Bandjeez - Všichni jsme byli zajedno v tom, že album se musí dokončit i bez Davida

17.09.2021 08:00 - David Böhm | foto: Radek Drbohlav

Na začátku září vyšla Davidu Stypkovi & Bandjeez třetí řadovka "Dýchej". Zpěvák ji bohužel již nestihl dokončit. Na písních pak skupina pracovala společně s Martinem Ledvinou a výsledek si u nás vysloužil Album týdne. O procesu tvorby i kapelních plánech do budoucna jsme si povídali s bubeníkem Matějem Drabinou.
Právě jste vydali desku "Dýchej", která je vlastně takovým rozloučením s Davidem Stypkou. V jaké fázi se nahrávka nacházela, když nás David opustil? Byla vůbec některá ze skladeb dokončená, nebo si nějakou práci vyžadovala každá?

Do konce roku 2020 jsme měli pro "Dýchej" natočeny základy. Písně měly z demosnímků jasný tvar i aranžmá, věděli jsme, co chceme vytvořit.

K jakým songům máte nejsilnější vztah?

Asi to bude znít jako klišé, ale ke každé písni máme speciální vztah. Bez majetnického přívlastku je každá skladba tak trochu naše dítě. Namátkou třeba vyberu intimní píseň "Ještě se mi zdají sny", která jednak disponuje silným textem, jednak ji krásně rozharmonizovali Dorota Barová a Krystián Danel na cella.

Byla nějaká ze skladeb náročnější na dokončení než ostatní? Pokud ano, proč?

Když jsme seděli ve studiu na Universal Music a zakousli se do dokončovacích prací, šlo to už víceméně samo. Nejvíce se hledal tvar pro píseň "Domů", která fungovala skvěle v koncertní verzi, ale ve studiu to nebylo ono, což bývá obecně celkem obvyklým jevem. Nakonec se ji podařilo hezky uchopit - předvídá závěr tracklistu.

Který moment z natáčení vám z dob, kdy byl David ještě mezi námi, nejvíce utkvěl v hlavě? Máte třeba nějaký zážitek, který dle vás charakterizuje celou nahrávku?

Bandjeez
© facebook interpreta
To je těžké říct. Tvar i koncept desky hodně utvoří to, o čem se zpívá, v jakém pořadí přijdou písně a tak dále. Proces tvorby byl krásný, zkoumavý, místy i vyčerpávající a plný dobrého jídla, protože skoro všichni v kapele buď dobře vaří, grilují nebo aspoň jedí.

Podařilo se vám dodělat všechny rozdělané songy, nebo zbyly ještě nějaké náčrtky? Zůstaly vlastně v šuplíku i nějaká dema k "Čaruj" nebo "neboj."?

Náčrtků byla spousta, ale dokud to nebyl vyzkoumaný tvar, včetně textu, který by kapele a Davidovi dával smysl, zůstanou v šuplíku. Doporučuji ale k poslechu Davidovy wakeup songs, které jednak byly základem pro vznik útvaru David Stypka & Bandjeez, jednak se tam občas objeví i píseň, která se na desku nedostala. Stejně tak i doporučuji sledovat vydání desek Beaty Hlavenkové a Vladimíra Mišíka, na kterých se David mihne.

Konzultovali jste album s Davidovou rodinou? Předpokládám správně, že si jeho dokončení přála také?

David Stypka & Bandjeez
© Radek Drbohlav
Rozhodně jsme byli v kontaktu. Bylo to pro ně... pro nás pro všechny složité období. Ale David hudbu a rodinu miloval a všichni byli zajedno v tom, že by si deska zasloužila narodit se.

Dle facebookových fotek se zdá, že s dokončením "Dýchej" pomáhala také Kateřina Marie Tichá. Jak konkrétně do tvorby zasáhla? Měl David i tentokrát v plánu mít na desce její (back)vokály?

Káťa přispěla svým hlasem už na předchozí "neboj." S Davidem byli v úzké spolupráci a komunikaci ohledně její i jeho hudby. Kátin hlas dohromady s Davidovým skvěle fungoval. To je slyšet jak na aktuálním albu, tak i na tom jejím, "Sami", v písni "Divoká".

David Stypka & Bandjeez

David Stypka spojil síly s kapelou Bandjeez a v roce 2014 s ní vydal album "Čaruj", které zaujalo hledače talentů Martina Červinku. Právě u jeho labelu SinglTon následně vyšla druhá řadovka "neboj.", která pro skupinu znamenala zásadní kariérní posun. Písničkář z Frýdku-Místku také díky úspěšnému duetu "Dobré ráno, milá" s Ewou Farnou konečně překročil hranice svého regionu a například získal Cenu Anděl v kategorii sólový interpret roku. Emotivní skladba "Kříž" se stala součástí kladně hodnoceného filmu "Úsměvy smutných mužů". V roce 2019 byla Stypkovi diagnostikována rakovina slinivky. S tou bojoval, zároveň nepřestával koncertovat ani skládat nové písně pro desku "Dýchej". Dokončit ji nestihl - zemřel 9. ledna 2021. Nehotové skladby dotvořili Bandjeez s Martinem Ledvinou. Jedenáctka songů vyšla letos 3. září a sklízí nadšené reakce.

Nyní tedy budete fungovat společně s Kateřinou. Máte v plánu nadále připomínat na koncertech Davidovu tvorbu? Budete hrát skladby i z "Dýchej"?

V repertoáru kapely Kateřina Marie Tichá & Bandjeez je zařazena ústřední píseň z desky "Čaruj". Paralelně s touto skupinou ještě pod hlavičkou "David Stypka: Dělám, jako že je" připravujeme na 26. února 2022 velký koncert v O2 Universu, kde si s námi hosté zazpívají výhradně repertoár z našich tří desek. Tomuto vystoupení předchází vzpomínková akce na FM city festu, čili na domácí půdě, kde ve spolupráci s kapelou Mirai provedeme v menší míře totéž. Moc se na to těšíme, Davidovy písně si to zaslouží.

V polovině srpna jste si zahráli na festivalu Banát v Rumunsku, kde jste představili zmíněný projekt "Dělám, jako že je" a spolu s přáteli kapely zahráli tvorbu DSBJ. Kdo tam s vámi vlastně byl? A šlo pouze o jednorázovou záležitost?

Banát byl od roku 2016 srdcovou záležitostí a ideální místo, kde by se písně David Stypka & Bandjeez mohly zahrát poprvé, bohužel bez Davida. Naneštěstí byl tento ročník poskvrněný neúčastí dvou členů skupiny, ale i tak nám to nedalo a vyrobili jsme si blízko naší oblíbené stage u kolotoče asi hodinový silný poloakustický zážitek. Michal Mihok na akordeon, Bára Zmeková, Káťa Tichá a další, zkrátka lidé, kteří měli k Davidovi a kapele blízko. Stejný model aplikujeme i na dva nadcházející koncerty, jak na ten frýdecký, tak na ten pražský v O2 Universu.

Pod facebookovými příspěvky také vídávám přání fanoušků, kteří by si alespoň "neboj." přáli na vinylu. Vyhovíte jim?

Moc rádi. Vinyl byl sen od doby, kdy jsme točili "Neboj SE", což byla předzvěst EP "Jericho" a následného "neboj.", ale i spojení sil s vydavatelstvím SinglTon. Postupně vydáme na LP celou diskografii.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY