
© facebook interpreta
Lukáš Boček - Pro vesmír zašustění celofánem, pro posluchače galaxie (9/10)
Vztah ke skladatelce: Její podivnost a originalita mi vždy spolehlivě zaručí husí kůži. Hudba Islanďanky Björk má mnoho společného s pruhem látky. Položte ho někam, poté to udělejte znovu, ale zaručuji vám, že už nikdy se vám nepodaří vykouzlit stejné záhyby jako prvně. Vždy budou trochu jiné, trochu jinak zvlněné, pokaždé se složí do odlišného tvaru. Stejně jak její vize hudby. Je nepoddajná, někdy nahodilá a stejně si vždy zachová svou integritu. A proč to banální přirovnání k látce? "Biophilia" totiž místy banálně zní. Vystačí si s pár tóny, jedním nástrojem (jako například v "Hollow"), ale hororové vícehlasy a organické aranže vám hlavou proletí stejně efektně jako kometa na letní obloze. Nemá smysl se pouštět do sáhodlouhých výkladů, jak deska zní a jak působí na svého posluchače. U každého se totiž zpěvaččin vesmír rozroste do úplně jiných šířek, které u některých budou nabývat spíše mikroskopických rozměrů. Pro jiného bude tento kakofonický cirkus to pravé, co ukojí jeho touhu po epické jedinečnosti. Björk už sice nadobro opustila veškerou hitovost, ale začala si hrát a její experimenty dokážou zabavit na dlouhé tiché noci. Dan Hájek - Lekce z kombinatoriky (9/10)
Vztah ke skladatelce: Vše mezi "Debut" a "Biophilia" do sebe pěkně logicky zapadá, Björk je mocná čarodějka.Fascinace, s jakou Björk pracuje se zvuky a svým hlasem, nebere konce. Každé čekání je zakončeno odvážnou misí, na které můžete získat pocit, že výslednou kombinaci nálad se nepovede důkladně rozmotat. Opak je však pravdou a platí to i v tomto případě. "Biophilia" je minimalistická, křehká, hrubá a komplikovaná zároveň. Ona rozhraní jsou důkladně zašifrována jejím chápáním muziky a způsobem natáčení. Matematické postupy jsou přesto v pevném sevření této barevné mozaiky, i když písničky se striktně nedrží té provařené formule sloka-refrén. Na první pohled se může i zdát, že je to všechno jen jakýsi návrat k původním kořenům po Timbo variaci jménem "Volta". Je to klasičtější Björk, přesto v nových dimenzích. Niterný mikrosvět posluchače uhrane, rozpřede vesmír uvnitř mysli a zavede na křižovatku rozvětvené vědy o smyslu existence člověka, neznámém městě, tajuplném státu bez hranic, naší planetě a celé Mléčné dráze. Možná v ní přece jen nejsme sami... "Biophilia" by mohla být detailním obrazem světa okolo nás. Honza Průša - Björk na jednom ze svých vrcholů (9/10)
Vztah ke skladatelce: Když vyšel singl "Army Of Me" a MTV jej točilo pořád do kola, byl jsem nadšen. Od té doby ji sleduji, ale náladu na poslech jejích desek mám jen párkrát do roka.

© Inez + Vinoodh
Vztah ke skladatelce: Poslouchám od "Debutu" a znám i starší věci... Mám chuť mlčet, protože "Biophilia" je tak über-konceptuální a tolik už se o ní napsalo a napovídalo, že zahlcuje významy, které mi znemožňují nahlédnout čistý denotát. Jenže tahle deska je prostě taková - suchá, strohá a nedokonavá. Když vnímáte samu hudbu, nenajdete tolik návnad jako na některých předchozích počinech Björk. Kouzel je tu však dostatek, jen mě občas míjí okouzlení. Člověk ji musí poslouchat s manuálem. Tenhle ucelený projekt má kromě pódií a divadel nakonec zamířit jako vzdělávací projekt i do přírodovědných muzeí. Přijde mi trochu absurdní, že velkou část svého pohansky-kosmického zážitku, tedy dotykové aplikace, Björk uzavřela do monoteistického sektářského světa produktů Apple, což nahrává všem, kdo ji chtějí nálepkovat jako arty elitářku. Jenže nálepkuje a přeceňuje se hlavně v sekcích slev hypermarketů a tam ona nikdy nepatřila. Doma si dám raději samostatně přírodovědný dokument a pak něco ze starší Björk, kde více pracovala s emocemi. Do muzea však na "Biophilii" půjdu s nadšením. Tereza Vavroušková - Biophilia pro Björkophily (4/10)
Vztah ke skladatelce: Potřebovala bych ho znovu najít. Tak moc nevím, co o "Biophilii" vlastně napsat, že tuhle větu mažu a znova píšu už asi popatnácté. Björk se pro mě od devadesátkových "Human Behaviour" či "It's Oh So Quiet", kdy utvářela můj hudební vkus, změnila na téma pseudointelektuálů nad skleničkou vína, na osobu, které skoro vůbec nerozumím. Na novém albu to není jinak. Asi se o něm nad skleničkou opět dá hodiny diskutovat a dohadovat se, kdo do Björk vidí víc, ale já se asi budu opět mírně znuděně dívat na hodinky s tím, že jí zase nerozumím. Neumím v desíti skladbách na albu najít rozdíl, vlastně mě jej ani nebaví hledat a marně vzpomínám na doby, kdy se na předávání cen Academy Awards objevila s labutími šaty a psala hity. Jedině snad o skladbě "Crystalline" můžu bez rozpaků říct, že je fakt dobrá, zbytek se slévá do jedné linie alternativních a psychedelických zvuků, kterou nejsem schopna rozklíčovat. Dokonce bych snad Adamu Effovi, který dal v hlavní recenzi 10/10, odpověděla oblíbeným komentářem diskutujících na musicserveru, že jsme snad "každý poslouchali úplně jiné album".
Album: Björk - Biophilia
Průměrné hodnocení: 7,8/10
Celkový čas: 49:37
Skladby: Moon, Thunderbolt, Crystalline, Cosmogony, Dark Matter, Hollow, Virus, Sacrifice, Mutual Core, Solstice