Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Vizovické Trnkobraní, Areál likérky Rudolf Jelínek, Vizovice, 22.-23.8.2014

Nedá se nic dělat, i letos Trnkobraní patřilo kapele Kryštof

Vydáno: 25.08.2014 20:19 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Miroslav Tkadlec / musicserver.cz

Chválit koncerty Kryštof už začíná být trochu nuda. Jenže copak lze při pohledu na titulní fotografii prohlásit, že se jim vystoupení nepovedlo? Sedmačtyřicátý ročník Vizovického Trnkobraní ale naštěstí nabídl i momenty, o kterých se píše o poznání snáze. V programu byste je našli pod názvy Lenny a Airfare.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: Kryštof, Aneta Langerová, Mig 21, Lenny, Airfare, Monkey Business, Tomáš Klus a další

místo: Areál likérky Rudolf Jelínek, Vizovice
datum: 22. - 23. srpna 2014
setlist Kryštof: Římská, Rubikon, Zatančím, Střepy/No Woman No Cry, Svědomí, Plán, Ze scénářů, Po kouscích, Křídla z mýdla, Tak nějak málo tančím, Inzerát, Ženy, Atentát, Obchodník s deštěm, Cosmo$hop, Malotraktorem/Cesta
Fotogalerie

Vizovické Trnkobraní 2014, Areál Rudolfa Jelínka, Vizovice, 22.8.2014
© Miroslav Tkadlec / musicserver.cz
Ale od začátku. Už předloni jsme si v reportáži stěžovali na dopravní (ne)dostupnost Vizovic. A ani letos se nic nezměnilo, tudíž koncerty z počátku (Mandrage, Koblížc!) i konce festivalu (Desmod, Tři sestry, Fleret, Kosovci) musely proběhnout bez nás.

Nemění se ani festivalové zázemí, čili pokud vás v letitém areálu likérky Rudolf Jelínek v předchozích ročnících rozčilovaly nehlídané stany, zem zahlcená rozšlapanými kelímky od piva, nevkusná a hlasitá hudba v režii místních kolotočářů nebo věčně ucpaná ulička sloužící k přechodu mezi dvěma hlavními scénami, pak vězte, že ani letos k posunu kvality a návštěvnického komfortu bohužel nedošlo.

Vizovické Trnkobraní 2014, Areál Rudolfa Jelínka, Vizovice, 22.8.2014
© Miroslav Tkadlec / musicserver.cz
Nijak zásadně se nehýbalo ani s line-upem, kterému opět vévodily osvědčené festivalové jistoty a jen zřídka se mezi nimi našlo nějaké neokoukané jméno. Trnkobraní zkrátka není pro festivalové fajnšmekry, kteří rádi objevují, nýbrž pro široké spektrum hudebně nevyhraněných návštěvníků, mezi kterými naleznete jak místní středoškoláky, tak rodiny s dětmi či padesátníky.

V navázání na loňský trend oslav kulatého výročí mohli tentokrát pokračovat snad jen jediní z tradičních účinkujících, kteří v době konání festivalu bez většího humbuku dosáhli dvaceti společných let, nicméně právě ti v seznamu vystupujících chyběli. Jméno sympaticky skromných stálic prozrazovat nebudeme, ale rýmuje se to se jménem postavy, kterou v seriálu "Helix" ztvárnil herec Meegwun Fairbrother.

Namísto oslav tak sedmačtyřicátý ročník Trnkobraní nabídl jiný chvályhodný trend, kterým se staly ochutnávky z připravovaných desek velké části účinkujících. Pojďme na ně.

Pátek, 22. srpna

Tomáš Klus, Vizovické Trnkobraní 2014, Areál Rudolfa Jelínka, Vizovice, 22.8.2014
© Miroslav Tkadlec / musicserver.cz
Tomáš Klus už sice "Proměnamě" vydal, avšak skladby jako "Amores Perros", "Oblomov" nebo "Noe" ještě stále mají do zlidovění daleko, proto jejich zařazení do setlistu potěšilo. Kromě nezbytných improvizací, jimž tentokrát vévodil rým "Kluci mají svaly, holky mají kérky, pojďme všichni do likérky" a informace, že hitová "Marie" vznikla ve Zlíně, kde má zpěvák rodinu i bývalou přítelkyni, překvapilo i nečekané věnování písně "Malčik" současnému ministrovi financí.

Po přesunu na menší scénu, kde punkový Visací zámek odehrál takřka totožné vystoupení jako v roce 2013, se opět začal zaplňovat prostor pod pódiem nesoucím název Starobrno stage.

Mig 21, Vizovické Trnkobraní 2014, Areál Rudolfa Jelínka, Vizovice, 22.8.2014
© Miroslav Tkadlec / musicserver.cz
Smíchovská formace Mig 21 na podzim chystá po deseti letech nové řadové "Album" a podle tří ukázek, které ve Vizovicích odehrála, se zdá, že se deska bude snažit vtipnou formou reflektovat krizi středního věku. Jen na nich ale koncert pochopitelně nestál, a když se excentrický Macháček s rozvlněnými boky a nafukovací kytarou v podpaží právě nevěnoval některému z hitů, seskakoval z pódia dolů a po vzoru Tomáše Kluse s prvními řadami nevázaně popíjel slivovici.

Poměrně standardní vystoupení pak odehráli Wohnout i Monkey Business. U prvních jmenovaných překvapilo, s jak obrovskou odezvou se po spíše uzívaném setu setkala skladba "Svaz českých bohémů", kterou tak už snad můžeme prohlásit za největší hit pražské formace, v případě nejen funkových pionýrů Monkey Business se o oživení koncertu postaral Tomáš Hajíček z Krucipüsku, který si s Romanem Holým a spol. vystřihl počeštěný cover "Get On Up (I Feel Like A Sex Machine)" Jamese Browna a vlastní skladbu "Láska je kurva". Postupně vylidňujícím se areálem se na závěr už tradičně nesla balada "Piece Of My Life".

Sobota, 23. srpna

Kryštof, Vizovické Trnkobraní 2014, Areál Rudolfa Jelínka, Vizovice, 22.8.2014
© Miroslav Tkadlec / musicserver.cz
Sobotní poledne patřilo kapele Kryštof. Do posledního místečka zaplněné prostranství před hlavním pódiem bylo sice svědkem téměř totožného představení jako před rokem, v němž se jen zlehka proměnil setlist, jehož nejvýraznější novinkou byly "Střepy" v reggae úpravě, ale nasazení a dobrá nálada všech zúčastněných tentokrát pomohla přebít ročník 2013 rozdílem třídy.

Pravda, s atmosférou na Náměšťském Kryštof kempu se to nedalo srovnat, ale nikdo jiný na vizovickém festivalu nepracoval s publikem tak jako s lehkostí zpívající Richard Krajčo. Nechyběly proto mexické vlny, sborově odzpívané refrény, mávání při "Atentátu", crowdsurfing, polibek na tvář Nikolaose Grigoriadise ani vtipné průpovídky, když si to červené a bílé balony vinou nepříznivého větru namířily zpět do zákulisí. Dobře promazanému stroji tak nescházel ani neméně důležitý lidský faktor, a ve výsledku se tak jednalo o další potvrzení toho, že ostravsko-havířovská kapela své věrné snad ani zklamat nedokáže.

Vizovické Trnkobraní 2014, Areál Rudolfa Jelínka, Vizovice, 22.8.2014
© Miroslav Tkadlec / musicserver.cz
Z Kryštof kempů si na Trnkobraní odskočila i písničkářka Lenny. A je s podivem, jak moc se kvalita jejího vystoupení lišila od jiného potomka slavných rodičů, který přišel na řadu vzápětí. Zatímco Adam Mišík bojoval s angličtinou, tancem, řídnoucím publikem i omezenými možnostmi svého nepříliš pestrého hlasového rejstříku, jenž se mezi četnými coververzemi nejvíce trápil během Timberlakeovy "Rock Your Body", Lenny svým chraplákem dávala skladby z EPček "All My Love" a "Fighter" s přirozenou vzdušností, bravurou a vkusem a kolemjdoucí se u jejího setu naopak neplánovaně zastavovali. Souhlasným mručením pak dávali najevo, že nejen dojemnou interpretaci "Say Something", ale i její vlastní, rockověji podané písně můžou. Londýnská studia, zděděný talent a nefalšovaná skromnost se zkrátka potkaly v jedné osobě a zanechaly výrazný otisk. Více takových.

Soutěž v pojídání švestkových knedlíků

Vizovické Trnkobraní 2014, Areál Rudolfa Jelínka, Vizovice, 22.8.2014
© Miroslav Tkadlec / musicserver.cz
O tradiční Grand prix Vizovice už jsme vás blíže informovali v předchozích reportážích, takže tentokrát jen stručný update: V boji o třetí místo nakonec v rozstřelu zvítězil Roman Polák s devadesáti snězenými knedlíky, druhé místo připadlo Zbyňku Šimkovi z Opavy (devadesát tři kusů) a na první místo se po loňské absenci vrátil desetinásobný šampion Kamil Hamerský z Domanína se sto padesáti knedlíky. Ten také drží dosavadní rekord z roku 2003, kdy se mu podařilo za hodinu spořádat neuvěřitelných sto devadesát jedna třicetigramových knedlíků. Loňský vítěz Miloš Janček (sto šest kusů) se soutěže ze zdravotních důvodů nezúčastnil.

Trnkobraní naštěstí není jen o knedlících a muzice, takže pokud jedno z pódií opanují Eddie Stoilow, areálem se za dalšími aktivitami hned prochází svižnějším krokem. Jednou z nich letos byla stand-up comedy vystoupení Lukáše Pavláska a Miloše Knora, kteří rozesmáli široké řady přihlížejících salvou scének střílejících si jak ze zpráv TV Nova, tak z kauzy Řezník versus Český Slavík.

Aneta Langerová, Vizovické Trnkobraní 2014, Areál Rudolfa Jelínka, Vizovice, 23.8.2014
© Miroslav Tkadlec / musicserver.cz
Návrat k hudebnímu programu obstarala na hlavní scéně Aneta Langerová, a i když bylo vidět, že kromě tří největších hitů se na její melancholické písně mnozí nechytají (rádia holt nic jiného než "Vodu živou", "Hříšná těla..." a "V bezvětří" do éteru netlačí, takže je sváteční návštěvníci festivalů neznají), jednalo se o pěkný koncert s několika výraznými momenty, mezi nimiž kromě nezpochybnitelných vokálních kvalit interpretky zaujaly i tři ukázky z chystané desky. "Tragédie u nás na vsi" s depresivním textem a nenápaditým, pop-rockovým hudebním doprovodem sice tolik nenadchla, avšak procítěné podání klavírní balady "Tráva" už ano. Jestli se jí chytnou Hitrádia, je vystaráno.

To singly Airfare si ani přes výborné kvality dosud poslední řadovky "Youngblood" rádia přiliš neoblíbila, proto jejich největším zářezem zůstává "Sorry Baby", k níž frontman Thomas J. Lichtag na začátku koncertu "raději" ještě připojil dovětek, že ta skladba je vážně jejich a není to žádný cover. Ale i kdyby profláklý refrén "ú-u-hu-ú...aha!" z úst mikrofonem točícího zpěváka nezazněl, nebylo by o jednom z nejnadupanějších vystoupení letošního Trnkobraní pochyb. Zoufale nedoceněná kapela se od svých rozporuplných koncertů v začátcích kariéry neuvěřitelně vyhrála a podle pravidla co song, to syrově melodický hit s chytlavým, ale nepodbízejícím se refrénem pumpovala do roztančeného publika jednu rockovou rozbušku za druhou.

Airfare, Vizovické Trnkobraní 2014, Areál Rudolfa Jelínka, Vizovice, 23.8.2014
© Miroslav Tkadlec / musicserver.cz
A zatímco Airfare se spolu s Lenny a skupinou Kryštof píseň za písní zařazovali k nejlepším koncertům letošního ročníku, na hlavním pódiu už se chystali slovenští Inekafe. A nebyli sami, neboť kromě hitů jako "Růžová zahrada", "Špinavé objatie", "Kto na to príde?" nebo nadčasové "Úspešne zapojení" byl jejich věrným souputníkem také sílící a velmi vytrvalý déšť. Namísto rozjeté párty tak prostor před Starobrno stage začal brzy připomínat přehlídku deštníků a pláštěnek. Ani dlouhé provazy vody ale méně vybaveným návštěvníkům z Valašska a okolí nezabránily si svůj očekávaný večer patřičně užít, a tak i během závěrečných "Ďakujeme vám" a "Ráno" byly řady hudby dychtivých fanoušků chvályhodně široké.

Protože ale déšť neustával ani během následující Mňágy a Žďorp, kdy teplota výrazně poklesla, mnozí raději vyrazili do stanového městečka přeparkovávat auta z množícího se bahna, případně už rovnou vyrazili po kluzkých cestách domů.

Sedmačtyřicáté Vizovické Trnkobraní nebylo výrazně lepší nebo horší než předchozí dva ročníky a tisícovky lidí se z něj vracely sice promáčené, ale spokojené. Do dalších let by ale festivalu určitě neškodilo přibrat do line-upu více aktuálních jmen, které hýbou českou a slovenskou scénou. Vždyť kapely jako Jelen, Fallgrapp, Tichonov, ille, Holden Caulfield, IAN, Never Sol, No Distance Paradise nebo i opatrně koncertující Bratři Orffové, jejichž budoucnost je momentálně nejistá, už dychtivě čekají na to, až dostanou prostor vystřídat zavedené stálice. Co vy na to, fanoušci a dramaturgové hojně navštěvovaných letních akcí, dáte jim šanci?

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Těžkou souditi, pokud neznáte historii přátelé :) (Pavel Trčka, 25.08.2014 21:58) Reagovat

  Zdravím autory tohoto článku. Se spoustou věcí musím souhlasit, rádi bychom i ve Vizovicích viděly neoukoukané jména a zároveň i ty okoukané. Zároveň je třeba taktéž pochopit pointu Trnkobraní. Zejména pak nastudovat historii od roku 1967 a to proto, protože Trnkobraní je hudební festival, ale taktež festival oslav valašského plodu, veselí, umění a tradic. Proto není vhodně jej vůbec srovnávat s jinými špičkami. Tento festival je především určen a doufám, že vždy bude, pro všechny věkové kategorie a hlavně může být hrdý tím, že se zde vzájemně tolerují všechny generace. Já jsem velký hudební fajnšmekr, ale Trnkobraní vždy navštěvuji právě proto, že ctím valašské tradice, trnku a zábavu pro celou rodinu. Např. pokud se budu chtít více zaměřit na nepoznané kapely, zajedu na Colours do Ostravy. Ale Trnkobraní je vyjímečné právě svou lidovostí. Pro pochopení je výbornou literaturou: Trnkobraní v proměnách času: 1967-2007

 • Ahoj, strašně moc jsme si užil letošní ročn (Miroslav Sláčík, 26.08.2014 11:14) Reagovat

  Ahoj, strašně moc jsme si užil letošní ročník, jenže už pár let čekám na nějakou metalovou kapelu, vůbec nwm jestli někdy na trnkobraní byla ale rád bych přivítal třeba teď hodně slavné uskupení dymytry.

 • výtka :-( (Hanka, 26.08.2014 16:10) Reagovat

  ahojik, jezdíme na Trnkobraní již několik let, vždy si to užijeme, je to parádní odreagovačka s partou - jen nás v posledních letech udivuje organizace - třeba zablokování příjezdu na louku, placení - nevíme za co...oddělování stanů a aut, pod hlavní scénou uzavřené stabilní WC, které se asi pod "nátlakem" velké návštěvnosti otevřelo. Ale i přes toto to bylo fajn, trošku tepleji by mohlo být, ale za rok valíme o5 :-P - jo a poznámka k učinkujícím - pozvěte prosím skupinu TRAKTOR - už tam byli a se svým repertoárem do Vizovic určo patří - májí parádní koncerty FAKT :-D - na Trnkobaraní 2015 se těší parta z Vysočiny

  • Re: výtka :-( (Karolina, 27.08.2014 09:01) Reagovat

   Pridavam se k Hance..o prijezdu do Vizovic se bohuzel neda rict nic kladneho, prislusnik arogantni az vulgarni,organizace naprosto selhala. Pokus o oddeleni stanu a aut..co to je za pitomost?? A jeste chaby pokus za to vybirat 100 Kc. To, ze na louce NEBYLA jedina toi toika asi nikoho nezajima,nejblizsi WC tak bylo nekolik set metru, samozrejme za cele dny se o ne nikdo nestaral, podle cehoz to take vypadalo, kde jsou ty casy, kdy v sobotu rano prijelo auto, vse vyprazdnilo a toi toiky vystrikalo krasne do cista.Na louce a v okoli jsme nenasly ani jeden odpadkovy pytel..proste nic..a to, ze se v patek po celem arealu festivalu nedalo koupit vino ...to uz byl docela vrchol omezenosti mistnich poradatelu..hlavne, ze vsude kralovaly obrovske stany s kofolou...a proc uz se nedaji koupit tricka??Je to opravdu takovy problem jich nechat par set vytisknout???? A rada na zaver, totalne nezajimave a nudne pojidani knedliku prosim nechte na nedelni jarmark a radeji dejte prostor nejake mistni kapele. Letos to byl nas 9 rocnik..a bohuzel kvalita a organizace festivalu opravdu upada. Co na to rict? Asi nic...

 • Kvalita i délka festibvalu upadá (Jan, 26.08.2014 17:58) Reagovat

  Škoda, že ze super třídenního festivalu udělali jen dvoudenní....přirozeně ale za stejnou cenu!
  Už to není co to bývalo...bohužel :-/

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 7. týden 2021
Yzomandias ukončil nadvládu Viktora Sheena, na stupních vítězů albové hitparády je hned dvakrát Zatímco rádiová hitparáda podvanácté ohlašuje na prvním místě Mirai s "I přes to všechno", albový žebříček se dočkal nového vítěze. Respektive spíše staronového - Yzomandias totiž s deskou "Prozyum" triumfoval už loni na... čtěte zde
Vydáno: 24.02.2021 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
4
Nové desky 7/2021 - od Mogwai přes Tindersticks po Marka Ztraceného
Nové desky 7/2021 - od Mogwai přes Tindersticks po Marka Ztraceného Tento týden potěšíme především rockery - novinky jim nabídnou Mogwai, Escape The Fate, Ricky Warwick, Tindersticks, Tash Sultana či duo Smith & Burrows. K nim se přidá DJ SG Lewis s deskou plnou hostů, Marek Ztracený se živákem,... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2021 12:00 v sekci Novinky | Nové desky
9
Daft Punk končí
Daft Punk končí Daft Punk jsou minulostí. Legendární robotické duo, které má na svědomí jedny z největších elektronických hitů vůbec, po osmadvaceti letech společného fungování ohlásilo v pondělí konec činnosti. Neveselou zprávu oznámila... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2021 23:25 v sekci Novinky
15
Tata Bojs, DOX, Praha, 21.2.2021
Naživo: Horečka nedělní noci aneb Jak Tata Bojs křtili desku "Jedna nula" I Tata Bojs museli zrušit turné, svůj aktuální počin "Jedna nula" tak v neděli pokřtili alespoň online. Učinili tak skenováním, které umocnilo význam názvu alba a přeneslo ho do dvojkové soustavy. Nebyl to jen tak nějaký obyčejný... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2021 12:51 v sekci Naživo
3
The Weather Station - Ignorance 8/10
Recenze: Introvert nerovná se ignorant. Důkazem je album "Ignorance" od The Weather Station Už jste někdy slyšeli desku plnou svižných písní, které vás i přes ty uhánějící hajtky zabalí do hřejivé deky a ještě vám donesou kakao? Přesně taková je nahrávka "Ignorance". Pátá řadovka kanadských The Weather Station je... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2021 00:00 v sekci Recenze
4
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Mňága a Žďorp přivezla do "Přístavu" jistotu v chaotické době (12.02.2021 09:30)
- Video: Wohnouti v animovaném klipu hledají pravé "Umění" (09.02.2021 10:26)
- Video: Roman Holý ON AIR: Uvažujeme o nové desce Sexy Dancers (04.02.2021 08:35)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2020 podle musicserveru (5-1) (01.02.2021 14:20)
- Na okraj: České zpěvačky se našly! (16.01.2021 09:00)
- Recenze: Banda Tři sestry si na album "Sex drógy rokenról" vypůjčila punkové hity (14.01.2021 17:15)
- Video: Aneta Langerová ON AIR: Jsem staromil. Dokud to půjde, alba budu vydávat i ve fyzické podobě (10.01.2021 10:33)
- Video: Lenka Filipová a Lenny vyslyšely přání fanoušků. Společná píseň "Samotní nejsme nic" vznikla k novému seriálu (08.01.2021 10:39)
- Top 10: Křivky Britney i Miley, drogy a zase ta smrt: 10 nejčtenějších článků roku 2020 (31.12.2020 09:00)
- Recenze: Monkey Business jsou na desce "Freedom On Sale" pichlavější a chladnější než dřív (25.12.2020 11:20)

ALBUM TÝDNE 08/2021

The Weather Station
Ignorance

Už jste někdy slyšeli desku plnou svižných písní, které vás i přes ty uhánějící hajtky zabalí do hřejivé deky a ještě vám donesou kakao? Přesně taková je nahrávka "Ignorance". Pátá řadovka kanadských The Weather Station je introvertním symbolem karantény a jedním z alb roku 2021.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Sia Beyoncé Viktor Sheen Kryštof Liam Gallagher Karel Gott Lenka Dusilová Slipknot David Bowie Ozzy Osbourne Robbie Williams Aneta Langerová Tata Bojs Lucie Bílá Dua Lipa Mirai Lady Gaga Billie Eilish Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu