shop.musicserver.cz
Petr Kalandra & ASPM - 1982 - 1990

Smutné úsměvy křehkého bluesmana Petra Kalandry

Vydáno: 01.05.2020 13:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: archiv Supraphonu

Letos se sešla hned dvě výročí, jež se pojí se jménem kytaristy, zpěváka a harmonikáře Petra Kalandry, jedné z nejvýraznějších bluesových osobností domácí scény. V březnu uplynulo sedmdesát let od jeho narození, v září to bude pětadvacet roků od jeho úmrtí. Výběr jeho tvorby nyní shrnuje kompilace "1982 - 1990".

9/10

Petr Kalandra & ASPM - 1982 - 1990

Vydáno: 6.3.2020
Celkový čas: cca 120 minut

Skladby: LP1: Krůtí píseň, A pak, Špitál u sv. Jakuba (Saint James Infirmary Blues), Cínový vojáček (Little Tin Soldier), Spadla mi pěna, Jak 'sem vyrost', White Room, Turpentine Blues (Aceton blues), Jak jste se měly, mé milé děti (How Have You Been), Trochu v hlavě mám... (Sweet Sue, Just You), Aceton blues; LP 2: Uzenej večer, Basin Street Blues, Hana, Jako solnej sloup (Like a Rolling Stone), Měšťácký blues (Bourgeois Blues), Nebeská brána (Knockin' On Heaven's Door), Zavolej jen moje jméno (You've Got a Friend), Ruce, Žasnu nad tím, jak jsem praktickej, Hádej, Kulečník; LP 3: Cestou z práce, Blues pro pana Vaňka, How I Grew Up (Jak 'sem vyrost'), Skladník (Cleaning Windows), Blues pro barmanku "U Brázdů", Věřím v nás (I Believe in You), San Francisco Bay Blues, Kapitán Slunce, Lucky Boy, Někdy se jdu opít

Vydavatel: Supraphon

Blues v českém prostředí vždy těsně koexistovalo s klasickým písničkářstvím. Jedno vyrůstalo z druhého, obojí se často stávalo výpovědí o světě, kterou bylo možné bez větších rizik a bez potřeby pódií a techniky vyzpívat jen s akustickou kytarou u stolu v hospodě. Máme-li se pokusit načrtnout nějakou dělicí čáru mezi bluesmanem a písničkářem, bude to rozdílný pohled, kterým je vnímají svět. Písničkář bude vždy více básník, přetvářející svět do obrazů a metafor, bluesman je ten syrovější vypravěč příběhů. Hranice je to ale propustná a řada muzikantů se od písničkářské polohy hladce přesunula k té bluesové (postavme vedle sebe například první a druhé album ostravského Pepy Streichela), jiní (jako třeba Ivan Hlas) své písničkářství koření prvky blues nebo naopak bluesovou syrovost prosvětlí básnickými obrazy.

Příkladem posledně jmenované situace budiž Petr Kalandra, kterému při příležitosti nedožitých sedmdesátých narozenin (zemřel v roce 1995 v pětačtyřiceti letech) vydal Supraphon reprezentativní trojvinylový komplet shrnující výběr nahrávek z let 1982 až 1990, jež vznikly ve spolupráci s kapelou ASPM zformovanou kolem Jana Spáleného.

Kalandra měl zpočátku velice blízko k folkovému písničkářství, hrával třeba s Vladimírem Mertou či Mišíkem, od roku 1973 zakotvil společně se Zuzanou Michnovou a Oskarem Petrem jako nedílná součást tria Marsyas. Ale už tady se, kromě mistrovské kytarové hry, která zvuk skupiny dost specificky utvářela, projevil blízký vztah k posmutnělým příběhům ze života a značně ojedinělá schopnost přetextovat zahraniční originál songu tak, aby to nebylo jen suché překlopení slov. Kalandra vždycky podvědomě vycítil myšlenku skrytou právě za obrazy a převtělil ji do vlastních slov. "Fire and Rain" Jamese Taylora se tak změnilo ve "Vítr a déšť" a stalo se jedním z vrcholů druhého alba Marsyas "Kousek přízně". Ale to odbočujeme. Ostatně na Kalandrův textařský talent ještě dojde.

Tři LP (byť se ve své podstatě jedná o reeditované dvojCD sestavené k hudebníkovým nedožitým šedesátinám s lehce doplněným tracklistem), dvaatřicet skladeb, téměř dvě hodiny hudby - výsledkem je velmi reprezentativní výběr, definitivní obraz křehkého bluesmana v jedné životní a muzikantské etapě (ve srovnání s tou neméně podstatnou marsyasovskou). Spojení s ASPM (Amatérským Sdružením Profesionálních Muzikantů) dalo Kalandrovi nový tvůrčí prostor a samotnému uskupení pak vedle Spáleného druhou významnou individualitu. Na supraphonském boxu je pochopitelně dominantní Kalandra interpret, kytarista, harmonikář a neméně podstatný Kalandra textař.

Skromnost, pokora, uzavřenost, jakási zvláštní jemnost - to jsou základní ingredience jeho pěveckého projevu. Je spíše melodickým vypravěčem, poklidným, soustředěným na sdělení a sílu, kterou nesou sama slova. O expresivitu se u ASPM stará Spálený (viz slavný duet obou pánů v bluesovém standardu "Špitál u Sv. Jakuba").

Schopnost empatie, zvláštně spojená s onou Kalandrovou introvertností, je pak jasně manifestována v textech, ať už na hudbu vlastní či tu od kolegů, nebo ve verších duchovně inspirovaných u zahraničních vzorů. Bluesová ich-forma, pozice outsidera a smolaře, ale i jemný humor, přirozená schopnost poodstoupit od žánrové tragiky, můžeme-li to tak lehce nadneseně nazvat, mu perfektně sedí. Výrazný je v tomto případě "Skladník", který přenesl místní reálie do původní Van Morrisonovy písně, či prostá, a přesto impresionistická, historka "Cestou z práce". Kalandra nevyvolává smích, jen smutné pousmání se nad vlastní mizérií. Cizí mu není ani patos a jakési apelování, jež přirozeně vycházejí z textů originálů (Bob Dylan, J. B. Sebastian). Ty však nejsou nijak násilné, jsou spíše tušeným spodním proudem, který písničkám dodává na síle.

Výběr Kalandru textaře staví do přímé konfrontace vůči takovým mistrům českého textu, jako jsou Zdeněk Rytíř či Pavel Kopta. A výsledkem je plichta, ne-li vítězství. Stačí si vedle sebe postavit dvě skladby, obě z pera Boba Dylana. "Solnej sloup" otextoval Rytíř, "Nebeskou bránu" Kalandra. Prvně jmenovaný svým projevem natolik dobře uchopil původní text a podmanil si jej natolik, že mnozí (včetně mě) žili poměrně dlouho v představě, že autorem obou je muž, který je v češtině zpívá. Natolik jsou kompatibilní svou náladou, přístupem i pojetím předlohy.

Už na několika místech tu zazněly zmínky o pevném propojení mezi Kalandrou a muzikanty, kteří se kolem něho pohybovali. ASPM tvoří výraznou oporu, pevný základ, o který se jeho jemný, ba nebluesový projev může opřít. Není to suše bluesová formace, Sdružení tento styl vždycky hrálo značně svojsky, s jistým šramlovitým a od podlahy hospodským, nikoliv však amatérským přístupem. Zároveň se nijak nezpronevěřovali žánru jako takovému. Málokterá domácí kapela dokázala znít tak netypicky (byť v jistých ohledech mají prezentované nahrávky skutečně osmdesátkový zvuk a začínají lehce zastarávat) a nezaměnitelně a zároveň si udržet úctu k tradici, jako právě tito pánové. A daří se jim to dodnes.

Kompilace, byť nepřichází s ničím novým, je důstojnou připomínkou skromného a nenápadného muzikanta, který toho pro českou hudbu (a české blues obzvláště) udělal opravdu hodně. Velký formát jí sluší, fotky Karla Halouna krásně vyniknou. Některé osobnosti je potřeba si připomínat. Petr Kalandra má co říci i dnes a tento výpravně reeditovaný výběr to jedině podtrhuje.

  • Roky (Boulder, 01.05.2020 13:35) Reagovat

    Když zemřel v 55-ti, roku 1995, tak dnes by měl mít 80, a ne 70... Hmmm ?!
    To jen na okraj - hudba mi byla blízká...

    • Re: Roky (Autor, 01.05.2020 13:41) Reagovat

      Máte samozřejmě pravdu, zemřel v 45 letech. Díky za upozornění.

  • Výborná recenze (Doktor Slovo, 01.05.2020 15:34) Reagovat

    výborného produktu.

  • Kalandra byl (David, 03.05.2020 06:47) Reagovat

    normalizační zpěvák převzatých písní.

    • Re: Kalandra byl (Who is it? , 03.05.2020 09:27) Reagovat

      ....to může napsat jen fejkovej blbeček, kterej byl předsedou normalizačních komisí.....

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ota Petřina - Super-robot/Pečeť (vinylová reedice 2024) 8/10
Recenze: "Super-robot" a "Pečeť" Oty Petřiny zůstávají i po letech nepřehlédnutelnými výboji domácího art rocku Slibnou kariéru vám může zarazit zdánlivá prkotina. Své o tom věděl multitalentovaný Ota Petřina. Minulý režim tak provokovaly jeho výrazné vlasy - a s nimi spojená neústupnost -, až ho jednoho dne na pódia nepustil. Paradoxně... čtěte zde
Vydáno: 31.08.2024 09:38 v sekci Recenze
Tali - Vymyslela jsem si žánr, který není závislý na trendech a aktuálním dění
Rozhovory: Tali - Vymyslela jsem si žánr, který není závislý na trendech a aktuálním dění Slovo a práce s textem jsou pro slamerku, písničkářku, kreativní duši a ambasadorku trapnosti Tali největší svobodou a zároveň i každodenní obživou. Nedávno vydala debutové album "Kvalitní umění", už předtím pomáhala Thomovi... čtěte zde
Vydáno: 30.08.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Pohled do českých hitparád - 34. týden 2024
Domácí rádiový i albový žebříček stagnují, v digitálu udeřil Škwor "Sílou starejch vín" Čtyřiatřicátý týden roku 2024 patří v českých hitparádách k těm, v nichž se toho na předních pozicích mnoho nestalo - takových je ostatně naprostá většina. V rádiích, albech ani singlovém digitálu nedošlo ke změnám v top... čtěte zde
Vydáno: 29.08.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 34/2024 - od Sabriny Carpenter přes Fontaines D.C. po Lainey Wilson
Nové desky 34/2024 - od Sabriny Carpenter přes Fontaines D.C. po Lainey Wilson V hudebních novinkách mají tentokrát poměrně silné zastoupení ženy. Na předních pozicích najdeme Sabrinu Carpenter, Lainey Wilson, Mothicu, Ruthie Foster, Gillian Welch nebo Simone Simons z kapely Epica. Vyvažují to Fontaines D.C., Mike... čtěte zde
Vydáno: 28.08.2024 15:00 v sekci Novinky | Nové desky
Priessnitz - Hexe (vinylová reedice 2024) 9/10
Recenze: "Hexe" temných romantiků Priessnitz zní po třiceti letech z vinylu stále skvěle Metal, gotika, shoegaze, kytarovky, elektronika... Devadesátky byly pro normalizací přiškrcenou muziku vytouženým nadechnutím a umožnily rozvoj dodnes připomínaných projektů a desek. Tato dekáda také stále skrývá spoustu obtížně... čtěte zde
Vydáno: 28.08.2024 08:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Znovu vydané "Rány" Zuzany Michnové a Michala Pavlíčka dávají rockovou tvář folkové lyrice (06.08.2024 08:40)
- Kultovní album Zuzany Michnové a Michala Pavlíčka "Rány" vychází v remasterované verzi na vinylu i CD (16.04.2024 16:55)
- Recenze: Čundrgrund "Live 1976-1978" přináší tajné nahrávky Mišíka, Merty a Hrubého a zaplňuje jednu velkou mezeru domácího bigbítu (05.09.2023 08:00)
- Recenze: Pábitelské blues na desce "Asi v tom bude nějakej háček" Jana Spáleného výborně funguje i po téměř čtyřiceti letech (05.01.2023 08:00)
- Recenze: "Život je potvorák... ale krásnej." Bluesman Jan Spálený stárne na albu "Perseidy" s grácií a nadhledem (11.12.2022 08:00)
- V reedici vychází album Jana Spáleného "Asi v tom bude nějakej háček". Obal napravuje dobový zásah režimu (07.11.2022 10:11)
- Nové desky 39/2022 - od Björk přes Joss Stone po Slipknot (05.10.2022 20:30)
- Fotogalerie: BlueFest Online naživo z první řady (08.05.2021 12:53)
- Recenze: Kompilace "Art Rock Line" shrnuje drobečky ze stolu československého sofistikovaného rocku (25.02.2021 09:00)
- Video: Syn Petera Jurkoviče dává novou podobu otcovu blues "Sejdeme se na pitevně" (02.07.2020 15:58)

ALBUM TÝDNE 35/2024

Astrid S
Joyride

Letošní prázdniny se nám svými novými deskami rozhodly zpříjemnit hned dvě norské popové zpěvačky, které svými pozitivními písněmi odolávají severské melancholii - Dagny a Astrid S. Druhá jmenovaná vyrazila na mírně vzpomínkovou cestu s albem nazvaným "Joyride".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
So 14.09.
The Hu (MON) (SaSaZu, Praha)
St 18.09.
Avi Kaplan (US) (Roxy, Praha)
Pá 20.09.
Elán (SK) (O2 arena, Praha)
So 21.09.
Elán (SK) (O2 arena, Praha)
So 21.09.
Aurora (NOR) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 21.09.
Maro (POR) (MeetFactory, Praha)
So 21.09.
Marcus & Martinus (NOR) (Forum Karlín, Praha)
Po 23.09.
Girl In Red (NOR) (Forum Karlín, Praha)
St 25.09.
Cirque De Soleil - Corteo (CAN) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber 2H+ Ed Sheeran Taylor Swift Madonna Lucie Vondráčková Queen Liam Gallagher Coldplay Mirai Adele Viktor Sheen Dua Lipa Eminem Billie Eilish Kabát Oasis
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe