shop.musicserver.cz
David Pomahač, Café V lese, Praha, 26.5.2022

David Pomahač pokřtil album "Neviditelný" neviditelným šampaňským

Vydáno: 27.05.2022 13:13 v sekci Naživo - Dan Hájek | foto: Barka Fabiánová

Čtvrteční křest alba "Neviditelný" se držel existenciálních příběhů v něm obsažených a Bára Zmeková svým způsobem dodržela symboliku spojenou s názvem této kolekce. Komorní koncert měl hned několik znamenitých momentů a potvrdil fakt, že spojení Davida Pomahače a jeho syna Jáchyma je po všech stránkách funkční.

Live: David Pomahač

místo: Café V lese, Praha
datum: 26. května 2022

David Pomahač, Café V lese, Praha, 26.5.2022
© Barka Fabiánová
Ti, kteří nedali přednost hokejovému mistrovství nebo souběžným akcím (jako připomínka stačilo potkat jednoho natěšeného fanouška Scorpions, který na celé metro pouštěl ulovené zvukové vjemy skladeb "Still Loving You" a "Wind Of Change"), mohli prožít komorní oslavu "Nevidetelného". Desky, na které David Pomahač spojil síly s Martinem Hůlou a pisateli těchto řádek se na několik momentů vybavily fragmenty rozhovoru s Bourkem (jak jej na pódium volalo publikum), které s těmito příběhy najednou zarezonovaly.

David Pomahač, Café V lese, Praha, 26.5.2022
© Barka Fabiánová
Samotný večer byl pomyslně rozdělen na tři části. V té první odezněly v pozměněném pořadí všechny songy z novinky. Coby intro nepřekvapivě zafungovala instrumentální skica "Bez konce", která "Neviditelného" uzavírá a která svým pojetím naznačila mnohé. Následoval "Klid" - důmyslně zvolený start.

Díky vrstevnatosti bezpočtu zvukových stop nemálo věcí organizovaně spouštěl Jáchym ze své strojovny okolo sebe. David na několik písní dokonce odložil i kytaru a plně se nechal vtáhnout do ruchových linií a příběhů, mnohdy plných melancholie a pocitů osamělosti. Bylo to téměř představení pro sólistu, jenž dalších slov příliš nepotřebuje.

Příjemně zaplněné Café V lese mu rozumělo a nechalo se touto minimalisticky pojatou prezentací ovládnout a pečlivě poslouchalo. Vynikl tak "Dlouhý" nebo naživo podstatně syrovější kontrast "Nádech". Dojemný "Klaun" celý tento balíček nálad skvěle doplnil a stmelil.

David se vlastně rozmluvil až v závěru bloku s titulním kusem z kolekce, prvně když uváděl Martina, kdy si drobet rýpnul, že desku začínal natáčet s Martinem Tvrdým a dokončil ji s Martinem Hůlou. Bourek, chcete-li Bonus, se pak chopil basové kytary a připojil se ke skladbě "Nikdo", kterou označuje za svou nejoblíbenější z této nahrávky. Na úplný závěr pak zazněla "Dovolená", jež celý existenciální sci-fi příběh vlastně otevírá, ale pro tento večer dostala drobet jinou úlohu. Po ní totiž přišla řada na dalšího hosta, kterým byla Bára Zmeková.

David Pomahač, Café V lese, Praha, 26.5.2022
© Barka Fabiánová
Ta se v podvečer vracela z koncertního výletu do Řecka, a všichni se strachovali, jestli let nebude mít zpoždění. Nakonec vše klaplo a ona vykouzlila humorný moment, kdy pantomimicky otevírala neviditelné šampaňské a polila jím vinyl s "Neviditelným".

Její účast ale nebyla náhodná, spolu s Pomahačem pak na tři písničky zavzpomínali na doby Kieslowski. Sice se obávala, ačkoliv se texty naučila, že se jí přece jen nějaké to slůvko zatoulá, ale zvládla to. Pro jistotu v ruce měla ručně psaný tahák, z čehož vzešel vtípek na čtecí zařízení a storky s iPady Jaromíra Švejdíka.

Na start tohoto minibloku vybrali "Doteky" z rozlučkové "Mezi lopatky", aby bylo jasno, že toto spojení by mělo dostat minimálně ještě jedno opakování - v akustickém pojetí a s dvojhlasem Báry a Davida. Bylo to krásné a křehké zároveň. Žádný markantní výpadek nenastal, a ačkoliv nebylo příliš prostoru na nazkoušení, vše si sedlo. Možná se do budoucna dočkáme něčeho dalšího.

David Pomahač, Café V lese, Praha, 26.5.2022
© Barka Fabiánová
Večer se překlenul do své poslední části. Ta byla vyplněna výběrem z debutu "Do tmy je daleko". "Obvykle", roadmovie "K Baltu" nebo "Do tmy je daleko" překročily z fiktivního světa do mnohem civilnějšího, komorního. Tyto úkroky pro Pomahače nejsou problém a jsou nepřehlédnutelným unikátem s jeho vlastními pravidly.

Před trojicí přídavků se v tu dobu již rozjařené publikum začalo dožadovat mnoha dalších kousků. Musely však postačit "Za světlem", "Špinaný prádlo" a roztančené "Kouzlo", které se zatím na žádnou Davidovu studiovku nedostalo.

"Neviditelný" a "Do tmy je daleko" jsou dva světy, které k sobě mají přesto blízko. Fungují na autenticitě a komornosti vypravěčství, v kterém je David Pomahač rozpoznatelný. Jeho rukopis vykrystalizoval už v dobách Kieslowski a čtvrteční křest ukázal, jak je vše decentně pospojované a může znovu kdykoliv ožít.

Stejně tak zafungovalo spojení s Martinem Hůlou, je otázkou, zda by nestálo pro jednou udělat výjimku a pro další album si tohoto producenta ponechat, ale to jsou zatím jen přání a dohady. Večer s celou paletou emocí (mnohými rezonovala smutná zpráva o odchodu klávesáka Depeche Mode Andyho Fletchera) ale vyšel skvěle, ke spokojenosti všech zúčastněných.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Madhouse Express, Planetárium Praha, Praha, 28.11.2022
Naživo: Madhouse Express odehráli koncert pod vesmírnou kupolí Koncerty se odehrávají na všelijakých místech. Odsvěcené kostely, jeskyně, těžce přístupná divočina, střechy autobusů, bývalé stanice metra a atomové kryty. Marně si ale vybavuji kapelu, která by hrála v planetáriu. Domácí... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2022 08:03 v sekci Naživo
0
Nové desky 47/2022 - od Ringa Starra přes Stormzyho po Lipa
Nové desky 47/2022 - od Ringa Starra přes Stormzyho po Lipa V pátek nebyl pouze Black Friday, ale také Record Store Day, a zahraniční interpreti tak mírně pauzírovali... na rozdíl od těch domácích. Vedle živáku Ringa Starra, Stormzyho a vánočního Cliffa Richarda se tak můžeme těšit na... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2022 17:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Marta Kloučková - Stopa snu 8/10
Recenze: Jazzová písničkářka Marta Kloučková zve na albu "Stopa snu" do emocionálně opravdového světa Hlas Marty Kloučkové je v českém mladém jazzu nepřeslechnutelný. Vděčí za to zejména kladně přijatému debutu "Loving Season", ale i mezinárodním přesahům. Zpívala třeba s Lizz Wright nebo Judith Hill. Nyní vydává druhou... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Tereza Mašková - Cesta z bodláčí (Princezna zakletá v čase 2) 5/10
Video: Tereza Mašková si "Cestu z bodláčí" klestí předlouhými nehty A zase ten Lambora, chce se zvolat... Tereza Mašková pokračuje v tradici a navazuje na úspěšnou spolupráci: opět nazpívala titulní skladbu k pohádce "Princezna zakletá v čase". V prvním díle zněl její song "Tam za řekou", v... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2022 16:16 v sekci Audio / Video | Video
0
Lucie Bílá - O Vánocích 7/10
Video: Lucii Bílé pomáhá "O Vánocích" Pokáč Na pokračující vlně milých, vlídných a příjemných melodií a klipů pokračuje i naše znovu zvolená slavice Lucie Bílá. Období blížících se svátků je pro ni a cestu, po níž její tvorba zrovna kráčí, naprosto ideální. Se... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2022 09:30 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: David Pomahač nechal ve videu "Nádech" nahlížet děti na téma přežití (24.11.2022 08:01)
- Bára Zmeková vydává živák z Colours, reedici alba "Lunaves" a chystá vánoční koncerty (20.11.2022 13:59)
- Video: Vladivojna La Chia a David Pomahač opatřili společnou píseň "Někde tam" nádherným, křehkým klipem (24.10.2022 15:54)
- Recenze: Ondřej Galuška z Eggnoise nahrál jednu z nejosobitějších desek letošního roku (15.10.2022 17:30)
- Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu (24.05.2022 08:00)
- David Pomahač pokřtí album "Neviditelný" s hosty Martinem Hůlou a Bárou Zmekovou (22.05.2022 11:27)
- Recenze: "Neviditelný" je existenciálním sci-fi počinem Davida Pomahače (09.05.2022 00:00)
- Nové desky 16/2022 - od Bonnie Raitt přes Bowling For Soup po Petra Jandu (26.04.2022 14:30)
- Video: Dojemný "Klaun" láká na druhou desku Davida Pomahače (20.04.2022 12:19)
- Naživo: Kytarami proti válce: na Red Bird Festivalu se hrálo na pomoc Ukrajině (08.04.2022 14:16)

ALBUM TÝDNE 48/2022

Mylene Farmer
L'Emprise

"L'Emprise" je v mnohém překvapení - Mylene Farmer se vrací do hudebních kontur, které k ní patří vlastně odjakživa. Temná a provokativní symbolika udává ráz této až generační zpovědi, kterou autorka stvořila s novým týmem spolupracovníků vedeným Woodkidem. Po předchozích hubenějších letech je to velkolepý návrat.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 02.12.
Anastacia (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 02.12.
Milky Chance (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.12.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
Pá 09.12.
The Legendary Pink Dots (UK) (Underdogs', Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lenny The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Kateřina Marie Tichá Madonna Marpo Adele Kryštof Lucie Vondráčková Viktor Sheen BTS Queen Ewa Farna Ed Sheeran Vojtaano Slash Michal Prokop The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu