Co ukrývají Tvrdý s Havelkou ve své garáži?

05.01.2015 00:00 - Jaroslav Hrách | foto: facebook interpreta

Rapper Bonus aka Martin Tvrdý a frontman kapely Please The Trees, Václav Havelka, spojili své síly a vrhli se na staré hity od skupin jako Psí vojáci, Hrdinové nové fronty nebo Michael's Uncle. Celkem jedenáct skladeb se dočkalo moderního (elektronického) hávu. Podařilo se jim nahrát důstojné coververze?
8/10

Tvrdý/Havelka - U nás v garáži

Skladby: Ale my stále hledáme štěstí, U nás ve sklepě, To svět se posral, Žiletky, Brixton, Ale čert to vem, Co ty jsi zač?, Dobrý časy, Možná jednou, Sny, Sbohem a řetěz
Vydáno: 06.11.2014
Celkový čas: 39:06
Vydavatel: Polí5
Předělat staré undergroundové/punkové/alternativní skladby se může zdát jako celkem troufalý krok. Nicméně Martin Tvrdý, známý také jako alternativní rapper Bonus a držitel ceny Apollo za sólovou desku "Náměstí míru", společně s Václavem Havelkou, frontmanem táborské kapely Please The Trees, se toho nebáli a společně nahráli desku "U nás v garáži". Zapátrali v historii a vybrali si písně od českých undergroundových, punkových či alternativních legend, jakými jsou Psí vojáci, Garáž, Hrdinové nové fronty, Dybbuk a mnoho dalších. Hudebníci si dali s výběrem záležet, klíčové pro ně bylo, aby texty vybraných songů neztratily na aktuálnosti. A to se jim určitě podařilo.

Album obsahuje jedenáct skladeb. Jejich originální verze jsou většinou syrové, špinavé a podané s určitou agresí. Kdo na desce čeká podobně laděné předělávky, bude pravděpodobně zklamán, Tvrdý s Havelkou totiž zvolili naprosto odlišný koncept - ubrali na tempu a výrazně přidali na melancholické atmosféře. Hudební podklady jsou uhlazené a z převážné většiny elektronické.

Recenzi na "U nás v garáži" jsem mohl pojmout klasickým stylem, že bych si k jednotlivým kapelám a jejich písním dostudoval historický kontext a následně udělal nějaké srovnání. Ale na druhou stranu, k čemu srovnávat? Vždyť sám Václav Havelka se v jednom rozhovoru svěřil, že ani polovinu z těch skladeb předtím neznal. Zatvrzelí fanoušci, kteří tu dobu zažili a nemohou se ubránit nostalgii, budou možná rozčílení, čeho se to Tvrdý s Havelkou dopustili, když jejich oblíbené songy, které byly ve své době výbušné a reagovaly na tehdejší přítomnost, předělali do nového moderního kabátu a připravili je o punc spontánnosti. Ostatní posluchači buď ocení originální nápad, nebo nad celým projektem mávnou rukou. Ale to by byla škoda.

"Žiletky" jsem slyšel poprvé v podání Tvrdého a Havelky a podivoval se, proč za tuto coververzi dostávají takovou deku. Pak jsem si pustil Psí vojáky a pochopil. Energický originál v podání Filipa Topola se jen těžko překonává. Havelkův operní falzet je přešlap vedle a z Psích vojáků se rázem stala kňučící štěňata. Nicméně i přes to má tato předělávka něco do sebe a nebylo by fér ji hned odsuzovat.

Že jsou texty stále aktuální, dokazuje hned několik skladeb. "To svět se posral", největší hit kapely HNP (Hrdinové nové fronty), pravděpodobně nikdy nezestárne. Punkový originál zní agresivně a rázně, je z něj cítit neskutečná energie. Tvrdý a Havelka však od živelného podání naprosto upustili a nahráli song, ze kterého z počátku zamrazí v zádech a pak vyvolá pocit beznaděje. Ne náhodou patří k tomu nejlepšímu, co na desce nalezneme.

Garáž s písní "U nás ve sklepě" si vysloužila houpavý minimalistický beat, "Co ty jsi zač" skupiny Dr. Max překvapí skvělou harmonikou (která vynikne obzvlášť naživo, viz report) a "Sny" se krásně hudebně rozplynou do ztracena, aby po nich následoval celkem svižný závěrečný track "Sbohem a řetěz".

"U nás v garáži" od Martina Tvrdého a Václava Havelky je hudební projekt, který si rozhodně zaslouží pozornost. Texty skladeb zůstaly zachovány, jen jejich výklad se v kontextu minulé a současné doby změnil a přesně to je na nahrávce skvělé. Svůj podíl na tom má i moderní zvuk a zasmušilé beaty, jež se na desce postaraly o skvělou atmosféru a jedinečný koncept.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY