shop.musicserver.cz
David Pomahač - Neviditelný

"Neviditelný" je existenciálním sci-fi počinem Davida Pomahače

Vydáno: 09.05.2022 00:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: Tomas Carl Allen

Druhé album Davida Pomahače "Neviditelný" bude pro mnohé překvapením. Zní totiž o dost jinak než předchozí "Do tmy je daleko". Přesto je logickým následovníkem. Autor otvírá dveře do prostorů, kde může se svými skladbami uvolněně a svévolně pracovat, hledat nové hudební výrazivo. Tuhle desku byste neměli přehlédnout.

9/10

David Pomahač - Neviditelný

Vydáno: 19.4.2022
Celkový čas: 42:11

Skladby: Dovolená, Měsíc, Spokojenej, Dlouhý, Klaun, Nádech, Nikdo, Klid, Bez konce

Vydavatel: Minority Records

Obě nahrávky od sebe sice dělí skoro dva roky, ale vznik "Neviditelného" se možná datuje ještě do dob, kdy fungovalo duo Tvrdý/Pomahač. Oba hlavní aktéři, tedy David Pomahač a Martin Tvrdý (neboli Martin Hůla / Bonus), spolu tehdy nejen skládali, ale i často hráli. David taktéž naživo hostuje s kytarou s mnoha spřízněnými dušemi, což je zjevně další zdroj inspirací. Některé z písní na této kolekci jsou známé již ze dřívějších koncertů, staly se třeba i součástí záznamu "Live 11/3/2020", na němž jim muzikant společně se synem Jáchymem dává střídmější aranže. Jejich studiová podoba jim však mohla dodat plnohodnotné významy.

Primárně se změnil tvůrčí přístup. "Do tmy je daleko" pod dohledem Tomáše Havlena sázelo na přímočarost, písničkářství a jakýsi ucelený příběh, zpověď. Ačkoliv už i tam výrazně do všeho promlouvala elektronika a klávesové plochy. "Neviditelný" v tomto jde mnohem dále. Naplno ukazuje, jak David s Martinem během nahrávacího procesu srostli do jednoho důmyslně přemýšlejícího organismu. Martin měl na starosti hudební složku, David tu textovou. Vzájemně se ovlivňovali a hledali finální tvar.

Do popředí tak vystoupila práce s ruchy, samply, smyčkami atypických rytmů, echa, elementární zvukové zkratky. To vše na úkor kytar, kterých ubylo (na koncertech však zůstávají plně zastoupeny). Vedle poctivého nánosu elektroniky pak efektně fungují fragmenty akustiky, zejména pak smyčce, které nahrály houslistka Jenovéfa Boková a violoncellistka Marie Dorazilová.

Martin Hůla mohl naplno zapojit svou hudební představivost a těžit z projektů, v nichž byl dříve namočený (a jejich žánrového rozptylu). Experiment však nejde až za hranu. Na prvním místě je stále vyprávění příběhů v Davidových textech, muzika tak nestrhává pozornost jen na svou stranu, přestože na posluchače čeká spousta detailů či zvukových vychytávek.

Deska sama o sobě je zadumaná, brouzdá spíše mezi chmurnějšími odstíny nálad. Naproti tomu jdou ony zmíněné texty. Pomahač čerpá z odkazu H. G. Wellse, hned úvodní "Dovolená" třeba nezapře inspiraci úvodem utopického románu "Lidé jako bozi". "Jsou to takové příběhy v příbězích. Písničky o malých i velkých vesmírech. Existenciální sci-fi o důležitých věcech, co jsou neviditelný a skrytý. Našel jsem v knize nějakou situaci, která by dost možná nikomu dalšímu nepřipadala důležitá, a domyslel si příběh. To samé jsem dělal se situacemi vypozorovanými u ostatních. Záznamy banálních a běžných momentů nemajících s chodem velkého světa nic společného," přibližuje.

Celá mozaika se rozvine hned se zmíněnou "Dovolenou", která nastoluje i onu rovnováhu mezi tokem slov a hudebními/filmovými kulisami. Oběma se tak skvěle daří budovat jednotlivé roviny nálad a v nich buď použít třeba i Davidův dvojhlas nebo hudební výraz, jenž daný moment podtrhne, zvýrazní. Promlouvající paralela osamělosti v "Měsíci" se celkem záhy zahlodá do mysli.

"Spokojenej" si pohrává se skutečností, že na první pohled dost věcí může působit zcela jinak. V časové přesmyčce ukotvený "Dlouhý" si pohrává s určitou křehkostí zlomu a je předvojem velmi civilního "Klauna", který vás aspoň na chvíli vtáhne do Davidova nitra z "Do tmy je daleko". "Nádech" je těkající náloží, která ve své repetici vygraduje do syrovějších rovin, kdy chcete zdolat určitou (nejen životní metu) a voláte skoro po pomoci. Finální "Klid" překvapí svou náhlou proměnou v možná až optimistický hymnus.

Na "Neviditelném" je krásné rovněž to, že ačkoliv jednotlivé texty nejsou Davidovým osobním příběhem, podařilo se mu sepsat postřehy (ze svého okolí nebo zmíněného literárního zdroje), které mají svým způsobem otevřené konce. Posluchač díky tomu získá dostatek prostoru si vše rozplést a rozvinout po svém dále, nebo naopak uzavřít. Zároveň klima tohoto celku dává nádech lehce abstraktně minimalistického cvičení, jež mnohdy bortí zavedená pravidla.

Pokud budete album poslouchat z CD nebo na digitálních platformách, uslyšíte navíc instrumentální doplněk "Bez konce". Přes sedm minut trvající nervně rozechvělá ouvertura s přibývajícím časem postupně uzavírá nadhozené zvukové náznaky z předchozích kompozic a po svém je v určitém oblouku završí. V závěru pak jednotlivých podmětů ubývá, až nastane symbolické ticho...

Dubová verze alba a jeho křest

"Neviditelný" bude pokřtěn ve čtvrtek 26. května v pražském Café V lese, kde budou asi k dispozici poslední kusy limitované edice této desky. Ta je ručně podepsána Davidem Pomahačem a navíc přináší originální polaroidové a instaxové fotografie a k nim download kupón na dub verzi této nahrávky. Na jejím vzniku se podílela hned trojice umělců: Martin Hůla, Petr Klouček a Tomáš Karásek (aka Gaex). Ti však nepozměnili jen rytmus, mnohdy si pohráli s celou strukturou daného tracku nebo fragmenty vokálních linek (jejich repeticí nebo ruchovým zkreslením).

Typickou ukázkou je "Měsíc" ve verzi pojmenované "Daniel Echonečný rmx", který na ploše téměř deseti minut zaujme hypnotickými beaty a nechává postupně ukrajovat jednotlivé melodické elementy. "Klaun" v "Babyboom Rocker" remixu přináší doplněné klávesové plochy a pozměněnou rytmiku. Slow motion reagge, tak by se dal popsat "Nádech", "Feedback Rider" remix překvapí i doplněnou klavírní linkou. Uzávěra "Bez konce" v další skoro desetiminutovce "Scient0logix feat. Floppydisk rmx" po svém rozhýbává zvukové obrazce původní variace této bonusové skladby a klidně mohla najít své místo i na cédéčku.

K dubové alternaci "Neviditelného" se bohužel dostanou jen vlastníci zmiňované limitky, což je možná i kruté omezení s dostupností (a určité negativum), neb na streamovací platformách se neobjeví. Má však svůj smysl a dává možnost albu ožít i v jiných zvukových rovinách. Tento balíček by si klidně zasloužil plný počet bodů, za pečlivost a originální nápad.

Pokud jste sledovali hudební vývoj Davida Pomahače už v dobách Kieslowski, slyšeli "Do tmy je daleko", odhalí vám "Neviditelný" celkem záhy, že jde o autorův logický krok. Pomahač nadále rád objevuje nové možnosti, nemaskuje nadšení z nich a daří se mu je zužitkovat ve svůj prospěch. Zároveň dozrává v nepřeslechnutelného umělce. Tato řadovka se tak stává důležitým monumentem v jeho příběhu. Patříte-li mezi hledače neobvyklých hudebních skupenství, je tohle nahrávka přesně pro vás. A taky je to velmi aktuální soundtrack do dnešních dnů.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství
Rozhovory: Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství Saxofonista a flétnista má výrazný podíl na tom, jak zní v posledním desetiletí kultovní Vltava, ale vídat ho na pódiu můžeme coby sidemana mnoha větších či menších muzikantů. Už dvacet let má ale také žánrově fluidní... čtěte zde
Vydáno: 25.02.2024 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Zara Larsson - Venus 6/10
Minirecenze: "Venus" Zary Larsson je jen dalším kouskem do její průměrné sbírky Někdy se zdá, že zásobárna severských popových interpretek nemůže nikdy vyschnout. Jenže taky není všechno zlato, co se třpytí. Taková Zara Larsson má sice na svém triku několik docela velkých hitů, na ploše celých desek se jí... čtěte zde
Vydáno: 24.02.2024 09:00 v sekci Recenze | Minirecenze
Depeche Mode, O2 arena, Praha, 22.2.2024
Naživo: Depeche Mode v Praze skvěle zahráli, svou show ale neoslnili Depeche Mode na prvním ze dvou letošních českých halových koncertů precizně odehráli průřez svou bohatou diskografií, zklamali ale odfláknutou vizuální show. Snad i proto byla atmosféra v hale o trošku chladnější, než by se dalo... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 14:13 v sekci Naživo
Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině
Top 10: Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině Jennifer Lopez vždy seděla na dvou židlích - zpívala i hrála. Ani v oblasti hudby, kde je známá dynamickými vystoupeními a spojováním žánrů, nezůstala pouze u angličtiny. Nyní se zaměříme na zpěvaččiny nejlepší skladby ve... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 08:00 v sekci Publicistika | Top 10
Tokhi - My Mother Told Me
Video: Premiéra: Tokhi po bubenické řeži přichází s vlastní úpravou hitu ze seriálu "Vikingové" V závěru loňského roku vydal Tokhi, bubenický mág a guru projektu Groove Army, předělávku "Valhala čeká nás". Místo tradičních paliček se chopil mikrofonu a kultovní hit přetextoval a přearanžoval. Nyní na tento počin navazuje... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2024 18:18 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Sto káv, sto rozhovorů. Podcast "Na kafe s Davidem Pomahačem" slaví (18.02.2024 16:16)
- Video: David Pomahač a Bára Zmeková spojili síly. V klipu "Všechno se nám zdá" zobrazují pomíjivost vztahů (24.04.2023 12:38)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (5-1) (27.01.2023 12:05)
- Video: David Pomahač je v novém klipu zkrátka "Spokojenej" (21.01.2023 11:44)
- Recenze: "Je všechno dobrý?" ptá se na svém debutu Marie Kieslowski. A my odpovídáme: "Je to výborný" (19.12.2022 00:00)
- Video: David Pomahač nechal ve videu "Nádech" nahlížet děti na téma přežití (24.11.2022 08:01)
- Video: Vladivojna La Chia a David Pomahač opatřili společnou píseň "Někde tam" nádherným, křehkým klipem (24.10.2022 15:54)
- Video: Marie Kieslowski chystá sólovku. Do písně "Je všechno dobrý?" zapojila celou rodinu (18.09.2022 16:28)
- Naživo: David Pomahač pokřtil album "Neviditelný" neviditelným šampaňským (27.05.2022 13:13)
- Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu (24.05.2022 08:00)

ALBUM TÝDNE 08/2024

Brittany Howard
What Now

Brittany Howard má za sebou kariéru kytaristky a frontwoman blues-rockové skupiny Alabama Shakes. Na svém sólovém debutu "Jaime" z roku 2019 pracovala se širším hudebním plátnem zahrnujícím prvky soulu, elektroniky, jazzu a popu. A po této hluboce osobní desce se vrací s její následovnicí "What Now".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Dua Lipa Kanye West Karel Gott Viktor Sheen Depeche Mode Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna BTS Beyoncé Ty Dolla $ign Ed Sheeran Billie Eilish Michal Prokop Queen Lady Gaga
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu