shop.musicserver.cz
Klaxons - Love Frequency

Klaxons na "Love Frequency" odhalují nejpestřejší barvy elektronické muziky

Vydáno: 22.07.2014 16:00 v sekci Recenze - Simona Knotková | foto: facebook.com/klaxons

Nepěkné bývají ohlasy, když dřívější kytaroví hrdinové odhazují nástroje a upisují duši softwarovému ďáblu. Když Klaxons před dvěma lety oznámili, že potřetí to zkusí s elektronikou, bylo zle. Dát na negativní domněnky by ale mohlo být chybou. Londýnští vtipálci žadoní o aplaus totiž i tentokrát.

8/10

Klaxons - Love Frequency

Vydáno: 09.06.2014
Celkový čas: 46:00

Skladby: New Reality, There Is No Other Time, Show Me A Miracle, Out Of The Dark, Children Of The Sun, Invisible Forces, Rhythm Of Life, Liquid Light, The Dreamers, Atom To Atom, Love Frequency

Vydavatel: Warner Music

Mezi lidem a Klaxons dochází neustále k jistému druhu nepochopení. Komunikační zádrhel přišel už v roce 2007, kdy londýnská trojka vydala své, dost možná dnes už kultovní "Myths Of The Near Future". Těžko při jeho nahrávání mohla tušit, jakého historického milníku se v novodobých dějinách hudby dopouští. Posluchači znavení vlnou kytarovek, která v první půli nového tisíciletí prýštila (nejenom) ze všech koutů Británie, vítali fosforeskující přelud s nadšením. Mezi své oblíbence je v mžiku zařadila i kritika. Nejeden z jejích služebníků si s nostalgickou slzou v oku vzpomněl na léta minulá, v nichž kytara už jednou fungovala v přátelské symbióze se smajlíkem extáze a směr udával věhlasný Manchester. Ošklivé průmyslové město rodící legendární muzikanty.

Podobných interpretů se vyrojila celá řada, a proto se ve znuděných novinářských kuloárech začalo mluvit o něčem svěžím, vzrušujícím, celé nové scéně, jež byla pro pořádek odklizena pod stříšku nu rave. Klaxons byli označeni za její duchovní otce. Hudebníci, od narození trochu veselejší kopa než je ve vážném showbusinessu obvyklé, s cukáním koutků nové přízvisko přijali. Dodávali, že je to ale opravdu celé jenom vtip a nic jako nu rave vlastně ani neexistuje. Dodatek, který spousta posluchačů přeslechla.

S druhou deskou proto také velká část z nich svým oblíbeným zbojníkům rock'n'rollového parketu přestávala rozumět. Vždyť tu už někdo šidil uhlazené klávesy, tasil se s ještě nevyrovnanějšími kytarami, a dokonce křehký sluchovod příznivců napadal sonickým bordelem přiletěným snad rovnou z oběžné dráhy Země. V menším množství jsme tu něco podobného měli už dříve, ale teď? Vždyť se to nedalo poslouchat, hořekovali někteří fanoušci. Světélkující vlajka vzplála a mluvilo se o konci nu raveu.

V roce 2014, dva roky od původního plánu vydání, by tedy mělo být teoretické ticho nad bouřlivou žánrovou diskusí. Na novince "Love Frequency" začali Britové konečně provozovat rave a do tance vybízí se vším všudy, tedy i s pořádnou armádou elektronických instrumentů. Písně už nejsou před zhýčkané indie posluchačstvo předkládány bez ladu a skladu a oplývají bohatou výbavou líbivých rytmů. Opět se ale nad uskupením, z něhož dvěma třetinám koluje v žilách krev Shakespearova rodiště, vznesla vlna pohoršení a bodavá slova referující o komerční lacinosti, mělké popině či upsání se mainstreamu.

Přitom se možná stačilo jenom povznést nad první ukázky. "There Is No Other Love" měla být snad opravdu tuc-tuc udička pro dramaturgy rádiového éteru. "Show Me A Miracle" se může jevit jako nevyváženy paskvil, který z nedostatku nápadového paliva mírně pokulhává. První zmiňovaná si u člověka ale nakonec stejně najde oblibu svou nenásilnou podbízivostí, druhá způsobí slabost aspoň díky povědomým houkačkám. Když dáte poté šanci celé dlouhohrající nahrávce, hned vrzající intro "New Reality" s ujíždějícími syntezátory vás může přesvědčit, že jste se rozhodli správně.

Ještě se ale vraťme k onomu tanci se vším všudy. Taková charakteristika je totiž samozřejmě lehce nadsazená. James Murphy (LCD Soundsystem) a Tom Rowlands (The Chemical Brothers) se vskutku činili, aby na novince zanechali svůj umělecký otisk, což je plně poznat v kusech jako "Rhythm Of Life" nebo "Atom To Atom". Celek na kytary ale úplně tak chudý není, stejně jako se ne všechny položky tracklistu hodí do přítmí klubových laserů. Naprosto z jiných, přímo snových krajin se mezi posluchače snáší "The Dreamers" se skoro šeptaným "la-la-la-la" popěvkem.

Pozůstatkem dřívější mladistvé revolty a euforických refrénů je "Children Of The Sun". Není jedinou výjimkou, v níž Klaxons aplikují vlastní, již historií prověřené vzorce. "Invisible Forces" kupříkladu spojuje hravou dynamičnost a hitovost z debutu a zároveň se balí do nebeského hávu "Surfing The Void". Funguje tak jako bolestné pro milovníky silného popového motivu, podle kterého byla v minulosti střižená "Gravity's Rainbow" nebo například "Echoes".

I přes počáteční negativní očekávání se tu opravdu masivní stylový přerod nekoná. Trio pokračuje v plynulém kreativním vývoji a všechny prvky svých minulých počinů ukazuje pouze v jiném světle. DNA Klaxons, ať už si pod ním dosadíte libovolný shluk hudebních elementů, je stále živoucí. Na "Love Frequency" ho kapela zejména využitím elektroniky nechává prostupovat množstvím temp, stylových odchylek a pestrobarevných nálad.

Fádnost skutečně není jednou z charakteristik alba a muzikanti před námi oprašují zatím svůj nejzábavnější kabátek. Kde by ale jiným hrozil pád z tenkého lana žánrové barvitosti a upadnutí do manéže kýče, Klaxons ovládají balanc a ještě přitom publiku házejí pár triků navíc. A pokud úpadek dřívějších bohů kytarové indie scény zní takto, tak poté ať žije dekadence!

NÁZORY
  • můj názor (Ondra, 22.07.2014 20:28) Reagovat

    http://opynion.blogspot.cz/2014/07/recenze-klaxons-love-frequency-2014.html

  • vynikajici deska, s kazdym dalsich poslechem ziska... (Tadeas, 19.08.2014 09:40) Reagovat

    vynikajici deska, s kazdym dalsich poslechem ziskava na sile. Rhytm of life!

  • urgh (martin zoul, 03.05.2015 12:41) Reagovat

    přiletěným? really?!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Still Corners - Dream Talk 9/10
Recenze: Still Corners zvou zdařilou deskou "Dream Talk" do zasněné krajiny Nad hudební scénou sice letos svá křídla rozpíná country, ale naštěstí tu jsou i kapely, které trendům nepodléhají. Still Corners sázejí na to, co umí - a tentokrát také na své sny. Na nové desce "Dream Talk" totiž... čtěte zde
Vydáno: 16.04.2024 15:30 v sekci Recenze
girl in red - I'm Doing It Again Baby! 9/10
Recenze: girl in red je zpátky! Na desce "I'm Doing It Again Baby!" překypuje sebevědomím girl in red, norská alternativní popařka s červenou čepičkou, se na druhé studiovce "I'm Doing It Again Baby!" znovu hlásí o slovo. A je to jenom dobře. Upřímné, otevřené a autentické umělkyni se totiž se svou nakažlivou a... čtěte zde
Vydáno: 16.04.2024 08:00 v sekci Recenze
Iveta Bartošová - Málo mě znáš 7/10
Hudba v TV: Třídílný dokument "Málo mě znáš" citlivě provází kariérou Ivety Bartošové V návaznosti na úspěch seriálu "Iveta" uvedla streamovací platforma Voyo dokument "Málo mě znáš". Jeho tři díly režíroval Tomáš Klein, který dává na zpěvaččin příběh nahlédnout z mnoha různých úhlů pohledu. Také tento... čtěte zde
Vydáno: 15.04.2024 15:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
The Libertines - All Quiet On The Eastern Esplanade 8/10
Recenze: The Libertines se na "All Quiet On The Eastern Esplanade" vracejí do minulosti a demonstrují svou sounáležitost Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern... čtěte zde
Vydáno: 15.04.2024 00:00 v sekci Recenze
Mirai - TOMODACHI 5/10
Recenze: Album "TOMODACHI" zachycuje Mirai v období tvůrčí krize Také na své čtvrté studiovce pokračují Mirai v tradici japonských názvů, na hitový standard předešlých počinů ale novinka "TOMODACHI" nenavazuje. Muzikanti říkají, že si na této desce hrají, spíše se ale zdá, že zkrátka... čtěte zde
Vydáno: 14.04.2024 16:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2023 podle musicserveru (30-21) (26.01.2024 20:35)
- Nové desky 36/2023 - od The Chemical Brothers přes Olivii Rodrigo po Róisín Murphy (13.09.2023 23:45)
- Audio: The Chemical Brothers a Beck opět spojili síly. Singl "Skipping Like a Stone" se pyšní neúnavným rytmem (23.08.2023 16:36)
- The Chemical Brothers v září vydají svou desátou studiovku "For That Beautiful Feeling" (20.07.2023 10:48)
- Video: The Chemical Brothers natočili k singlu "No Reason" bláznivý neonový klip. Okázale však rezignují na vlastní relevanci (21.03.2023 15:28)
- Naživo: Jessie Ware + Polsko = VSL. Závěr Open'eru patřil jí i The Killers (12.07.2022 16:49)
- "Dig Your Own Hole" od The Chemical Brothers se dočká výroční reedice (10.04.2022 11:32)
- Video: The Chemical Brothers o sobě dávají znovu vědět VJským klipem "The Darkness That You Fear" (28.04.2021 16:22)
- Nové desky 48/2019 - od Coldplay přes Becka po Robbieho Williamse (27.11.2019 06:44)
- Nové desky 16/2019 - od Norah Jones přes The Chemical Brothers po Melissu Etheridge (17.04.2019 07:18)

ALBUM TÝDNE 16/2024

The Libertines
All Quiet On The Eastern Esplanade

Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern Esplanade". Obstála také tentokrát?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 17.04.
Foreign Beggars (UK) (Bike_Jesus, Praha)
Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Čt 18.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Pá 19.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Themroc The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Kabát Adele Queen U2 AC/DC Sia Rush Bono Beyoncé Taylor Swift Linkin Park Lady Gaga Liam Gallagher Mirai Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu