Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Behemoth - I Loved You At Your Darkest

Album "I Loved You At Your Darkest" Behemoth je dotaženým testamentem Nergalova vidění světa

Vydáno: 19.11.2018 00:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek a Tomáš Rozkovec

Behemoth se v poslední pětiletce ocitli v pozici superhvězd extrémního metalu. Stojí za nimi silný příběh zmrtvýchvstalého frontmana Nergala, ale není to jen ono příslovečné story. Na výsluní se vrátili hlavně díky albu "The Satanist" z roku 2014. A teď v jízdě pokračují s "I Loved You At Your Darkest".

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
9/10

Behemoth - I Loved You At Your Darkest

Vydáno: 5.10.2018
Celkový čas: 46:32

Skladby: Solve, Wolves ov Siberia, God = Dog, Ecclesia Diabolica Catholica, Bartzabel, If Crucifixion Was Not Enough..., Angelvs XIII, Sabbath Mater, Havohej Pantocrator, Rom 5:8, We Are The Next 1000 Years, Coagvla

Vydavatel: Mystic Production

"The Satanist" už krátce po vydání nacházel své místo v žebříčcích desek roku, desetiletí, ba i sotva zahájeného století. Dotažený koncept, nezbytná dávka provokace, hudební výraz, který se nezastavuje u striktních subžánrových mantinelů, to všechno jsou ingredience, z nichž Poláci tento hutný koktejl umíchali.

Tohle se špatně překonává - očekávání od nástupce "The Satanist" byla tedy velká, ale zároveň i plná otazníků. Pro Behemoth byla jejich jubilejní studiovka jakýmsi završením cyklu. Toto vnímání umocňuje ostatně i to, že v druhém kole světového turné jej hráli v jeho kompletní podobě a z jejich show se stávalo pečlivě připravené divadlo. Teatrálnost, velká gesta, epický přístup k věci, ambicióznost páně Nergalova. Jak navázat na něco, co se v krátkém čase stalo novodobou klasikou. Na začátku října přišlo "I Loved You At Your Darkest", dost možná jediné metalové album na světě, které má ve svém názvu citaci Ježíše Nazaretského. Novinka je jakousi tezí. Manifestem Nergalova vidění světa, antináboženského, liberálního, svobodného, nepokrytě rouhačského v primární rovině, překvapivě sofistikovaného v méně zjevné rovině druhé.

Behemoth - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
První je záměrně provokující, cíleně útočí na první signální (brutální obrázky v bookletu, názvy některých skladeb, například singlová "God = Dog" či "Sabbath Mater", jsou až tak okatě primitivními slovními hříčkami, až si jeden říká, zda to mají Behemoth zapotřebí). Ta druhá rovina vyžaduje hlubší a pozornější čtení. Behemoth zde přicházejí s jakýmsi intelektuálním metalem, který vyžaduje otevřenou mysl a alespoň částečné znalosti biblických a historických souvislostí. Vždyť ani ony obrázky v bookletu nejsou ničím jiným než naturalisticky pojatými výjevy ze svaté knihy křesťanů.

Není to ale jen Bible a křesťanská mytologie, z nichž Nergal coby výhradní autor textů čerpá a které si přetváří k obrazu svému. Nebojí se sáhnout k přednímu mystikovi dvacátého století Alastairovi Crowleymu ("Bartzabel"), hojně používá latinu a nechává jen na posluchači, jestli sdělení ve starobylém jazyce bude ignorovat, či nikoliv.

Z "I Loved You At Your Darkest" mnohem více než z předcházejícího počinu "The Satanist" ční jeho konceptuálnost. Od úvodního zaříkávání, v němž dětský sbor zavrhuje různé podoby Boha, až k závěrečné dvojici, tvořené věšteckou "We Are The Next 1000 Years" (která vše v podstatě uzavírá vzýváním slunce a měsíce, stejně jako tak činila i "O Father, O Satan, O Sun" na předcházejí řadovce) a outrem "Coagvla", nahrávka tvoří funkční oblouk, který by měl být vnímán jako celek. Slabší momenty najdeme ve třetí čtvrtině alba. Jako by tam kapele trochu začal docházet dech. Ale není to propad, který by dokázal zakalit vody zbývajících částí.

Nergal se častokrát stylizuje do podoby temného proroka, charismatického a strhujícího, který hlásá své pravdy, ať jsou většinovou společností vnímány jakkoliv kontroverzně: "I Worship Thee, O Vicious Man! / Now, Mark My Words Ye Mortal Race / Feed My Wrath with Lion's Gore / Feed My Envy with the Fat Ov Lambs / As The Wicked Ways Will Will Flourish / Behold The Monuments Ov God Decay." ("Ecclesia Diabolica Catholica") Koncept je naplňován i hudebně, některé motivy se vracejí, skladby se i v rámci samotného díla spojují v menší celky (nejpatrnější je to v rozdělení na čtyři strany u vinylu, ale jisté záměrné přeryvy jsou patrné i v případě klasického řazení neděleného otáčením či výměnou desek).

Behemoth - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Hudebně se Behemoth zase o kousek posunuli, víceméně jde ale o rozvíjení směru nastoleného předchozím albem. I tady jsou epicky rozmáchlí, žánrově příznačné skladby jako "Wolves ov Siberia" rozruší pomalou, subtilně pochodovou pasáží, v nebývalé míře se zde pracuje s čistými vokály a sbory (ústřední část "God = Dog", "Bartzabel", refrén "Sabbath Mater"). Nahrávka je mnohem pomalejší, než by se v žánru dalo očekávat. Spíš než na drtivé agresivitě stojí na svíravé výhružnosti, jíž na atmosféře ještě přidávají nízko posazené a v mixu záměrně celkem schované mnišské chorální zpěvy. Nedílnou součástí se stávají klasicky pojatá kytarová sóla. Behemoth svůj výraz provzdušňují až rockovými prvky, stále však pevně stojí v bahně zčernalého death metalu.

Pokušení srovnání se lze bránit jen obtížně. "The Satanist" nasadil laťku vysoko, "I Loved You At Your Darkest" v mnohém navazuje, v mnohém rozvíjí. Každopádně je to album dospělejší, stojí na atmosféře a uzavřenosti celku. "The Satanist" se přece jen místy drobil na jednotlivé skladby. Tohle, až na zmíněnou lehce slabší část (myšleno spíš v oblasti výraznosti než kvality), plyne hladce, nic z kvalitního celku vyloženě neční. Uzavřenost a dotaženost této kolekce je ozdobou, myšlenkový obsah a kontextuální nasycenost fundamentem. Metalová deska pro casual listening, vyřádit se, zatočit dlouhou kšticí a zapomenout? Těžko, tohle se zarývá pod kůži s odborností tatéra.

Druhý pohled Tomáše Rozkovce

Řeknu vám, je to tedy odvaha požádat o názor na nové album Behemoth mě, ortodoxního progrockera, který vyrostl na sedmdesátkách, který však poctivě studuje a dál se vzdělává v hudebních stylech. Ale budiž.

Přiznám se bez mučení - s tvorbou kapely jsem se seznámil někdy letos zkraje roku, kdy jsem se dozvěděl, že byli vyhlášeni jako headlineři festivalu Brutal Assault. Začal jsem studovat jejich tvorbu a v hlavě mi utkvělo skvostné dílo s názvem "The Satanist". Byly to především prvky progresivity, které Nergal & spol. do svého díla nenásilně naroubovali. Symfonické vložky s chrámovými pasážemi byly pro mě něco, co mě hned zaujalo. Oprávněně jsem se těšil na jejich vystoupení na zmíněném festivalu, kde patřili k absolutní špičce včetně skvělé pódiové prezentace (reportáž najdete zde).

Když se v létě začaly objevovat nové a skvěle zpracované rouhačské klipy, zpozorněl jsem. Přinášely totiž něco magického. Něco, co člověka odpuzuje a zároveň přitahuje. Cílí na jeho primární základní potřeby. Probouzí v něm temnou stránku věci a pociťuje zápas dobra a zla, světla i temna. Neboť člověk složený z obého jest.

Není tedy divu, že když se ke mně dostala novinka "I Loved You At Your Darkest", začal jsem ji sjíždět téměř denně. Přiznám se, že zpočátku jsem se nemohl překlenout přes poslední čtvrtinu desky.

Behemoth - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Již úvodní "Solve", prolog do celé kolekce, naznačuje, že je cosi jinak než u předchozího díla. Přesné cílení se snahou o podtržení koncepčnosti, tak, jak to bývá u kapel, které se věnují progresivnímu rocku. Následuje čtveřice skladeb, které mě jako posluchače absolutně zamáčkly do křesla. Z rouhačských textů postavené na chrámové melodice ční touha po provokaci ("God = Dog"). To se ostatně Nergalovi daří na celém albu. Vrcholem je pak poklidná "Bartzabel", u které však cosi bublá pod povrchem. Dlouho jsem přemýšlel, co to je. Pak mi to došlo. Když si člověk odmyslí mnohdy zběsilé tempo bicích zpomalí si kytary, dostane riffy à la Black Sabbath. A jsme zpátky u kořenů.

Prostřední část nahrávky, ve které mě zaujala především dvojce skladeb "Sabbath Mater" a "Havohej Pantocrator" se skvělými symfonickým pasážemi, udržuje status quo a směle připravuje na grandiózní finále. To se v tomto případě pro mě trochu zbytečně oddaluje. Ale nakonec jsem vlastně spokojen. Spojením "We Are The Next 1000 Years" a "Coagvla" je vše odčiněno.

"I Loved You At Your Darkest" je skvělým a dospělejším, možná učesanějším pokračováním "The Satanist". Očekávám, že bude následovat další album, které uzavře jakousi trilogii. Kam se budou Behemoth dál ubírat, těžko říci, ale je možné, že ještě více zapojí symfonickou složku, přidají více akustiky a progresivních prvků, a dají tak vzniknout novému hudebnímu proudu. Anebo vyjdou úplně jiným směrem. Třeba se dočkáme temné mše za podpory symfonického orchestru. Kdo ví. Ale to nám dopředu Nergal asi neprozradí. Za mě rozhodně 9/10.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Za mě je to výborné album, se ženou na ně jde... (Fimi, 19.11.2018 09:38) Reagovat

  Za mě je to výborné album, se ženou na ně jdeme v lednu, dali jsme si to k Vánocům...to album má neskutečnou energii, ne takovou jako Satanist, spíš bych to přirovnal k Evangelion z roku 2008. Což je pro mě pořád nejlepší album. Nové album poslouchám pořád a musím říct že živě bude jistě skvělé. Mimochodem tu energií a temnou atmosféru si nejvíc užijete právě živě, byl jsem na nich už asi pět krát a pořád skvělé, nejlepší živá věc je asi Lucifer, to máte pocit že i země se pohnula... úžasná kapela, samozřejmě doporučuji všechny alba, výborné je i Demigod a hlavně Apostasy

 • Tohle je největší přehnat v historii kapely. K... (Anonym, 19.11.2018 15:37) Reagovat

  Tohle je největší přehnat v historii kapely. Kde jsou ty vichřice z dob demigod, nejlepšího alba v jejich diskografii? Rouhat se každopádně, ale ne takhle připosraně a nezáživně !

 • Utahaná nuda (Beny, 19.11.2018 18:08) Reagovat

  Z respektované death/blackové kapely se stala respektovaná obchodní značka. The Apostasy je geniální album, stejně tak Demigod a Zos Kia Cultus. V koutku duše jsem doufal v návrat k technickému death metalu, ale dostalo se mi opět jen pózy, patosu, teatrálnosti a hromady nafouklé nudy. Pryč je syrová zuřivost. Pryč je ta energie z živých vystoupení. Zůstala jen póza odhalená na kost a trapné skoro-modlení k sobě samým.

  • Re: Utahaná nuda (Fimi, 19.11.2018 23:00) Reagovat

   když čtu tvůj příspěvek a zamyslím se nad tím, tak bych i souhlasil, ale mně se od nich líbí takřka všechno, nejvíce Apostasy, Demigod a právě novinka....mimochodem doporučuji Hour of penance, což je výborná věc a zpěvák má velmi podobnej hlas jako Nergal

 • Trochu se bojím, (Doktor Slovo, 19.11.2018 19:56) Reagovat

  že se z Behemoth stává Metallica black metalu.A to nechceš.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 32. týden 2019
Ed Sheeran a Justin Bieber s "I Don't Care" opanují český éter, Viktor Sheen se vrací na jedničku v albech Ed Sheeran sice prvenství v albové hitparádě po třech týdnech přepustil Viktorovi Sheenovi, urval ale zlato v singlovém žebříčku. Nejhranější písní v českém éteru se stal jeho duet s Justinem Bieberem "I Don't Care". Na novinky... čtěte zde
Vydáno: 20.08.2019 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 33-34/2019 - od Slipknot přes The Regrettes po Lionela Richieho
Nové desky 33-34/2019 - od Slipknot přes The Regrettes po Lionela Richieho Před tím, než se opět otevřou stavidla přívalu hudebních novinek velkých hvězd, se nám s novými alby představí Slipknot, stále populárnější The Regrettes, irský objev The Murder Capital, dívčí industriální duo Bones UK či... čtěte zde
Vydáno: 20.08.2019 17:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Jen - Z angličtiny jsem se vrátil k češtině a moc mě to baví
Rozhovory: Jen - Z angličtiny jsem se vrátil k češtině a moc mě to baví "Konečně jsem našel svoji cestu, vím přesně, co chci dělat a co pro to musím obětovat," shrnuje posledních několik let zpěvák Jen. Kapelu Bek Ofis vyměnil za sólovou tvorbu, angličtinu za češtinu. Proč by si ho lidi měli... čtěte zde
Vydáno: 20.08.2019 08:01 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Metallica, Letiště Letňany, Praha, 18.8.2019
Naživo: Nedotknutelné riffy Metallicy působily v Letňanech poněkud včerejším dojmem Americká skupina Metallica, globální kolos a jedna z nejsilnějších hudebních značek na světě, se v neděli večer vrátila do Prahy. Potvrdila status heavymetalové jedničky a nestárnoucí žánrové klasiky. A pokud vás to zajímá, tak... čtěte zde
Vydáno: 19.08.2019 12:05 v sekci Naživo
43
Brutal Assault - 4. den, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2019
Naživo: Čtvrtý den Brutal Assaultu aneb Jak se v bahně utopil masomlýnek Čtvrtý den Brutal Assaultu vypadal při pohledu z okna slibně. Modrá obloha, mráčky, příjemný větřík. Jenže s polednem se zatáhlo a spustil se liják hodný biblické potopy světa. Pevnost Josefov tak od půlky odpoledne připomínala... čtěte zde
Vydáno: 17.08.2019 09:00 v sekci Naživo
2
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2018 podle musicserveru (30-21) (28.01.2019 16:05)
- Naživo: Behemoth v Praze představili svou ďábelskou církev (13.01.2019 20:09)
- Fotogalerie: Behemoth ve Foru Karlín ukázali svou pekelnou sílu (13.01.2019 14:55)
- Video: Klip "Ecclesia Diabolica Catholica" je další temnou vizí Behemoth (10.01.2019 10:33)
- Behemoth se již brzy představí v Praze (04.01.2019 13:54)
- Video: Brutal Assault dávkuje videa z 23. ročníku (14.12.2018 19:41)
- Video: (18+) Behemoth v klipu k "Bartzabel" rituálně probouzejí ducha planety Mars (03.10.2018 11:06)
- Video: Vlci a chlad divoké přírody: Behemoth servírují další video z nové desky (08.09.2018 09:20)
- Naživo: Brutal Assault, den třetí: A pak přišli Behemoth a svět se zastavil (18.08.2018 11:45)
- Fotogalerie: Brutal Assault, den třetí: Tvrdý direkt od Behemoth aneb Peklo na zemi (17.08.2018 12:06)

ALBUM TÝDNE 33/2019

Charlie Cunningham
Permanent Way

V soukromí je tento týpek spíše tichý a plachý, na koncertech však v plné míře předvádí své emoce z příběhů, které ve svých skladbách vypráví. Jeho druhé album "Permanent Way" je nečekaně velký grower, který má ten dar vás zcela pohltit. S každým poslechem Cunninghamovi čím dál více věříte vše, co do něj vložil.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.08.
Billie Eilish (UK) (O2 Arena, Praha)
Čt 22.08.
Paul Kalkbrenner (DE) (Žluté lázně, Praha)
So 24.08.
JMSN (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 27.08.
Hozier (IRL) (Forum Karlín, Praha)
Út 03.09.
Helmet (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 04.09.
Ariana Grande (USA) (O2 Arena, Praha)
Čt 05.09.
Zebrahead (USA) (MeetFactory, Praha)
Čt 05.09.
Courtney Barnett (AUS) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 09.09.
Cassia (UK) (Cross Club, Praha)
Út 10.09.
Sean Koch (RSA) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga The Cure Kryštof Rihanna Adele Madonna Sia Coldplay Ewa Farna Beyoncé AC/DC Rammstein Linkin Park Ed Sheeran Britney Spears Avicii Kylie Minogue Ghost Taylor Swift Aneta Langerová
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver