Brněnský Kamelot oslaví příští rok těžko uvěřitelných pětatřicet let existence. Na vavřínech ale neusíná, čehož je důkazem i zbrusu nové album "Babí léto". U příležitosti jeho vydání jsme si popovídali s hlavní hybnou silou kapely a jejím frontmanem Romanem Horkým.
Kamelot - tak se jmenuje i americká metalová formace. Chodí na vás taky máničky?
Americký Kamelot neznám, neposlouchal jsem ho. Myslím, že jsme mnohem starší Kamelot než ten americký, a jestli na nás chodí máničky, tak možná bývalé. Ale sociologický průzkum jsme nedělali, takže opravdu nevím.
Folková kapela, pocházející z Brna. Zdá se mi to, nebo je fakt, že folku se v Brně odjakživa dařilo?
V prvé řadě nejsme čistě folková kapela. Do škatulky
folk nás kdysi zařadili proto, že jsme soutěžili na Portě, ale jsme vyznavači swing-blues-trampského soundu, který postupem let cizelujeme. A že se folku v Brně dařilo? Kolem Brna je nádherná krajina se spoustou trampských osad, kde kluci a holky z minulých generací zpívali svoje sny, názory a touhy.
© www.kamelot.cz
Kamelot vydává své desky v poměrně pravidelných intervalech. Nehrklo ve vás trochu, když jste při sestavování loňského kompilačního 3CD "Platinum Collection" zjistil, co vše už máte hudebně za sebou?
Rozhodně ne. Každý rok člověk prožívá nové příběhy, potkává další lidi, prožívá jiné emoce. Když jsme pozorní, dokážeme vidět každý den zcela jiné věci, než jsme viděli den předchozí. Takže žádná smrt z vyděšení se u mne nekoná.
Letošní novinka se měla původně jmenovat "Vyznání", nakonec jste se však přiklonil k "Babímu létu". Proč?
Po několikátém poslechu jsme usoudili, že "Babí léto" je ta pravá titulní píseň. Jednak je to typický sound Kamelotu, navíc album vychází v čase babího léta, což je pro mne nejkrásnějším obdobím celého roku.
Na albu má prostor i několik hostů. Volba Dalibora Jandy je však možná nejpřekvapivější...
Už mnoho let jsem se s Daliborem domlouval na společné skladbě. V okamžiku dokončení písně "Rajské údolí" jsem si na něj vzpomněl, neb jsem v ní použil několik symbolů, které by se daly protnout s jeho životem. Zavolal jsem mu, že mám pro nás dva píseň, a on s duetem souhlasil.
Kamelot
Kapela vznikla v roce 1982. Pochází z Brna a jejím zakladatelem, frontmanem a autorem drtivé většiny písní je Roman Horký. Patří k legendám tuzemského folku. Obzvlášť v devadesátých letech formace v hitparádách i různých anketách žala jeden úspěch za druhým. Časopis Folk a country ji zvolil sedmkrát za sebou Kapelou roku, šest desek z dosavadních šestnácti řadových alb bylo zvoleno Deskou roku a píseň "Zachraňte koně" byla zvolena hitem desetiletí v kategorii folk a country. Nyní vydává po třech letech nové studiové album "Babí léto".
S Ilonou Csákovou jste už v minulosti spolupracoval na romantické písni "Slib". Skladba byla úspěšná, proto jste ji pozval k další spolupráci?
S Ilonou se potkáváme docela často. Do Brna jsem ji vlastně přivedl já, když jsem ji seznámil se svým kamarádem a jejím současným manželem. Navíc máme děti ve stejném věku, takže jsme takoví rodinní kamarádi. Na jedné společné akci jsem jí píseň "Vyznání" zahrál a ta ji tak zaujala, že vyslovila přání ji nazpívat společně v duetu, což se také stalo.
© www.kamelot.cz Třetím a posledním pěveckým hostem se stal Petr Bende. S tímto o generaci mladším muzikantem jste absolvoval vánoční turné. Skladba "Kavčice" je však ještě o něco starší a má velmi zajímavý příběh...
Petr Bende je jen o třináct let mladší než já... Znám ho již od jeho mládí, kdy mi nosil MC kazety se svými ranými nahrávkami a na přelomu milénia jezdil s Kamelotem pravidelná podzimní turné jako předskokan. Vloni po jednom koncertu v Plzni mne oslovil, zda bych nenapsal nějakou společnou píseň pro nás dva. Já už jsem dlouho nosil v hlavě nápad napsat skladbu, která by vzdala hold dvěma kamarádům, kteří postavili první chajdu na řece Oslavě a kteří byli chyceni gestapem a následně popraveni ve Vratislavi. Je to těžké a citlivé téma, ale píseň jsem složil a poté s Petrem nazpíval. Když ji zpíváme, chodí za námi pamětníci se slzami v očích a děkují.
Součástí desky je i píseň "Anděl", kterou jste se prezentoval už před dvěma lety na nahrávce formace Pozdní sběr "Na trati".
Píseň "Anděl" jsem složil 8.2.2013, kdy se mojí ženě, nám, narodil synek Max a v ní jsem se vyznal ze svých pocitů. Jak ke své ženě, tak k našemu synovi.
Dle svých vlastních slov - čím jste starší, tím víc pomalejší, nostalgičtější a protivnější - jak se to promítá do psaní písní?
Jsem pomalejší proto, že čas ve druhé polovině života utíká mnohem rychleji než v té první. Přirovnal bych to k roli toaletního papíru. Zprvu toaleťák příliš neubývá a jak se blížíme k závěru, je to strašný fofr, jak se rolička točí. Proto se snažím moc nespěchat a užívat si chvil s rodinou a přáteli. Píšu písně jen o konkrétních prožitcích lidí a přátel kolem mne. Je to tzv. textařina faktu. Stejně tak jako literatura faktu. Nechci psát nepravdy, výmysly a bláboly se stupidními rýmovačkami.
Jste vlastně téměř výhradním autorem hudby i textů Kamelotu, nerad zpíváte skladby někoho jiného?
Jsem výhradním a jediným autorem všech písní Kamelotu, co rád zpívá písně jiných kamarádů doma, v hospodě, na vodě atd. Řekl bych, že kolikrát za celý večer nezahraji ani jedinou svoji píseň, i když ji ostatní přísedící třeba chtějí.
Dva roky patřila do sestavy vaší formace i bývalá zpěvačka Tiché dohody Blanka Šrůmová. Proč jste se s ní rozešli?
My jsme se nerozešli, jen jsme přerušili spolupráci, protože další cesta Kamelotu se zpěvačkou by byla přítěží.