shop.musicserver.cz
David Pomahač, Café V lese, Praha, 26.5.2022

David Pomahač pokřtil album "Neviditelný" neviditelným šampaňským

Vydáno: 27.05.2022 13:13 v sekci Naživo - Dan Hájek | foto: Barka Fabiánová

Čtvrteční křest alba "Neviditelný" se držel existenciálních příběhů v něm obsažených a Bára Zmeková svým způsobem dodržela symboliku spojenou s názvem této kolekce. Komorní koncert měl hned několik znamenitých momentů a potvrdil fakt, že spojení Davida Pomahače a jeho syna Jáchyma je po všech stránkách funkční.

Live: David Pomahač

místo: Café V lese, Praha
datum: 26. května 2022

David Pomahač, Café V lese, Praha, 26.5.2022
© Barka Fabiánová
Ti, kteří nedali přednost hokejovému mistrovství nebo souběžným akcím (jako připomínka stačilo potkat jednoho natěšeného fanouška Scorpions, který na celé metro pouštěl ulovené zvukové vjemy skladeb "Still Loving You" a "Wind Of Change"), mohli prožít komorní oslavu "Nevidetelného". Desky, na které David Pomahač spojil síly s Martinem Hůlou a pisateli těchto řádek se na několik momentů vybavily fragmenty rozhovoru s Bourkem (jak jej na pódium volalo publikum), které s těmito příběhy najednou zarezonovaly.

David Pomahač, Café V lese, Praha, 26.5.2022
© Barka Fabiánová
Samotný večer byl pomyslně rozdělen na tři části. V té první odezněly v pozměněném pořadí všechny songy z novinky. Coby intro nepřekvapivě zafungovala instrumentální skica "Bez konce", která "Neviditelného" uzavírá a která svým pojetím naznačila mnohé. Následoval "Klid" - důmyslně zvolený start.

Díky vrstevnatosti bezpočtu zvukových stop nemálo věcí organizovaně spouštěl Jáchym ze své strojovny okolo sebe. David na několik písní dokonce odložil i kytaru a plně se nechal vtáhnout do ruchových linií a příběhů, mnohdy plných melancholie a pocitů osamělosti. Bylo to téměř představení pro sólistu, jenž dalších slov příliš nepotřebuje.

Příjemně zaplněné Café V lese mu rozumělo a nechalo se touto minimalisticky pojatou prezentací ovládnout a pečlivě poslouchalo. Vynikl tak "Dlouhý" nebo naživo podstatně syrovější kontrast "Nádech". Dojemný "Klaun" celý tento balíček nálad skvěle doplnil a stmelil.

David se vlastně rozmluvil až v závěru bloku s titulním kusem z kolekce, prvně když uváděl Martina, kdy si drobet rýpnul, že desku začínal natáčet s Martinem Tvrdým a dokončil ji s Martinem Hůlou. Bourek, chcete-li Bonus, se pak chopil basové kytary a připojil se ke skladbě "Nikdo", kterou označuje za svou nejoblíbenější z této nahrávky. Na úplný závěr pak zazněla "Dovolená", jež celý existenciální sci-fi příběh vlastně otevírá, ale pro tento večer dostala drobet jinou úlohu. Po ní totiž přišla řada na dalšího hosta, kterým byla Bára Zmeková.

David Pomahač, Café V lese, Praha, 26.5.2022
© Barka Fabiánová
Ta se v podvečer vracela z koncertního výletu do Řecka, a všichni se strachovali, jestli let nebude mít zpoždění. Nakonec vše klaplo a ona vykouzlila humorný moment, kdy pantomimicky otevírala neviditelné šampaňské a polila jím vinyl s "Neviditelným".

Její účast ale nebyla náhodná, spolu s Pomahačem pak na tři písničky zavzpomínali na doby Kieslowski. Sice se obávala, ačkoliv se texty naučila, že se jí přece jen nějaké to slůvko zatoulá, ale zvládla to. Pro jistotu v ruce měla ručně psaný tahák, z čehož vzešel vtípek na čtecí zařízení a storky s iPady Jaromíra Švejdíka.

Na start tohoto minibloku vybrali "Doteky" z rozlučkové "Mezi lopatky", aby bylo jasno, že toto spojení by mělo dostat minimálně ještě jedno opakování - v akustickém pojetí a s dvojhlasem Báry a Davida. Bylo to krásné a křehké zároveň. Žádný markantní výpadek nenastal, a ačkoliv nebylo příliš prostoru na nazkoušení, vše si sedlo. Možná se do budoucna dočkáme něčeho dalšího.

David Pomahač, Café V lese, Praha, 26.5.2022
© Barka Fabiánová
Večer se překlenul do své poslední části. Ta byla vyplněna výběrem z debutu "Do tmy je daleko". "Obvykle", roadmovie "K Baltu" nebo "Do tmy je daleko" překročily z fiktivního světa do mnohem civilnějšího, komorního. Tyto úkroky pro Pomahače nejsou problém a jsou nepřehlédnutelným unikátem s jeho vlastními pravidly.

Před trojicí přídavků se v tu dobu již rozjařené publikum začalo dožadovat mnoha dalších kousků. Musely však postačit "Za světlem", "Špinaný prádlo" a roztančené "Kouzlo", které se zatím na žádnou Davidovu studiovku nedostalo.

"Neviditelný" a "Do tmy je daleko" jsou dva světy, které k sobě mají přesto blízko. Fungují na autenticitě a komornosti vypravěčství, v kterém je David Pomahač rozpoznatelný. Jeho rukopis vykrystalizoval už v dobách Kieslowski a čtvrteční křest ukázal, jak je vše decentně pospojované a může znovu kdykoliv ožít.

Stejně tak zafungovalo spojení s Martinem Hůlou, je otázkou, zda by nestálo pro jednou udělat výjimku a pro další album si tohoto producenta ponechat, ale to jsou zatím jen přání a dohady. Večer s celou paletou emocí (mnohými rezonovala smutná zpráva o odchodu klávesáka Depeche Mode Andyho Fletchera) ale vyšel skvěle, ke spokojenosti všech zúčastněných.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví
Zaprášenosti: První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví "Voodoo Lounge", dvacátá britská studiová deska The Rolling Stones, drží několik primátů. Byla jejich první nahrávkou vydanou pod labelem Virgin a hlavně také první kolekcí Stounů jako kvarteta, už bez baskytaristy Billa Wymana.... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Lenny Kravitz, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7 2024
Naživo: Lenny Kravitz na Colours Of Ostrava? Fajn, ale žádný triumf Pořadatelům festivalu musel spadnou obrovský kámen ze srdce, když do vítkovického areálu Lenny Kravitz skutečně dorazil. I přesto, že v pátek ochromil výpadek počítačových systémů leteckou dopravu (takže například Sevdaliza v... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 13:58 v sekci Naživo
RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě
Rozhovory: RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě Pavel Ridoško alias RIDO začal jako první Čech spolupracovat s holandským vydavatelstvím Blackout. Nyní má vlastní label Plat:form. Posledních deset let se podílí na přípravě Opening Ceremony festivalu Let It Roll, který se letos... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Bára Zmeková - Napojila jsem se na příběh starého piana, stal se ze mě poustevník (11.04.2024 16:00)
- Video: Tali sebrala starý chlapy a natočila s nimi song "Starý chlapi" (03.04.2024 16:38)
- Nové desky 11/2024 - od Justina Timberlakea přes The Black Crowes po Kacey Musgraves (20.03.2024 21:00)
- Nové album Báry Zmekové "Jediný na světě" inspirovalo historické piano z roku 1892 (15.03.2024 09:39)
- Bára Zmeková vydá v polovině března novou studiovku. Podpoří ji jarním turné (07.03.2024 08:06)
- Sto káv, sto rozhovorů. Podcast "Na kafe s Davidem Pomahačem" slaví (18.02.2024 16:16)
- Video: David Pomahač a Bára Zmeková spojili síly. V klipu "Všechno se nám zdá" zobrazují pomíjivost vztahů (24.04.2023 12:38)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (5-1) (27.01.2023 12:05)
- Video: David Pomahač je v novém klipu zkrátka "Spokojenej" (21.01.2023 11:44)
- Recenze: "Je všechno dobrý?" ptá se na svém debutu Marie Kieslowski. A my odpovídáme: "Je to výborný" (19.12.2022 00:00)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
Čt 12.09.
Monika Bagárová (CZ) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Kesha Doja Cat Dua Lipa Taylor Swift Sam Smith mp3.com Mirai Queen Kabát Katy Perry Miley Cyrus Madonna Tom Morello The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe