Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Behemoth - I Loved You At Your Darkest

Album "I Loved You At Your Darkest" Behemoth je dotaženým testamentem Nergalova vidění světa

Vydáno: 19.11.2018 00:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek a Tomáš Rozkovec

Behemoth se v poslední pětiletce ocitli v pozici superhvězd extrémního metalu. Stojí za nimi silný příběh zmrtvýchvstalého frontmana Nergala, ale není to jen ono příslovečné story. Na výsluní se vrátili hlavně díky albu "The Satanist" z roku 2014. A teď v jízdě pokračují s "I Loved You At Your Darkest".

SDÍLET:    
9/10

Behemoth - I Loved You At Your Darkest

Vydáno: 5.10.2018
Celkový čas: 46:32

Skladby: Solve, Wolves ov Siberia, God = Dog, Ecclesia Diabolica Catholica, Bartzabel, If Crucifixion Was Not Enough..., Angelvs XIII, Sabbath Mater, Havohej Pantocrator, Rom 5:8, We Are The Next 1000 Years, Coagvla

Vydavatel: Mystic Production

"The Satanist" už krátce po vydání nacházel své místo v žebříčcích desek roku, desetiletí, ba i sotva zahájeného století. Dotažený koncept, nezbytná dávka provokace, hudební výraz, který se nezastavuje u striktních subžánrových mantinelů, to všechno jsou ingredience, z nichž Poláci tento hutný koktejl umíchali.

Tohle se špatně překonává - očekávání od nástupce "The Satanist" byla tedy velká, ale zároveň i plná otazníků. Pro Behemoth byla jejich jubilejní studiovka jakýmsi završením cyklu. Toto vnímání umocňuje ostatně i to, že v druhém kole světového turné jej hráli v jeho kompletní podobě a z jejich show se stávalo pečlivě připravené divadlo. Teatrálnost, velká gesta, epický přístup k věci, ambicióznost páně Nergalova. Jak navázat na něco, co se v krátkém čase stalo novodobou klasikou. Na začátku října přišlo "I Loved You At Your Darkest", dost možná jediné metalové album na světě, které má ve svém názvu citaci Ježíše Nazaretského. Novinka je jakousi tezí. Manifestem Nergalova vidění světa, antináboženského, liberálního, svobodného, nepokrytě rouhačského v primární rovině, překvapivě sofistikovaného v méně zjevné rovině druhé.

Behemoth - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
První je záměrně provokující, cíleně útočí na první signální (brutální obrázky v bookletu, názvy některých skladeb, například singlová "God = Dog" či "Sabbath Mater", jsou až tak okatě primitivními slovními hříčkami, až si jeden říká, zda to mají Behemoth zapotřebí). Ta druhá rovina vyžaduje hlubší a pozornější čtení. Behemoth zde přicházejí s jakýmsi intelektuálním metalem, který vyžaduje otevřenou mysl a alespoň částečné znalosti biblických a historických souvislostí. Vždyť ani ony obrázky v bookletu nejsou ničím jiným než naturalisticky pojatými výjevy ze svaté knihy křesťanů.

Není to ale jen Bible a křesťanská mytologie, z nichž Nergal coby výhradní autor textů čerpá a které si přetváří k obrazu svému. Nebojí se sáhnout k přednímu mystikovi dvacátého století Alastairovi Crowleymu ("Bartzabel"), hojně používá latinu a nechává jen na posluchači, jestli sdělení ve starobylém jazyce bude ignorovat, či nikoliv.

Z "I Loved You At Your Darkest" mnohem více než z předcházejícího počinu "The Satanist" ční jeho konceptuálnost. Od úvodního zaříkávání, v němž dětský sbor zavrhuje různé podoby Boha, až k závěrečné dvojici, tvořené věšteckou "We Are The Next 1000 Years" (která vše v podstatě uzavírá vzýváním slunce a měsíce, stejně jako tak činila i "O Father, O Satan, O Sun" na předcházejí řadovce) a outrem "Coagvla", nahrávka tvoří funkční oblouk, který by měl být vnímán jako celek. Slabší momenty najdeme ve třetí čtvrtině alba. Jako by tam kapele trochu začal docházet dech. Ale není to propad, který by dokázal zakalit vody zbývajících částí.

Nergal se častokrát stylizuje do podoby temného proroka, charismatického a strhujícího, který hlásá své pravdy, ať jsou většinovou společností vnímány jakkoliv kontroverzně: "I Worship Thee, O Vicious Man! / Now, Mark My Words Ye Mortal Race / Feed My Wrath with Lion's Gore / Feed My Envy with the Fat Ov Lambs / As The Wicked Ways Will Will Flourish / Behold The Monuments Ov God Decay." ("Ecclesia Diabolica Catholica") Koncept je naplňován i hudebně, některé motivy se vracejí, skladby se i v rámci samotného díla spojují v menší celky (nejpatrnější je to v rozdělení na čtyři strany u vinylu, ale jisté záměrné přeryvy jsou patrné i v případě klasického řazení neděleného otáčením či výměnou desek).

Behemoth - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Hudebně se Behemoth zase o kousek posunuli, víceméně jde ale o rozvíjení směru nastoleného předchozím albem. I tady jsou epicky rozmáchlí, žánrově příznačné skladby jako "Wolves ov Siberia" rozruší pomalou, subtilně pochodovou pasáží, v nebývalé míře se zde pracuje s čistými vokály a sbory (ústřední část "God = Dog", "Bartzabel", refrén "Sabbath Mater"). Nahrávka je mnohem pomalejší, než by se v žánru dalo očekávat. Spíš než na drtivé agresivitě stojí na svíravé výhružnosti, jíž na atmosféře ještě přidávají nízko posazené a v mixu záměrně celkem schované mnišské chorální zpěvy. Nedílnou součástí se stávají klasicky pojatá kytarová sóla. Behemoth svůj výraz provzdušňují až rockovými prvky, stále však pevně stojí v bahně zčernalého death metalu.

Pokušení srovnání se lze bránit jen obtížně. "The Satanist" nasadil laťku vysoko, "I Loved You At Your Darkest" v mnohém navazuje, v mnohém rozvíjí. Každopádně je to album dospělejší, stojí na atmosféře a uzavřenosti celku. "The Satanist" se přece jen místy drobil na jednotlivé skladby. Tohle, až na zmíněnou lehce slabší část (myšleno spíš v oblasti výraznosti než kvality), plyne hladce, nic z kvalitního celku vyloženě neční. Uzavřenost a dotaženost této kolekce je ozdobou, myšlenkový obsah a kontextuální nasycenost fundamentem. Metalová deska pro casual listening, vyřádit se, zatočit dlouhou kšticí a zapomenout? Těžko, tohle se zarývá pod kůži s odborností tatéra.

Druhý pohled Tomáše Rozkovce

Řeknu vám, je to tedy odvaha požádat o názor na nové album Behemoth mě, ortodoxního progrockera, který vyrostl na sedmdesátkách, který však poctivě studuje a dál se vzdělává v hudebních stylech. Ale budiž.

Přiznám se bez mučení - s tvorbou kapely jsem se seznámil někdy letos zkraje roku, kdy jsem se dozvěděl, že byli vyhlášeni jako headlineři festivalu Brutal Assault. Začal jsem studovat jejich tvorbu a v hlavě mi utkvělo skvostné dílo s názvem "The Satanist". Byly to především prvky progresivity, které Nergal & spol. do svého díla nenásilně naroubovali. Symfonické vložky s chrámovými pasážemi byly pro mě něco, co mě hned zaujalo. Oprávněně jsem se těšil na jejich vystoupení na zmíněném festivalu, kde patřili k absolutní špičce včetně skvělé pódiové prezentace (reportáž najdete zde).

Když se v létě začaly objevovat nové a skvěle zpracované rouhačské klipy, zpozorněl jsem. Přinášely totiž něco magického. Něco, co člověka odpuzuje a zároveň přitahuje. Cílí na jeho primární základní potřeby. Probouzí v něm temnou stránku věci a pociťuje zápas dobra a zla, světla i temna. Neboť člověk složený z obého jest.

Není tedy divu, že když se ke mně dostala novinka "I Loved You At Your Darkest", začal jsem ji sjíždět téměř denně. Přiznám se, že zpočátku jsem se nemohl překlenout přes poslední čtvrtinu desky.

Behemoth - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Již úvodní "Solve", prolog do celé kolekce, naznačuje, že je cosi jinak než u předchozího díla. Přesné cílení se snahou o podtržení koncepčnosti, tak, jak to bývá u kapel, které se věnují progresivnímu rocku. Následuje čtveřice skladeb, které mě jako posluchače absolutně zamáčkly do křesla. Z rouhačských textů postavené na chrámové melodice ční touha po provokaci ("God = Dog"). To se ostatně Nergalovi daří na celém albu. Vrcholem je pak poklidná "Bartzabel", u které však cosi bublá pod povrchem. Dlouho jsem přemýšlel, co to je. Pak mi to došlo. Když si člověk odmyslí mnohdy zběsilé tempo bicích zpomalí si kytary, dostane riffy à la Black Sabbath. A jsme zpátky u kořenů.

Prostřední část nahrávky, ve které mě zaujala především dvojce skladeb "Sabbath Mater" a "Havohej Pantocrator" se skvělými symfonickým pasážemi, udržuje status quo a směle připravuje na grandiózní finále. To se v tomto případě pro mě trochu zbytečně oddaluje. Ale nakonec jsem vlastně spokojen. Spojením "We Are The Next 1000 Years" a "Coagvla" je vše odčiněno.

"I Loved You At Your Darkest" je skvělým a dospělejším, možná učesanějším pokračováním "The Satanist". Očekávám, že bude následovat další album, které uzavře jakousi trilogii. Kam se budou Behemoth dál ubírat, těžko říci, ale je možné, že ještě více zapojí symfonickou složku, přidají více akustiky a progresivních prvků, a dají tak vzniknout novému hudebnímu proudu. Anebo vyjdou úplně jiným směrem. Třeba se dočkáme temné mše za podpory symfonického orchestru. Kdo ví. Ale to nám dopředu Nergal asi neprozradí. Za mě rozhodně 9/10.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Za mě je to výborné album, se ženou na ně jde... (Fimi, 19.11.2018 09:38) Reagovat

  Za mě je to výborné album, se ženou na ně jdeme v lednu, dali jsme si to k Vánocům...to album má neskutečnou energii, ne takovou jako Satanist, spíš bych to přirovnal k Evangelion z roku 2008. Což je pro mě pořád nejlepší album. Nové album poslouchám pořád a musím říct že živě bude jistě skvělé. Mimochodem tu energií a temnou atmosféru si nejvíc užijete právě živě, byl jsem na nich už asi pět krát a pořád skvělé, nejlepší živá věc je asi Lucifer, to máte pocit že i země se pohnula... úžasná kapela, samozřejmě doporučuji všechny alba, výborné je i Demigod a hlavně Apostasy

 • Tohle je největší přehnat v historii kapely. K... (Anonym, 19.11.2018 15:37) Reagovat

  Tohle je největší přehnat v historii kapely. Kde jsou ty vichřice z dob demigod, nejlepšího alba v jejich diskografii? Rouhat se každopádně, ale ne takhle připosraně a nezáživně !

 • Utahaná nuda (Beny, 19.11.2018 18:08) Reagovat

  Z respektované death/blackové kapely se stala respektovaná obchodní značka. The Apostasy je geniální album, stejně tak Demigod a Zos Kia Cultus. V koutku duše jsem doufal v návrat k technickému death metalu, ale dostalo se mi opět jen pózy, patosu, teatrálnosti a hromady nafouklé nudy. Pryč je syrová zuřivost. Pryč je ta energie z živých vystoupení. Zůstala jen póza odhalená na kost a trapné skoro-modlení k sobě samým.

  • Re: Utahaná nuda (Fimi, 19.11.2018 23:00) Reagovat

   když čtu tvůj příspěvek a zamyslím se nad tím, tak bych i souhlasil, ale mně se od nich líbí takřka všechno, nejvíce Apostasy, Demigod a právě novinka....mimochodem doporučuji Hour of penance, což je výborná věc a zpěvák má velmi podobnej hlas jako Nergal

 • Trochu se bojím, (Doktor Slovo, 19.11.2018 19:56) Reagovat

  že se z Behemoth stává Metallica black metalu.A to nechceš.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Brit Awards 2019 ovládla skupina The 1975
Brit Awards 2019 ovládla skupina The 1975 Ve středu 20. února se v londýnské O2 Areně uskutečnilo předávání prestižních Brit Awards. Třicátý devátý ročník zahájil živým vystoupením herec Hugh Jackman se skladbou z muzikálu "Největší showman". O moderování celého... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 23:10 v sekci Novinky
0
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii Příznivce CD nosičů čeká tento týden pestrá nadílka: Dlouho očekávaná novinka Avril Lavigne, promyšlená deska India.Arie a taky další sága metalové opery Avantasia, za kterou nestojí nikdo jiný, než Tobias Sammet. Z tuzemských... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 21:32 v sekci Novinky | Nové desky
1
Pohled do českých hitparád - 7. týden 2019
Královna je mrtvá, ať žije královna. Queen se museli v albovém žebříčku sklonit před Arianou Grande Konečně změna! Queen se po sedmi týdnech v čele albové hitparády s "Bohemian Rhapsody" přesunuli na druhý post. Jako novou vítězku můžeme oslavovat Arianu Grande, která s albem "Thank U, Next" ve světě přepisuje historické milníky.... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 15:44 v sekci Novinky | České hitparády
0
Parkway Drive, Killswitch Engage, Thy Art Is Murder, Forum Karlín, Praha, 18.2.2019
Naživo: Nikdo na ně nemá. Parkway Drive v Praze obhájili titul králů metalcoru Bez otočných bicích s bubnováním vzhůru nohama a s menším počtem ohňů, ale zato s fanoušky, kteří si ve Foru Karlín klidně jen tak skočí z balkónu na lidi pod sebou. Takový byl koncert čísla 1 na metalcorové scéně,... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2019 00:58 v sekci Naživo
13
Zaz, Forum Karlín, Praha, 17.2.2019
Naživo: Zaz vtáhla do malebných uliček Paříže. Nejlepší byla, když tančila Pěkný, ale chvílemi dlouhý. Takový byl první ze dvou vyprodaných pražských koncertů Zaz v rámci turné k aktuální desce "Effet Miroir". Osmatřicetiletá Francouzka se předvedla jako výborná zpěvačka obklopená prvotřídními... čtěte zde
Vydáno: 18.02.2019 01:49 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2018 podle musicserveru (30-21) (28.01.2019 16:05)
- Naživo: Behemoth v Praze představili svou ďábelskou církev (13.01.2019 20:09)
- Fotogalerie: Behemoth ve Foru Karlín ukázali svou pekelnou sílu (13.01.2019 14:55)
- Video: Klip "Ecclesia Diabolica Catholica" je další temnou vizí Behemoth (10.01.2019 10:33)
- Behemoth se již brzy představí v Praze (04.01.2019 13:54)
- Video: Brutal Assault dávkuje videa z 23. ročníku (14.12.2018 19:41)
- Video: (18+) Behemoth v klipu k "Bartzabel" rituálně probouzejí ducha planety Mars (03.10.2018 11:06)
- Video: Vlci a chlad divoké přírody: Behemoth servírují další video z nové desky (08.09.2018 09:20)
- Naživo: Brutal Assault, den třetí: A pak přišli Behemoth a svět se zastavil (18.08.2018 11:45)
- Fotogalerie: Brutal Assault, den třetí: Tvrdý direkt od Behemoth aneb Peklo na zemi (17.08.2018 12:06)

ALBUM TÝDNE 07/2019

De Staat
Bubble Gum

De Staat se přesně po třech letech vracejí s novým albem. Jedna z nejpozoruhodnějších evropských formací se na "Bubble Gum" znovu pokouší svým euforickým electro rockem rozpohybovat i ty nejzarytější suchary. Jedenáct písní, které řvou o vaši pozornost, je skutečně strhujícím poslechem.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 21.02.
Bastille (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 21.02.
LANY (USA) (MeetFactory, Praha)
So 23.02.
Shakin' Stevens (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 26.02.
Deaf Havana (UK) (Café V lese, Praha)
Pá 01.03.
SWMRS (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 07.03.
Júníus Meyvant (ISL) (Rock Café, Praha)
Čt 07.03.
White Lies (UK) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Lil Xan (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 12.03.
Wild Nothing (USA) (Rock Café, Praha)
Čt 14.03.
Kimbra (NZ) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Rihanna AC/DC Beyoncé Madonna Adele Kryštof Sia Coldplay Ewa Farna Billie Eilish Ariana Grande The Cure Linkin Park Imagine Dragons Queen Lucie LP Ava Max Muse
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver