shop.musicserver.cz
Písně Nirvany, které máme nejraději

Písně Nirvany, které máme nejraději

Vydáno: 28.09.2011 08:45 v sekci Publicistika - Honza Průša | foto: facebook interpreta

"Nevermind" slaví v těchto dnech dvacet let od vydání a stejně dlouho je i všeobecně známou osobností Kurt Cobain. A protože je Nirvana stále oblíbená nejen mezi redaktory musicserveru, ale i našimi muzikanty, připravili jsme pro vás přehled písní, které máme od Nirvany nejradši. A nejen my.

Kurt Cobain
© facebook interpreta
Nirvana ovlivnila nejednoho hudebního fanouška i muzikanta. A tak jsme se, při příležitosti výročí "Nevermind", rozhodli udělat výběr těch nejlepších songů, které zasáhly redaktory musicserveru. Kromě toho jsme oslovili i pětici našich muzikantů a zeptali se jich, jak konkrétně ovlivnila Nirvana a Kurt Cobain je. Výsledkem je sbírka písní kapely napříč jejich karierou (od rané "Spank Thru" po poslední píseň "You Know You're Right") i vzácná shoda tří z pěti oslovených muzinkatů: "Nirvana nemá žádnou špatnou písničku."


Honza Průša - Spank Thru

Nirvanu jsem začal naplno poslouchat těsně před vydáním alba "In Utero". A hned jsem na ní ujel. Absolutně. To znamená, že jsem od devadesátých let minulého století hledal a sháněl různé raritní nahrávky, koncerty, demosnímky. Prostě všechno, co by se k Nirvaně vztahovalo. A vydrželo mi to dodnes. Prvním koncertem, který jsme se stejně postiženým kamarádem koupili v oblíbeném bazaru v pasáži Metro (za 475 korun!), byl "Blind Pig". Vystoupení z dubna 1990 mě uchvátilo a nejvíc pro mě tehdy neznámá skladba "Spank Thru". A i když trvám na tom, že Nirvana nemá špatnou píseň a všechny její alba jsou výborná, každé má něco do sebe, teď jsem si při této příležitosti vzpomněl právě na "Spank Thru", jen tak mimochodem nejlepší píseň o masturbaci. Ale stejně dobré jsou i "D7", "School", "Lithium", "Moist Vagina", "You Know You're Right" a mnoho dalších.


Jakub Malar - Come As You Are

Přiznám se hned ze začátku, že Nirvana mě v době svého působení minula. Není se čemu divit, jelikož v době vydání legendárního "Nevermind" mi bylo šest let a starší brácha ujížděl na hip hopu a r'n'b. Triu ze Seattlu ale nešlo uniknout a časem jsem si k nim našel cestu. Především díky singlu "Come As You Are", který dodnes považuji za jejich mistrovský kousek a jehož úvodní kytarový riff je podle mně jeden z nejlepších, alespoň pokud jde o devadesátky. Skladba je navíc ukázkovým příkladem toho, čím v té době Nirvana byla (a nakonec vlastně ani být nechtěla). Jde o perfektní mix špinavosti a mainstreamového rocku, tak jak jej uměl jen a pouze Kurt Cobain. Myslím si, že "In Utero" je mnohem lepší album než "Nevermind", ale "Come As You Are" je moje srdcovka a jsem rád, že mi otevřela cestu ke kapele, díky které kytara začala být zase cool.


Canny z Obří broskve v Nirvaně

Canny
© facebook interpreta
Jak tebe osobně ovlivnila Nirvana a Kurt Cobain?
O Nirvanu jsem se začal víc zajímat přes našeho tehdejšího kytaristu, kterej je měl moc rád, dokonce měl koupenej lístek na koncert. Přes něj jsem se dostal ke kazetám a hlavně na začátku, když jsem začal psát vlastní písničky, mě ty jednoduchý Cobainovy songy a harmonie ovlivnily asi celkem dost. Rád čtu různý životopisy kapel a o Nirvaně jsem přečet skoro všechno, co tu vyšlo, včetně krásnýho vydání Kurtovejch deníků. A letos jsem dostal od ženy DVD z koncertu v Readingu, na který se dost těšim.

Jakou skladbu Nirvany máš nejradši a proč?
Nejradši mám asi písničku "In Bloom". Pro mě to je esence toho nejlepšího, co udělali. Navíc mám moc rád ten ujetej klip.


Marika Jančaříková - Drain You

Je těžké minout Nirvanu, když se v domácnosti povaluje kultovní album "Nevermind". Nejprve jsem si poslechla všemi doporučované "Bleach" a "In Utero", protože "Nevermind" bylo svého času vnímáno jako příliš komerční. Já si ale dala "Nevermind " vždy s chutí. Bylo pro mě hlavně metalovou deskou, právě díky mohutným Grohlovým bicím. A bavila mě na něm každá skladba. Jasně, že hudba Nirvany je přeceňovaná, ale to nic nemění na tom, že kapela udělala nejednu dlouhohrající pecku a za tím si stojím. "Drain You" mě dost brala pro svůj drajv a úžasný kontrast chladných valících se bicí a Kurtova hlásku. Text je dost na palici - prostě mám ráda, když má interpret nadhled nad svou tvorbou a nebere se až tak vážně. Stejně tak ocením, když se z pár základních akordů podaří udělat pestrá až popová deska - síla je a byla v jednoduchosti, viz. AC/DC. Jasně, že jsou tu hudebně zajímavější a vystavenější skladby, třeba z alba "In Utero"a taky úžasná "You Know You Are Right", ale čirá radost a dravost z hudby, bez zbytečné grunge táhlosti, to je pro mě "Drain You".


Honza Ponocný z Circus Ponorka v Nirvaně

Circus Ponorka
© facebook interpreta
Jak tebe osobně ovlivnila Nirvana a Kurt Cobain?
Tak nevím, jestli nebudu odpovídat úplně idiotsky, ale vlastně ani neumím říct, jak a jestli mě vůbec jako muzikanta Nirvana ovlivnila. Asi mě víc ovlivnily kapely, kterejm moc nerozumím, který vymejšlej věci, který jsou nějak mimo mý chápání. U Nirvany to mám jinak. U nich mám pocit, že je mi to tak blízký, že mi přijde normální takhle hrát. Syrovost a žádnej strach z melodie jsou dvě věci, který mi přijdou přirozený. Spíš je to pro mě takový bezpečí, je to určitě jedna z těch deseti kapel, jejichž CéDo bych si vzal sebou třeba do Ruska. Vlastně asi mě nejvíc potěšil a ovlivnil, když teda mám mluvit o tom ovlivňování, ten jejich úspěch. To, že může bejt takováhle hudba úspěšná, to že když děláš něco originálního, že můžeš najít spoustu spřízněnejch duší, díky čemuž se dokola objevujou nový kapely, který pořád zkoušej dělat hudbu bez ohledu na to, co se hraje v radiu a jaký sračky se nám tlačej do hlavy ze všech stran. Mimochodem - dám ruku do ohně za to, že kdyby moje dcery měly jet taky někam na ostrov nebo do Ruska a měly by si vzít jen deset CéDéček, tak by tam Nirvana byla. Jo, jde to přes generace.

Jakou skladbu Nirvany máš nejradši a proč?
Oblíbený skladby mám u kapel, který nemaj všechny písničky dobrý. U Nirvany nemám žádnou oblíbenou, poslouchám celý desky.


Martin Višňa - Territorial Pissings

Nirvana nikdy nebyla mojí oblíbenou kapelou ve smyslu, že bych ji neustále proháněl přehrávačem a zdi měl polepené jejími plakáty. Já vyrůstal na jiném zahraničním exportu, hlavně na The Offspring. Vždyť když si Kurt prohnal hlavou kulku, já uměl čerstvě číst, psát a počítat do dvaceti a hudbu jsem nijak zvlášť nevnímal, natožpak nějakého cápka v teniskách, co cosi vyřvává anglicky. Vlastně ani později jsme mu s kamarády nerozuměli, ale na diskotéce, když hráli "Smells Like Teen Spirit", jsme si šli zablbnout. Mnohem lépe se však hlavou mlátilo a pogovalo na "Territorial Pissings", nejkratší a nejříznější kus z "Nevermind", který jsme si půjčovali na zkopírované kazetě. Nedávno jsem si ji znovu pustil a všechno to tak nějak bylo zpátky. To nasrané řvaní podivným jazykem, kopání do sebe a lití čůča kolem sebe. Teď už jsme ale starší a moudřejší, že...


Karolina Kamberská v Nirvaně

Karolina Kamberská
© facebook interpreta
Jak tebe osobně ovlivnila Nirvana a Kurt Cobain?
Já jsem si Nirvanu nikdy moc nepustila k tělu, z pudu sebezáchovy. Strašně se mi líbí, je to muzika, která má úplně všechno, co mě baví - vášeň, neočekávatelnost, syrovost, úžasný originální harmonie. Ale taky jsem z ní (z Cobaina) vždycky cítila tolik smutku, že jsem to nemohla poslouchat moc často, jako se třeba nemůžu dívat na filmy o válce. Nemám na to nervy.

Jakou skladbu Nirvany máš nejradši a proč?
Nedokážu najít nejoblíbenější, připadá mi geniální skoro každá. "Smells Like Teen Spirit", "Polly", "Breed", "On A Plane", "In Bloom" a tak dále.


Petr Adámek - Aneurysm

První stupeň základky, čtvrtek, čerstvý bravíčko. "Hele, dáš mi tenhle plakát pro ségru?" ptá se spolužačka. "Hmm, nějakej divnej chlapík s abnormálně modrejma očima. Kdo to je? Tu máš." Na tuhle scénku jsem si s úsměvem několikrát vzpomněl, když jsem se o pár let později učil hrát na kytaru. Mohl za to právě ten divnej chlapík s abnormálně modrejma očima. Neoslovila mě "About A Girl", "Smells Like Teen Spirit" ani "Lithium". Tedy ne natolik, abych kvůli nim začal muzicírovat. Zamiloval jsem se až do strhující punkové vypalovačky "Aneurysm", posledního kousku na výběru rarit "Insecticide". F#, C, B, A; dodnes si pamatuju, jak mě z těch několika zatracenejch baréček bolely prsty, jak mi drnčely struny, jak to znělo falešně... A pak to přišlo! Prostě jeden z životních milníků.


Dan Šustr z Tiché Dohody a 2Wings v Nirvaně

Dan Šustr
© facebook interpreta
Jak tebe osobně ovlivnila Nirvana a Kurt Cobain?
Bezprostředně. Blanka mi někdy počátkem 90. let jednou večer povídá: "Člověče, v Rádiu 1 pouštěl někdo (Pepa Sedloň?) písničku od Nirvany ("Smells Like Teen Spirit") a je to dobrý!" Hned druhý den jsme viděli na MTV videoklip a bylo to super! Prostě píseň na první dobrou. Kurt byl Vyvolený. Dostal se mezi apoštoly rockové hudby. A to je neuvěřitelný, protože přišel třicet let po jeho začátku. Tím, že de facto přidal k základnímu tříakordovému riffu ("Smoke On The Water") jeden akord navíc, se stal Nesmrtelným. Riff "Smells Like Teen Spirit" zůstane už navždy vytesán do pomyslné Bible Rocku jako nějaké Evangelium podle Kurta. Nirvana a celý grunge sound se posléze odrazily na zvuku naší šedivé desky "untitled" z roku 1994.

Jakou skladbu Nirvany máš nejradši a proč.
Když musím, tak "Smells Like Teen Spirit". Je to prostě jedna ze základních rockových písní všech dob. I když já poslouchám radši celý alba.


Marek Odehnal - Heart-Shaped Box

Zrovna tuto skladbu jsem do tohoto přehledu zařadil hned ze dvou důvodů. Tím prvním je samozřejmě sama píseň, která patří mezi těch málo vyložených hitů pocházejících z jinak syrového, rozervaného a špinavého alba "In Utero". Tahle nevermindovská věc v sobě spojuje beatlesovské popové melodie s tvrdými kytarami a undergroundem tak, jak to uměl vymyslet jen Kurt Cobain. Alternativní hit, který se však stejně jako další nirvanovské kousky stal, díky unikátní konstelaci být ve správný čas na správném místě (konstelaci, která se povede jen jednou za několik dekád), světovým megahitem napříč žánry a médii. Druhý důvod se týká luxusního videoklipu, který jsem jako sedmiletý capart viděl v televizi, a i když jsem tehdy ještě samozřejmě nedokázal ocenit rockovou hudbu a videoklipovou tvorbu, už tehdy to ve mě zasadilo semínko, které o pár let později vyklíčilo. Můžu proto říct, že právě Nirvana a konkrétně tato skladba a její videoklip mě kdysi dávno přivedly na tu správnou cestu.


Martin Kyšperský z Květů v Nirvaně

Martin Kyšperský
© facebook interpreta
Jak tebe osobně ovlivnila Nirvana a Kurt Cobain?
V roce 1991 jsem sledoval televizní pořady s hudbou, určitě hitparádu (myslím, že ho uváděl Martin Hrdinka, ale možná se pletu), a pokud vím, tak ta doba patřila Queen, R.E.M. a Nirvaně. Pan učitel zeměpisu Lesniak jel do Polska a několika svým oblíbeným žákům (já mezi ně patřil, protože jsem chodil do ekologického kroužku) nabídl, že nakoupí nějaké kazety (tzv. polské originálky). Já si nechal dovézt "Nevermind" a smál se (v jedenácti letech!) spolužákovi, že je měkota, protože si nechal dovézt Roxette.

Jakou skladbu Nirvany máš nejradši a proč?
A stejně nostalgicky i druhá odpověď. Tentýž rok jsme seděli s babičkou a tátou poprvé v životě v pizzerii ve Žďáru nad Sázavou. A hráli Nirvanu. A otec, který jinak bigbít nenávidí, řekl neuvěřitelnou věc: "To je pěkná písnička." A buď to bylo "Smells Like Teen Spirit" nebo "Lithium". Dnes už nevím, která z nich. Ale tu mám nejraději.


Adam Eff - You Know You're Right

V roce 2002 vyšla bestofka a jeden z posledních songů Nirvany, který kdy vznikl. Neumím posoudit, jestli je "You Know You're Right" (původně zvané "Kurt's Song #1") obyčejná šuplíková věc. Jestli je horší, slabší, zbytečná. Protože mě dostává doteď a většinou mě i mrazí . Prý nejsem jediný. A vlastně nevadí, že je to docela jednodušší song, možná právě proto v něm Courtney Love našla "hitový potenciál" a následně žalovala Grohla a Novoselica s tím, že je té skladby na nějaký boxset škoda. Docílila toho, že song pozdržela a mně, později, když v přehrávači desky Nirvany vystřídaly jiné, donutila užívat si pubescenci naplno. A ještě teď v tom hlase slyším něco nepopsatelného. Není to odhodlanost, tak jako sebevražda není zbabělost. Ale kdyby ještě dneska Cobain vydával, věřím, že by byl tam, kde hromada jiných někdejších, přežitků. A možná by pak z toho songu nikoho nemrazilo.


NÁZORY
 • Jo (ZLO, 28.09.2011 10:12) Reagovat

  Petr Adámek má dobrej vkus :) Aneurysm je určitě jeden z nejlepších songů vůbec

 • drain you (sefik, 28.09.2011 12:42) Reagovat

  už pár týdnů sjíždim pořád dokola "live in reading"... a jen mě to utvrdilo v tom, že nejoblíbenější vždycky bude drain you... od prvního poslechu nevermind... a trochu sobecky mě štve, že si jí nikdy neposlechnu naživo...

  • Re: drain you (ZLO, 28.09.2011 14:29) Reagovat

   Drain you byl z Radingu snad nejlepší song. Ale pokud můžu svůj osobní názor kterej song od Nirvany mě nejvíc nadchnul tak se nedokážu rozhodnout mezi Serve the Servants a Tourette´s. Tyhle dva songy jsou pro mě zásadní

 • good old days (AZA, 29.09.2011 20:45) Reagovat

  Od momentu kdy jsem uvidel poprve Nirvanu kdesi v Bravu jsem byl jasny...trvalo par mesicu nez sem si ji poprve poslechl a stala se moji osudovou kapelou.Vidim to podobne jako Honza Prusa, Spank Thru je vynikajici skladba! Z tech mene znamych bych jeste
  vyzdvihl vybornou Sappy. A pro ty co tvrdi, ze Nirvana je precenovanou kapelou bych doporucil mrknuout se na tenhle klip. www.youtube.com/watch?v=OjyZKfdwlng&ob=av3e
  Je to pisnicka ktera pred vydanim Nevermind vevodila rockovemu svetu...

 • Jakub Malar (Zbyna, 01.10.2011 00:47) Reagovat

  Nemusím připomínat, že riff Come As You Are je obšlehnutý, že ne? A neni to jediná půjčená věc Nirvany..Škoda, že se k obšlehnutí téhle věci nikdy nepřiznali, má nejoblíbenější věc je bohužel hodně neoriginální.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rock For People 2023, den první, Park 360, Hradec Králové, 8.6.2023
Naživo: Rock For People odstartoval. Simple Plan a I Prevail zazářili, skupinu Lorna Shore pohřbil zvuk A jsme tady zas. Dvojice redaktorů Ondra a Honza i letos společně vyrazila na festival, a jelikož se hradecká přehlídka rozhodla ještě překonat svůj předchozí ročník, museli jsme se jet podívat na to, jak se jí to podařilo. V... čtěte zde
Vydáno: 09.06.2023 18:43 v sekci Naživo
0
Slipknot, Rock For People, Park 360, Hradec Králové, 08.06.2023
Naživo: Slipknot přejmenovali hradecký festival na Metal for People Festival Rock for People se po velkolepém předchozím ročníku, kterému kralovali Green Day, rozhodl laťku ještě pozvednout, a na letošek přichystal skutečně impozantní program. Prvnímu dni vládla především metalová nálada v čele... čtěte zde
Vydáno: 09.06.2023 11:39 v sekci Naživo
0
Scorpions, Winning Group Arena, Brno, 7.6.2023
Naživo: Scorpions v Brně skvěle zahráli, ale tristně zazpívali Rockeři Scorpions v Brně odehráli poctivou a vizuálně velmi atraktivní show, kterou ocenila vyprodaná aréna. Večer tak kazil jen zpěvák Klaus Meine, který už hlavně výšky prostě nedává. Možná by bylo lepší, kdyby si publikum... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 20:13 v sekci Naživo
0
Emma Smetana - Chase It 8/10
Video: Emma Smetana v klipu k nespoutané skladbě "Chase It" tančí na pláži Bali Po společné loňské desce "By Now", kterou vytvořila se svým partnerem Jordanem Hajem, se Emma Smetana připomíná se sólovou tvorbou. Neotřelé beaty DJe NobodyListena se zřejmě dobře osvědčily, a tak novinku "Chase It" spoluprodukoval... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 15:25 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 22. týden 2023
Miley Cyrus díky "Flowers" vyrovnala letitý rekord Nelly Furtado, Daniel Landa startuje v albech na druhém místě České hitparády dál pokračují v zajetých kolejích. Miley Cyrus přidává v rádiovém žebříčku už sedmnácté prvenství, čímž vyrovnala počínání Nelly Furtado z roku 2007. Calin a Viktor Sheen vítězí v albech pošestnácté.... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kytara Kurta Cobaina se vydražila za 600 tisíc dolarů. Vlastnil ji Mark Lanegan (23.05.2023 09:32)
- Audio: Foo Fighters se v "Under You" vyrovnávají se stále bolestivou ztrátou Taylora Hawkinse (19.05.2023 10:33)
- Audio: Kurt Cobain zpívá ze záhrobí. Umělá inteligence předělala píseň "Celebrity Skin" od Hole, ve které zní jeho hlas (03.05.2023 13:02)
- Na Brada Strattona zavzpomínají Circus Ponorka, Anna K., Saša Langošová, Klára Vytisková a další (30.04.2023 17:11)
- Audio: Olomoučtí Tak co? představují "Podzim", skladbu vzniklou ve spolupráci s producentem Honzou Ponocným (09.04.2023 14:54)
- Rozhovory: Alen - Mé písničky nejsou hopskok pohodička (22.11.2022 08:00)
- Klip "Akvárium" z alba "Duo" Kyšperského a Pilgra z Květů je inspirativní neandrtálské retro (08.11.2022 10:00)
- Red Hot Chili Peppers si na benefičním koncertě střihli hit "Smells Like Teen Spirit" od Nirvany (03.11.2022 09:21)
- Video: Pamatujte si to jednou provždy: ne, Martin Kyšperský nehraje basketbal! (16.10.2022 16:34)
- Mudhoney se v úterý vrátí do Lucerna Music Baru (30.09.2022 09:39)

ALBUM TÝDNE 23/2023

Rufus Wainwright
Folkocracy

Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou scénou 60. let. A právě tyto scenérie oslovily Rufuse natolik, že se pustil do "Folkocracy".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Pá 23.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Top RoofTop Fest (Náměstí Milady Horákové, Karlovy Vary)
Ne 25.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
Út 27.06.
BBNO$ (CAN) (Roxy, Praha)
St 28.06.
Foals (UK) (Žluté lázně, Praha)
St 05.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Út 11.07.
Ben Howard (UK) (Žluté lázně, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga Kryštof The Cure AC/DC Coldplay Sia Ewa Farna Rihanna Mötley Crüe Lucie Vondráčková Metallica Viktor Sheen Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu