shop.musicserver.cz
David Pomahač - Neviditelný

"Neviditelný" je existenciálním sci-fi počinem Davida Pomahače

Vydáno: 09.05.2022 00:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: Tomas Carl Allen

Druhé album Davida Pomahače "Neviditelný" bude pro mnohé překvapením. Zní totiž o dost jinak než předchozí "Do tmy je daleko". Přesto je logickým následovníkem. Autor otvírá dveře do prostorů, kde může se svými skladbami uvolněně a svévolně pracovat, hledat nové hudební výrazivo. Tuhle desku byste neměli přehlédnout.

9/10

David Pomahač - Neviditelný

Vydáno: 19.4.2022
Celkový čas: 42:11

Skladby: Dovolená, Měsíc, Spokojenej, Dlouhý, Klaun, Nádech, Nikdo, Klid, Bez konce

Vydavatel: Minority Records

Obě nahrávky od sebe sice dělí skoro dva roky, ale vznik "Neviditelného" se možná datuje ještě do dob, kdy fungovalo duo Tvrdý/Pomahač. Oba hlavní aktéři, tedy David Pomahač a Martin Tvrdý (neboli Martin Hůla / Bonus), spolu tehdy nejen skládali, ale i často hráli. David taktéž naživo hostuje s kytarou s mnoha spřízněnými dušemi, což je zjevně další zdroj inspirací. Některé z písní na této kolekci jsou známé již ze dřívějších koncertů, staly se třeba i součástí záznamu "Live 11/3/2020", na němž jim muzikant společně se synem Jáchymem dává střídmější aranže. Jejich studiová podoba jim však mohla dodat plnohodnotné významy.

Primárně se změnil tvůrčí přístup. "Do tmy je daleko" pod dohledem Tomáše Havlena sázelo na přímočarost, písničkářství a jakýsi ucelený příběh, zpověď. Ačkoliv už i tam výrazně do všeho promlouvala elektronika a klávesové plochy. "Neviditelný" v tomto jde mnohem dále. Naplno ukazuje, jak David s Martinem během nahrávacího procesu srostli do jednoho důmyslně přemýšlejícího organismu. Martin měl na starosti hudební složku, David tu textovou. Vzájemně se ovlivňovali a hledali finální tvar.

Do popředí tak vystoupila práce s ruchy, samply, smyčkami atypických rytmů, echa, elementární zvukové zkratky. To vše na úkor kytar, kterých ubylo (na koncertech však zůstávají plně zastoupeny). Vedle poctivého nánosu elektroniky pak efektně fungují fragmenty akustiky, zejména pak smyčce, které nahrály houslistka Jenovéfa Boková a violoncellistka Marie Dorazilová.

Martin Hůla mohl naplno zapojit svou hudební představivost a těžit z projektů, v nichž byl dříve namočený (a jejich žánrového rozptylu). Experiment však nejde až za hranu. Na prvním místě je stále vyprávění příběhů v Davidových textech, muzika tak nestrhává pozornost jen na svou stranu, přestože na posluchače čeká spousta detailů či zvukových vychytávek.

Deska sama o sobě je zadumaná, brouzdá spíše mezi chmurnějšími odstíny nálad. Naproti tomu jdou ony zmíněné texty. Pomahač čerpá z odkazu H. G. Wellse, hned úvodní "Dovolená" třeba nezapře inspiraci úvodem utopického románu "Lidé jako bozi". "Jsou to takové příběhy v příbězích. Písničky o malých i velkých vesmírech. Existenciální sci-fi o důležitých věcech, co jsou neviditelný a skrytý. Našel jsem v knize nějakou situaci, která by dost možná nikomu dalšímu nepřipadala důležitá, a domyslel si příběh. To samé jsem dělal se situacemi vypozorovanými u ostatních. Záznamy banálních a běžných momentů nemajících s chodem velkého světa nic společného," přibližuje.

Celá mozaika se rozvine hned se zmíněnou "Dovolenou", která nastoluje i onu rovnováhu mezi tokem slov a hudebními/filmovými kulisami. Oběma se tak skvěle daří budovat jednotlivé roviny nálad a v nich buď použít třeba i Davidův dvojhlas nebo hudební výraz, jenž daný moment podtrhne, zvýrazní. Promlouvající paralela osamělosti v "Měsíci" se celkem záhy zahlodá do mysli.

"Spokojenej" si pohrává se skutečností, že na první pohled dost věcí může působit zcela jinak. V časové přesmyčce ukotvený "Dlouhý" si pohrává s určitou křehkostí zlomu a je předvojem velmi civilního "Klauna", který vás aspoň na chvíli vtáhne do Davidova nitra z "Do tmy je daleko". "Nádech" je těkající náloží, která ve své repetici vygraduje do syrovějších rovin, kdy chcete zdolat určitou (nejen životní metu) a voláte skoro po pomoci. Finální "Klid" překvapí svou náhlou proměnou v možná až optimistický hymnus.

Na "Neviditelném" je krásné rovněž to, že ačkoliv jednotlivé texty nejsou Davidovým osobním příběhem, podařilo se mu sepsat postřehy (ze svého okolí nebo zmíněného literárního zdroje), které mají svým způsobem otevřené konce. Posluchač díky tomu získá dostatek prostoru si vše rozplést a rozvinout po svém dále, nebo naopak uzavřít. Zároveň klima tohoto celku dává nádech lehce abstraktně minimalistického cvičení, jež mnohdy bortí zavedená pravidla.

Pokud budete album poslouchat z CD nebo na digitálních platformách, uslyšíte navíc instrumentální doplněk "Bez konce". Přes sedm minut trvající nervně rozechvělá ouvertura s přibývajícím časem postupně uzavírá nadhozené zvukové náznaky z předchozích kompozic a po svém je v určitém oblouku završí. V závěru pak jednotlivých podmětů ubývá, až nastane symbolické ticho...

Dubová verze alba a jeho křest

"Neviditelný" bude pokřtěn ve čtvrtek 26. května v pražském Café V lese, kde budou asi k dispozici poslední kusy limitované edice této desky. Ta je ručně podepsána Davidem Pomahačem a navíc přináší originální polaroidové a instaxové fotografie a k nim download kupón na dub verzi této nahrávky. Na jejím vzniku se podílela hned trojice umělců: Martin Hůla, Petr Klouček a Tomáš Karásek (aka Gaex). Ti však nepozměnili jen rytmus, mnohdy si pohráli s celou strukturou daného tracku nebo fragmenty vokálních linek (jejich repeticí nebo ruchovým zkreslením).

Typickou ukázkou je "Měsíc" ve verzi pojmenované "Daniel Echonečný rmx", který na ploše téměř deseti minut zaujme hypnotickými beaty a nechává postupně ukrajovat jednotlivé melodické elementy. "Klaun" v "Babyboom Rocker" remixu přináší doplněné klávesové plochy a pozměněnou rytmiku. Slow motion reagge, tak by se dal popsat "Nádech", "Feedback Rider" remix překvapí i doplněnou klavírní linkou. Uzávěra "Bez konce" v další skoro desetiminutovce "Scient0logix feat. Floppydisk rmx" po svém rozhýbává zvukové obrazce původní variace této bonusové skladby a klidně mohla najít své místo i na cédéčku.

K dubové alternaci "Neviditelného" se bohužel dostanou jen vlastníci zmiňované limitky, což je možná i kruté omezení s dostupností (a určité negativum), neb na streamovací platformách se neobjeví. Má však svůj smysl a dává možnost albu ožít i v jiných zvukových rovinách. Tento balíček by si klidně zasloužil plný počet bodů, za pečlivost a originální nápad.

Pokud jste sledovali hudební vývoj Davida Pomahače už v dobách Kieslowski, slyšeli "Do tmy je daleko", odhalí vám "Neviditelný" celkem záhy, že jde o autorův logický krok. Pomahač nadále rád objevuje nové možnosti, nemaskuje nadšení z nich a daří se mu je zužitkovat ve svůj prospěch. Zároveň dozrává v nepřeslechnutelného umělce. Tato řadovka se tak stává důležitým monumentem v jeho příběhu. Patříte-li mezi hledače neobvyklých hudebních skupenství, je tohle nahrávka přesně pro vás. A taky je to velmi aktuální soundtrack do dnešních dnů.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Makrorecenze "Will Of The People" Muse
Makrorecenze: Makrorecenze "Will Of The People" Muse Britské trio Muse je v hudebním businessu pravidelným dodavatelem hitových singlů, skvělých koncertů a povedených desek. Jak si jejich novinka "Will Of The People" vedla pod drobnohledem pětice našich redaktorů a redaktorek v naší... čtěte zde
Vydáno: 07.10.2022 14:30 v sekci Recenze | Makrorecenze
0
Demi Lovato - Holy Fvck 9/10
Recenze: "Jsem ožralá troska!" Demi Lovato na svém nejsilnějším albu "Holy Fvck" volá o pomoc "Kurva". Nějak tak by se dal přeložit název nové studiovky kontroverzní Demi Lovato. A zatímco jiní by už vyškrabávali i ty nejposlednější zbytky ze svých šuplíků, aby album s pořadovým číslem osm nějak poskládali, ona dala... čtěte zde
Vydáno: 07.10.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Chinaski - Frihet 7/10
Recenze: Chinaski jsou na desce "Frihet" skutečně svobodnějšími Slovo svoboda teď bylo před volbami v českých médiích hodně frekventované. A norským překladem "Frihet" k tomu přispěli i Chinaski. Jedna z nejpopulárnějších kapel u nás tak totiž nazvala své nové album, kterým by si po... čtěte zde
Vydáno: 06.10.2022 18:00 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 39. týden 2022
Alvaro Soler po pražském koncertě atakuje nejvyšší příčky v českých rádiích Jediným, kdo se postaral o průvan v první desítce domácího rádiového žebříčku, je Alvaro Soler. Po nedávném vystoupení v Praze si německo-španělský zpěvák se singlem "Solo para ti" výrazně polepšil. Stupně vítězů však... čtěte zde
Vydáno: 06.10.2022 10:30 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 39/2022 - od Björk přes Joss Stone po Slipknot
Nové desky 39/2022 - od Björk přes Joss Stone po Slipknot V žánrově pestré přehlídce se vedle sebe seřadili experimentátorka Björk, vánoční Joss Stone, numetaloví Slipknot, bluesový Buddy Guy, Craig David s r'n'b, popový Richard Marx, indiefolkový Ondřej Galuška, punkoví Dropkick Murphys,... čtěte zde
Vydáno: 05.10.2022 20:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Marie Kieslowski chystá sólovku. Do písně "Je všechno dobrý?" zapojila celou rodinu (18.09.2022 16:28)
- Naživo: David Pomahač pokřtil album "Neviditelný" neviditelným šampaňským (27.05.2022 13:13)
- Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu (24.05.2022 08:00)
- David Pomahač pokřtí album "Neviditelný" s hosty Martinem Hůlou a Bárou Zmekovou (22.05.2022 11:27)
- Nové desky 16/2022 - od Bonnie Raitt přes Bowling For Soup po Petra Jandu (26.04.2022 14:30)
- Video: Dojemný "Klaun" láká na druhou desku Davida Pomahače (20.04.2022 12:19)
- Naživo: Kytarami proti válce: na Red Bird Festivalu se hrálo na pomoc Ukrajině (08.04.2022 14:16)
- Fotogalerie: Red Bird Festival v obrazech (07.04.2022 16:35)
- Red Bird Festival podpoří v pražské MeetFactory Ukrajinu (03.04.2022 14:39)
- David Pomahač po Velikonocích představí svou druhou desku (31.03.2022 14:43)

ALBUM TÝDNE 40/2022

Björk
Fossora

Islandská umelkyňa Björk vydala 30. septembra novú platňu "Fossora". V trinástich skladbách sa koncentruje na symboliku zeme reflektujúcu prazáklad, vznik, na symboliku zeme, z ktorej vyviera a súčasne do nej ústi kolobeh života. V stručnom opise nahrávky speváčka hovorí o "albume húb".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 07.10.
The Neighbourhood (USA) (NTC Aréna, Bratislava)
Ne 09.10.
Allie X (US) (Rock Café, Praha)
Po 10.10.
All Them Witches (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 10.10.
Il Divo (CH/FR/US) (O2 Universum, Praha)
Po 10.10.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 11.10.
Jozef Van Wissem (NL) + Tomáš Niesner (CZ) (Kabinet MÚZ, Brno)
So 15.10.
The Rasmus (FIN) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.10.
Men I Trust (CA) (Rock Café, Praha)
Po 17.10.
Lime Cordiale (Futurum Music Bar, Praha)
Po 17.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Prince Lucie Vondráčková Madonna Viktor Sheen Michal Prokop BTS Slash Adele Ed Sheeran Vojtaano Queen Dua Lipa Mirai The Weeknd Olivia Rodrigo Pink Floyd The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu