Lindsey Stirling před ztuhlým davem doslova kouzlila

01.03.2017 16:38 - Karolína Stránská | foto: David Havlena / Spark

Lindsey Stirling lze po žánrové stránce jen těžko zařazovat. Na její show totiž často nevíte, kam s očima. Na obrazovkách jsou promítány krajiny z fantazijních zemí, na pódiu probíhá choreografie. Možná i proto se na jednom ze dvou pražských koncertů energické odezvy ze strany publika Američanka nedočkala.

Live: Lindsey Stirling

místo: Forum Karlín, Praha
datum: 28. února 2017
setlist: The Phoenix, Brave Enough, Prism, Shatter Me, Lost Girls, Elements, Something Wild, Gavi's Song, Those Days, Crystallize, Hold My Heart, The Arena, Mirage, Stars Align, Don't Let This Feeling Fade
Fotogalerie

Lindsey Stirling, Forum Karlín, Praha, 28.2.2017
© David Havlena / Spark
Zahalená v kouři zahájila Stirling vystoupení skladbou "The Phoenix" z nejnovějšího alba "Brave Enough". Věrní fanoušci okamžitě poznali houslistku v typických záklonech, výkopech a fyzicky náročné choreografii. Ostatní mohli být zpočátku na vážkách, jak se na jejím koncertu vlastně mají chovat. Energická elektronika vybízí ke skoku, magické fantazijní klipy promítané na obrazovkách zase k tichému pozorování. Možná právě proto jediný pohyb vycházel z malé skupinky tvořené členy českého fanklubu, k nimž na začátku Stirling promluvila. Ačkoliv potlesk po každé odehrané písni rezonoval Forem Karlín, ve zbylém čase nevyloudila tanec či tleskot ani během novějšího singlu "Prism", v němž se přenesla do prostředí korejského popu zabarveného do sladkého pastelu. Právě "Prism" v sobě skrývá značnou popovost zapečetěnou hip hopem a na pódiu funguje naživo bez chyb. Doprovodné tanečnice místy dokonce docílily synchronizace.

Lindsey Stirling, Forum Karlín, Praha, 28.2.2017
© David Havlena / Spark
"Shatter Me" s sebou přinesl nejen křehkost, ale také jeden z mnoha převleků. Ač se jedná o baladu plnou emocí a baletních prvků, živé bicí z ní činí stravitelnější sousto pro pestrou škálu návštěvníků a navíc dodávají důraz houslovým akordům. Nutno dodat, že se koncert po zvučící stránce pravděpodobně neřadí mezi nejjednodušší a i přes drobné kiksy patřil akusticky k těm zdařilejším. Z velké části sestával setlist ze srpnové desky "Brave Enough" a rozdíl oproti skladbám ze staršího alba byl evidentní. Na "Shatter Me" jsme se instrumentální pestrosti nedočkali, což patřilo k jeho největším slabinám. Každopádně se ukazuje, že neutuchající potřeba interpretky zahrát co nejvíce not působí stravitelněji na pódiu za doprovodu tance, obrazovek a hudebního doprovodu.

Jedno oko nezůstalo suché během smyčcových holdů věnovaným zesnulému kamarádovi a posléze i otci tanečnice. Na povrch během nich vyplavaly surové emoce, které se velice snadno ve vysoké produkci a poměrně monotónní taneční rutině ztrácí. O tom, že její rostoucí talent je netřeba zpochybňovat, pak Stirling dav přesvědčila v akustické verzi "Something Wild", která vznikla ve spolupráci s Disney pro film "Můj kamarád drak". V oněch od produkce okleštěných záležitostech se díky vypravěčství koncert více přibližoval vystoupení na Broadwayi či popové opeře.

Lindsey Stirling, Forum Karlín, Praha, 28.2.2017
© David Havlena / Spark
Emočně vypjaté momenty byly zkušeně proloženy oddechovými scénkami, kdy v intermezzu Stirling krade mladé fanynce malé housle, aby následně usedla v tureckém sedu na pódiu a se svými dvěma hudebníky odměnila dav směskou coververzí, tématem z "Harryho Pottera" počínaje, hudbou z počítačové hry "Zelda" konče. Jediným výstřelkem mimo komfortní zónu hudebnice se stala pocta Bollywoodu "Mirage", jež zároveň z hlediska obrazového, tanečního i hudebního snadno představuje vrchol večera spolu s cirkusově laděným výstupem, v němž se hvězda večera po vzoru světových mágů nechala rozpůlit vejpůl.

Lindsey Stirling, Forum Karlín, Praha, 28.2.2017
© David Havlena / Spark
Westernově laděný nápaditý duel kytary a houslí "Rountable Rival" funguje na desce výtečně, v přídavku se jevil stejně do chvíle, kdy se proměnil v nesrozumitelný chumel strun. Po hodině a půl se posléze skladbou "Don't Let This Feeling Fade" se zaplněným Forem rozloučila nejen v neonovém oblečku zářící Stirling, ale také americký hiphoper Lecrae. V pořadu "America's Got Talent" se před lety od poroty dozvěděla, že místy zní jako topící se krysy a divadlo v Las Vegas se svou show nevyprodá, o čemž se během pražského koncertu také zmínila. Fanoušci porotě jejich výrok s ohledem na úspěch houslistky rádi předhazují, ačkoliv v době soutěže se jednalo o konstruktivní, ač přehnaně zabarvenou kritiku. Lindsey Stirling si své odpracovala, dotáhla show do vizuální i hudební vyspělosti. Teď je řada na ztuhlém publiku.NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY