Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Brutal Assault, den třetí, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2018

Brutal Assault, den třetí: A pak přišli Behemoth a svět se zastavil

Vydáno: 18.08.2018 11:45 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz

Pátek byl nepochybně nejtvrdším dnem celého festivalu, žádné žánrové úlety a experimenty, jakkoliv velmi vítané, se nekonaly. A jako by se zaleklo i samotné počasí. Teploty klesly o dobrých patnáct stupňů a vyschlý areál svlažily první kapky. Ochlazení se hodilo - měly přijít totiž ještě velké věci.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Brutal Assault - den 3:

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 10. srpna 2018
Vystoupili: Behemoth, Ministry, At The Gates, Hypnos, Pestilence, Hentai Corporation a další
Fotogalerie

Hentai Corporation - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Do areálu jsem se spustil v půli odpoledne a přišel jsem prý o výborné Hypnos. No, co se dá dělat, je třeba trochu rozvrhnout síly, páteční večer byl nalinkovaný hodně dobře. Hentai Corporation svým okázalým buranstvím dovedou spolehlivě přitáhnout davy, ať už hrají kdekoliv. A ač mě jejich pódiová prezentace úplně nesedí, Radek Škarohlíd se frontmanem narodil. Na pódiu je jako doma a pro kapelu je doslova požehnáním. Ale i tak jsem spíše pokračoval za dalšími radostmi areálu. Prohrabat se deskami ve stáncích, zajít se podívat na povedenou výstavu metalových fanzinů, téměř se ztratit v podzemních chodbách, které osvětlují jen svíčky (trochu o zlom-kotník, ale ta atmosféra za to stojí) či jen tak posedět v jedné z podzemních kavárniček.

Pestilence - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Nizozemci Pestilence patřili k těm kapelám, které se v areálu skloňovaly nejčastěji. Mluvil jsem s partičkou Belgičanů a Španěly a byli to právě Pestilence, na které se těšili nejvíce. A skutečně, pod Metalshop stage bylo hodně našlapáno. Přesně tak akorát, aby se skupině, která ke svému technickému death-metalu přistupuje se značnou dávkou progrese, podařilo vytvořit nepřeslechnutelnou diváckou odezvu. A fungovalo to dobře, Holanďani rozhodně nezklamali. Deset skladeb (kupodivu se nejvíce nehrálo z aktuální desky "Hedeon", nýbrž z téměř třicet let starých alb "Consuming Impulse" a "Testimony of the Ancients", která patří k těm mladicky divokým položkám v diskografii kapely) publikum tak akorát zválcovalo a naklepalo na to, aby mohly začít večerní radovánky. Prostě dobře připravené steaky..

Pestilence

Setlist: Non Physical Existent, Antropomorphia, Subordinate to the Domination, Commandments, Dehydrated, Chronic Infection, The Secrecies of Horror, Twisted Truth, Land of Tears, Out of the Body

No jo, At The Gates. Může tahle švédská sebranka zklamat? Těžko, když ve svých melodicky death metalových vodách patří ke spolehlivým pilířům. Po Pestilence druhý death metal - a zase jiný. Vzdušný, ba odlehčený dalo by se říct, ale s nesporným tahem na branku. Hrálo se vlastně jen ze tří desek, ale i tak to byla velmi výživná porce, kterou si rád zopakuji.

At The Gates

Setlist: To Drink From the Night Itself, Slaughter of the Soul, At War With Reality, A Stare Bound in Stone, Cold, The Circular Ruins, El Altar del Dios Desconocido, Death and the Labyrinth, Under a Serpent Sun, The Chasm, Heroes and Tombs, Nausea, Suicide Nation, The Book of Sand (The Abomination), Blinded by Fear, The Night Eternal

Ministry - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Obavy z koncertu Ministry byly, zvláště pod vlivem jejich posledního alba "AmeriKKKant", celkem na místě. A pak je tu také lehce nevyzpytatelná figurka jménem Al Jourgensen. Naštěstí, tentokrát si všechno sedlo na své místo a Jourgensen se svou proměnlivou partou přivezli krystalicky čistý industrial-metalový set, který drtil kosti a podobně jako o den dříve Laibach nutil do tance. Naživo solidně zafungovaly i věci z nové desky, je však třeba si otevřeně přiznat, že největší odezvu sklidily prověřené dupárny z alba "Psalm 69" "N.W.O". a "Just One Fix", pravé to idustrial-metalové hymny.

Ministry

Setlist: Twilight Zone, Victims of a Clown, Punch in the Face, Señor Peligro, Rio Grande Blood, LiesLiesLies, We're Tired of It, Wargasm, Antifa, Just One Fix, N.W.O., Thieves, So What

Behemoth - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Na třiadvacátém ročníku festivalu Brutal Assault se pohyb v areálu zastavil dvakrát. Poprvé to bylo ve středu při Gojire, podruhé, a snad ještě markantněji, u Behemoth. Stačilo mrknout k pivním stanům, tam, kde byly běžně fronty (byť nedlouhé, ale přece jen fronty), bylo pusto prázdno a obsluha se jen opírala o pípy. Ať už to bylo fanouškovství, nebo jen zvědavost, většina areálu zírala na show polských pekelníků.

Do posledního kroku a pohybu promyšlené představení téměř divadelního charakteru (a přesto soustředěné na hudbu) obsáhlo jak repertoár z alba "The Satanist", tak věci starší i dvě novinky, "God = Dog" a našlapanou "Wolves ov Siberia". Behemoth se sice nemohli pochlubit velkoplošnou LED stěnou (tu si pro sebe pro tentokrát zabrali Ministry na vedlejší stagei), na vizualitu jejich setu to však nemělo vliv. Promyšlený světelný design, který vodil diváckou pozornost přesně tak, jak kapela chtěla, ohně, gejzíry páry. A také postupná proměna kapely do rohatých démonů v přídavkové - lze-li to tak při vší té promyšlenosti jejich koncertu tak nazvat - "O Father, O Satan, O Sun". Ano, bylo to skutečně mocné a působivé.

Behemoth

Setlist: Ov Fire and the Void, Demigod, Ora Pro Nobis Lucifer, Conquer All, God = Dog, Messe Noire, Alas, Lord Is Upon Me, Wolves ov Siberia, Blow Your Trumpets Gabriel, Decade of Therion, At the Left Hand ov God, Slaves Shall Serve, Chant for Eschaton 2000, O Father, O Satan, O Sun!

Carpathia Forest - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Obecně asi platí, že ty kapely - většinou z black metalového ranku - nemají úplně snadný život, když jsou v programu za těmi největšími hvězdami. Platilo to pro Tormentor i Marduk, Carpathian Forest nebyli výjimkou. Dav se zase rozutekl zpět k pivu, jídlu, společenské konverzaci či na jiná pódia a další ortodoxní black-metal si přišlo poslechnout publikum značně prořídlé. I když, co to v případě Brutal Assaultu je vlastně prořídlé publikum? Ono je totiž hlavně věrné - a jak ukázala sobota - také velmi vnímavé a otevřené podnětům.

Den třetí očima, ušima a objektivem Tomáše Rozkovce

Páteční ráno bylo kruté. Vzbudila mě smska mého kolegy: "Hlavně nezmeškej ty Hypnos, byla by to škoda." Chvíli jsem se ještě převaloval a přemýšlel, jak a kdy vstát. Cítil jsem, že něco není dobře. "Ale nakonec jsi vstal," nabízí se hláška z filmu "Vesničko, má středisková". Ano, vstal, ale únava zmáhala mé tělo. Nohy bolely a záda se mi různě kroutila, když jsem si na sebe nasazoval svou obvyklou foto výbavu čítající tělo aparátu, battery grip a sadu několika objektivů. I když jsem tušil výjimečnost dne, byl tentokrát každý krok do areálu dvakrát tak těžší.

Hypnos - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Už při vstupu jsem vnímal hrající kapelu. Říkal jsem si: To je mi povědomé, ale co to je? Zní to jako raná nová vlna britského heavy metalu říznutá s punkem. No což, jdu ke stánku s merchem a sleduji, jak mizí mnou vyhlédnutá trika s letošním designem Brutal Assault. Poté zaslechnu zvolání v angličtině s tvrdým německým přízvukem - kdosi zval lidi do mosh pitu. Jdu se tedy podívat blíže. Už klasické bicí s kvílící kytarou mi říkají: To hrají přece Iron Maiden, jen mi nesedí ten text. A skutečně, to si jen Insanity Alert vtipně půjčili skladbu "Run To The Hills" a předělali ji k obrazu svému: "Run to the pit, mosh for your life!" Pominu-li fakt, že tím strhli hotové šílenství, byl to velmi vydařený vtípek. Když po jejich setu pustili do repro karibské rytmy, na parketu pod pódiem počala nefalšovaná beach party.

Hypnos. Vyšel na ně nevděčný čas. Začínat 12.50? Nakonec Bruno & spol. společně s novou akvizicí na bicí Satarothem valili energicky nabitý set death metalu. Získal si velmi slušně zaplněnou plochu před Jäggermeister stageí. Titulka "The Withecrow", s neodmyslitelnou frontmanovou vraní hlavou, byla parádním vstupem do třetího dne festivalu.

Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Inhume - holandští drtičí kostí. Společně s následujícími americkými Sadistic Intent pokračovali v nastoleném trendu nejtvrdšího dne celého festivalu.

Hate přitáhli k pódiu své polské příznivce a naservírovali jim porci řádně výživného death metalu. Vzhledem k celkovému chladnějšímu počasí se tři po sobě jdoucí nekompromisní sety daly snášet mnohem lépe než v předchozích dnech.

Osvěžení a odlehčení přišlo v podobě Hentai Corporation. Zpěvák Radek Škarohlíd je vizuálně ztělesněním mixu BonaU2, Jima Morrisona a našeho Petra Nováka. Především je to však Mefisto sám. Přiznám se, že jsem je viděl poprvé, a chvíli jsem stál jen z otevřenou pusou, nevěda, co si myslet. Na druhou stranu, dlouho jsem neviděl tak skvělého frontmana. Navíc, který se tak dobře fotí. Byť jsem některé fotky raději cenzuroval a rozhodl se je neuveřejnit. V každém případě jejich set zvedl vlnu crowd surfařů a ti pak jeden po druhém mířil směrem k pódiu. Pro mě rozhodně překvapení dne. Příjemné.

Ministry - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Kapela Nasty mě svým HC příliš nezaujala. Zato další legenda Pestilence, založená v roce 1986 (!), ano. Parádní set postavený na jejich prvních třech albech, byť některé pauzy mezi jednotlivými skladbami se zdály trochu delší.

Pak jsem se vydal do press centra, ulevit na chvíli svým nohám. Pekelně jsem pociťoval únavu a hlavní hřeb večera byl ještě sakra daleko. Čtyřzápřah v podobě At The Gates, Ministry, Behemoth a Carpathian Forest si o nasbírání energie vyloženě říkal.

At The Gates - energicky pojatý set složený z patnácti skladeb, opřený o alba "At War With Reality" a "Slaugter of the Soul" byl velmi příjemným překvapením.

Ministry - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Ministry - industriální vložka, která i přes stylovou odlišnost zcela homogenně zapadla do celkového harmonogramu dne. Tuto kapelu jsem dříve vnímal coby souputníky NIN a to se mi naživo i potvrdilo. Focení však tak zábavné nebylo, neboť mnoha piercingy ozdobený frontman se neustále schovával za svůj lebkou ozdobený oltář. Když se na něj konečně trochu rozsvítilo, bylo to už po povolených třech skladbách, a tak nás fotografy vyhnali z pitu ven. Asi věděli proč. Set celkově odsýpal, ale už zněl trochu monotónně. Prvotní nadšení ze mne rychle opadlo. Raději jsem se přesunul k vedlejší stagei.

Areál se v předtuše něčeho velkého začal plnit, a to velmi nepříjemně. Bylo těžké se kamkoli dostat. Ano, Behemoth jsou velké jméno. Čekáme na vpuštění do foto pitu, mezery mezi pódiem a první řadou. Ochranka otálí. Nergal zapaluje ohně. Pódium se plní kouřem a my se stále tlačíme u vrátek, kde mladík se stoickým klidem kroutí hlavou, že je ještě čas. Sakra! Nadávám v duchu. Nakonec se vrátka otevírají a já si připadám jak v úvodu filmu "The Wall", kde diváci splašeně uhánějí vstříc k pódiu. Impozantní scéna, okázalá gesta, plameny, dým, Behemoth opravdu dostáli slovu a předvedli okázalou show postavenou na mém oblíbeném albu "The Satanist".

Přesto vše mi nebylo přáno vidět celý koncert (určitě si to vynahradím příští rok ve Foru Karlín), neboť po návratu před pódium se nešlo hnout. Stál jsem hodně z boku a nešlo se hnout ani dopředu ani dozadu. Neviděl jsem řádně na Nergala & spol. a tak jsem se kolegou fotografem doslova a do písmene prodral ven do uličky, kde se dalo konečně volně dýchat a stát na svých nohách. Co teď? Zbývala jediná volná cesta směrem k louce. Konečně trocha prostoru. Při příchodu z dálky slyšíme známý hit z filmu "Horečka sobotní noci" "Stayin' Alive". K mému údivu zde, před jedním ze stánků s merchem, probíhala nefalšovaná diskotéka. To nikde jinde nezažiješ. To je prostě Brutal Assault. Vidět nadšené metalisty a metalistky tančící na Michaela Jacksona, když o kus dál řádí pekelníci Behemoth, to už je vážně povznášející pocit.

Crouachan - Brutal Assault, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.srpna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Odlehčení na louce a ještě větší v Metalgate stage, kde hrají irští Crouachan svůj keltskými prvky nasáklý folk metal. Udělám pár snímků muzikantů, kteří vypadají, jako kdyby si právě odskočili z komparzu "Statečného srdce" si jen tak, pro zábavu, zahrát. Působilo to tak. Bavili se oni, bavilo se i publikum. Nakonec však ve mně zvítězila touha vidět alespoň závěr z hlavní hvězdy večera, a tak se vracím zpět. Ano, viděl jsem, bohužel jen na velkoplošné TV v jednom z odpočinkových stanů. Bohužel, zřejmě přetížená wifi síť mi z celkového finále přinesla jen zážitek hodný pro vyvolání epileptického záchvatu. Obraz a zvuk se sekal a byl značně přerušován. I tak jsem měl představu, jak to bylo veliké.

Finále dnešního dne, tedy poslední kapela, a jde se spát. Carpathian Forest. Soustředím se po dnešním namáhavém dnu už jen na focení. Více už nedávám.

Takže poslední pivko, očištění u kostela, vyprášení uší od decibelů a hurá do auta spát. Je 01:15 a před námi poslední den. Dobrou noc.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Brutal Assault (Honza , 19.08.2018 10:58) Reagovat

  Klišé, klišé a zase klišé

  • Re: Brutal Assault (jen tak, 20.08.2018 14:29) Reagovat

   jj, přesně, hlavně něco napsat. někdy mám pocit že tam borci ani nebyli. zasklit Terror, kteří ted den jisto jistě patřili minimálně na bednu je opět zcela mimo. ten mosh byl nej za celý fest a borci si nějak nevšimli ???? čádt o ministry dost mimo, bo zpěvák vyloženě nestíhal. Insanity alert opět bomba, která brala dech .......

   • Re: Brutal Assault (Tomáš Rozkovec, 20.08.2018 15:21) Reagovat

    Rád bych reagoval. Zkuste si během 5-ti dnů oběhnout všechna vystoupení a zasvěceně napsat o každém z nich.Chtěl bych na konci festivalu od vás slyšet vyjádření. Člověk si opravdu vzpomene jen na ta výrazná. Že zpěvák Ministry nestíhal? Možné to je, také jsme o tom napsali, minimálně to, že vystoupení zavánělo stereotypem. Je něco jiného, když si jako fanoušek vystojíte tu vaší oblíbenou kapelu, užijete si to od A - do Z. Nemusíte pak hodnotit další, neb je vám to úplně buřt. Ale to je náš úděl. Mě jako fotografa a kolegy jako redaktora. Zkuste se zamyslet, než něco napíšete, že jsme něco ignorovali. Věřte, že jsme byli od úterka a já osobně odjížděl v neděli odpoledne a věnovali se tomu i další týden. To není naříkání. Byli jsme tam rádi, chtěli jsem tam jet a pojedeme rádi znovu. To že jsme nenapsali o vaší oblíbené kapele, neznamená nic osobně proti vám ani proti kapele Terror. Navíc, bylo tam mnoho dalších, které stály za to o nich napsat, ale prostě se to nedalo stihnout. V tom jsme doufám za jedno, nebo chcete říci, že jste viděl všechny? TR

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Voxel, Loď Praha, Dvořákovo nábřeží, Praha, 18.6.2021
Naživo: Voxel na lodi rozparádil celou Vltavu V rámci rozvolňovací koncertní série "Vzhůru na palubu" se v pátek představil svým fanouškům i písničkář Voxel. Tentokrát dorazil bez doprovodné kapely, ale se vší úctou k ní je asi pravdou, že nikomu nechyběla. Charisma... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2021 19:19 v sekci Naživo
0
Deaf Heart, Loď Odra, Praha, 17.6.2021
Naživo: Deaf Heart na lodi (konečně) pokřtili svůj debut Čtveřice - dalo by se říci - supermuzikantů říkající si Deaf Heart posvětila povedený debutový počin, který vydala na sklonku loňského roku. Koncert odehrála na lodi Odra překvapivě v pětičlenné sestavě - přizvala si... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2021 16:58 v sekci Naživo
0
Michal Prokop - V mém nebi se střídají nálady, je tam smutno i veselo
Rozhovory: Michal Prokop - V mém nebi se střídají nálady, je tam smutno i veselo Michal Prokop vydal po devíti letech novou studiovku. Nahrávka "Mohlo by to bejt nebe..." vznikala v podivném roce 2020 a nyní sklízí jednu pochvalnou recenzi za druhou. Co muzikanta přimělo, aby se po tak dlouhé době opět zavřel do... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Tomáš Klus, Loď Praha, Praha, 15.6.2021
Naživo: Tomáš Klus je prostě showman - na lodi předvedl vydařený stand-up Série koncertů na lodi se přehoupla do druhého týdne. Úterý patřilo oblíbenému i zatracovanému písničkáři Tomáši Klusovi. Nástup byl nyní z Dvořákova nábřeží, jelo se menší lodí než u Báry Polákové minulý týden,... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2021 15:53 v sekci Naživo
6
Pohled do českých hitparád - 23. týden 2021
Imagine Dragons převzali vedení v českých rádiích, albům kraluje Ca$hanova Bulhar jako "Romeo" Staronové šampiony hlásí tento týden tuzemská rádiová hitparáda. Imagine Dragons, miláčci zdejšího publika, se do vedení vracejí po čtyřech týdnech. Pořadí alb dominuje rapper Ca$hanova Bulhar, který vítězným počinem odkazuje... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2021 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
7
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Behemoth opět dráždí církev. Klip "Shadows Ov Ea Cast Upon Golgotha" je epičtější než všechny předchozí (14.06.2021 16:54)
- Metalový festival Josefstadt odhaluje první část line-upu a hlásí z poloviny vyprodanou kapacitu (03.06.2021 11:24)
- Rockové ceny Břitva oznamují nominace za rok 2020 (24.05.2021 13:28)
- Festival Brutal Assault se letos uskuteční v menší verzi, tentokrát pod názvem Josefstadt (14.05.2021 19:09)
- Hentai Corporation už si brousí jehly na vakcíny. Očkování rock 'n' rollem vypukne už v pátek (05.05.2021 16:32)
- Video: Na novinku deathmetalistů At The Gates láká klip "Spectre Of Extinction" (03.05.2021 08:34)
- Festival Brutal Assault se opět posouvá o rok (16.04.2021 07:54)
- Králové melancholického metalu Katatonia a Sólstafir se v lednu zastaví v pražském Roxy (15.04.2021 18:46)
- Rozhodnuto: české festivaly budou jen pro očkované. Organizátoři narychlo mění programy (01.04.2021 08:04)
- Krabathor se po letech vracejí se (staro)novou deskou (19.02.2021 08:34)

ALBUM TÝDNE 24/2021

29/2
29/2

Martin Kyšperský je neuvěřitelně aktivní. S Květy vydává jednu desku za druhou. Hraje ve filmech. Sólovku "Vlakem" napsal v kupé cestou z Prahy do Brna. Vydává knížku. Vymýšlí si stále nové bokovky, třeba skupinu YM. A teď přišel s koncepčním albem věnovaným 29. únoru. A je to čistá radost.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 14.08.
Limp Bizkit (USA) (Forum Karlín, Praha)
St 18.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 24.08.
Matthew Mole (JAR) (/TBA/, Praha)
Čt 09.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)
Pá 10.09.
Pigeon John (US) (+XL the Band (CAN)) (Café V lese, Praha)
Ne 12.09.
The Wedding Present (UK) (Café V lese, Praha)
Ne 26.09.
Passenger (UK) (Roxy, Praha)
Čt 30.09.
Boy Pablo (CHL) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 03.10.
Nick Waterhouse (USA (Rock Café, Praha)
St 06.10.
Cœur de Pirate (CAN) (Palác Akropolis, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Lady Gaga Imagine Dragons Taylor Swift Coldplay Metallica Pokáč Kryštof Ewa Farna Foo Fighters AC/DC Viktor Sheen David Stypka Tata Bojs Michal Prokop The Weeknd Tomáš Klus Mirai The Offspring Pink Floyd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu