Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Anna K. - Čekám teď na další světlo

Anna K. - Čekám teď na další světlo

Vydáno: 16.07.2021 08:00 v sekci Rozhovory - Josef Martínek | foto: Robert Houzar

"Párkrát už jsem si na dno sáhla, ale ta bezmoc mě tentokrát dostala," vzpomíná Anna K. na uplynulý rok ve znamení pandemie. Nyní se těší z návratu na koncertní pódia, jehož součástí je i turné "Letní večery". Připravuje také nové písně, na kterých pracuje s věhlasnými americkými hudebníky.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Čas bez koncertů a společenského života byl dlouhý. Jak jste ho snášela?

Špatně. Covidová doba byla a je náročná pro všechny, my muzikanti jsme navíc byli úplně odstřižení od své práce a příjmů. Starosti, které bychom za normálních okolností jakžtakž zvládali, se umocnily samotou a vším kolem. Nemohla jsem vystrčit nos z domu, nemohla jsem se s nikým sejít, veškerá temnota se prohloubila. Čím víc času má člověk na to, aby se starostmi trápil, tím víc je prožívá a mohou ho úplně paralyzovat. Mám pár přátel, kteří ještě zkraje říkali, jak jim vyhovuje, že mají teď víc času na rodinu a odpočinek. Těm jsem toto rozpoložení upřímně záviděla. (smích) Já ten čas neměla veselý vůbec, nenašla jsem na tom nic pozitivního.

Anna K.
© Goran Tačevski
Během té doby jste se tedy raději ani s nikým nevídala?

Ze začátku vůbec, všichni byli vyplašení. Ani rodina za mnou nejezdila. Báli se o mě, protože mám za sebou vážné nemoci. Vlastně jsem chodila jen do lesa se psem. Až po půlroce u mě byli na zahradě synovec a sestra Tomáše (Varteckého, zpěvaččina partnera - pozn. red). Seděli daleko ode mě a měli jsme roušky, což nebylo nic příjemného, já v roušce totiž absolutně nedokážu dýchat. Smekám před všemi, kteří v nich museli trávit celé dny, jsou to velcí hrdinové.

Měla jste velké obavy z případné nákazy?

Musím říct, že jsem vzhledem ke svým minulým patáliím měla opravdu trochu obavy. A to jsem roky předtím zažívala věci, ze kterých jde obří strach, ale paradoxně jsem ho zkrátka někam odsunula a šla do boje jako lev. Když mi doktor oznámil onkologickou diagnózu, v první chvíli to byl šok, pak jsem se ale vzpamatovala a řekla si, že tahle bestie mě prostě nedostane. Nastavila jsem si to tak, že jsem jela jako robot, šla jsem krok za krokem. Jenže tentokrát jako by najednou všechno skončilo, nebyla žádná práce, žádný kontakt. Nikdo nám neřekl, jak dlouho to bude trvat, kdy to skončí, jak to dopadne. Tento rok pro mě byl asi opravdu nejhorší v mém životě - a to se nechci rouhat. Párkrát už jsem si na dno sáhla, ale ta bezmoc mě tentokrát dostala. Zkrátka mi došly síly. Říkala jsem si, že už jsem všechnu svoji statečnost vyčerpala, že už to nedám.

Takže psychika hrála velkou roli...

To určitě. Nám, muzikantům a obecně lidem z kulturní oblasti, navíc vůbec nepomohlo to, že jsme skončili v podstatě na okraji zájmů. Z určitých míst zaznívaly názory, že jsme nepotřební, že se alespoň oddělí zrno od plev a podobné šílenosti. Ani systém kompenzací nebyl nastaven nejlépe. Až teď cítím, že by se život snad konečně mohl pomalu začít vracet do nějakého snesitelnějšího modelu.

Anna K.
© Goran Tačevski
Nyní už za sebou máte po pauze první koncerty, mimo jiných akcí jedete také vlastní turné "Letní večery". Jaký to byl pocit znovu po tak dlouhé době vyjít na pódium?

Bylo to úžasné, měla jsem asi po dvaceti letech zase lehkou trému. A když jsem v Brně na Špilberku odzpívala před plným hledištěm první píseň, normálně jsem se rozplakala dojetím. Ten pocit se nedá popsat nikomu, kdo tohle nezažil.

Ještě v květnu jste mluvila o tom, že se trochu obáváte, v jaké pěvecké kondici po přestávce budete. Plánovala jste několik hodin u lektorky zpěvu. Cítíte se nyní už trochu rozezpívaná?

Hodiny s paní profesorkou mi moc pomohly, ukázalo se, že jsem z návratu na pódia byla asi zbytečně moc nervózní. Vyslechla si mě a doslova mi řekla: "Prosím tě, máš hlas jako zvon, nikam se neztratil, jen se musíš uklidnit." Teď už jsem tedy o dost klidnější.

Zažila jste někdy během kariéry takovou pauzu? Zpíváte odmalička a nepřestala jste ani během onkologické léčby...

Zpívám od osmi let a takto dlouhou přestávku jsem rozhodně nikdy neměla. Nejvíc to byly snad tři měsíce a to už mi přišlo moc. Teď jsme pořádně nehráli od ledna minulého roku, s výjimkou pár maličkých akcí loni v létě - těch bylo ale skutečně málo, tuším, že jen pět nebo šest.

Pracovala jste během uplynulého roku a půl na nových písních? Přicházela v tak složitém období vůbec nějaká inspirace?

Nijak závratně ne. Tomáš dělal na desce svojí kapely Kurtizány z 25. Avenue, na které pracoval jedenáct let a konečně ji dokončil. Společně jsme natočili jen jednu písničku - "Na malou chvíli". Myslím, že se hodně povedla. Mám velkou radost, že se ještě teď, po roce, hraje v rádiích a u mých fanoušků má takový úspěch. Díky ní jsme se spojili s americkým producentem Chrisem Lordem-Algem a s kytaristou Bon Jovi Philem X.

Anna K.
© Goran Tačevski
Jak jste se k takovým osobnostem dostala?

Domluvil to Laci Vajdička z mého vydavatelství BrainZone. Žasla jsem, v jaké společnosti jsem se to vlastně ocitla. Producent Chris pracoval třeba s Green Day na albu "American Idiot", dále s Madonnou nebo P!nk. Získal několik ocenění Grammy. A Phil X, který je v Bon Jovi místo legendárního Richieho Sambory, mi do písničky nahrál nádherné kytarové sólo. Dokonce i Tomáš obdivoval, jak citlivě k tomu přistoupil. Trochu jsem se bála, jak se na to jako autor skladby bude tvářit, ale nakonec byl nadšený. Už jsme toho společně nahráli tolik, že je rozhodně přínos, když do procesu vstoupí i někdo nový. Zní to najednou jinak a to je skvělé.

Budete s těmito muzikanty pracovat i na svých dalších písních?

Oslovila jsem je znovu a teď připravujeme nový singl. Chris navíc požádal další skvělé hudebníky, aby nahráli jednotlivé nástroje - jsou to lidé, kteří hráli třeba s Alanis Morissette, Jane's Addiction nebo s Avril Lavigne. Druhým dechem bych ale ráda dodala, že mi nejde o to stavět na slavných jménech, víc mi záleží na samotné písničce a na tom, co jí kdo dokáže přinést. Každopádně pracovat s takovými lidmi je pro každého muzikanta povznášející pocit a velká zkušenost.

Kdy se fanoušci nového singlu dočkají?

Ráda bych ho vydala co nejdříve. Tu písničku jsme s Tomášem natočili už předloni a mě napadlo, že bych ji teď mohla nahrát znovu, právě se stejným producentem, se kterým jsem natočila singl "Na malou chvíli". Uvidíme, jak vše dopadne, měli bychom spolu teď udělat tři songy. Jen texty trochu drhnou. Tomáš je teď lehce off a já se moc snažím, ale vždy dám dohromady pár slov a pak se bez něj nehnu dál. Oslovila jsem i nové textaře a těším se na budoucí spolupráce.

Anna K.

Rodačka z Vrchlabí v dětství závodila na lyžích, už v osmi letech hrála v divadle Semafor a střihla si také epizodní roli v seriálu "Malý pitaval z velkého města". Nakonec však u absolventky konzervatoře naplno zvítězila hudba. Komerční úspěch zaznamenala hned její první deska "Já nezapomínám" z roku 1993, které se prodalo na dvacet tisíc kopií. Zlom v její kariéře ale nastal až o šest let později s albem "Nebe", které produkoval Jan P. Muchow. Vyneslo jí tři nominace na Ceny Anděl, z toho dvě v okřídlené sošky proměnila. Ne každý ví, že titulní hit pojednával o masivním odchodu Romů do Kanady v roce 1997. Následovala další vřele přijatá alba i v rádiu oblíbené singly. Do své sbírky přidala Anna K. ještě několik Andělů. Dvakrát svedla úspěšný boj s rakovinou a následně se podílela na kampaních podporujících prevenci proti tomuto onemocnění. V roce 2016 se zúčastnila zábavné taneční soutěže StarDance. Zatím poslední řadová deska "Světlo" se datuje do roku 2017. Vzešly z ní hity jako "Vždycky se budeme znát", "Co mi za to dáš" nebo "Až mě zachráníš".

Co říkal Chris Lord-Alge na vaši tvorbu? Jak se s ním vlastně spolupracuje?

Když jsem viděla, na jakých deskách se podílel, říkala jsem mu, že asi budu muset konečně začít chodit na ten zpěv. (smích) A on na to, že se mu moc líbí můj hlas a jeho barva. Říkám si ale, jak mu asi zpěv v češtině zní - musí to být zvláštní, když nerozumí slovům. Říkal, že i když nerozumí, z mého hlasu jde atmosféra, která ho moc baví. Možná je pro Američany čeština směšná, kdo ví. Angličtina je mnohem zpěvnější, ten, kdo je trochu muzikální, rychle zjistí, že zpívat v ní je snazší. I průměrný zpěvák může najednou znít skvěle, hlas se otevře, jinak se zbarví, něco se zkrátka stane. Pro mě jsou ale české texty velice důležité, takže se jich určitě nehodlám vzdát.

Anna K.
© Goran Tačevski
A co nová deska? Rodí se už její koncept?

Koncept ještě úplně ne, ale deska pomalu vzniká. Věřím, že bude zvukem trochu jiná než ty předešlé, ale zároveň asi ani nebudu nijak divoce experimentovat. Chci zkrátka jen dělat skvělé písničky, které jsou mému srdci nejbližší. Jen tak je můžu přesvědčivě poslat k lidem, kteří mě poslouchají a chodí na moje koncerty.

Žádné jednoticí téma se tedy z rozpracovaného materiálu ještě nevylouplo?

To se ukáže až časem - podle textů a atmosféry písniček. Vlastně všechny písně, co jsme za čtyřiadvacet let spolupráce s Tomášem vytvořili, jsou o nás nebo o vztahu dvou lidí, kteří spolu procházejí krásou, láskou, bolestí, utrpením, ztrátou i nadějí v dobré konce všech pakáren, co život přináší. Naše zatím poslední album jsem nazvala "Světlo". To proto, že jsem konečně po dlouhé době temna prožívala světlejší období. Byla jsem zdravá, hrála, zpívala, k tomu jsem za sebou měla účinkování v soutěži StarDance, které mě ohromně nabilo energií. Tehdy jsem ale ještě netušila, že sotva album vydám, přijde zase tma. Následující dva roky jsem se opět léčila a ten poslední byl ve znamení covidu. Čekám teď na další světlo. Musím se přiznat, že nás to vše tak semlelo, že ho zatím úplně nevidím. Věřím, že se zase jednou ukáže v plné síle. Rozhodně teď potřebuju hrát se svou kapelou, abych se zvedla a začala se víc usmívat na svět.

Kde můžete Annu K. vidět v létě 2021:

16.7. - Ostrava, Energie pro kulturu 2021
17.7. - Popice, Vinařství Sonberk
20.7. - Lipno, Stezka korunami stromů
23.7. - Pardubice, zámek
24.7. - Strakonice, Letní kino
29.7. - Praha, Riegrovy sady
31.7. - Jánské lázně, Koncert v korunách stromů
4.8. - Velká Bystřice, amfiteátr
7.8. - Rychnov nad Kněžnou, Amfiteátr Studánka
8.8. - Přerov, Přerovské svatovavřinecké hody
11.8. - Kolín, Kmochův ostrov
13.8. - Hostivice, In vino Hostivice
14.8. - Čelákovice, Léto u Bohuslavů
18.8. - Litoměřice, Letní kino Střelecký ostrov
20.8. - Velká nad Veličkou, Ozvěny Horňácka 2021
21.8. - Benešov, Městské slavnosti
25.8. - Písek, Óčko Tour de Park
27.8. - Žďár nad Sázavou, zámek


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Přeji hodně zdraví, štěstí a radosti. Ať u?... (Lída, 17.07.2021 16:41) Reagovat

    Přeji hodně zdraví, štěstí a radosti. Ať už Annu K nepotká nic zlého, toho zažila už moc.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 41/2021 - od Coldplay přes Santanu po Kelly Clarkson
Nové desky 41/2021 - od Coldplay přes Santanu po Kelly Clarkson Týden plný velkých hvězd rozjasní Coldplay, vánoční desky Kelly Clarkson a Norah Jones, countryoví Zac Brown Band a Cassadee Pope, s alby plnými hostů přijdou Santana, Jason Isbell a Ice Nine Kills. Dále jsou tu Tom Morello, Finneas, The... čtěte zde
Vydáno: 20.10.2021 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Poslechněte si ukázku písně "Just A Notion" od Abby
Poslechněte si ukázku písně "Just A Notion" od Abby Abba krátí čekání fanoušků na vymodlenou comebackovou desku útržkem dalšího songu z ní. V pondělí se na sociálních sítích švédské čtveřice objevilo patnáctisekundové video, v němž zní kousek skladby "Just A Notion". Ta... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2021 22:35 v sekci Novinky
13
Český mejdan s Impulsem, O2 arena, Praha, 16.10.2021
Naživo: Párty Rádia Impuls přinesla radost všem generacím V sobotu večer proudily do pražských Vysočan davy lidí - ti v divném oblečení na Comic-Con a pak ti, co šli na Český mejdan Rádia Impuls, na který se načekali dva roky. Mirai, Jelen, Michal Hrůza, Olympic, Xindl X, Marie Rottrová a... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2021 13:44 v sekci Naživo
1
Halsey - If I Can't Have Love, I Want Power 9/10
Recenze: Halsey si na desce "If I Can't Have Love, I Want Power" sáhla na svůj dosavadní vrchol V hudebním businessu není žádnou výjimkou, že debutové album interpreta je nejen tím nejúspěšnějším, ale taky tím nejlepším, které za svou kariéru nahraje. Halsey mezi ně ovšem nepatří. Její dosavadní tři desky byly sice... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2021 00:00 v sekci Recenze
6
Southpaw - I'm Really Gonna Miss These Songs When I'm Dead 7/10
Recenze: Southpaw natočili desku pro nostalgiky a melancholiky Hudební workoholici Jiří Burian a Karel Havlíček si po letech udělali radost a s mladou krví za zády nahráli nové album kapely Southpaw s názvem "I'm Really Gonna Miss These Songs When I'm Dead". Jejich příznivce potěší, nezklame, ale... čtěte zde
Vydáno: 17.10.2021 10:30 v sekci Recenze
2
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Madonna připravuje "vizuální autobiografii", tedy film o svém životě (12.10.2021 15:06)
- Členové Jane's Addiction a Foo Fighters představili novou kapelu NHC (19.09.2021 11:53)
- Český albový žebříček se nadechl s poslední deskou Davida Stypky (15.09.2021 08:00)
- Kanye West ovládl s nečekaně vydaným albem "Donda" také českou hitparádu (09.09.2021 08:00)
- Zaprášenosti: The Presidents Of The USA - "The Presidents Of The USA" (18.07.2021 09:55)
- Videoklip "It's My Life" kapely Bon Jovi dosáhl na YouTube miliardy zhlédnutí (05.07.2021 10:23)
- Video: Miley Cyrus na koncertě hrdosti zazpívala medley hitů Madonny, a drze přebrala žezlo královny popu (29.06.2021 08:05)
- Video: P!nk, Kylie Minogue a další muzikanti zazpívali na podporu LGBT+ komunity (07.06.2021 10:28)
- Nové desky 20/2021 - od Twenty One Pilots přes Nikol Bókovou po Blakea Sheltona (26.05.2021 08:00)
- Anna K. zve fanoušky na "Letní večery" (25.05.2021 09:56)

ALBUM TÝDNE 42/2021

Halsey
If I Can't Have Love, I Want Power

V hudebním businessu není žádnou výjimkou, že debutové album interpreta je nejen tím nejúspěšnějším, ale taky tím nejlepším, které za svou kariéru nahraje. Halsey mezi ně ovšem nepatří. Její dosavadní tři desky byly sice skvělé, čtyřka "If I Can't Have Love, I Want Power" je ale jednoznačně ještě lepší.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.11.
Paul Kalkbrenner (DE) (Forum Karlín, Praha)
Út 09.11.
Ota Balage (CZ) - Balage 60 (O2 Universum, Praha)
Út 30.11.
Tata Bojs (O2 Universum, Praha)
Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Ozzy Osbourne (UK) + Judas Priest (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Kryštof Adele Lady Gaga Ewa Farna Rihanna AC/DC Karel Gott Madonna BTS Metallica Ed Sheeran Billie Eilish Beyoncé Jelen Dua Lipa Vladimír Mišík Ozzy Osbourne Mirai The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu