku září vyšla Davidu Stypkovi & Bandjeez třetí řadovka "Dýchej". Zpěvák ji bohužel již nestihl dokončit. Na písních pak skupina pracovala společně s Martinem Ledvinou a výsledek si u nás vysloužil Album týdne. O procesu tvorby i kapelních plánech do budoucna jsme si povídali s bubeníkem Matějem Drabinou.

Právě jste vydali desku "Dýchej", která je vlastně takovým rozloučením s Davidem Stypkou. V jaké fázi se nahrávka nacházela, když nás David opustil? Byla vůbec některá ze skladeb dokončená, nebo si nějakou práci vyžadovala každá?

Do konce roku 2020 jsme měli pro "Dýchej" natočeny základy. Písně měly z demosnímků jasný tvar i aranžmá, věděli jsme, co chceme vytvořit.

K jakým songům máte nejsilnější vztah?

Asi to bude znít jako klišé, ale ke každé písni máme speciální vztah. Bez majetnického přívlastku je každá skladba tak trochu naše dítě. Namátkou třeba vyberu intimní píseň "Ještě se mi zdají sny", která jednak disponuje silným textem, jednak ji krásně rozharmonizovali Dorota Barová a Krystián Danel na cella.

Byla nějaká ze skladeb náročnější na dokončení než ostatní? Pokud ano, proč?

Když jsme seděli ve studiu na Universal Music a zakousli se do dokončovacích prací, šlo to už víceméně samo. Nejvíce se hledal tvar pro píseň "Domů", která fungovala skvěle v koncertní verzi, ale ve studiu to nebylo ono, což bývá obecně celkem obvyklým jevem. Nakonec se ji podařilo hezky uchopit - předvídá závěr tracklistu.

Který moment z natáčení vám z dob, kdy byl David ještě mezi námi, nejvíce utkvěl v hlavě? Máte třeba nějaký zážitek, který dle vás charakterizuje celou nahrávku?

Bandjeez
© facebook interpreta
To je těžké říct. Tvar i koncept desky hodně utvoří to, o čem se zpívá, v jakém pořadí přijdou písně a tak dále. Proces tvorby byl krásný, zkoumavý, místy i vyčerpávající a plný dobrého jídla, protože skoro všichni v kapele buď dobře vaří, grilují nebo aspoň jedí.

Podařilo se vám dodělat všechny rozdělané songy, nebo zbyly ještě nějaké náčrtky? Zůstaly vlastně v šuplíku i nějaká dema k "Čaruj" nebo "neboj."?

Náčrtků byla spousta, ale dokud to nebyl vyzkoumaný tvar, včetně textu, který by kapele a Davidovi dával smysl, zůstanou v šuplíku. Doporučuji ale k poslechu Davidovy wakeup songs, které jednak byly základem pro vznik útvaru David Stypka & Bandjeez, jednak se tam občas objeví i píseň, která se na desku nedostala. Stejně tak i doporučuji sledovat vydání desek Beaty Hlavenkové a Vladimíra Mišíka, na kterých se David mihne.

Konzultovali jste album s Davidovou rodinou? Předpokládám správně, že si jeho dokončení přála také?

David Stypka & Bandjeez
© Radek Drbohlav
Rozhodně jsme byli v kontaktu. Bylo to pro ně... pro nás pro všechny složité období. Ale David hudbu a rodinu miloval a všichni byli zajedno v tom, že by si deska zasloužila narodit se.

Dle facebookových fotek se zdá, že s dokončením "Dýchej" pomáhala také Kateřina Marie Tichá. Jak konkrétně do tvorby zasáhla? Měl David i tentokrát v plánu mít na desce její (back)vokály?

Káťa přispěla svým hlasem už na předchozí "neboj." S Davidem byli v úzké spolupráci a komunikaci ohledně její i jeho hudby. Kátin hlas dohromady s Davidovým skvěle fungoval. To je slyšet jak na aktuálním albu, tak i na tom jejím, "Sami", v písni "Divoká".

David Stypka & Bandjeez

David Stypka spojil síly s kapelou Bandjeez a v roce 2014 s ní vydal album "Čaruj", které zaujalo hledače talentů Martina Červinku. Právě u jeho labelu SinglTon následně vyšla druhá řadovka "neboj.", která pro skupinu znamenala zásadní kariérní posun. Písničkář z Frýdku-Místku také díky úspěšnému duetu "Dobré ráno, milá" s Ewou Farnou konečně překročil hranice svého regionu a například získal Cenu Anděl v kategorii sólový interpret roku. Emotivní skladba "Kříž" se stala součástí kladně hodnoceného filmu "Úsměvy smutných mužů". V roce 2019 byla Stypkovi diagnostikována rakovina slinivky. S tou bojoval, zároveň nepřestával koncertovat ani skládat nové písně pro desku "Dýchej". Dokončit ji nestihl - zemřel 9. ledna 2021. Nehotové skladby dotvořili Bandjeez s Martinem Ledvinou. Jedenáctka songů vyšla letos 3. září a sklízí nadšené reakce.

Nyní tedy budete fungovat společně s Kateřinou. Máte v plánu nadále připomínat na koncertech Davidovu tvorbu? Budete hrát skladby i z "Dýchej"?

V repertoáru kapely Kateřina Marie Tichá & Bandjeez je zařazena ústřední píseň z desky "Čaruj". Paralelně s touto skupinou ještě pod hlavičkou "David Stypka: Dělám, jako že je" připravujeme na 26. února 2022 velký koncert v O2 Universu, kde si s námi hosté zazpívají výhradně repertoár z našich tří desek. Tomuto vystoupení předchází vzpomínková akce na FM city festu, čili na domácí půdě, kde ve spolupráci s kapelou Mirai provedeme v menší míře totéž. Moc se na to těšíme, Davidovy písně si to zaslouží.

V polovině srpna jste si zahráli na festivalu Banát v Rumunsku, kde jste představili zmíněný projekt "Dělám, jako že je" a spolu s přáteli kapely zahráli tvorbu DSBJ. Kdo tam s vámi vlastně byl? A šlo pouze o jednorázovou záležitost?

Banát byl od roku 2016 srdcovou záležitostí a ideální místo, kde by se písně David Stypka & Bandjeez mohly zahrát poprvé, bohužel bez Davida. Naneštěstí byl tento ročník poskvrněný neúčastí dvou členů skupiny, ale i tak nám to nedalo a vyrobili jsme si blízko naší oblíbené stage u kolotoče asi hodinový silný poloakustický zážitek. Michal Mihok na akordeon, Bára Zmeková, Káťa Tichá a další, zkrátka lidé, kteří měli k Davidovi a kapele blízko. Stejný model aplikujeme i na dva nadcházející koncerty, jak na ten frýdecký, tak na ten pražský v O2 Universu.

Pod facebookovými příspěvky také vídávám přání fanoušků, kteří by si alespoň "neboj." přáli na vinylu. Vyhovíte jim?

Moc rádi. Vinyl byl sen od doby, kdy jsme točili "Neboj SE", což byla předzvěst EP "Jericho" a následného "neboj.", ale i spojení sil s vydavatelstvím SinglTon. Postupně vydáme na LP celou diskografii.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
"2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část)
Slavná alba: "2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část) Pořad Slavná alba si tentokrát vzal na paškál rovnou dvě nahrávky, které vystřelily kapelu Rush vstříc ku slávě. Snažili jsme se proto zachytit ty nejdůležitější okamžiky jejich vzniku i za cenu toho, že bude nakonec nutné... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2022 11:35 v sekci Recenze | Slavná alba
0
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem sto tři... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 18:30 v sekci Publicistika
0
Zemřel Meat Loaf
Zemřel Meat Loaf Nepřehlédnutelný zpěvák s mocným hlasem známý jako Meat Loaf (vlastním jménem Michael Lee Aday) ve čtvrtek 20. ledna 2022 zemřel. Bylo mu 74 let. Proslavil jej už jeho albový debut, epický rockový muzikál "Bat Out of Hell", který... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 10:27 v sekci Novinky
0
Láska - Bejt písničkář je pro mě svoboda vyjadřování
Rozhovory: Láska - Bejt písničkář je pro mě svoboda vyjadřování Láska začal koketoval s myšlenkou sólového vystupování v roce 2018, kdy po rozpadu kapely Ovoce odjel na dva měsíce na Bali. O dva roky později vydal debut "Deska", hostoval také mnoha kolegům. Ve svých písních si umí udělat ze sebe... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2022
Na Viktora Sheena nevyzrál ani The Weeknd: "Dawn FM" startuje v českém žebříčku na druhém místě Ani na sedmý pokus nedokázal nikdo porazit vládce českého albového žebříčku Viktora Sheena. Tentokrát se proti němu přitom postavil jeden z nejpopulárnějších umělců planety, The Weeknd. Jeho novinka "Dawn FM" se musí spokojit se... čtěte zde
Vydáno: 20.01.2022 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Mirai připomínají výročí odchodu Davida Stypky klipem k emotivní písni "Lítej (Davidovi)" (10.01.2022 11:11)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Umami" Ewy Farne (07.01.2022 08:00)
- Rozhovory: Ewa Farna - Snažím se neustrnout na místě a zároveň si udržet svoje dlouhodobé hodnoty (17.12.2021 08:00)
- Recenze: Ewa Farna se s albem "Umami" chopila praporu českého ženského popu (13.12.2021 00:00)
- Video: Ewa Farna se v klipu k dojemnému songu "Verze 02" setkává se svým mladším já (12.12.2021 10:48)
- Nové desky 48/2021 - od Tomáše Kluse přes LP po Ewu Farnou (08.12.2021 17:30)
- Video: Martin Ledvina ON AIR: David Stypka byl čaroděj, lidi mu psali, že jeho písničky léčí (26.11.2021 09:26)
- Naživo: Český slavík zblízka - jak to vypadalo na místě (20.11.2021 16:40)
- Na okraj: Český slavík se po dlouhé stagnaci dočkal nových vítězů, anketu je přesto třeba brát s nadhledem (20.11.2021 09:30)
- Vzlétli noví slavíci: obnovenou anketu ovládli Marek Ztracený, Ewa Farna, Mirai a Řezník (19.11.2021 23:01)

ALBUM TÝDNE 03/2022

David Bowie
Toy

I takové nezpochybnitelné muzikantské autority, jako byl David Bowie, jsou někdy pod tlakem vydavatele a jeho byznysového vidění světa. Pak se klidně může stát, že hotová nahrávka zůstane u ledu a dlouhé roky nevydaná. Takový osud měla Bowieho deska "Toy", natočená už v roce 2000, a oficiálně vydaná až nyní.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Adele Ewa Farna Beyoncé Ed Sheeran The Weeknd Queen Rihanna Viktor Sheen Coldplay Guns N' Roses The Beatles Taylor Swift BTS Aneta Langerová Dua Lipa Kryštof Karel Gott Lady Gaga The Cure Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu