shop.musicserver.cz
D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021

Americký projekt Vojty Dyka naživo funguje luxusně

Vydáno: 02.08.2021 11:35 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: Tomáš Parkan / musicserver.cz

Na sklonku roku 2019 vydal Vojtěch Dyk dlouho připravovanou a vysněnou desku "D.Y.K." a spousta fanoušků se jistě těšila na její živou podobu. Tu covid o něco odsunul, ale nyní jsme se dočkali. Pokud někdo pochyboval, že koncertní verze alba nebude tak dobrá jako ta studiová, můžeme mu vzkázat jediné: Je ještě lepší!

Live: D.Y.K.

místo: Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha
datum: 31. července 2021
Fotogalerie

D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Koncert D.Y.K. začal vzhledem k místu a jeho konfiguraci poměrně nečekaně. Po slovním přivítání saxofonisty Michala Žáčka zasedli zbylí muzikanti za své nástroje a s jejich prvními tóny se rozezněl i hlas Vojty Dyka, který se ovšem neukázal na pódiu, ale vynořil se za publikem a nadšeným davem si pak klestil cestu na scénu. Sobotní set byl už druhým na stejném místě, a zatímco ten páteční byl beznadějně naplněný, tentokrát kapacita vyčerpaná nebyla. Na druhou stranu sem zavítalo také několik přátel zpěváka včetně Jiřího Langmajera a jeho manželky Adély Gondíkové a díky nim už od počátku v Braníku panovala velmi uvolněná atmosféra.

D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Po lehčím úvodu se hudebníci již naplno pustili do představení alba "D.Y.K.", které Vojtěch Dyk nahrával s Ondřejem Pivcem ve Spojených státech s tamními muzikanty. Světoznámý hráč na Hammondovy varhany nejenže se koncertní podoby také zúčastnil - hrál i zpíval -, ale především ji coby dirigent kompletně odřídil.

Zbytek sestavy sice tvořili čeští hudebníci, ovšem na výsledné kvalitě to nebylo vůbec znát a kapela, doplněná navíc o dechovou sekci, předváděla bezchybné výkony, které na druhou stranu nebyly vůbec strojené nebo profesorské. Všichni se hudbou skvěle bavili a to samé lze prohlásit i o trojici doprovodných vokalistů, o jejíž kvalitě vypovídá i to, že její součástí byly vítězka The Voice Česko Slovenska Annamária d'Almeida, skvělá jazzová zpěvačka Marta Kloučková a Jakub Vaňas. Není tedy divu, že když v jednom intermezzu dostalo trio hlavní slovo, ani v nejmenším jeho členové nepůsobili jako výplň a bavili příchozí stejně jako jejich slavnější kolega.

D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Tou hlavní postavou celého vystoupení však pochopitelně zůstával Vojtěch Dyk. Ani vlivem covidové přestávky neztratil nic ze své pěvecké a hlasové jistoty. Jeho cit pro hudbu a dokonalý a přitom neskutečně vřelý projev získaly díky vlastním songům a symbióze s Ondřejem Pivcem zcela novou úroveň.

Během koncertu odehrál s výjimkou intra kompletní nahrávku, a zatímco její studiová podoba byla vcelku pochopitelně komornější a postavená na těsné a autentické atmosféře, naživo z jednotlivých písniček tryskaly obrovská energie, zápal a nabíjející groove. Ve snaze to všechno co nejvíce přenést na publikum se dokonce Dyk sám pustil do afrických tanců a jemného náznaku afrobeatu. Tento tok přerušil pouze v jednom momentě, kdy prohlásil, že chtěl, aby zazněla alespoň jedna písnička v češtině. Bohužel mu k tomu prý chyběl text, a tak za pomoci looperu vysamploval jakýsi šumavský žalm, který v setmělé atmosféře působil až mysticky.

D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Atmosféru jednotlivých songů dolaďovaly prvky show, které byly původně připravené pro jiné prostory, ovšem i venku fungovaly bezvadně. Pódium si muzikanti doladili různými výškovými úrovněmi, několika kytkami, za scénou nejprve visel lesklý stříbrný závěs a před ním pak kruh s velkými různě se rozsvěcujícími písmeny D,Y a K. Ve spojení s velmi dobře zvoleným designem světel a díky tomu, že ani samotní hudebníci rozhodně nebyli statičtí, se na jevišti stále něco dělo.

Večer jako takový měl tak neskutečný spád, a než se kdokoli nadál, přiblížil se ke svému závěru. A právě v tu chvíli přišlo ještě jedno překvapení. Z reproduktorů umístěných speciálně za publikem se ozval zpěv, který ovšem neměli na svědomí hudebníci či zpěváci na pódiu, ale smíšený sbor, jenž se opět objevil za zprvu nechápajícími diváky. Po chvíli se pak na posledních několik songů přesunul na scénu a vygradoval již tak bohatý zvuk celého vystoupení. O to finální rozloučení se ovšem postaral sám hlavní představitel s písničkou "A Million Lives", kterou v intimní atmosféře věnoval své ženě.

D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Vojtěch Dyk v jedné promluvě mezi skladbami, v nichž se pouštěl do družného rozhovoru s publikem, zažertoval, že tuto show chtěli připravit nejen pro menší kluby, ale také pro velké stadiony. A i když si při tom tak trochu utahoval z Coldplay a Kryštofů, něco na tom přece jen tom bude. Díky neodolatelné hudební stránce a především muzikantskému umu všech zúčastněných může fungovat kdekoli a kdykoli. Budete-li mít tedy možnost na nějaký koncert právě probíhajícího turné D.Y.K. zavítat, rozhodně neváhejte. Odnesete si luxusní zážitek.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sziget festival - den 3, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 10.-15.8.2022
Naživo: Justin Bieber byl ve třetím dni Szigetu tragický, na koncertě Jungle šlo o život a Lenny zabodovala Polovina ročníku 2022 je za námi a maďarský monstr-festival Sziget se přehoupl do své druhé části. Jeho třetí den bylo vyprodáno a prostranství pod hlavním pódiem u koncertů Stromae a Justina Biebera tak bylo zcela zaplněné.... čtěte zde
Vydáno: 13.08.2022 18:20 v sekci Naživo
0
Střípky z Brutal Assaultu 2: den třetí a čtvrtý
Naživo: Střípky z Brutal Assaultu 2: den třetí a čtvrtý Další dva dny z jubilejního Brutal Assaultu jsou za námi a s přibývajícím časem je festival, věrný svému názvu, čím dál tím brutálnější. Stále je tu ale tolik hudebních lákadel, které by byl hřích vynechat, že se prostě... čtěte zde
Vydáno: 13.08.2022 15:35 v sekci Naživo
0
Sziget festival 2022 - den 2, Óbudai island, Budapešť, 10.-15.8.2022
Naživo: Druhý den Szigetu přinesl nepochopitelný duet Bastille s Alice Merton a znamenité Kings Of Leon Festival kašlání a smrkání prachu pokračuje svým druhým dnem a po Dui Lipě přebírají headlinerskou štafetu Kings Of Leon. Nejen okouzlující kytarovou souhrou je ale na Szigetu člověk živ, a tak jsme trochu více prochodili areál a... čtěte zde
Vydáno: 12.08.2022 17:22 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 31. týden 2022
Z českých rádií nejčastěji zní Shawn Mendes, o nejžádanější albovou novinku se postarala Beyoncé Aktuální vydání českého rádiového žebříčku lze nazvat jako divoké. Došlo k několika převratným změnám - výrazným vzestupům i poklesům. Nejvíce z toho vytěžil Shawn Mendes, který s písní "When You're Gone" uzmul první... čtěte zde
Vydáno: 11.08.2022 20:26 v sekci Novinky | České hitparády
0
Sziget festival 2022 - den 1, Óbudai island, Budapešť, 10.-15.8.2022
Naživo: Už žádné překvapení z nečekaných kvalit. Dua Lipa otevřela Sziget jako skutečná hvězda Tři roky si hudební nadšenci museli počkat, než mohli v Maďarsku zase začít smrkat prach. Festival se po pandemické pauze vrátil na Ostrov svobody v centru Budapešti a hned ve svém úvodním dni přivítal Duu Lipu, Milky Chance, Rüfüs... čtěte zde
Vydáno: 11.08.2022 16:53 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Sting po čtyřech letech dorazil do Česka (01.08.2022 11:41)
- Video: Vojtěch Dyk vzdává hold přírodě, lásce i víře meditativním "Šumavským otčenášem" (09.01.2022 11:24)
- Fotogalerie: D.Y.K. předvedli v Ledárnách úchvatnou show (01.08.2021 12:26)
- Video: Vojta Dyk v "You Don't Know Who I Am" zamilovaně tančí se svou ženou (23.02.2021 13:51)
- Video: Ondřej Pivec ON AIR: Hráli jsme i na mejdanu Oprah Winfrey (18.02.2021 09:53)
- Video: Dyk, Bárta, Ruppert a Vladimir 518 přinášejí "Dobrou zprávu", ústřední píseň k filmu "Prvok, Šampón, Tečka a Karel" (20.12.2020 08:25)
- Ondřej Pivec získal dvě nominace na Grammy (26.11.2020 16:41)
- Recenze: Od Ryvolů po Pokáče. B-Side Band roztančil na "Folk Swings" táborákové legendy (13.11.2020 18:30)
- Video: D.Y.K. si ve videu "Phone Song" zapomněl mobil (24.07.2020 14:35)
- Vojta Dyk s B-Side Bandem odehraje velké koncerty v Brně, Praze a Liberci (05.07.2020 11:07)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Kuedo
Infinite Window

Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k fiktivnímu sci-fi filmu plnému nepředvídatelných jevů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)
Út 13.09.
Maxïmo Park (UK) (Futurum Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Dua Lipa Justin Bieber BTS Michal Prokop Madonna Slash Viktor Sheen Vojtaano Adele Pink Floyd Ed Sheeran Queen Mirai Abba The Weeknd The Beatles Liam Gallagher Jack White Avril Lavigne
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu