shop.musicserver.cz
Anna K. - Čekám teď na další světlo

Anna K. - Čekám teď na další světlo

Vydáno: 16.07.2021 08:00 v sekci Rozhovory - Josef Martínek | foto: Robert Houzar

"Párkrát už jsem si na dno sáhla, ale ta bezmoc mě tentokrát dostala," vzpomíná Anna K. na uplynulý rok ve znamení pandemie. Nyní se těší z návratu na koncertní pódia, jehož součástí je i turné "Letní večery". Připravuje také nové písně, na kterých pracuje s věhlasnými americkými hudebníky.

Čas bez koncertů a společenského života byl dlouhý. Jak jste ho snášela?

Špatně. Covidová doba byla a je náročná pro všechny, my muzikanti jsme navíc byli úplně odstřižení od své práce a příjmů. Starosti, které bychom za normálních okolností jakžtakž zvládali, se umocnily samotou a vším kolem. Nemohla jsem vystrčit nos z domu, nemohla jsem se s nikým sejít, veškerá temnota se prohloubila. Čím víc času má člověk na to, aby se starostmi trápil, tím víc je prožívá a mohou ho úplně paralyzovat. Mám pár přátel, kteří ještě zkraje říkali, jak jim vyhovuje, že mají teď víc času na rodinu a odpočinek. Těm jsem toto rozpoložení upřímně záviděla. (smích) Já ten čas neměla veselý vůbec, nenašla jsem na tom nic pozitivního.

Anna K.
© Goran Tačevski
Během té doby jste se tedy raději ani s nikým nevídala?

Ze začátku vůbec, všichni byli vyplašení. Ani rodina za mnou nejezdila. Báli se o mě, protože mám za sebou vážné nemoci. Vlastně jsem chodila jen do lesa se psem. Až po půlroce u mě byli na zahradě synovec a sestra Tomáše (Varteckého, zpěvaččina partnera - pozn. red). Seděli daleko ode mě a měli jsme roušky, což nebylo nic příjemného, já v roušce totiž absolutně nedokážu dýchat. Smekám před všemi, kteří v nich museli trávit celé dny, jsou to velcí hrdinové.

Měla jste velké obavy z případné nákazy?

Musím říct, že jsem vzhledem ke svým minulým patáliím měla opravdu trochu obavy. A to jsem roky předtím zažívala věci, ze kterých jde obří strach, ale paradoxně jsem ho zkrátka někam odsunula a šla do boje jako lev. Když mi doktor oznámil onkologickou diagnózu, v první chvíli to byl šok, pak jsem se ale vzpamatovala a řekla si, že tahle bestie mě prostě nedostane. Nastavila jsem si to tak, že jsem jela jako robot, šla jsem krok za krokem. Jenže tentokrát jako by najednou všechno skončilo, nebyla žádná práce, žádný kontakt. Nikdo nám neřekl, jak dlouho to bude trvat, kdy to skončí, jak to dopadne. Tento rok pro mě byl asi opravdu nejhorší v mém životě - a to se nechci rouhat. Párkrát už jsem si na dno sáhla, ale ta bezmoc mě tentokrát dostala. Zkrátka mi došly síly. Říkala jsem si, že už jsem všechnu svoji statečnost vyčerpala, že už to nedám.

Takže psychika hrála velkou roli...

To určitě. Nám, muzikantům a obecně lidem z kulturní oblasti, navíc vůbec nepomohlo to, že jsme skončili v podstatě na okraji zájmů. Z určitých míst zaznívaly názory, že jsme nepotřební, že se alespoň oddělí zrno od plev a podobné šílenosti. Ani systém kompenzací nebyl nastaven nejlépe. Až teď cítím, že by se život snad konečně mohl pomalu začít vracet do nějakého snesitelnějšího modelu.

Anna K.
© Goran Tačevski
Nyní už za sebou máte po pauze první koncerty, mimo jiných akcí jedete také vlastní turné "Letní večery". Jaký to byl pocit znovu po tak dlouhé době vyjít na pódium?

Bylo to úžasné, měla jsem asi po dvaceti letech zase lehkou trému. A když jsem v Brně na Špilberku odzpívala před plným hledištěm první píseň, normálně jsem se rozplakala dojetím. Ten pocit se nedá popsat nikomu, kdo tohle nezažil.

Ještě v květnu jste mluvila o tom, že se trochu obáváte, v jaké pěvecké kondici po přestávce budete. Plánovala jste několik hodin u lektorky zpěvu. Cítíte se nyní už trochu rozezpívaná?

Hodiny s paní profesorkou mi moc pomohly, ukázalo se, že jsem z návratu na pódia byla asi zbytečně moc nervózní. Vyslechla si mě a doslova mi řekla: "Prosím tě, máš hlas jako zvon, nikam se neztratil, jen se musíš uklidnit." Teď už jsem tedy o dost klidnější.

Zažila jste někdy během kariéry takovou pauzu? Zpíváte odmalička a nepřestala jste ani během onkologické léčby...

Zpívám od osmi let a takto dlouhou přestávku jsem rozhodně nikdy neměla. Nejvíc to byly snad tři měsíce a to už mi přišlo moc. Teď jsme pořádně nehráli od ledna minulého roku, s výjimkou pár maličkých akcí loni v létě - těch bylo ale skutečně málo, tuším, že jen pět nebo šest.

Pracovala jste během uplynulého roku a půl na nových písních? Přicházela v tak složitém období vůbec nějaká inspirace?

Nijak závratně ne. Tomáš dělal na desce svojí kapely Kurtizány z 25. Avenue, na které pracoval jedenáct let a konečně ji dokončil. Společně jsme natočili jen jednu písničku - "Na malou chvíli". Myslím, že se hodně povedla. Mám velkou radost, že se ještě teď, po roce, hraje v rádiích a u mých fanoušků má takový úspěch. Díky ní jsme se spojili s americkým producentem Chrisem Lordem-Algem a s kytaristou Bon Jovi Philem X.

Anna K.
© Goran Tačevski
Jak jste se k takovým osobnostem dostala?

Domluvil to Laci Vajdička z mého vydavatelství BrainZone. Žasla jsem, v jaké společnosti jsem se to vlastně ocitla. Producent Chris pracoval třeba s Green Day na albu "American Idiot", dále s Madonnou nebo P!nk. Získal několik ocenění Grammy. A Phil X, který je v Bon Jovi místo legendárního Richieho Sambory, mi do písničky nahrál nádherné kytarové sólo. Dokonce i Tomáš obdivoval, jak citlivě k tomu přistoupil. Trochu jsem se bála, jak se na to jako autor skladby bude tvářit, ale nakonec byl nadšený. Už jsme toho společně nahráli tolik, že je rozhodně přínos, když do procesu vstoupí i někdo nový. Zní to najednou jinak a to je skvělé.

Budete s těmito muzikanty pracovat i na svých dalších písních?

Oslovila jsem je znovu a teď připravujeme nový singl. Chris navíc požádal další skvělé hudebníky, aby nahráli jednotlivé nástroje - jsou to lidé, kteří hráli třeba s Alanis Morissette, Jane's Addiction nebo s Avril Lavigne. Druhým dechem bych ale ráda dodala, že mi nejde o to stavět na slavných jménech, víc mi záleží na samotné písničce a na tom, co jí kdo dokáže přinést. Každopádně pracovat s takovými lidmi je pro každého muzikanta povznášející pocit a velká zkušenost.

Kdy se fanoušci nového singlu dočkají?

Ráda bych ho vydala co nejdříve. Tu písničku jsme s Tomášem natočili už předloni a mě napadlo, že bych ji teď mohla nahrát znovu, právě se stejným producentem, se kterým jsem natočila singl "Na malou chvíli". Uvidíme, jak vše dopadne, měli bychom spolu teď udělat tři songy. Jen texty trochu drhnou. Tomáš je teď lehce off a já se moc snažím, ale vždy dám dohromady pár slov a pak se bez něj nehnu dál. Oslovila jsem i nové textaře a těším se na budoucí spolupráce.

Anna K.

Rodačka z Vrchlabí v dětství závodila na lyžích, už v osmi letech hrála v divadle Semafor a střihla si také epizodní roli v seriálu "Malý pitaval z velkého města". Nakonec však u absolventky konzervatoře naplno zvítězila hudba. Komerční úspěch zaznamenala hned její první deska "Já nezapomínám" z roku 1993, které se prodalo na dvacet tisíc kopií. Zlom v její kariéře ale nastal až o šest let později s albem "Nebe", které produkoval Jan P. Muchow. Vyneslo jí tři nominace na Ceny Anděl, z toho dvě v okřídlené sošky proměnila. Ne každý ví, že titulní hit pojednával o masivním odchodu Romů do Kanady v roce 1997. Následovala další vřele přijatá alba i v rádiu oblíbené singly. Do své sbírky přidala Anna K. ještě několik Andělů. Dvakrát svedla úspěšný boj s rakovinou a následně se podílela na kampaních podporujících prevenci proti tomuto onemocnění. V roce 2016 se zúčastnila zábavné taneční soutěže StarDance. Zatím poslední řadová deska "Světlo" se datuje do roku 2017. Vzešly z ní hity jako "Vždycky se budeme znát", "Co mi za to dáš" nebo "Až mě zachráníš".

Co říkal Chris Lord-Alge na vaši tvorbu? Jak se s ním vlastně spolupracuje?

Když jsem viděla, na jakých deskách se podílel, říkala jsem mu, že asi budu muset konečně začít chodit na ten zpěv. (smích) A on na to, že se mu moc líbí můj hlas a jeho barva. Říkám si ale, jak mu asi zpěv v češtině zní - musí to být zvláštní, když nerozumí slovům. Říkal, že i když nerozumí, z mého hlasu jde atmosféra, která ho moc baví. Možná je pro Američany čeština směšná, kdo ví. Angličtina je mnohem zpěvnější, ten, kdo je trochu muzikální, rychle zjistí, že zpívat v ní je snazší. I průměrný zpěvák může najednou znít skvěle, hlas se otevře, jinak se zbarví, něco se zkrátka stane. Pro mě jsou ale české texty velice důležité, takže se jich určitě nehodlám vzdát.

Anna K.
© Goran Tačevski
A co nová deska? Rodí se už její koncept?

Koncept ještě úplně ne, ale deska pomalu vzniká. Věřím, že bude zvukem trochu jiná než ty předešlé, ale zároveň asi ani nebudu nijak divoce experimentovat. Chci zkrátka jen dělat skvělé písničky, které jsou mému srdci nejbližší. Jen tak je můžu přesvědčivě poslat k lidem, kteří mě poslouchají a chodí na moje koncerty.

Žádné jednoticí téma se tedy z rozpracovaného materiálu ještě nevylouplo?

To se ukáže až časem - podle textů a atmosféry písniček. Vlastně všechny písně, co jsme za čtyřiadvacet let spolupráce s Tomášem vytvořili, jsou o nás nebo o vztahu dvou lidí, kteří spolu procházejí krásou, láskou, bolestí, utrpením, ztrátou i nadějí v dobré konce všech pakáren, co život přináší. Naše zatím poslední album jsem nazvala "Světlo". To proto, že jsem konečně po dlouhé době temna prožívala světlejší období. Byla jsem zdravá, hrála, zpívala, k tomu jsem za sebou měla účinkování v soutěži StarDance, které mě ohromně nabilo energií. Tehdy jsem ale ještě netušila, že sotva album vydám, přijde zase tma. Následující dva roky jsem se opět léčila a ten poslední byl ve znamení covidu. Čekám teď na další světlo. Musím se přiznat, že nás to vše tak semlelo, že ho zatím úplně nevidím. Věřím, že se zase jednou ukáže v plné síle. Rozhodně teď potřebuju hrát se svou kapelou, abych se zvedla a začala se víc usmívat na svět.

Kde můžete Annu K. vidět v létě 2021:

16.7. - Ostrava, Energie pro kulturu 2021
17.7. - Popice, Vinařství Sonberk
20.7. - Lipno, Stezka korunami stromů
23.7. - Pardubice, zámek
24.7. - Strakonice, Letní kino
29.7. - Praha, Riegrovy sady
31.7. - Jánské lázně, Koncert v korunách stromů
4.8. - Velká Bystřice, amfiteátr
7.8. - Rychnov nad Kněžnou, Amfiteátr Studánka
8.8. - Přerov, Přerovské svatovavřinecké hody
11.8. - Kolín, Kmochův ostrov
13.8. - Hostivice, In vino Hostivice
14.8. - Čelákovice, Léto u Bohuslavů
18.8. - Litoměřice, Letní kino Střelecký ostrov
20.8. - Velká nad Veličkou, Ozvěny Horňácka 2021
21.8. - Benešov, Městské slavnosti
25.8. - Písek, Óčko Tour de Park
27.8. - Žďár nad Sázavou, zámek


NÁZORY
  • Přeji hodně zdraví, štěstí a radosti. Ať u?... (Lída, 17.07.2021 16:41) Reagovat

    Přeji hodně zdraví, štěstí a radosti. Ať už Annu K nepotká nic zlého, toho zažila už moc.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 19. týden 2022
Na přední místa české rádiové hitparády se tlačí Imagine Dragons, Mirai nebo The Rasmus Rádiový žebříček hlásí díky singlu "Thunder" od tria Gabry Ponte, Lum!x a Prezioso staronové vítěze, za nimi se však objevují noví vyzyvatelé. Na záda jim dýchají Imagine Dragons s "Bones" a polepšili si také Mirai nebo The... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 13:30 v sekci Novinky | České hitparády
0
The Smile - A Light For Attracting Attention 9/10
Recenze: "A Light For Attracting Attention" od The Smile je víc než jen volné pokračování Radiohead Thom Yorke a Jonny Greenwood vydali mimo svou domovskou kapelu ohromné ​​množství ceněné hudby, ale stín slavných Radiohead dosud nepřekročili. Pak přišla pandemie a trocha volného času, který pánové využili k založení nové... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Andrea Bocelli & ČNSO, O2 arena, Praha, 17.5.2022
Naživo: Andrea Bocelli se vrátil do Prahy a nadchl posluchače všech žánrů i generací "Hurá, opera!" To si mohou konečně říkat už i všichni ti, kteří doposud jen sledovali pomalu se probouzející kulturu, sami ale na svůj oblíbený hudební žánr a jejího dominantního představitele museli stále ještě čekat.... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2022 17:18 v sekci Naživo
0
Nové desky 19/2022 - od Florence + The Machine přes The Black Keys po Kendricka Lamara
Nové desky 19/2022 - od Florence + The Machine přes The Black Keys po Kendricka Lamara Kdo čekal, že se hudebníci budou bát vydávat alba v pátek třináctého, ten byl na velkém omylu. Do rizika se totiž pustily takové hvězdy jako Florence + The Machine, The Black Keys, Kendrick Lamar, Mandy Moore, Van Morrison, The Smile,... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2022 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Chcete zadarmo na čtvrteční koncert Jamieho Culluma?
Chcete zadarmo na čtvrteční koncert Jamieho Culluma? Jamie Cullum po několika odložených termínech v rámci svého turné konečně dorazí i do Prahy, kde se představí ve čtvrtek 19. května 2022 v hale O2 universum. Na jeho vystoupení zbývá už jen několik desítek lístků, které... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2022 13:20 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Avril Lavigne se v klipu k "Love It When You Hate Me" ocitne ve vězení. Za lásku (09.03.2022 14:47)
- Nové desky 8/2022 - od Avril Lavigne přes Scorpions po Tears For Fears (02.03.2022 08:00)
- Green Day, The Killers, Yungblud i Franz Ferdinand. Muzikanti v reakci na válku ruší koncerty v Rusku (01.03.2022 14:14)
- Recenze: Avril Lavigne se vrátila ke kořenům. Na "Love Sux" zní energicky a svěže (01.03.2022 08:30)
- Avril Lavigne opět posouvá turné, do Prahy přijede až v dubnu 2023 (08.02.2022 12:28)
- Avril Lavigne zveřejnila detaily nové studiovky "Love Sux" (18.01.2022 09:27)
- Top 10: Porno, zadnice i očkování: 10 + 1 nejčtenější článek roku 2021 (31.12.2021 08:00)
- Video: Avril Lavigne si v akustické verzi "Bite Me" udělá náhrdelník ze zubů svého expřítele (21.12.2021 14:21)
- Avril Lavigne plánuje film na motivy svého hitu "Sk8er Boi" (15.12.2021 15:38)
- Nové desky 49/2021 - od Alicii Keys přes Neila Younga po Green Day (15.12.2021 08:00)

ALBUM TÝDNE 20/2022

Lucie Redlová
Lidová Redlová

Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A přesně tahle bezbřehá muzikantská radost tryská z její aktuální desky "Lidová Redlová".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 19.05.
Jamie Cullum (UK) (O2 Universum, Praha)
Čt 19.05.
The Smile (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 22.05.
Benee (NZ) (Roxy, Praha)
Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Rammstein Adele Michal Prokop Madonna Viktor Sheen Slash BTS Queen Ed Sheeran Vojtaano The Beatles Dua Lipa Abba Jack White Avril Lavigne Pink Floyd The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu