shop.musicserver.cz
Michal Němec - Krajiná Ró se narodila do poněkud nepřehledné doby

Michal Němec - Krajiná Ró se narodila do poněkud nepřehledné doby

Vydáno: 06.11.2020 10:00 v sekci Rozhovory - Hana Bukáčková | foto: Richard Hodonický

"Když vzniká něco nového, je to vždycky trochu skok do tmy, ale my jsme měli kliku, že nám to spolu perfektně funguje," říká o svém novém projektu Krajina Ró Michal Němec, jinak hlavní duše Jablkoně a všemožných jejích odnoží. Nejen o krajinném debutu "Hotel Blázen" jsme si povídali.

Krajina Ró
© Jakub Hrab
Kde se nachází Krajina Ró? A jak se v ní žije?

Je to krajina, kde se hodně daří hudbě. My tam často pobýváme, ale žít chodíme každý jinam. Krajina Ró se zatím nachází jen na cédéčku "Hotel Blázen".

Máte kapelu Jablkoň a její odnože. Proč jste nevydal nové skladby pod hlavičkou některé z nich? Co vás vedlo k založení tohoto projektu?

Hudba se hrne pořád někam dál a já měl najednou pocit, že už nestíhám, přitom se mi spousta nových věcí líbí. Tak jsem si řekl, že by mě mladí mohli omladit.

Jsou všechny písně na debutu nové, nebo jste použil i nějaké ze šuplíku?

Šuplík moc nepoužívám, takže téměř všechno vznikalo průběžně pro Krajinu Ró.

Krajiná Ró

Vznik kapely inicioval kapelník legendární skupiny Jablkoň Michal Němec a mezi jeho spoluhráči nechybí ani o čtyři desítky let mladší kytarový talent Tomáš Frolík a zpěvačka Anna Břenková. Součástí formace složené z pěti výrazných osobností jsou dále zkušení hráči Michael Nosek na bicí a Johnny Judl Jr. na baskytaru. Letos v říjnu Krajina Ró vydala debut "Hotel Blázen".

Jedná se o jednorázový projekt, nebo bude mít delšího trvání?

Já doufám, že toho ještě uděláme daleko víc. I když se to narodilo do poněkud nepřehledné doby. Hlavně bychom chtěli začít koncertovat.

Krajina Ró
© Richard Hodonický
Deska vznikla pod vedením Ondřeje Ježka. V čem vidíte jeho největší přínos?

Ondřej se dovede perfektně vcítit do toho, co právě děláme, jinými slovy, dobře si rozumíme. A protože je kreativní, ovlivňuje celý ten proces natáčení, míchání a další věci docela významným a hlavně žádoucím způsobem.

Celé album jste natočili živě. Byl to záměr už od začátku?

On je asi vždycky záměr, aby nahrávka zněla živě. Ale že bychom se nastěhovali do studia a nahráli všechno najednou jako při živém vystoupení, to ne. Přesto mám dobrý pocit, že takové to koncertní pnutí jsme do toho dostali.

Krajina Ró
© Jakub Hrab
Co je podle vás na výsledku zvukově nebo hudebně nejzvláštnější? Bylo něco jinak než obvykle?

Zvuk je postavený na elektrických kytarách a místy i přitvrdíme. Změna pro mě je v tom, že všichni kluci, tedy Tomáš Frolík na kytaru, Johnny Judl na baskytaru i Michael Nosek na bicí, vyrábějí všelijaké elektronické zvuky a lezou z nich úžasné věci. Hlavně Frolík je obklopen hromadou různých krabiček. V tom je také naše největší zvláštnost. A protože jsou to skvělí muzikanti, všechny ty zvuky jdou krásně s hudbou a dodávají tomu úplně jiný rozměr.

"Nový zahuštěný kus hudebního světa, ve kterém se rodí písničky," tak jste definovali prostor vašeho bandu. Jak se vaše cesty potkaly? Přece jen jde o mladší muzikanty. Nebyly generační rozdíly někdy překážkou? Nevznikala nedorozumění způsobená odlišným pohledem na muziku?

Když vzniká něco nového, je to vždycky trochu skok do tmy, ale my jsme měli kliku, že nám to spolu perfektně funguje. Vzájemně se respektujeme, v podstatě to máme tak, že písnička je hotová, když jsme s ní spokojení všichni. Pro mě je ta spolupráce hodně poučná a myslím, že ostatní to mají obdobně. Takže do generačních propastí nepadáme, ale krásně si je užíváme.

Svůj žánr definujete jako light rock foxtrot. Co si pod tím mám představit?

Zkuste si představit něco nového, neobvyklého, zajímavého, prostě něco, co byste případně mohla mít ráda. Anebo něco úplně jiného.

Zpěvačkou je vaše neteř. Nejsou příbuzenské vztahy ve skupině překážkou, nebo to naopak považujete spíše za výhodu?

Myslím, že v kapele s tím nikdo nemáme problém. S Aničkou Břenkovou se známe, protože jsme příbuzní, do kapely jsem ji pozval, protože je dobrá. Kdyby to kolegové po pár zkouškách neodkývali, zůstali bychom jen u té příbuznosti.

Krajina Ró
© Jakub Hrab
Na albu střídáte češtinu s angličtinou. Z jakého důvodu?

Dneska se u nás běžně zpívá česky i anglicky, tak jsme to nikterak neřešili. Když nám Pavla Kopečná poslala anglické texty, tak jsme jich prostě pár přijali.

Pojďme se teď podívat na jednotlivé skladby. "Milý Jiří" je univerzální narozeninová píseň. Jakému Jiřímu je věnována?

Ten jeden to ví, ale ostatním patří také. A protože se dá použít na spoustu jiných jmen, tak je téměř pro každého.

"Fly My Way". Zpívá se v ní, že chybějí písně. Jaké písně vám chybějí?

Mně osobně teď nejvíc chybí píseň finanční, nevím, která chyběla Pavle, když to psala, nebo Aničce, když zpívala. Bůh ví, která komu chybí, třeba píseň lásky mě napadá.

Krajina Ró
© Richard Hodonický
Skladbu "Zrcadlo" jste prý několikrát předělávali. Co vám v ní nesedělo?

Neseděl nám text, mořili jsme se s ním asi dva měsíce. Aby šel dobře do hudby, aby se vůbec dal zpívat… Někdy se to prostě zasekne.

"Děravou hodinu" napsala vaše expartnerka Zuzana Wirthová. Prohlásil jste, že její text se vám líbí, ale nerozumíte mu. Proč jste ho tedy nechali na desce?

Protože je krásný. Třeba já na světě spoustě věcí nerozumím, i když se mi líbí.

"Veselá modrá planeta" je o diskriminaci duší. Musím se přiznat, že to slyším prvně. Co to je?

Duše jsou na Zemi zavírány do těl a spousta lidí je ani nevenčí. Někteří dokonce i zapomínají, že je mají. Podle toho to tady vypadá.

Krajina Ró
© Jakub Hrab
V době vydání prvního singlu "Ječmen a pšenice" se skupina snažila tajit identitu jednotlivých členů. Proč? Nechtěli jste tím odvést pozornost od sdělení?

Když bylo album hotové a chtěli jsme začít koncertovat, přišel covid a všechno nám zatrhnul. Řekli jsme si, že když už máme být neviditelní, tak tedy pořádně.

Proč jste si vybral roli toho vzadu?

Chceme být mladá kapela, a když se já postavím dopředu, tak moc mladě nevypadáme.

A ještě jedna citace: "Tato píseň je prvním jednáním dramatu 'Láska'. Naopak 'Hotel Blázen' končí drama a je předehrou k novému." Jak tomu mám rozumět?

Znám více příběhů, které začaly láskou, respektive namlouváním, a posléze končily zblázněním. A právě zbláznění je pak novým impulsem pro další namlouvání a tak pořád dokola. Mezi to se pak samozřejmě vejde mnoho dalších písniček.

Krajina Ró
© Richard Hodonický
"Jenom informace". Její text má přesah - napsali jste ho dřív, než nastala celá situace kolem covidu. Zbylé písně byly načasovány jak?

Načasovány nebyly, takže můžou být aktivovány prakticky kdykoli.

Při nahrávání základu "Broccoli" prý basák Johnny zahrál jednu notu o půl tónu vedle. Všimli jste si toho až poté, co jste natočili zpěv, a tak jste museli pozměnit melodii. Johnny se díky tomu stal spoluautorem skladby. To se tak děje běžně, nebo je to rarita?

Mně se to stalo poprvé a předpokládám, že se to moc neděje. Nicméně mě to docela pobavilo a písničce to nijak neublížilo.

Když už jsme to nakousli, jak se vlastně na "Hotelu Blázen" autorsky podíleli další členové skupiny?

Hudbu jsem dělal já a Tomáš, příležitostně se k nám přidal někdo z ostatních. S texty, které jsem psal, mi občas pomáhala Anička, aranžovali jsme víceméně všichni.

Krajina Ró
© Jakub Hrab
Prozradili jste také, že jste nahrávali tak, že jste na sebe vrstvili jednotlivé nástroje. Pak si to bubeník naposlouchal přes telefon a až pak se k vám přidal. Prý to celé vzniklo zvláštním způsobem. Čím si vysvětlujete, že to drží pohromadě?

Pro mě to až tak zvláštní nebylo, jen kolegové byli trochu překvapeni. Všichni jsou výborní muzikanti, takže jsem věřil, že se to nakonec sejde. No, a sešlo.

Tomáše jste naučil přemýšlet o kytaře zcela novým a nezvyklým způsobem. Můžete nastínit, jak to vaše přemýšlení o hudbě vypadá?

Já většinou neberu v úvahu, co se dá a nedá zahrát. Pro mě je důležité, co ta určitá písnička potřebuje. Tomáš nad tím sice občas kroutil hlavou, ale protože je skvělý muzikant a pan kytarista, tak to tam nakonec vždycky nějak napral.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví
Zaprášenosti: První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví "Voodoo Lounge", dvacátá britská studiová deska The Rolling Stones, drží několik primátů. Byla jejich první nahrávkou vydanou pod labelem Virgin a hlavně také první kolekcí Stounů jako kvarteta, už bez baskytaristy Billa Wymana.... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Lenny Kravitz, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7 2024
Naživo: Lenny Kravitz na Colours Of Ostrava? Fajn, ale žádný triumf Pořadatelům festivalu musel spadnou obrovský kámen ze srdce, když do vítkovického areálu Lenny Kravitz skutečně dorazil. I přesto, že v pátek ochromil výpadek počítačových systémů leteckou dopravu (takže například Sevdaliza v... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 13:58 v sekci Naživo
RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě
Rozhovory: RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě Pavel Ridoško alias RIDO začal jako první Čech spolupracovat s holandským vydavatelstvím Blackout. Nyní má vlastní label Plat:form. Posledních deset let se podílí na přípravě Opening Ceremony festivalu Let It Roll, který se letos... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Michal Němec (Krajina Ró) - Když chceme bigbít, uděláme bigbít (05.07.2023 09:00)
- Recenze: Poetická Krajina Ró je na albu "Mlhoviny" posmutněle zasněná a plná krásných obrazů (08.05.2023 09:00)
- Nové desky 17/2023 - od The National přes Jessie Ware po Dipla (03.05.2023 08:00)
- Video: "Mlhoviny" ukazují barevný svět Krajiny Ró (02.05.2023 08:18)
- Video: Krajina Ró zve v klipu "Den co den" do tajemného mrakodrapu na muří nožce a láká na nové album (11.03.2023 10:48)
- Video: Marie Puttnerová představila čarokrásné video k nádherné, pokorné "Písni o domově" (04.01.2023 17:34)
- Video: Jablkoň slaví 45 let a oprašuje "Linku důvěry" (24.11.2022 17:31)
- Video: Premiéra: Krajina Ró v neslunečním, neletním klipu "Here I Am" zdařile improvizuje (29.09.2021 09:00)
- Recenze: Zase další Jablkoň (27.10.2020 08:00)
- Naživo: Mezi ploty byla k nalezení jistota, smích i neokoukaná jména (28.05.2018 21:52)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
Čt 12.09.
Monika Bagárová (CZ) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Kesha Doja Cat Dua Lipa Taylor Swift Sam Smith mp3.com Mirai Queen Kabát Katy Perry Miley Cyrus Madonna Tom Morello The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe