shop.musicserver.cz
Anna K. - Čekám teď na další světlo

Anna K. - Čekám teď na další světlo

Vydáno: 16.07.2021 08:00 v sekci Rozhovory - Josef Martínek | foto: Robert Houzar

"Párkrát už jsem si na dno sáhla, ale ta bezmoc mě tentokrát dostala," vzpomíná Anna K. na uplynulý rok ve znamení pandemie. Nyní se těší z návratu na koncertní pódia, jehož součástí je i turné "Letní večery". Připravuje také nové písně, na kterých pracuje s věhlasnými americkými hudebníky.

Čas bez koncertů a společenského života byl dlouhý. Jak jste ho snášela?

Špatně. Covidová doba byla a je náročná pro všechny, my muzikanti jsme navíc byli úplně odstřižení od své práce a příjmů. Starosti, které bychom za normálních okolností jakžtakž zvládali, se umocnily samotou a vším kolem. Nemohla jsem vystrčit nos z domu, nemohla jsem se s nikým sejít, veškerá temnota se prohloubila. Čím víc času má člověk na to, aby se starostmi trápil, tím víc je prožívá a mohou ho úplně paralyzovat. Mám pár přátel, kteří ještě zkraje říkali, jak jim vyhovuje, že mají teď víc času na rodinu a odpočinek. Těm jsem toto rozpoložení upřímně záviděla. (smích) Já ten čas neměla veselý vůbec, nenašla jsem na tom nic pozitivního.

Anna K.
© Goran Tačevski
Během té doby jste se tedy raději ani s nikým nevídala?

Ze začátku vůbec, všichni byli vyplašení. Ani rodina za mnou nejezdila. Báli se o mě, protože mám za sebou vážné nemoci. Vlastně jsem chodila jen do lesa se psem. Až po půlroce u mě byli na zahradě synovec a sestra Tomáše (Varteckého, zpěvaččina partnera - pozn. red). Seděli daleko ode mě a měli jsme roušky, což nebylo nic příjemného, já v roušce totiž absolutně nedokážu dýchat. Smekám před všemi, kteří v nich museli trávit celé dny, jsou to velcí hrdinové.

Měla jste velké obavy z případné nákazy?

Musím říct, že jsem vzhledem ke svým minulým patáliím měla opravdu trochu obavy. A to jsem roky předtím zažívala věci, ze kterých jde obří strach, ale paradoxně jsem ho zkrátka někam odsunula a šla do boje jako lev. Když mi doktor oznámil onkologickou diagnózu, v první chvíli to byl šok, pak jsem se ale vzpamatovala a řekla si, že tahle bestie mě prostě nedostane. Nastavila jsem si to tak, že jsem jela jako robot, šla jsem krok za krokem. Jenže tentokrát jako by najednou všechno skončilo, nebyla žádná práce, žádný kontakt. Nikdo nám neřekl, jak dlouho to bude trvat, kdy to skončí, jak to dopadne. Tento rok pro mě byl asi opravdu nejhorší v mém životě - a to se nechci rouhat. Párkrát už jsem si na dno sáhla, ale ta bezmoc mě tentokrát dostala. Zkrátka mi došly síly. Říkala jsem si, že už jsem všechnu svoji statečnost vyčerpala, že už to nedám.

Takže psychika hrála velkou roli...

To určitě. Nám, muzikantům a obecně lidem z kulturní oblasti, navíc vůbec nepomohlo to, že jsme skončili v podstatě na okraji zájmů. Z určitých míst zaznívaly názory, že jsme nepotřební, že se alespoň oddělí zrno od plev a podobné šílenosti. Ani systém kompenzací nebyl nastaven nejlépe. Až teď cítím, že by se život snad konečně mohl pomalu začít vracet do nějakého snesitelnějšího modelu.

Anna K.
© Goran Tačevski
Nyní už za sebou máte po pauze první koncerty, mimo jiných akcí jedete také vlastní turné "Letní večery". Jaký to byl pocit znovu po tak dlouhé době vyjít na pódium?

Bylo to úžasné, měla jsem asi po dvaceti letech zase lehkou trému. A když jsem v Brně na Špilberku odzpívala před plným hledištěm první píseň, normálně jsem se rozplakala dojetím. Ten pocit se nedá popsat nikomu, kdo tohle nezažil.

Ještě v květnu jste mluvila o tom, že se trochu obáváte, v jaké pěvecké kondici po přestávce budete. Plánovala jste několik hodin u lektorky zpěvu. Cítíte se nyní už trochu rozezpívaná?

Hodiny s paní profesorkou mi moc pomohly, ukázalo se, že jsem z návratu na pódia byla asi zbytečně moc nervózní. Vyslechla si mě a doslova mi řekla: "Prosím tě, máš hlas jako zvon, nikam se neztratil, jen se musíš uklidnit." Teď už jsem tedy o dost klidnější.

Zažila jste někdy během kariéry takovou pauzu? Zpíváte odmalička a nepřestala jste ani během onkologické léčby...

Zpívám od osmi let a takto dlouhou přestávku jsem rozhodně nikdy neměla. Nejvíc to byly snad tři měsíce a to už mi přišlo moc. Teď jsme pořádně nehráli od ledna minulého roku, s výjimkou pár maličkých akcí loni v létě - těch bylo ale skutečně málo, tuším, že jen pět nebo šest.

Pracovala jste během uplynulého roku a půl na nových písních? Přicházela v tak složitém období vůbec nějaká inspirace?

Nijak závratně ne. Tomáš dělal na desce svojí kapely Kurtizány z 25. Avenue, na které pracoval jedenáct let a konečně ji dokončil. Společně jsme natočili jen jednu písničku - "Na malou chvíli". Myslím, že se hodně povedla. Mám velkou radost, že se ještě teď, po roce, hraje v rádiích a u mých fanoušků má takový úspěch. Díky ní jsme se spojili s americkým producentem Chrisem Lordem-Algem a s kytaristou Bon Jovi Philem X.

Anna K.
© Goran Tačevski
Jak jste se k takovým osobnostem dostala?

Domluvil to Laci Vajdička z mého vydavatelství BrainZone. Žasla jsem, v jaké společnosti jsem se to vlastně ocitla. Producent Chris pracoval třeba s Green Day na albu "American Idiot", dále s Madonnou nebo P!nk. Získal několik ocenění Grammy. A Phil X, který je v Bon Jovi místo legendárního Richieho Sambory, mi do písničky nahrál nádherné kytarové sólo. Dokonce i Tomáš obdivoval, jak citlivě k tomu přistoupil. Trochu jsem se bála, jak se na to jako autor skladby bude tvářit, ale nakonec byl nadšený. Už jsme toho společně nahráli tolik, že je rozhodně přínos, když do procesu vstoupí i někdo nový. Zní to najednou jinak a to je skvělé.

Budete s těmito muzikanty pracovat i na svých dalších písních?

Oslovila jsem je znovu a teď připravujeme nový singl. Chris navíc požádal další skvělé hudebníky, aby nahráli jednotlivé nástroje - jsou to lidé, kteří hráli třeba s Alanis Morissette, Jane's Addiction nebo s Avril Lavigne. Druhým dechem bych ale ráda dodala, že mi nejde o to stavět na slavných jménech, víc mi záleží na samotné písničce a na tom, co jí kdo dokáže přinést. Každopádně pracovat s takovými lidmi je pro každého muzikanta povznášející pocit a velká zkušenost.

Kdy se fanoušci nového singlu dočkají?

Ráda bych ho vydala co nejdříve. Tu písničku jsme s Tomášem natočili už předloni a mě napadlo, že bych ji teď mohla nahrát znovu, právě se stejným producentem, se kterým jsem natočila singl "Na malou chvíli". Uvidíme, jak vše dopadne, měli bychom spolu teď udělat tři songy. Jen texty trochu drhnou. Tomáš je teď lehce off a já se moc snažím, ale vždy dám dohromady pár slov a pak se bez něj nehnu dál. Oslovila jsem i nové textaře a těším se na budoucí spolupráce.

Anna K.

Rodačka z Vrchlabí v dětství závodila na lyžích, už v osmi letech hrála v divadle Semafor a střihla si také epizodní roli v seriálu "Malý pitaval z velkého města". Nakonec však u absolventky konzervatoře naplno zvítězila hudba. Komerční úspěch zaznamenala hned její první deska "Já nezapomínám" z roku 1993, které se prodalo na dvacet tisíc kopií. Zlom v její kariéře ale nastal až o šest let později s albem "Nebe", které produkoval Jan P. Muchow. Vyneslo jí tři nominace na Ceny Anděl, z toho dvě v okřídlené sošky proměnila. Ne každý ví, že titulní hit pojednával o masivním odchodu Romů do Kanady v roce 1997. Následovala další vřele přijatá alba i v rádiu oblíbené singly. Do své sbírky přidala Anna K. ještě několik Andělů. Dvakrát svedla úspěšný boj s rakovinou a následně se podílela na kampaních podporujících prevenci proti tomuto onemocnění. V roce 2016 se zúčastnila zábavné taneční soutěže StarDance. Zatím poslední řadová deska "Světlo" se datuje do roku 2017. Vzešly z ní hity jako "Vždycky se budeme znát", "Co mi za to dáš" nebo "Až mě zachráníš".

Co říkal Chris Lord-Alge na vaši tvorbu? Jak se s ním vlastně spolupracuje?

Když jsem viděla, na jakých deskách se podílel, říkala jsem mu, že asi budu muset konečně začít chodit na ten zpěv. (smích) A on na to, že se mu moc líbí můj hlas a jeho barva. Říkám si ale, jak mu asi zpěv v češtině zní - musí to být zvláštní, když nerozumí slovům. Říkal, že i když nerozumí, z mého hlasu jde atmosféra, která ho moc baví. Možná je pro Američany čeština směšná, kdo ví. Angličtina je mnohem zpěvnější, ten, kdo je trochu muzikální, rychle zjistí, že zpívat v ní je snazší. I průměrný zpěvák může najednou znít skvěle, hlas se otevře, jinak se zbarví, něco se zkrátka stane. Pro mě jsou ale české texty velice důležité, takže se jich určitě nehodlám vzdát.

Anna K.
© Goran Tačevski
A co nová deska? Rodí se už její koncept?

Koncept ještě úplně ne, ale deska pomalu vzniká. Věřím, že bude zvukem trochu jiná než ty předešlé, ale zároveň asi ani nebudu nijak divoce experimentovat. Chci zkrátka jen dělat skvělé písničky, které jsou mému srdci nejbližší. Jen tak je můžu přesvědčivě poslat k lidem, kteří mě poslouchají a chodí na moje koncerty.

Žádné jednoticí téma se tedy z rozpracovaného materiálu ještě nevylouplo?

To se ukáže až časem - podle textů a atmosféry písniček. Vlastně všechny písně, co jsme za čtyřiadvacet let spolupráce s Tomášem vytvořili, jsou o nás nebo o vztahu dvou lidí, kteří spolu procházejí krásou, láskou, bolestí, utrpením, ztrátou i nadějí v dobré konce všech pakáren, co život přináší. Naše zatím poslední album jsem nazvala "Světlo". To proto, že jsem konečně po dlouhé době temna prožívala světlejší období. Byla jsem zdravá, hrála, zpívala, k tomu jsem za sebou měla účinkování v soutěži StarDance, které mě ohromně nabilo energií. Tehdy jsem ale ještě netušila, že sotva album vydám, přijde zase tma. Následující dva roky jsem se opět léčila a ten poslední byl ve znamení covidu. Čekám teď na další světlo. Musím se přiznat, že nás to vše tak semlelo, že ho zatím úplně nevidím. Věřím, že se zase jednou ukáže v plné síle. Rozhodně teď potřebuju hrát se svou kapelou, abych se zvedla a začala se víc usmívat na svět.

Kde můžete Annu K. vidět v létě 2021:

16.7. - Ostrava, Energie pro kulturu 2021
17.7. - Popice, Vinařství Sonberk
20.7. - Lipno, Stezka korunami stromů
23.7. - Pardubice, zámek
24.7. - Strakonice, Letní kino
29.7. - Praha, Riegrovy sady
31.7. - Jánské lázně, Koncert v korunách stromů
4.8. - Velká Bystřice, amfiteátr
7.8. - Rychnov nad Kněžnou, Amfiteátr Studánka
8.8. - Přerov, Přerovské svatovavřinecké hody
11.8. - Kolín, Kmochův ostrov
13.8. - Hostivice, In vino Hostivice
14.8. - Čelákovice, Léto u Bohuslavů
18.8. - Litoměřice, Letní kino Střelecký ostrov
20.8. - Velká nad Veličkou, Ozvěny Horňácka 2021
21.8. - Benešov, Městské slavnosti
25.8. - Písek, Óčko Tour de Park
27.8. - Žďár nad Sázavou, zámek


NÁZORY
  • Přeji hodně zdraví, štěstí a radosti. Ať u?... (Lída, 17.07.2021 16:41) Reagovat

    Přeji hodně zdraví, štěstí a radosti. Ať už Annu K nepotká nic zlého, toho zažila už moc.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Makrorecenze "Will Of The People" Muse
Makrorecenze: Makrorecenze "Will Of The People" Muse Britské trio Muse je v hudebním businessu pravidelným dodavatelem hitových singlů, skvělých koncertů a povedených desek. Jak si jejich novinka "Will Of The People" vedla pod drobnohledem pětice našich redaktorů a redaktorek v naší... čtěte zde
Vydáno: 07.10.2022 14:30 v sekci Recenze | Makrorecenze
0
Demi Lovato - Holy Fvck 9/10
Recenze: "Jsem ožralá troska!" Demi Lovato na svém nejsilnějším albu "Holy Fvck" volá o pomoc "Kurva". Nějak tak by se dal přeložit název nové studiovky kontroverzní Demi Lovato. A zatímco jiní by už vyškrabávali i ty nejposlednější zbytky ze svých šuplíků, aby album s pořadovým číslem osm nějak poskládali, ona dala... čtěte zde
Vydáno: 07.10.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Chinaski - Frihet 7/10
Recenze: Chinaski jsou na desce "Frihet" skutečně svobodnějšími Slovo svoboda teď bylo před volbami v českých médiích hodně frekventované. A norským překladem "Frihet" k tomu přispěli i Chinaski. Jedna z nejpopulárnějších kapel u nás tak totiž nazvala své nové album, kterým by si po... čtěte zde
Vydáno: 06.10.2022 18:00 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 39. týden 2022
Alvaro Soler po pražském koncertě atakuje nejvyšší příčky v českých rádiích Jediným, kdo se postaral o průvan v první desítce domácího rádiového žebříčku, je Alvaro Soler. Po nedávném vystoupení v Praze si německo-španělský zpěvák se singlem "Solo para ti" výrazně polepšil. Stupně vítězů však... čtěte zde
Vydáno: 06.10.2022 10:30 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 39/2022 - od Björk přes Joss Stone po Slipknot
Nové desky 39/2022 - od Björk přes Joss Stone po Slipknot V žánrově pestré přehlídce se vedle sebe seřadili experimentátorka Björk, vánoční Joss Stone, numetaloví Slipknot, bluesový Buddy Guy, Craig David s r'n'b, popový Richard Marx, indiefolkový Ondřej Galuška, punkoví Dropkick Murphys,... čtěte zde
Vydáno: 05.10.2022 20:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Podle Anny K. je láska vzácnější než sůl. Klip "O Tobě i o mně" vychází z jejího příběhu (19.09.2022 17:44)
- Audio: Avril Lavigne se pustila do epické balady "Hello" od Adele (29.06.2022 17:18)
- Nové desky 24/2022 - od Foals přes Sigmu po Grey Daze s Chesterem Benningtonem (22.06.2022 13:10)
- Naživo: Závěr Rock For People přinesl jednu bombu za druhou (21.06.2022 21:59)
- Naživo: Green Day zakončili Rock For People nezapomenutelným koncertem (19.06.2022 18:34)
- Alanis Morissette vydá v létě meditativní desku. Poslechněte si první ukázku (21.05.2022 11:53)
- Video: Avril Lavigne se v klipu k "Love It When You Hate Me" ocitne ve vězení. Za lásku (09.03.2022 14:47)
- Nové desky 8/2022 - od Avril Lavigne přes Scorpions po Tears For Fears (02.03.2022 08:00)
- Green Day, The Killers, Yungblud i Franz Ferdinand. Muzikanti v reakci na válku ruší koncerty v Rusku (01.03.2022 14:14)
- Recenze: Avril Lavigne se vrátila ke kořenům. Na "Love Sux" zní energicky a svěže (01.03.2022 08:30)

ALBUM TÝDNE 40/2022

Björk
Fossora

Islandská umelkyňa Björk vydala 30. septembra novú platňu "Fossora". V trinástich skladbách sa koncentruje na symboliku zeme reflektujúcu prazáklad, vznik, na symboliku zeme, z ktorej vyviera a súčasne do nej ústi kolobeh života. V stručnom opise nahrávky speváčka hovorí o "albume húb".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 07.10.
The Neighbourhood (USA) (NTC Aréna, Bratislava)
Ne 09.10.
Allie X (US) (Rock Café, Praha)
Po 10.10.
All Them Witches (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 10.10.
Il Divo (CH/FR/US) (O2 Universum, Praha)
Po 10.10.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 11.10.
Jozef Van Wissem (NL) + Tomáš Niesner (CZ) (Kabinet MÚZ, Brno)
So 15.10.
The Rasmus (FIN) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.10.
Men I Trust (CA) (Rock Café, Praha)
Po 17.10.
Lime Cordiale (Futurum Music Bar, Praha)
Po 17.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Prince Lucie Vondráčková Madonna Viktor Sheen Michal Prokop BTS Slash Adele Ed Sheeran Vojtaano Queen Dua Lipa Mirai The Weeknd Pink Floyd Olivia Rodrigo The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu