shop.musicserver.cz
Selah Sue, Emma Smetana, Roxy, Praha, 3.5.2016

Belgická pralinka Selah Sue zas a znovu zazářila v Praze

Vydáno: 04.05.2016 11:33 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Čestmír Jíra / musicserver.cz

Druhý den maďarského Szigetu. Podvečer. Únava. A hlas, který svou podmanivostí jde až k srdci a nutí jej zvednout se ze země, projít plným stanem až k pódiu a vnímat naplno. Balada "Fear Nothing" se stává novou klasikou. Dávný koncert na Rock for People je zapomenut. Selah Sue právě získala nového fanouška.

Live: Selah Sue

místo: Roxy, Praha
datum: 3. května 2016
support: Emma Smetana
setlist: I Love You, Porgy (Billie Holiday cover), Reason, Daddy, Black Part Love / Lost Ones (Lauryn Hill cover), This World, Fyah Fyah, I Won't Go For More, Sadness, Raggamuffin, Alone, Together, Crazy Sufferin' Style, Explanations, Crazy Vibes
Fotogalerie

Selah Sue, Emma Smetana, Roxy, Praha, 3.5.2016
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Může se v podobné roli někdy ocitnout Emma Smetana? Mohla by a budiž jí to přáno, současná hudební dráha ale nasvědčuje spíše opaku. Jste-li taktéž neposkrvněni její televizní kariérou, nejspíš vám neuniklo, že dosavadní ohlasy na její tvorbu se nesou v neutrálním nebo maximálně opatrně pozitivním duchu. O jejím půvabu není sporu, jako zpěvačka ale se svým hlasem bohužel nemůže mnoho nabídnout a i to je jeden z důvodů, že se jak při poslechu její desky, tak při koncertě samotném, nemáte moc čeho chytit. Na pop je to málo melodické a bez chytlavých smyček, na alternativu zase chybí výraznější nápady a aranže. Nejasně zaměřený materiál tak nutně vyvolává otázku, komu je vlastně určen a odpovědí mohou být snad jen zvědavci sjíždějící veškerou novou muziku bez ohledu na žánr. Ani těm ale Smetana nenabídne moment, který by je přikoval do židle a donutil je dát jejím písničkám i druhý nebo třetí poslech. S jejím živým vystoupením se to má podobně.

Nejistota a mírná nervozita z počátku půlhodinového vystoupení byla po chvíli pryč a Jiří Burian s kytarou a laptopem s předtočenými základy uvolňoval jak zpěvačku, tak publikum, hodně těžko se ale na papír dere jiné slovo, než že to bylo prostě jen pěkné. Ne skvělé, ne tragické. Pěkné. A to je málo.

Selah Sue, Emma Smetana, Roxy, Praha, 3.5.2016
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Pokud se ale i tak zadaří a Emma Smetana dostane příležitost natočit po "What I've Done" i druhou desku, měla by si pohlídat, aby se jí tam podařilo dostat opravdový hit, který ji v dobrém slova smyslu prodá. Jedním ze správných směrů by jí mohla být francouzsky zpívaná píseň "Sans Paris", kterou si evidentně užili jak ti na pódiu, tak ti pod ním. A i když už v České republice jednu Ivu Frühlingovou máme, tak právě tato radostnější poloha jí slušela nejvíce a může v ní být její budoucnost. Uvidíme.

Selah Sue každopádně hrála úplně jinou ligu. Zpěvačka, které ke slávě pomohl belgický zpěvák Milow, zahájila své vystoupení coververzí Billie Holiday, kdy jen za pomoci klavíru prodala svůj hlas tak, že kdyby se před lety ucházela o smlouvu v Motownu, dostala by ji do ruky ještě dříve, než by vůbec vkročila do dveří. Nakřáplý vokál s velkým rozsahem, přecházením do sametových poloh i do rapu, je v kombinaci s přirozeně milou povahou nejsilnější zbraní zpěvačky, jejíž kariéra začala v patnácti letech, kdy začínala hrát na kytaru.

Selah Sue, Emma Smetana, Roxy, Praha, 3.5.2016
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Široký úsměv během zhruba osmdesátiminutového setu z tváře interpretky prakticky nemizel, fanoušci přišli našprtaní a zpívali i kolébali se do rytmů R'n'B, soulu i občasného hip hopu či reggae tak, že je zpěvačka několikrát ocenila za výbornou energii, která jí samotné dodávala na síle. Z nové desky "Reason" zazněly například "Alone", rockověji zahraná "Together" nebo spíše standardní "Sadness", která spolu s "I Won't Go For More" v půli koncertu shazovaly řetěz podobně, jako to dělají na albu, které vedle pár takřka geniálních kusů nabízí i trochu vaty.

Byly to však hlavně starší hity, které výtečně naladěná umělkyně předávala s maximálním prožitkem a ve špičkové kvalitě možná ne tak úplně vyprodanému, ale přinejmenším velmi dobře zaplněnému Roxy. Namísto obligátního "Raggamuffinu" ale zabodovala zajména úderná "This World", v níž bubeník i klávesista jeli na tři sta procent a dodali písni takovou sílu, že už ji pak žádná další nepřekonala. Navíc v její mezihře, kdy Sue představovala spoluhráče, se bubeník rozhodl místo sóla odehrát s celou kapelou "Happy Birthday" ke zpěvaččiným sedmadvacátým narozeninám. Závěrečný refrén se tak nesl na neuvěřitelně pozitivní vlně, kdy si publikum pinkalo s balónky a muzikanti vyprazdňovali obsah plící do foukaček nebo si mezi sebou házeli s jakýmsi modrým, chlupatým předmětem. Uznejte sami, jak často se něco tak zábavného a přitom mile lidského na koncertě děje?

Selah Sue, Emma Smetana, Roxy, Praha, 3.5.2016
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
V přídavcích si fanoušci vykřičeli "Explanations", kterou Selah složila v šestnácti jako svou úplně první píseň a také "Crazy Vibes", čímž se pokračovalo ve skočné atmosféře až do konce a na melancholičtější tvorbu v podobě "Fear Nothing" či "Direction" už bohužel nedošlo. Nic to ale nemění na tom, že takto živelný koncert belgické divoženky se opravdu vydařil. Brno se ve středu 4. května má rozhodně na co těšit.

NÁZORY
 • Smetana (Kajda, 04.05.2016 12:22) Reagovat

  "...nejspíš vám neuniklo, že dosavadní ohlasy na její tvorbu se nesou v neutrálním nebo maximálně opatrně pozitivním duchu". Vážně? Já teda na Smetanu všude čtu jen samé ódy, od Headlineru přes Report až po velká média typu Novinek a iDnesu. A koneckonců i tady na musicserveru byla nadšená recenze.

  • Re: Smetana (Metalista, 04.05.2016 12:40) Reagovat

   Masáž "Smetanou" je letos snad ze všech českých medii natolik intenzivní až to za mou osobu minimálně v českém popu kandiduje na jasný "Opruz roku".

   • Re: Smetana (P., 04.05.2016 21:07) Reagovat

    tak to se k tobě musím připojit, přestože nejsem metalista...

    • Re: Smetana (Anonym, 04.05.2016 22:07) Reagovat

     Proboha dejte už pokoj! Copak ta Smetana nebude mít klid ani po smrti?!

 • Selah Sue výborná i bez extra smetany navrch... (Vojta, 05.05.2016 01:07) Reagovat

  Pěkná recenze, vystihuje mé pocity a uklidňujeme mě v tom, že mé rozhodnutí, nezúčastnit se koncertu kvůli "předkapele", nebylo úplně mimo. Pro mě je prostě ta kvalita tak rozdílná, že bych to tu půlhodinu nevydržel.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 48/2022 - od Ollyho Murse přes NOFX po Andreu Corr
Nové desky 48/2022 - od Ollyho Murse přes NOFX po Andreu Corr Poměrně pestrá muzikantská skvadra se sešla v prvním prosincovém týdnu. Vedle sebe narazíte na Ollyho Murse, člena BTS RM, indiepopové Half•Alive, vánoční Andreu Corr, punk-rockové NOFX, metalové Amorphis, španělského Pabla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2022 07:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Tomáš Klus - Mariím 7/10
Video: Tomáš Klus v klipu "Mariím" vzdává hold všem ženám a matkám Tomáš Klus vydal před pár dny videoklip k písni "Mariím", ve které opěvuje všechny matky, děkuje jim za to, že jsou, a obdivuje je za jejich schopnosti. Skladbu najdeme na loňském albu "Cítím" a tradičně se pod ní autorsky podepsal... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2022 16:52 v sekci Audio / Video | Video
0
Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 6.12.2022
Naživo: Skvělá muzika a slzy na krajíčku. Lucerna Music Bar složil hold Radimu Hladíkovi O tom, že byl Radim Hladík jedním z nejvíce zářících jmen českého kytarového umění, asi netřeba vést dlouhé spory. Je to už šest let, co zemřel, a po dvou odkladech se v úterý podařilo uspořádat koncert Pocta Radimu... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2022 12:16 v sekci Naživo
0
Marek Ztracený - Rozhoduji se už jen srdcem
Rozhovory: Marek Ztracený - Rozhoduji se už jen srdcem Devadesát tisíc vstupenek na tři koncerty Marka Ztraceného v Edenu zmizelo z předprodejních serverů během několika dní, první vystoupení se dokonce vyprodalo za hodinu. O svých plánech, chystané pauze, novém singlu "Pomalu" i o tom,... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2022 17:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Complication se vrací s novým singlem "Muscles" a novým zvukem
The Complication se vrací s novým singlem "Muscles" a novým zvukem Rocková smršť obrážející republiku už přes deset let jako The Complication se po odmlce se hlásí s novým singlem "Muscles". Čtyři kamarádi z východních Čech představují nejen temnější hudební stránku, ale proti předchozímu... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2022 10:00 v sekci Novinky | Tiskové zprávy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Selah Sue patří do O2 areny. Zatím si ale podmanila aspoň Roxy (22.11.2022 16:22)
- Rozhovory: Emma Smetana & Jordan Haj - Vytíženost nám vyhovuje (10.09.2022 09:00)
- Belgická hvězda Selah Sue se vrací do Prahy s novou deskou (18.07.2022 12:24)
- Recenze: Chybělo málo a společná deska "By Now" Emmy Smetana a Jordana Haje mohla být domácí událostí roku (30.06.2022 17:45)
- Video: Emma Smetana a Jordan Haj s novinkou mnoho "Dopaminu" nepřinášejí, spíše nudí (17.04.2022 11:33)
- Nové desky 12/2022 - od Michaela Bublého přes Placebo po Machine Gun Kellyho (30.03.2022 17:00)
- Naživo: Intimní vystoupení Emmy Smetany a Jordana Haje narušovalo věčné ševelení (10.03.2022 15:41)
- Video: Podívejte se na vystoupení finalistů české části Eurovision Song Contest 2022 (13.12.2021 08:27)
- Video: Emma Smetana ON AIR: Čekám, až objevím producenta, který bude umět zvuk, jaký má Miley Cyrus (11.12.2021 10:42)
- Rozhovory: Emma Smetana a Jordan Haj - Dobře se nám spolu žije i pracuje. Vypadá to na společnou desku (09.12.2021 16:30)

ALBUM TÝDNE 49/2022

Andrea Šulcová
Opportunities

Andrea Šulcová na sebe upozornila coby flétnistka Concept Art Orchestra, originálního moderního big bandu. Nyní vstupuje na sólovou dráhu a u labelu Animal Music vydává svůj debut "Opportunities". A vydala se na něm možná, s ohledem na předchozí jazzové působení, poněkud nečekanou - písničkářskou - cestou. A bez flétny.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 30.04.
Calum Scott (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Madonna Lucie Vondráčková Adele Kryštof Viktor Sheen Queen BTS The Weeknd Ewa Farna Michal Prokop Ed Sheeran Slash Lady Gaga Vojtaano Mirai Beyoncé
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu