Ellie Goulding - Halcyon Days

Ellie Goulding potvrdila s reedicí "Halcyon Days" status velké popové naděje

Vydáno: 03.09.2013 16:40 v sekci Recenze - Lukáš Boček | foto: facebook interpreta

Nemá nebervoucí hlas jako Christina Aguilera, přesto dokáže dojmout. Nevlastní skladiště šílených kostýmů jako Lady Gaga, přesto dokáže přilákat dostatek pozornosti. Ellie Goulding je zkrátka ta hodná holka od vedle, která má čuch na kvalitní rádiových pop. Reedice "Halcyon Days" je toho jasným důkazem.

9/10

Ellie Goulding - Halcyon Days

Vydáno: 26.8.2013
Celkový čas: 74:52

Skladby: Don't Say A Word, My Blood, Anything Could Happen, Only You, Halcyon, Figure 8, Joy, Hanging On, Explosions, I Know You Care, Atlantis, Dead In The Water, I Need Your Love (feat. Calvin Harris), Burn, Goodness Gracious, You My Everything, Hearts Without Chains, Stay Awake (feat. Madeon), Under Control, Flashlight (feat. DJ Fresh), How Long Will I Love You

Vydavatel: Universal

Když běžná popová zpěvačka nazpívá deset nových skladeb, většinou má hotové téměř celé nové album. Podle těchto pravidel ale Ellie Goulding nehraje. Loni v říjnu vydala silnou elektropopovou nahrávku "Halcyon", jejíž éru stále nechce uzavřít. Přidává proto k původní náloži velkou porci novinek, které svou náladou pokračují tam, kde skončil předchozí počin.

Loňský disk nabídl silně kondenzované emoce, hutné beaty a především pomalé tempo. Vyloženě optimistické tracky si Ellie schovala pouze pro tehdejší deluxovou edici, a nechala tak převážnou část své druhé desky zahalenou temným závojem. "Halcyon Days" spojuje neutěšené jádro s novými, převážně rychlými skladbami, které kolekci dodávají přesně ten balanc v tempu, který původní desce scházel.

Je trochu paradoxem, že výrazná taneční hitovka "Burn", jež reedici uvádí v rádiích, boduje v hitparádách, a přitom je to jedna z mála skladeb, ve kterých si Ellie nechala pomoci více, než má ve zvyku. Zvuk z laboratoří Ryana Teddera a Grega Kurstina je navíc oproti předchozí tvorbě o poznání méně vrstvený, chybí i pro zpěvačku už typický efekt zasekávaného vokálu. Přesto v nekončící záplavě neobjevného vykrádání žánru eurodance jednoznačně vyčnívá svou nevtíravou lehkostí.

Další položky na albu už ale nabízejí klasický zvuk, který si fanoušci oblíbili. Roztříštěný hlas nejlépe slepuje "You My Everything", zatímco z růžové videohry vyhrává "Goodness Gracious", nejjuchavější písnička, kterou vítězka BBC Sound Of 2010 kdy vydala. Euforické refrény se zaláskovanými texty dokonale vyvažují depresi, kterou je protkán starší materiál. Neznamená to však, že ani tentokrát nedojde na (elektro)balady. Jako ze vzdáleného podmořského světa doléhá ozvěna zpěvačky-sirény v atmosférické "Under Control" a ukazuje, v čem je její největší síla - v silných refrénech, netuctové elektronice a obří dávce citů.

"Halcyon Days" je smysluplné zakončení vysoce produktivní etapy dospívající popové hvězdy. Ellie Goulding se opět předvedla jako schopná textařka s vytříbeným smyslem pro skládání výrazných melodií se současným zvukem. Reedice stojí v promyšlené opozici vůči prvotnímu vydání a staví jej do nového světla. Ucelený komplet je proto možno snadno označit za jednu z nejlepších nahrávek v rámci žánru posledních let. A přesně to pop v současné době potřeboval nejvíce.


  • ano! (Jednaruka, 04.09.2013 03:44) Reagovat

    Radost. Zvuk roku 2013. Rozpoznatelný, inspirující, nevtíravý pop.

  • 2x ano (Pedro, 04.09.2013 11:22) Reagovat

    Souhlasím s recenzí. Nový písně seděj albu jak prdel na hrnec nebo jak se to říká :)

  • ... (strom-z, 12.09.2013 02:34) Reagovat

    no ne! ty nový songy fakt nejsou blbý:)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kraftwerk, Stadthalle, Chemnitz, Německo, 6.12.2025
Naživo: Kraftwerk v Chemnitzu dokázali, že jejich elektronická estetika neztrácí nic ze své nadčasovosti Kraftwerk na své nekonečné tour, nyní s přívlastkem "Multimedia", prezentují svůj průkopnický přístup k elektronice. Zároveň potvrzují, že jejich tvůrčí odkaz je stále hmatatelný v několika sférách muziky. Ukázala to i... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 12:30 v sekci Naživo
Pan Lynx - Odvrácená strana lesa 10/10
Recenze: "Odvrácená strana lesa" Pana Lynxe: Zvíře se z temnoty vrací do reality. A je ještě silnější Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách
Zaprášenosti: Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách Reedice alba Luboše Pospíšila "Vzdálená tvář" ke třicátému výročí vyšla loni na jaře trochu v tichosti a ve stínu nové podoby slavnější nahrávky "Tenhle vítr jsem měl rád". Zapomenutá akustická perla s texty Pavla Šruta má... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2025 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Fast Food Orchestra, Lucerna Music Bar, Praha, 4.12.2025
Naživo: Fast Food Orchestra zakončili letošní tažení s "Panchem", podpořit je přišli Vojtaano, Dr. Kary i Cocoman Speciální předvánoční fiestu připravili Fast Food Orchestra v pražském Lucerna Music Baru. Jednalo se o poslední zastávku "Pancho tour vol. 2", na které se rozloučili s aktuálním koncertním konceptem a nastínili plány pro... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 18:00 v sekci Naživo
Tereza Balonová, Malostranská beseda, Praha, 4.12.2025
Naživo: Tereza Balonová vytvořila v Malostranské besedě rodinnou atmosféru Hned dvěma speciálními koncerty v Praze se Tereza Balonová rozhodla uzavřít éru svého druhého alba "Lampiony". Sedícím divákům přichystala spíše intimnější zážitek, s kapelou za zády ale atmosféru večera párkrát pěkně... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 12:30 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Ellie Goulding se v křehké novince "Destiny" vyrovnává s rozvodem (19.11.2025 10:48)
- Naživo: Absolutní bomba! OneRepublic do O2 areny dostali formule, fotbal i trdelník (06.10.2025 12:45)
- Recenze: Wolf Alice na "The Clearing" hledají inspiraci v sedmdesátkách (09.09.2025 15:15)
- Naživo: Anyma na Szigetu rozebral hlavu Ellie Goulding jako Hideo Kojima. Čtvrtému dni ale vládl Elderbrook (20.08.2025 19:00)
- Naživo: Druhý den ostravských Colours ovládli geniální Jacob Collier a magická Ewa Farna (21.07.2023 20:04)
- Naživo: Colours Of Ostrava odstartovaly. V úvodu se představili OneRepublic nebo LaBrassBanda (20.07.2023 16:34)
- Nejvíc nej: Ellie Goulding. Ta, která málem odmítla svůj největší hit a kterou Ed Sheeran po nevěře vyškolil před celým světem (12.07.2023 08:00)
- Minirecenze: Jak Ellie Goulding představila album "Higher Than Heaven" jako své nejlepší aneb Slibem nezarmoutíš (04.07.2023 08:00)
- Nové desky 14/2023 - od Ellie Goulding přes Mudhoney po Powerwolf (12.04.2023 08:00)
- Video: Ellie Goulding u Jamese Cordena živě představila singl "By The End Of The Night" (21.03.2023 13:06)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Prince Vladimír Mišík Madonna Lady Gaga Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe