shop.musicserver.cz
Různí - Art Rock Line 1971-1985

Kompilace "Art Rock Line" shrnuje drobečky ze stolu československého sofistikovaného rocku

Vydáno: 25.02.2021 09:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Blue Effect

Kolik dalších linií lze ještě načrtnout v prostoru československého bigbítu? Jak ukazuje stále se rozšiřující série kompilací vydavatelství Supraphon právě se slůvkem "Line" v titulu, možnosti tu jsou. Nejnovějším přírůstkem je album s názvem "Art Rock Line", které mapuje náročnější rock z let 1971 až 1985.

8/10

Různí - Art Rock Line 1971-1985

Vydáno: 29.1.2021
Celkový čas: 150 minut

Skladby: Collegium Musicum:P.F. 1972/Part VII., Pieseň z kolovrátku, Refrén, Synkopy 61/Synkopy: Ptačí sonáta, To se stává, Hůl v slunečních hodinách, Petr Novák: Týden dlouhý, Snadné je zapomínat/Telegram Proč?, Fermáta: Rumunská rapsódia, Posledný jarmark v Radvani, Zadané, Blue Effect/M.Effect: V sobotu popoludní, Hledám své vlastní já, Avignonské slečny z Prahy, Abraxas: Cesta jinam/Část 2, Ptáci, Vzpoura moogů, C & K Vocal: Doky vlaky, hlad a boty, Balada o Zemi, Znám cokoli, Ota Petřina & Super-robot: Vnitřní svět tvých jantarových očí, Phalaenopsis, Computer III. generace, Barnodaj/Progres 2: Štěstí, Píseň o jablku, Setkání, Dežo Ursiny/Burčiak: Nové dieťa, Dnes v noci, Pristátie v marci, Jan Spálený: Edison/Zpěv III., Odpusťte mi, Variace na závěr, Olympic: Vzdálenost (Země), Černá mše za nukleárního boha (Nenávist), Kyvadlo času

Vydavatel: Supraphon

Po trojici čistě beatových výběrů ("Beat Line", "Big Beat Line" a názvem lehce stranou stojícího kompletu "Beat (Al)Boom") se Supraphon pustil do prozkoumávání muziky pozdější, již rockové. Vše odstartovala šířeji zaměřená "Rock Line", nyní se tvůrci kompilace začali nořit hlouběji, do specifičtěji zaměřených oblastí. Po "Jazz Rock Line" je tu nově "Art Rock Line".

Jak ostatně přiznává i poznámka z přebalu (paradoxně převzatá z Wikipedie!), pojem art rock je obtížně definovatelný a jeho nitky vedou všude možně od klasického rocku přes progresivní tendence až k jazzovým vlivům. Možná to tedy byl na zkušeného Karla Deniše, který sestavil i tuto kolekci, tak trochu bič. A nutno říct, že si s tímto nesnadným úkolem poradil velice dobře, jakkoliv výsledku schází pevná sevřenost předchozích částí série.

Ono taky těžko hledat - a vyžadovat - sevřenost materiálu, když se a) pohybujeme v rozmezí let 1971 až 1985, které přineslo řadu protichůdných výbojů a vlivů, b) věnujeme sešněrované hudbě období normalizace, která vše, co Západ jen trochu připomínalo, raději odsouvala do stínů. Nejvýraznějším pojítkem šestatřiceti skladeb na ploše 150 minut (!) je tak sofistikovanost - ať už hudební, nebo textová. V každém případě je to pozoruhodná sestava.

Začátek patří Vargovu Collegiu Musicum, pokračuje se přes překvapivě hardrockového Petra Nováka a jeho koncepční nahrávky "Kráska a zvíře", nepostradatelný Blue Effect a ještě nikoliv bluesového Jana Spáleného až k ojedinělému uměleckému vzepětí (v rámci normalizačních možností) Olympicu.

Hity typu "Píseň o jablku" (Progres 2), "Avignonské slečny z Prahy" (Blue Effect, tehdy tedy M.Efekt) nebo předělávka flamengovské "Doky, vlaky, hlad a boty" v podání C & K Vocalu střídají nenápadné perly jako raný singlový Abraxas nebo výběr z ojedinělého projektu Ota Petřina & Super-Robot.

V jednom ohledu jde kompilace "Art Rock Line" - a šla by i kterákoliv jiná - trochu proti samotnému principu sofistikovanějších podob rocku. Ty totiž naplno využívaly albového formátu a svou hudbu prezentovaly jako větší, uzavřené celky. Tato sbírka si důsledně zakládá na tom, aby jednotlivé skladby vyzobávala z různých alb či singlů. Jedinou výjimkou je uzavřený výsek z desky "Kráska a zvíře" Petra Nováka.

Písně jsou tak ve většině případů za sebe seskládány bez kontextu a vazeb, které jejich tvůrci zamýšleli. Zamrzí to u Deža Ursinyho, Fermáty i Olympicu. Jestli by nakonec nebylo lepší zvolit podobný postup jako u dříve vydané "Rock Al(Boom)", jež ono albové propojení držela.

Tyhle art-rockové drobky jsou nicméně skvělou ukázkou toho, kolik dobré muziky tady v daném období vznikalo a kolik jí mělo dokonce světové parametry. V tomto ohledu by mohl tento výběr posloužit jako jakýsi návod, rozcestník či ochutnávka, směrovka k dalšímu, vlastnímu objevování. Je rovněž ukázkou, že by se ještě nějaká další linie mohla skrze českou rockovou hudbu načrtnout. Co třeba nová vlna nebo hard rock?

  • hard rock (V., 25.02.2021 11:01) Reagovat

    Hard rock by byl fajn, jen se obávám, že by mu stačil tak formát EP :-)

  • ...no vono tam klidně mohlo bejt i něco z Necká... (Petr Čejka, 25.02.2021 12:25) Reagovat

    ...no vono tam klidně mohlo bejt i něco z Neckářova Planetária kupříkladu ????...

  • Dobrý večer. Se škatulkou art rock jsou prostě... (milanmilan2, 25.02.2021 19:16) Reagovat

    Dobrý večer. Se škatulkou art rock jsou prostě potíže. Určitě měl editor nějaké kriterium pro sestavování výběru. Problém je asi u mne, ale neobjevil jsem jaké. U Petra Nováka je Kráska a Zvíře, naše první česká rocková opera, vynikajícím dílem, hudba Petra Nováka s texty Zdeňka Rytíře je na svou dobu famózním dílem. Ale nemyslím si, že by to byl art rock. Pokud by byla zařazena např. skladba Na útěku z pozdější Planety snů, to by byla jiná. Opomenutí Planetária je neomluvitelné. Z díla Progresu II mi není jasné zařazení Písně o jablku, ačkoliv jde o tklivou rockovou baladu. Zde bylo opomenuta Planeta HB II, byť k roku 1980 je k dispozici jen studiová " brumlaná " verze, jinak by se musela použít verze live s textem,.ale nahrávky jsou zde jen studiové. Takže - za mne - nadbytečný výběr, promarněná šance.Možná někdy příště, do téhle kompilace nejdu. Milan

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pět nejlepších skladeb Seala včetně hitu, který nejprve on sám zavrhl
Nejvíc nej: Pět nejlepších skladeb Seala včetně hitu, který nejprve on sám zavrhl Seal o sobě dal poprvé výrazněji vědět už v roce 1990, kdy nazpíval vokály pro britského DJe Adamskiho do taneční skladby "Killer". O několik let později se stal s klasikou "Kiss From A Rose" králem devadesátkových power balad. Jaké... čtěte zde
Vydáno: 17.09.2024 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
The Weeknd - Dancing In The Flames 8/10
Video: The Weeknd s "Dancing In The Flames" otevírá svou další tvůrčí fázi Zkraje září odehrál The Weeknd letos ojedinělý stadionový koncert v brazilském Sao Paulu. Mimo jiné tam proběhla živá premiéra skladby "Dancing In The Flames", která nyní vyšla coby první singl z chystané albové novinky "Hurry Up... čtěte zde
Vydáno: 16.09.2024 12:30 v sekci Audio / Video | Video
David Gilmour - Luck and Strange 8/10
Recenze: Sympaticky skromný David Gilmour spojuje na "Luck and Strange" písničkářský přístup s hudební nostalgií Devět let trvalo studiové mlčení bývalého hlasu a kytary Pink Floyd Davida Gilmoura. Ohlášení kolekce "Luck and Strange" pochopitelně vyvolalo velká očekávání - ostatně jako každé nové album dlouze studiově spících veteránů. A... čtěte zde
Vydáno: 16.09.2024 00:00 v sekci Recenze
Beatsteaks, Lucerna Music Bar, Praha, 14.9.2024
Naživo: Stadionová kapela v klubu a ryzí radost z hudby. To byli Beatsteaks v Praze Twenty One Pilots, Kensington, Katy Perry nebo Biffy Clyro. Dlouhodobě platí, že když se skupina v zahraničí vyprodávající stadiony dostane nějakou náhodou do malého klubu, patří tyto zážitky k tomu nejlepšímu, co můžete v rámci... čtěte zde
Vydáno: 15.09.2024 11:01 v sekci Naživo
ADONXS, Rock Café, Praha, 13.9.2024
Naživo: Pátek třináctého se snažil, ADONXS ale navzdory smolným okolnostem odehrál v Praze skvělý koncert "My nie sme zrušený, my sme tu!" volal vítězoslavně Adam Pavlovčin alias ADONXS, když konečně mohl nastoupit před narvaný klub a odehrát svůj dlouho plánovaný koncert v Praze. Někdejší hvězda SuperStar měla co dělat, aby se akce... čtěte zde
Vydáno: 14.09.2024 12:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: "Super-robot" a "Pečeť" Oty Petřiny zůstávají i po letech nepřehlédnutelnými výboji domácího art rocku (31.08.2024 09:38)
- Zaprášenosti: Trilogie skupiny Olympic patří i po čtyřech dekádách k pilířům české rockové historie (18.08.2024 08:30)
- Sebastien s coververzí skladby "Slzy tvý mámy" lámou rekordy a předali desku Petru Jandovi (13.08.2024 11:57)
- Jubilejní vinylová reedice spojuje dvě sólová alba neústupného multiinstrumentalisty Oty Petřiny (06.06.2024 11:26)
- Zemřel Miroslav Imrich: Legenda českého rocku navždy utichla (05.05.2024 20:09)
- Frontman Olympicu Petr Janda se dočká svého celovečerního dokumentu "Django" (01.04.2024 11:07)
- Video: Olympic láká na box "Trilogie" parádní novou verzí baladické "Kartotéky" (11.03.2024 08:11)
- Olympic vydává luxusní box "Trilogie" a pojede k němu rozsáhlé turné (26.02.2024 12:21)
- Minirecenze: Dvojalbum "Soft Rock Line 1969 - 1989" nabízí to nejlepší z bigbítových balad i něco navíc (20.02.2024 20:45)
- Recenze: Album "Box" od Abraxas je i po čtyřiceti letech skvělým novovlnným klenotem (20.01.2024 09:00)

ALBUM TÝDNE 38/2024

David Gilmour
Luck and Strange

Devět let trvalo studiové mlčení bývalého hlasu a kytary Pink Floyd Davida Gilmoura. Ohlášení kolekce "Luck and Strange" pochopitelně vyvolalo velká očekávání - ostatně jako každé nové album dlouze studiově spících veteránů. A vždycky jsou na místě otázky, jak se podaří na slavnou minulost navázat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 18.09.
Avi Kaplan (US) (Roxy, Praha)
Pá 20.09.
Elán (SK) (O2 arena, Praha)
So 21.09.
Elán (SK) (O2 arena, Praha)
So 21.09.
Aurora (NOR) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 21.09.
Maro (POR) (MeetFactory, Praha)
So 21.09.
Marcus & Martinus (NOR) (Forum Karlín, Praha)
Po 23.09.
Girl In Red (NOR) (Forum Karlín, Praha)
St 25.09.
Cirque De Soleil - Corteo (CAN) (O2 arena, Praha)
Po 30.09.
Tindersticks (UK) (Divadlo Hybernia, Praha)
Čt 03.10.
Mighty Oaks (DE) (Palác Akropolis, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Lucie Vondráčková Imagine Dragons Billie Eilish Linkin Park Madonna Dua Lipa Coldplay Taylor Swift Oasis Queen Abba Viktor Sheen Ed Sheeran Biffy Clyro BTS Dead Sara
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe