shop.musicserver.cz
Marie Rottrová, zahrada hotelu International, Praha, 3.9.2021

Od Marie Rottrové by se všechny české zpěvačky mohly učit

Vydáno: 04.09.2021 12:55 v sekci Naživo - Josef Martínek | foto: Tomáš Parkan / musicserver.cz

To označení prý nemá ráda, přesto se koncertní program Marie Rottrové jmenuje "Lady Soul". A i když podobné přezdívky vždy skutečnost zjednodušují, její vystoupení na festivalu DejVícePraze potvrdilo, že zpěvaččin cit pro hudbu inspirovanou černošskou kulturou je v našich končinách ojedinělý.

Live: Marie Rottrová

místo: zahrada hotelu International, Praha - Dejvice
datum: 3. září 2021
setlist: Co mám, to dám, To nic, Štěstí, Ten vůz už jel, Žaluzie, Řeka lásky, Lásko..., Oči (s Petrem Němcem), miniset Petra Němce (Michael, Černej pán, Mustang Sally), Večerem zhýčkaná, Muž číslo 1, S tím bláznem si nic nezačínej (s Pavlem Valáškem), Zřejmě letos nikde nejsou kytky, S tebou, Markétka, Skořápky ořechů, Kůň bílý, Lásko, voníš deštěm
Fotogalerie

U dámy se příliš nesluší zmiňovat věk, není ovšem žádným tajemstvím, že Marie Rottrová oslaví v listopadu životní jubileum - s osmičkou na začátku. To, co dosud předvádí na pódiích, si však určitě zaslouží mnohem více než pouhé uznání typu "na její věk dobrý".

Marie Rottrová, Zahrada hotelu International, Praha - Dejvice, 3.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Rottrová se totiž jako zpěvačka a umělkyně stále nachází na vrcholu sil. Její koncert na festivalu DejVícePraze na zahradě Hotelu International byl po všech stránkách perfektním zážitkem. Tak perfektním, že kritikovi připadá skoro až nedůstojné takový výkon podrobovat hodnocení.

Ostravská rodačka nenechala diváky čekat a začala téměř na minutu přesně. Spolu s ní se představil soubor Big Band Septet Plus Orchestra a také vokalistky. A hned od první písně "Co mám, to dám" příjemně překvapil zvuk, který na venkovních akcích nebývá vždy ideální. V tomto případě však šlo slyšet každý jednotlivý nástroj, díky čemuž se posluchači dočkali velice členitého a zároveň naprosto komplexního vystoupení.

V pozoruhodné formě se předvedla i sama interpretka. Její hlas zněl po celou dobu až nečekaně čistě, vyzařovala z něj energie i mimořádná vnímavost pro každý tón. O to víc udivilo, když během večera zmínila, že je tentokrát trochu handicapovaná - pokud ano, pak to dokázala před diváky dokonale skrýt.

Marie Rottrová, Zahrada hotelu International, Praha - Dejvice, 3.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Možná jí v tom pomohly i zmíněné vokalistky, jejichž hlasy se s tím jejím potkávaly zcela samozřejmě a společně vytvářely nádherný soulad - a to třeba i v hitu "Řeka lásky", který tím dostal mnohem vrstevnatější kabátek.

Koncert nazvaný "Lady Soul" samozřejmě obsahoval také řadu čistě popových písní, ono označení má však v případě Rottrové širší význam než jen pouhou skladbu repertoáru. Vypovídá spíše o jejím pěveckém citu a výrazu (můžeme v tomto případě klidně použít i anglické slůvko feeling), a o charakteristickém zabarvení hlasu. A také o spojení se zmíněným skvěle koordinovaným souborem, které z vystoupení dělá celistvý muzikantský zážitek z kategorie těch výjimečných.

Marie Rottrová, Zahrada hotelu International, Praha - Dejvice, 3.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Rottrová dokázala chytnout za srdce v pomalých tónech hřejivě nostalgické výpovědi "Ten vůz už jel", prozářit prostor v nakažlivě optimistickém songu "Štěstí" i rozvrtět boky přihlížejících ve svižnějších kouscích "Markétka" nebo "Muž číslo 1". Velice jí sluší ale i intimně písničkářská poloha songu "Žaluzie", který pro ni napsala Zuzana Navarová.

Ani tentokrát nemohl chybět její již tradiční host, ostravský zpěvák Petr Němec, s nímž se kdysi setkala v kapele Flamingo. Spolu si zazpívali duet "Oči" a sám Němec poté předvedl tři svoje skladby, čímž pro hlavní hvězdu elegantně vznikl prostor na malou přestávku.

Ocenit je nutné i její komunikaci s publikem. Vystupuje vlídně, avšak nikoliv vlezle a žoviálně, jak to občas vídáme u jejích kolegů a kolegyň. Pokud mluví, pak aby sdělila hodnotnou informaci o vzniku songu či aby přihodila k dobru nějakou netradiční vzpomínku. Také její humor je zásadně jemný a kultivovaný, nikdy laciný. Slovo dáma nabývá v jejím případě ten správný význam přirozeného šarmu, není v něm přítomen nádech něčeho nóbl či falešně vznešeného.

Marie Rottrová, Zahrada hotelu International, Praha - Dejvice, 3.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Závěrečná část koncertu nabídla vkusný sentiment v podobě oblíbeného duetu "S tím bláznem si nic nezačínej", původně nahraného s Pavlem Bobkem, jehož zastoupil baskytarista Petr Valášek, ale i v podobě písničky "Zřejmě letos nikde nejsou kytky". Text Zdeňka Borovce zosobňující lehký smutek z postupně uvadajících projevů lásky v dlouhodobých vztazích patří k těm, které asi nikdy nezestárnou.

Že se večer blíží do svého finále, napověděl hit "Skořápky ořechů". Po něm se Rottrová nechala ještě třikrát vytleskat - poprvé, aby spolu s ní přiklusal "Kůň bílý", podruhé zařadila stále uhrančivou klasiku "Lásko, voníš deštěm". A potřetí se vrátila na jeviště jen pro jedno jediné slovo - "Děkuji".

Děkujeme, paní zpěvačko.

NÁZORY
 • Ještě by to chtělo (David, 04.09.2021 13:06) Reagovat

  alespoň jednu novinkovou desku.

 • Marie Rottrová (Jan, 05.09.2021 09:00) Reagovat

  Máme mnoho zpěvaček vysoké kvality.
  Marie Rottrová patří dozajista mezi špičku. Jsem rád že ji někdo zařadil mezi dámy, s čímž nezbývá nežli souhlasit. Klidně bych se nebál říct, že je to český Gott v sukni, jeden z národních pokladů, který se nenechal strhnout žádnou moderní vlnou a zůstala svá.. Jsem šťasten že jsem dámu potkal i osobně, i když něco tak kultivované jsem za tak krátkou dobu setkání nedokázal najít správné oslovení, a tak jsem zůstal buranem co se vyskytl pouze v její blizkosti. Ano takovou úctu si totiž právem zasliuží

  • Re: Marie Rottrová (Karel, 05.09.2021 13:31) Reagovat

   Označit Marii Rottrovou za "Gotta v sukni" je pro ni hrubou urážkou. Paní Rottrová má své kvality a vkus, s hudebním odpadem jako je Gott naprosto nesrovnatelné !!!

   • Re: Marie Rottrová (Jaromír Merhaut, 05.09.2021 19:09) Reagovat

    A co jste dokázal vy, Karle?

   • Re: Marie Rottrová (Anonym, 06.09.2021 17:28) Reagovat

    Paní Rottrová je opravdu skutečná dáma, ale srovnávat ji s Karlem Gottem asi není to pravé, protože to považuji za příliš odlišné, i když vím, že to bylo myšleno dobře. Ale označit Karla Gotta za hudební odpad je projev nehoráznosti, neznalosti a hulvátství.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 19. týden 2022
Na přední místa české rádiové hitparády se tlačí Imagine Dragons, Mirai nebo The Rasmus Rádiový žebříček hlásí díky singlu "Thunder" od tria Gabry Ponte, Lum!x a Prezioso staronové vítěze, za nimi se však objevují noví vyzyvatelé. Na záda jim dýchají Imagine Dragons s "Bones" a polepšili si také Mirai nebo The... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 13:30 v sekci Novinky | České hitparády
0
The Smile - A Light For Attracting Attention 9/10
Recenze: "A Light For Attracting Attention" od The Smile je víc než jen volné pokračování Radiohead Thom Yorke a Jonny Greenwood vydali mimo svou domovskou kapelu ohromné ​​množství ceněné hudby, ale stín slavných Radiohead dosud nepřekročili. Pak přišla pandemie a trocha volného času, který pánové využili k založení nové... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Andrea Bocelli & ČNSO, O2 arena, Praha, 17.5.2022
Naživo: Andrea Bocelli se vrátil do Prahy a nadchl posluchače všech žánrů i generací "Hurá, opera!" To si mohou konečně říkat už i všichni ti, kteří doposud jen sledovali pomalu se probouzející kulturu, sami ale na svůj oblíbený hudební žánr a jejího dominantního představitele museli stále ještě čekat.... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2022 17:18 v sekci Naživo
0
Nové desky 19/2022 - od Florence + The Machine přes The Black Keys po Kendricka Lamara
Nové desky 19/2022 - od Florence + The Machine přes The Black Keys po Kendricka Lamara Kdo čekal, že se hudebníci budou bát vydávat alba v pátek třináctého, ten byl na velkém omylu. Do rizika se totiž pustily takové hvězdy jako Florence + The Machine, The Black Keys, Kendrick Lamar, Mandy Moore, Van Morrison, The Smile,... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2022 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Chcete zadarmo na čtvrteční koncert Jamieho Culluma?
Chcete zadarmo na čtvrteční koncert Jamieho Culluma? Jamie Cullum po několika odložených termínech v rámci svého turné konečně dorazí i do Prahy, kde se představí ve čtvrtek 19. května 2022 v hale O2 universum. Na jeho vystoupení zbývá už jen několik desítek lístků, které... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2022 13:20 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Sbírka "Pop Rock Line" nabízí to nejlepší z bigbítových předělávek (19.02.2022 12:05)
- Video: Hvězdy spojily síly a pro dobrou věc přezpívaly Neckářovu vánoční píseň "Andělé strážní" (29.11.2021 15:12)
- Video: Marie Rottrová ON AIR: Můj cover Black Sabbath je prý na jejich stránkách hit (12.11.2021 16:22)
- Audio: "Pozhasínej" Marie Rottrové je nezvykle civilní vánoční písničkou (24.10.2021 08:43)
- Naživo: Párty Rádia Impuls přinesla radost všem generacím (18.10.2021 13:44)
- Fotogalerie: Český mejdan s Impulsem nabídl show se vším všudy (17.10.2021 19:16)
- Fotogalerie: Marie Rottrová v Dejvicích rozdávala štěstí i dobrou náladu (04.09.2021 12:02)
- Festival DejVícePraze ozdobí "Lady Soul" Marie Rottrová (18.08.2021 17:20)
- Na okraj: Když múza přichází na stará kolena. Tvůrčích znovuzrození u nás přibývá (20.01.2020 18:30)
- Nové desky 42/2018 - od Never Sol přes Elle King po Richarda Ashcrofta (22.10.2018 17:11)

ALBUM TÝDNE 20/2022

Lucie Redlová
Lidová Redlová

Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A přesně tahle bezbřehá muzikantská radost tryská z její aktuální desky "Lidová Redlová".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 19.05.
Jamie Cullum (UK) (O2 Universum, Praha)
Čt 19.05.
The Smile (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 22.05.
Benee (NZ) (Roxy, Praha)
Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Rammstein Adele Michal Prokop Madonna Viktor Sheen Slash BTS Queen Ed Sheeran The Beatles Vojtaano Dua Lipa Abba Jack White Pink Floyd Avril Lavigne The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu