Dnes se nebude prášit tolik jako v dílech předešlých. Nicméně si představíme nahrávku, jež zásadním způsobem dopomohla zpopularizovat subžánr emo, desku "Bleed American", která ho vlastně mainstreamu definovala. Pouze však do doby, než byl význam nevinného termínu společností zcela překroucen.
Jimmy Eat World - Bleed American
datum vydání: 18.7.2001
skladby: Bleed American, A Praise Chorus, The Middle, Your House, Sweetness, Hear You Me, If You Don't, Don't, Get It Faster, Cautioners, The Authority Song, My Sundown
umístění v hitparádách: č. 31 v US Billboard 200, č. 62 v UK Albums Chart
© facebook interpreta V době vydání a i dlouho poté
Jimmy Eat World naše končiny úspěšně míjeli. A tak jedinou česky psanou,
neználkovskou recenzi "Bleed American" raději ani nečtěte. Kapelu z americké Arizony zdejší fanoušek zblízka poznal až na loňském Rock For People, celých deset let po vydání její zásadní nahrávky a možná i nejcitovanějšího alba celé generace posluchačů a muzikantů, v jejichž krvi koluje emo a pop-punk.
Příběh desky "Bleed American" nevymyslíš. Když vyšla na trh, v kalendáři byste našli červenec 2001. O dva měsíce později zasáhl zámořskou velmoc nejhorší teroristický útok v dějinách. A album s nešťastně zvoleným názvem o krvácejícím Američanovi muselo v tu chvíli z pultů pryč. Záhy se z něj stal eponym a titulní píseň byla přejmenována na "Salt Sweat Sugar". Tak to vydrželo až do vydání deluxe edice o sedm let později. "Bleed American" byl zpátky. Dávno jako platinová nahrávka, kterou však i dnes Americká asociace nahrávacího průmyslu vede jako "Jimmy Eat World".
"Bleed American" pomohl definovat střednímu proudu to, o co se v devadesátých letech snažili Jawbreaker,
Weezer nebo
The Get Up Kids a na co dnes úspěšně navazují
Silverstein,
Taking Back Sunday,
Hawthorne Heights a další, zejména zámořské klubové kapely. Spojení melodického punk-rocku a subžánru emo. Intenzivních kytarových riffů a pronikavých expresivních, často velmi osobních textů.
Čtvrtá deska party Jima Adkinse měla díky silnému vydavateli velkou devízu v tom, že byla schopna oslovit opravdu masivní spektrum posluchačů (nahrávání si ovšem kapela hradila ze svého, smlouvu podepsala až následně). O to je větší škoda, že původní význam termínu
emo o pár let později zcela překroutila vlna interpretů (a jejich fanoušků), které vévodila mánie kolem alba
My Chemical Romance "The Black Parade" (2006). Ale o tom až někdy jindy a jinde...
Aby mohl "Bleed American" po další léta určovat směr mladých rockových kapel, musel mít své nesporné hudební kvality. Neradno vybírat tu největší: jestli je jí ve všech polohách naprosto spolehlivý Adkinsův vokál nebo instrumentální chytrost a nakažlivá chytlavost kytarových linek (singly "Sweetness", "The Middle"). K tomu album doznalo minimálních produkčních zásahů, díky čemuž je charakter skladeb více bezprostřední. Dravější. Punkový.
Těžko říct, jestli mě ve své době víc ovlivnilo jakoby do ticha vyřčené přání
"May angels lead you in" z citlivé balady "Hear You Me" nebo lahodný úvod singlu "Sweetness" a jeho zvolání
"Are you (If you're) listening, whoa, oh, oh, oh, oh, oh?". Vysloveného favorita mezi jedenácti písničkami nemám. I to je jeden z důvodů, proč na desku po víc jak deseti letech nahlížím jako na to nejdůležitější, co mi rocková hudba umožnila poznat. Na "Bleed American" vnímám
Jimmy Eat World jako skupinu, jež svou navenek projevovanou pokoru a upřímnost dokázala svépomocí přetavit ve skutečné, melodické kytarové umění a dech beroucí EMOcionální požitek.
-
!! (b, 02.10.2012 17:57) Reagovat
nejlepsi deska!!
-
. (Tomáš Tenkrát, 02.10.2012 19:11) Reagovat
Tahle deska mě ve svý době dost zasáhla a nestydim se za to:)) a ten doják My sundown?! to bylo!
-
lepsie neskoro ako nikdy (casko, 02.10.2012 21:34) Reagovat
JEW som spoznal az minuly rok (vdaka musicserveru) a Bleed American je teda jeden z najlepsich albumov ktore som v poslednej dobe pocul.Nema slabe miesto ani teraz v 2012.
-
Super album (Kuko, 03.10.2012 12:35) Reagovat
Bleed American je parádní album. Kapelu jsem objevil díky už nebohému kanálu Viva2, kde pilotní singl se stejným názvem rotoval hodně často. Pak tam dávali i nějaký záznam z koncertu v klubu v Německu. Samotný singl je asi nejlepší písnička JEW - parádní riff, našlapaný speed, výborná melodie.
Celkově je to velice dobré album, plné výrazných hitů. Přesto (dodatečně) jsem objevil ještě jeden lepší kousek v jejich diskografii - předchozí počin Clarity. Chvíli to trvalo, ten album není tak přímočarý, ale pak jsem mu totálně propadl.
-
JEW (johny013, 03.10.2012 23:06) Reagovat
Keďže sa na ms nenachádza žiadna recenzia JEW, tak ste ma potešili, že ste si aspoň spomenuli na ich úžasné CD, ktoré sa ku mne náhodou dostalo asi v 2004. Vôbec sa mi nepáčilo, keďže som vtedy počúval úplne iné veci. No vďaka Cautioners, ktorá ma jediná vtedy zaujala som si "Bleed American" pustil aj sám (prvýkrát som bol tak trochu donútený :-) ) a myslím, že som dobre urobil. Keď som si potom zo zvedavosti vypočul "Futures" ,ktorý je podľa mňa ich najlepší album sa mi JEW zapáčilo, že som si pozháňal aj staršie albumy a keď som ich mal už všetky napočúvané ale nie prepočúvané som sa stále tešil na ich ďalšie CD.
Najlepšie skladby: Cautioners, If You Don't, Don't, My Sundown
A mohli by ste spraviť aspoň top 10 z ich tvorby.