Američtí Battles nakopnou v září Prahu

Američtí Battles nakopnou v září Prahu

Vydáno: 21.06.2015 08:32 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: facebook interpreta
V pražské MeetFactory 7. září v rámci Radio Wave Stimul Festivalu vystoupí američtí Battles. Tato indierocková kapela definovala styl math rock, živelnou hudbu pracující s komplexními, atypickými rytmy. V České republice se  představí vůbec poprvé. Předskokanem bude česká skupina Vložte kočku.

Radio Wave ve spolupráci se Stimul Festivalem přiváží v českých premiérách to nejzajímavější ze současné světové hudební produkce - z předchozích let jmenujme například Peaches, Hudsona Mohawka, These New Puritans, Simian Mobile Disco, Actresse a další. Po posledních dvou letech, která se dramaturgicky zaměřila převážně na elektroniku, se na scénu Radio Wave Stimul Festivalu vrací opět kytary. Američtí Battles patří k předním mathrockovým kapelám, které jsou pověstné svými energií nabitými koncerty.

Newyorská kapela Battles, která vznikla v roce 2002, patřila k prvním uskupením, která na slovutný elektronický label Warp Records přinesla elektrické kytary. Nešlo ale o tehdy módní revival garážové estetiky ani zbytky optimistického britpopu - Battles unikátním způsobem provázali rytmické experimenty vycházející z minimalismu Stevea Reicha s odkazem math rocku nebo post rocku. Opulentní debutová deska "EP C / B EP", která v roce 2006 přinesla kompilát všech předchozích EP, způsobila na hudební scéně malou revoluci: magazín Pitchfork tehdy napsal, že když jsou Battles dobří, jsou rovnou výborní, a když mají slabší chvíli, stejně jsou okouzlující svými experimenty, které zní jako z jiného vesmíru. Podle mnohých pak rovnou šlo o nejhypnotičtější hudbu přelomu tisíciletí.

Opravdový průnik z undergroundu až na pódia těch největších festivalů ale Battles potkal až s albem "Mirrored", které vyšlo v roce 2007. Skupina se rozhodla pro poměrně radikální změnu zvuku a do svých energických skladeb zakomponovala pokroucené a různě modulované vokály. Výsledkem bylo prudce originální a svěží album, které rozbouralo výroční žebříčky prestižních magazínů v čele s NME, Time nebo Guardianem. Už zmíněný časopis Pitchfork tentokrát dokonce zařadil "Mirrored" do přehledu nejlepších desek celé dekády.

Zatím poslední album "Gloss Drop" z roku 2011 poznamenal odchod Tyondaie Braxtona, skupina ale volné místo zacelila hostujícími vokalisty, mezi kterými excelovala třeba osmdesátková legenda Gary Numan nebo zpěvačka shoegazové kapely Blonde Redhead Kazu Makino. Radio Wave Stimul Festival představí Battles v hodně zajímavé fázi kariéry - před nedávnem totiž kapela na sociálních sítích oznámila, že zrovna natáčí nové album. U Battles přitom člověk nikdy neví, kterým směrem se zrovna vydají.

Kapela Vložte kočku má za sebou cestu, která může připomínat příběh z klasické rockové mytologie. Skupina, která vznikla na začátku dekády, se z obskurního spolku propracovala k pozici jedné z nejžádanějších českých alternativních kapel, a to jenom na základě výborně přijatých desek a především pravidelného koncertování. Hned první album "Táta", na kterém Vložte kočku představili svoji unikátní kombinaci živé elektroniky, pětistrunných houslí, rockové energie a surreálných textů, obdrželo nominaci na cenu Anděl. Druhé album "SEAT", které rozvíjelo originální poetiku formace, definitivně potvrdilo její pozici. Vložte kočku, kteří mají aktuálně na kontě třetí dlouhohrající album "Hedvika", jsou jednou z mála českých kapel, které na první poslech nepřipomínají žádný ze zahraničních vzorů - jejich energický a nekompromisní zvuk je výsledkem kombinace kreativního přístupu a snahy neustále se posouvat dopředu. Momentálně se nachází v přechodové fázi po odchodu klávesisty, nebylo by ale překvapením, kdyby i tenhle zásah do sestavy přetavili v nový impulz.

Vstupenky jsou již v předprodeji za 390 Kč + poplatky. Na místě za 490 Kč.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marika Gombitová - Bratislavská lýra 8/10
Recenze: Koncertní nahrávka "Bratislavská lýra" dokazuje, že Marika Gombitová na tomto festivalu vždy excelovala Jako my máme svou Lucii Bílou, Slováci vzhlížejí jako ke své pěvecké ikoně k Marice Gombitové. Ke zpěvačce, která svůj ohromný hudební dar musela částečně obětovat na oltář svému zdravotnímu stavu, ale nevzdala se. Album... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Srdce jako kníže Rohan, Studio DVA, Praha, 7.1.2026
Naživo: "Srdce jako kníže Rohan": Byli jsme na premiéře nového recitálu Michala Horáčka s Michaelem Kocábem a Naďou Válovou Michal Horáček má nový recitál "Srdce jako kníže Rohan". V něm rekapituluje svou spolupráci s Michaelem Kocábem a také nechává nahlédnout do připravovaného projektu "Pozemský prach a Boží dech", na němž pracuje zejména s Ivem... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 19:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2026
První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku O zatím poslední studiovce Taylor Swift "The Life of a Showgirl" se navzdory prodejním a streamovacím rekordům většinou nepsalo moc lichotivě. Singl "The Fate of Ophelia" se nicméně stal velkým hitem, což dokládají i aktuální české... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Radim Kopáč - Všechno je špatně, zpátky na stromy! (český punk a hardcore v textech 1979 - 1989) 7/10
Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk Kdo by neznal skupiny jako Visací zámek, Plexis, SPS nebo Wanastowi Vjecy? Všechny začínaly v osmdesátých letech minulého století. Jak se český punk a hardcore ještě za minulého režimu rodily, se snaží přiblížit kniha "Všechno je... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Blonde Redhead slaví návrat. "Sit Down for Dinner" je jako velký otevřený deník (11.10.2023 16:00)
- Audio: Blonde Redhead v songu "Before" vyprávějí příběh reinkarnace z pohledu malého dítěte (10.08.2023 16:42)
- Audio: Singl "Melody Experiment" od Blonde Redhead je rozhovorem dvou lidí s odlišným přístupem k životu (18.07.2023 10:33)
- Audio: Blonde Redhead chystají po devíti letech novou studiovku. Lákají na ni chytlavým dreampopovým kouskem "Snowman" (01.06.2023 16:48)
- Nové desky 20/2021 - od Twenty One Pilots přes Nikol Bókovou po Blakea Sheltona (26.05.2021 08:00)
- Video: Gary Numan v "Saints And Liars" upozorňuje na blížící se katastrofu (19.04.2021 10:15)
- Na online koncertu k Bowieho narozeninám zahráli Trent Reznor, Corey Taylor nebo Adam Lambert (11.01.2021 08:28)
- Nové desky 51/2019 - od Harryho Stylese přes Adama Mišíka po Stormzyho (16.12.2019 13:30)
- Rozhovory: Vložte kočku - Celou dobu je to cesta za ideálním setem, co tě vtáhne (14.03.2019 08:00)
- Vložte kočku vydávají albovou novinku "Domestik Sounds". Pokřtí ji v pražském klubu Fuchs2 (27.02.2019 14:48)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Taylor Swift Madonna Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe