Petr Kalandra & ASPM - 1982 - 1990

Smutné úsměvy křehkého bluesmana Petra Kalandry

Vydáno: 01.05.2020 13:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Supraphon

Letos se sešla hned dvě výročí, jež se pojí se jménem kytaristy, zpěváka a harmonikáře Petra Kalandry, jedné z nejvýraznějších bluesových osobností domácí scény. V březnu uplynulo sedmdesát let od jeho narození, v září to bude pětadvacet roků od jeho úmrtí. Výběr jeho tvorby nyní shrnuje kompilace "1982 - 1990".

9/10

Petr Kalandra & ASPM - 1982 - 1990

Vydáno: 6.3.2020
Celkový čas: cca 120 minut

Skladby: LP1: Krůtí píseň, A pak, Špitál u sv. Jakuba (Saint James Infirmary Blues), Cínový vojáček (Little Tin Soldier), Spadla mi pěna, Jak 'sem vyrost', White Room, Turpentine Blues (Aceton blues), Jak jste se měly, mé milé děti (How Have You Been), Trochu v hlavě mám... (Sweet Sue, Just You), Aceton blues; LP 2: Uzenej večer, Basin Street Blues, Hana, Jako solnej sloup (Like a Rolling Stone), Měšťácký blues (Bourgeois Blues), Nebeská brána (Knockin' On Heaven's Door), Zavolej jen moje jméno (You've Got a Friend), Ruce, Žasnu nad tím, jak jsem praktickej, Hádej, Kulečník; LP 3: Cestou z práce, Blues pro pana Vaňka, How I Grew Up (Jak 'sem vyrost'), Skladník (Cleaning Windows), Blues pro barmanku "U Brázdů", Věřím v nás (I Believe in You), San Francisco Bay Blues, Kapitán Slunce, Lucky Boy, Někdy se jdu opít

Vydavatel: Supraphon

Blues v českém prostředí vždy těsně koexistovalo s klasickým písničkářstvím. Jedno vyrůstalo z druhého, obojí se často stávalo výpovědí o světě, kterou bylo možné bez větších rizik a bez potřeby pódií a techniky vyzpívat jen s akustickou kytarou u stolu v hospodě. Máme-li se pokusit načrtnout nějakou dělicí čáru mezi bluesmanem a písničkářem, bude to rozdílný pohled, kterým je vnímají svět. Písničkář bude vždy více básník, přetvářející svět do obrazů a metafor, bluesman je ten syrovější vypravěč příběhů. Hranice je to ale propustná a řada muzikantů se od písničkářské polohy hladce přesunula k té bluesové (postavme vedle sebe například první a druhé album ostravského Pepy Streichela), jiní (jako třeba Ivan Hlas) své písničkářství koření prvky blues nebo naopak bluesovou syrovost prosvětlí básnickými obrazy.

Příkladem posledně jmenované situace budiž Petr Kalandra, kterému při příležitosti nedožitých sedmdesátých narozenin (zemřel v roce 1995 v pětačtyřiceti letech) vydal Supraphon reprezentativní trojvinylový komplet shrnující výběr nahrávek z let 1982 až 1990, jež vznikly ve spolupráci s kapelou ASPM zformovanou kolem Jana Spáleného.

Kalandra měl zpočátku velice blízko k folkovému písničkářství, hrával třeba s Vladimírem Mertou či Mišíkem, od roku 1973 zakotvil společně se Zuzanou Michnovou a Oskarem Petrem jako nedílná součást tria Marsyas. Ale už tady se, kromě mistrovské kytarové hry, která zvuk skupiny dost specificky utvářela, projevil blízký vztah k posmutnělým příběhům ze života a značně ojedinělá schopnost přetextovat zahraniční originál songu tak, aby to nebylo jen suché překlopení slov. Kalandra vždycky podvědomě vycítil myšlenku skrytou právě za obrazy a převtělil ji do vlastních slov. "Fire and Rain" Jamese Taylora se tak změnilo ve "Vítr a déšť" a stalo se jedním z vrcholů druhého alba Marsyas "Kousek přízně". Ale to odbočujeme. Ostatně na Kalandrův textařský talent ještě dojde.

Tři LP (byť se ve své podstatě jedná o reeditované dvojCD sestavené k hudebníkovým nedožitým šedesátinám s lehce doplněným tracklistem), dvaatřicet skladeb, téměř dvě hodiny hudby - výsledkem je velmi reprezentativní výběr, definitivní obraz křehkého bluesmana v jedné životní a muzikantské etapě (ve srovnání s tou neméně podstatnou marsyasovskou). Spojení s ASPM (Amatérským Sdružením Profesionálních Muzikantů) dalo Kalandrovi nový tvůrčí prostor a samotnému uskupení pak vedle Spáleného druhou významnou individualitu. Na supraphonském boxu je pochopitelně dominantní Kalandra interpret, kytarista, harmonikář a neméně podstatný Kalandra textař.

Skromnost, pokora, uzavřenost, jakási zvláštní jemnost - to jsou základní ingredience jeho pěveckého projevu. Je spíše melodickým vypravěčem, poklidným, soustředěným na sdělení a sílu, kterou nesou sama slova. O expresivitu se u ASPM stará Spálený (viz slavný duet obou pánů v bluesovém standardu "Špitál u Sv. Jakuba").

Schopnost empatie, zvláštně spojená s onou Kalandrovou introvertností, je pak jasně manifestována v textech, ať už na hudbu vlastní či tu od kolegů, nebo ve verších duchovně inspirovaných u zahraničních vzorů. Bluesová ich-forma, pozice outsidera a smolaře, ale i jemný humor, přirozená schopnost poodstoupit od žánrové tragiky, můžeme-li to tak lehce nadneseně nazvat, mu perfektně sedí. Výrazný je v tomto případě "Skladník", který přenesl místní reálie do původní Van Morrisonovy písně, či prostá, a přesto impresionistická, historka "Cestou z práce". Kalandra nevyvolává smích, jen smutné pousmání se nad vlastní mizérií. Cizí mu není ani patos a jakési apelování, jež přirozeně vycházejí z textů originálů (Bob Dylan, J. B. Sebastian). Ty však nejsou nijak násilné, jsou spíše tušeným spodním proudem, který písničkám dodává na síle.

Výběr Kalandru textaře staví do přímé konfrontace vůči takovým mistrům českého textu, jako jsou Zdeněk Rytíř či Pavel Kopta. A výsledkem je plichta, ne-li vítězství. Stačí si vedle sebe postavit dvě skladby, obě z pera Boba Dylana. "Solnej sloup" otextoval Rytíř, "Nebeskou bránu" Kalandra. Prvně jmenovaný svým projevem natolik dobře uchopil původní text a podmanil si jej natolik, že mnozí (včetně mě) žili poměrně dlouho v představě, že autorem obou je muž, který je v češtině zpívá. Natolik jsou kompatibilní svou náladou, přístupem i pojetím předlohy.

Už na několika místech tu zazněly zmínky o pevném propojení mezi Kalandrou a muzikanty, kteří se kolem něho pohybovali. ASPM tvoří výraznou oporu, pevný základ, o který se jeho jemný, ba nebluesový projev může opřít. Není to suše bluesová formace, Sdružení tento styl vždycky hrálo značně svojsky, s jistým šramlovitým a od podlahy hospodským, nikoliv však amatérským přístupem. Zároveň se nijak nezpronevěřovali žánru jako takovému. Málokterá domácí kapela dokázala znít tak netypicky (byť v jistých ohledech mají prezentované nahrávky skutečně osmdesátkový zvuk a začínají lehce zastarávat) a nezaměnitelně a zároveň si udržet úctu k tradici, jako právě tito pánové. A daří se jim to dodnes.

Kompilace, byť nepřichází s ničím novým, je důstojnou připomínkou skromného a nenápadného muzikanta, který toho pro českou hudbu (a české blues obzvláště) udělal opravdu hodně. Velký formát jí sluší, fotky Karla Halouna krásně vyniknou. Některé osobnosti je potřeba si připomínat. Petr Kalandra má co říci i dnes a tento výpravně reeditovaný výběr to jedině podtrhuje.

  • Roky (Boulder, 01.05.2020 13:35) Reagovat

    Když zemřel v 55-ti, roku 1995, tak dnes by měl mít 80, a ne 70... Hmmm ?!
    To jen na okraj - hudba mi byla blízká...

    • Re: Roky (Autor, 01.05.2020 13:41) Reagovat

      Máte samozřejmě pravdu, zemřel v 45 letech. Díky za upozornění.

  • Výborná recenze (Doktor Slovo, 01.05.2020 15:34) Reagovat

    výborného produktu.

  • Kalandra byl (David, 03.05.2020 06:47) Reagovat

    normalizační zpěvák převzatých písní.

    • Re: Kalandra byl (Who is it? , 03.05.2020 09:27) Reagovat

      ....to může napsat jen fejkovej blbeček, kterej byl předsedou normalizačních komisí.....

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kool & the Gang, O2 universum, Praha, 18.6.2025
Naživo: Kool & the Gang roztančili O2 universum a potvrdili status funkových legend Funkové legendy Kool & the Gang poctily českou metropoli svou třetí návštěvou. Početná sestava v čele se zakládajícím členem Robertem "Kool" Bellem vsadila při výběru repertoáru na jistotu a nechala zaznít své nejslavnější hity... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2025 17:00 v sekci Naživo
Pitbull, Shaggy, O2 arena, Praha, 18.6.2025
Naživo: Plešaté šílenství! Pitbull s Shaggym rozjeli v O2 areně párty, jaká nemá obdoby Slovo párty je v případě obou legend nejen latiskoamerické a jamajské hudby rozhodně na místě. Do O2 areny se nešlo za vysokým uměním, ale za bezuzdnou popcornovou zábavou s obrovskými hity. Strhnout se by se tady nenechal snad jen... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2025 13:02 v sekci Naživo
Nové desky 23/2025 - od Vana Morrisona přes Dierkse Bentleyho po Emmu Drobnou
Nové desky 23/2025 - od Vana Morrisona přes Dierkse Bentleyho po Emmu Drobnou Pátek třináctého nepřinesl pouze obavy, ale také spoustu nové hudby, kterou obstaral například matador Van Morrison, countryový zpěvák Dierks Bentley, jazzman Theo Croker, Ian Dior, rockoví Buckcherry, zremixovaní The Cure,... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2025 10:30 v sekci Novinky | Nové desky
Pohled do českých hitparád - 24. týden 2025
Stačily tři týdny. Marek Ztracený se díky "Zastav mě" opět pyšní nejhranější českou písní Domácím rádiím někdy trvá, než zakomponují hudební novinky do svých playlistů. V případě Marka Ztraceného a jeho singlu "Zastav mě" to ale šlo rychle - po třech týdnech jde o nejhranější tuzemskou skladbu. Celkově dál vede... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Kateřina Marie Tichá & Bandjeez - V horách 8/10
Video: V klipu k dojemné baladě "V horách" sbírá Kateřina Marie Tichá odvahu spálit mosty Kateřině Marii Tiché a její kapele Bandjeez, kterou převzala po zesnulém Davidu Stypkovi, se stále daří. Z rádií slyšíme singl "Plamen" ze stejnojmenné desky i více než rok a půl po vydání - navíc se umisťuje v top desítce... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2025 18:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Beatová síň slávy v Lokti: Večer plný poct a rockových návratů (26.05.2025 19:00)
- Fotogalerie: Beatová síň slávy v Lokti: Pocta legendám v obrazech (26.05.2025 16:44)
- Recenze: Obsáhlá kompilace "Blues-Rock Line 1968-1989" ukazuje, že v Československu nehráli blues jen Prokop, Mišík nebo Kalandra (18.03.2025 16:00)
- Při příležitosti nedožitých pětasedmdesátin Petra Kalandry vychází vinyl s raritními koncertními záznamy (12.03.2025 14:52)
- Fotogalerie: Pořádný blues Jana Spáleného & ASPM zaznělo v olomouckém Tibetu (20.10.2024 19:51)
- Recenze: Znovu vydané "Rány" Zuzany Michnové a Michala Pavlíčka dávají rockovou tvář folkové lyrice (06.08.2024 08:40)
- Kultovní album Zuzany Michnové a Michala Pavlíčka "Rány" vychází v remasterované verzi na vinylu i CD (16.04.2024 16:55)
- Recenze: Čundrgrund "Live 1976-1978" přináší tajné nahrávky Mišíka, Merty a Hrubého a zaplňuje jednu velkou mezeru domácího bigbítu (05.09.2023 08:00)
- Recenze: Pábitelské blues na desce "Asi v tom bude nějakej háček" Jana Spáleného výborně funguje i po téměř čtyřiceti letech (05.01.2023 08:00)
- Recenze: "Život je potvorák... ale krásnej." Bluesman Jan Spálený stárne na albu "Perseidy" s grácií a nadhledem (11.12.2022 08:00)

ALBUM TÝDNE 24/2025

Peter Doherty
Felt Better Alive

Zapomeňte teď na moment na Petea Dohertyho, bouřliváka z The Libertines a Babyshambles, který profetoval nejlepší léta svého života. Pete je teď Peter a rozhodl se potěšit své fanoušky novým sólovým albem "Felt Better Alive". Jak si na něm hudebník vede?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 21.06.
Olaf Olafsonn & The Big Bad Trip (CZ) (Stodola, Praha)
St 25.06.
Basinfirefest (Areál, Spálené Poříčí)
Čt 26.06.
AC/DC (AU) (Letiště Letňany, Praha)
Čt 26.06.
Il Divo (CH/FR/US) (O2 universum, Praha)
Čt 26.06.
Il Divo (ESP/CH/US/FR) (O2 universum, Praha)
Pá 27.06.
Mighty Sounds (Letiště Čápův Dvůr, Tábor)
Út 01.07.
Marcus King (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 02.07.
Beats for Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Ne 06.07.
Lionel Richie (US) (O2 arena , Praha )
Po 07.07.
Lynyrd Skynyrd (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy The K's Linkin Park Biffy Clyro Lady Gaga Sex Pistols Imagine Dragons Ed Sheeran Ewa Farna Beyoncé Slipknot Miley Cyrus Queen Charli XCX Kabát Madonna Ghost
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe