Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Grape Festival 2011, letiště, Piešťany, Slovensko, 12.-13.8.2011

Grape Festival - Great Festival? Skoro...

Vydáno: 18.08.2011 14:31 v sekci Naživo - Spolupracovník redakce | foto: Milan Hain / musicserver.cz

O Grape Festivalu se mluví jako o slovenském bráchovi tuzemského Open Air Festivalu. Hlavně proto, že jsou obě akce stejně "staré", i díky podobnému žánrovému zařazení. Druhý ročníku Grejpu nabídl třeba Interpol, The Wombats, Hurts nebo Marinu & The Diamonds a docela se povedl.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Grape Festival

místo: letiště, Piešťany, Slovensko
datum: 12.-13. srpna 2011
vystoupili: Interpol, Hurts, The Wombats, The Sounds, Marina & The Diamonds, N.O.H.A., MIDI LIDI, Billy Barman, Para, Longital, Dva, Kazety, NiceLand, Luno a další

Grape Festival 2011, letiště, Piešťany, Slovensko, 12.-13.8.2011
© Milan Hain / musicserver.cz
Minulý rok se v Česku a na Slovensku zrodily dva nové festivaly s podobným dramaturgickým plánem a zaměřením na identickou cílovou skupinu návštěvníků. Jako datum svého konání si český Open Air Festival v Panenském Týnci i slovenský Grape Festival v Piešťanech bystře vybraly víkend druhého srpnového týdne, během kterého se v Budapešti koná věhlasný Sziget, díky němuž mohou snadněji přivézt některé z vystupujících velkých jmen. Zatímco piešťanský Grape loni sáhl po Röyksopp, o něco větší Open Air Festival si kromě norského elektronického dua mohl dovolit přitáhnout i v Maďarsku vystupující Faithless a Kasabian.

Letos oba festivaly lákaly na Interpol, na jejichž první vystoupení v obou zemích čekali jejich dvorní fanoušci dlouhá léta. Kromě nich si v Piešťanech ze Szigetu přetáhli Hurts a v Panenském Týnci například The Chemical Brothers. Že oba festivaly usilují o to dostat ke svým návštěvníkům kapely, které do jejich země dosud nezavítaly, je dramaturgický tah jistě záslužný, nicméně druhá věc je nutné zlo v podobně domácích "rádiových" skupin, kterými zaplácají zbytek programu.

Jak už bylo řečeno, slovenský Grape je co do počtu návštěvníků komornější než český Open Air. Pro srovnání - loni festival v Panenském Týnci navštívilo osmnáct tisíc lidí a letos o dalších šest tisíc více; piešťanský Grape ve svém prvním ročníku přilákal "pouhých" šest tisícovek návštěvníků a ani letos nebyl desetitisícový festival vyprodán. I přes svou "skromnost" (a možná právě díky ní) se ale Grape Festivalu daří navodit uvolněnější atmosféru než našemu Open Airu, jehož povaha okázalé reklamy O2 může nejednoho až iritovat.

Kazety, Grape Festival 2011, letiště, Piešťany, Slovensko, 12.-13.8.2011
© Milan Hain / musicserver.cz
Festivalový areál v prostorách piešťanského letiště nezabíral nijak rozsáhlou plochu, tudíž projít se dal za pouhých pár minut. I přesto však zde člověka klaustrofobie nepostihla. Ve stanovém městečku, které se nacházelo doslova jen pár kroků od hlavní stage (našly se sice kritické ohlasy, že hudba z pódií nepříjemně rušila spáče ve stanu, ale nikdo přece nepočítá s tím, že se na jakémkoliv festivalu vyspí dorůžova), bylo ještě dost volného prostoru a na řady před chemickými toaletami si též nikdo stěžovat nemohl. Jako pozitivum se rovněž dalo vnímat jejich příhodné umístění za plenty s grafickými motivy festivalu.

Pohodu venkova skýtaly do kvádrů seskupené balíky slámy pod obřími slunečníky (z velké většiny navíc nadstandardně vybavené matracemi) rozmístěné převážně v zadní části prostoru před hlavní stageí. Z bohatého (a na kapacitu areálu možná až trochu nadbytečného) počtu stánků s nijak předraženým jídlem a nápoji si rovněž mohl vybrat každý, od vegetariána až po zapřísáhlého masožravce. Pár drobných výtek by se však přece jen našlo - pořadatelé například mohli v praktických informacích na webu uvést, že parkoviště u areálu bude placené. Jistě, s parkovným se u takových akcí dá počítat a dvě eura nikoho nezruinují, ale bylo by fér být o tom dopředu informován.

Počasí, které loni Grape Festivalu nepřálo (kvůli bouřce se přesunovaly koncerty a některé se musely zrušit úplně), si letos spravilo reputaci, když na piešťanské letiště nepřetržitě sesílalo hřejivé paprsky sluníčka. Příjemných pětadvacet stupňů a jasná až polojasná obloha, která nad areálem panovala, jsou pro hudební festival naprosto ideální. Člověk si přece jen více užije koncerty, když nemusí nervózně šmátrat po pláštěnce v tašce a přemýšlet nad tím, zda pořádně ukotvil stan, či nedejbože spílat nad tím, proč si nevzal gumáky.

Den první

Hurts, Grape Festival 2011, letiště, Piešťany, Slovensko, 12.-13.8.2011
© Milan Hain / musicserver.cz
Program prvního festivalového dne se rozjížděl pozvolna. Ti, co se rozhodli přijet až navečer, prakticky o nic nepřišli, neboť páteční odpoledne a podvečer patřily slovenským populárním kapelám Vetroplach, HEX a PPE, které náročnějšího posluchače za srdce rozhodně nechytí. Ne nadarmo ale bývá Grape označován jako "festival posluchačů Rádia_FM", neboť o bavící se lidi pod pódiem u hlavní stage nouze nebyla.

O poznání zajímavější program nabídla druhá stage ve stanu, která se návštěvníkům otevřela před sedmou hodinou večerní přítomnou omladinou vřele přijatým vystoupením domácích hiphopperů Vec & Zverina vs Haf & Beyuz. S pozitivními ohlasy se zde setkaly i české elektronické projekty Kazety a MIDI LIDI. Při poslechu prvně jmenovaných se ovšem na mysl drala otázka, zda krása opravdu spočívá v jednoduchosti (v případě Kazet možná až v primitivnosti). Minimálně živé vystoupení Johany Švarcové a Davida Doubka se totiž po pár koncertech rychle omrzí. Nejvyšší čas, aby přišli s něčím novým. To na vystoupení kapely Petra Marka byl mnohem větší nátřesk. Po poklidných koncertech Hurts a Interpol přišel energický tanec k chuti, a tak obětovat polovinu jejich koncertu kvůli ani ne tak zvědavosti jako spíš povinnosti jít si poslechnout švédské The Sounds bylo poněkud žalostné. Ale to už předbíhám.

Zmiňovaní Hurts a Interpol byli hlavními headlinery dne, a tak během jejich koncertů logicky utichly všechny ostatní stage. V případě synthpopového dua z Manchesteru však nemělo cenu drát se někam do davu. K poslechu fádních chorálů Thea Hutchcrafta prostě nebylo zapotřebí víc než sedět v liduprázdem Grape baru a znuděně srkat kofolu. Ve srovnání s následujícími Interpol totiž Hurts působili jako žhaví adepti na nejsuchopárnější kapelu roku.

Grape Festival 2011, letiště, Piešťany, Slovensko, 12.-13.8.2011
© Milan Hain / musicserver.cz
Elegantní pánové z New Yorku přesně v jedenáct večer odstartovali osmdesátiminutový best-of set, který se výrazně nelišil od ostatních vystoupení v rámci jejich současného, dlouhého turné (například ani od jejich listopadového koncertu ve Vídni). Interpol opět s novým baskytaristou (Davea Paja, který kapelu po krátké spolupráci opustil koncem února, nahradil Brad Truax) svůj koncert předvídatelně otevřeli úvodní skladbou "Success" ze své jejich nejnovější, eponymní desky. Při druhé písni, hitovce "Say Hallo To The Angels" z debutového alba "Turn On The Bright Lights", už všichni přítomní tušili, že během následujících desítek minut uslyší to nejlepší z Interpol.

V jejich případě se návštěvníkům bezpochyby dostalo nejprofesionálněji odehraného koncertu. Zádumčivý Paul Banks nemá zapotřebí kontinuálně bavit publikum interaktivní komunikací, aby se z nudy nerozprchlo. Jeho skalní fanynky a fanoušci si vystačí s upřímným obdivováním jeho nezaměnitelného hlasového projevu a třeba i aktuálního sestřihu vlasů (a vousů). Naopak poslední vystupující toho dne na hlavní stagei The Sounds dokázali, jak laciní mohou někteří frontmani ve svém projevu být.

Zpěvačka Maja Ivarsson se navzdory své barbie-vizáži snažila chovat jako největší drsňačka, ale prvoplánovou vulgaritou, kdy publikum familiérně oslovovala cool výrazem "bitches", pozérsky si zapalovala jednu cigaretu za druhou a lascivně si vyhrnovala minišaty, se jí podařilo docilít spíše znechuceného pohrdání ze strany přítomných. Nafoukané póze kapely odpovídala i kvalita hudebního vystoupení. Zvýšené ohlasy v publiku u skladeb ze starších alb (kupříkladu u hitovky "Painted By Numbers" ) dokazovaly, že potenciál The Sounds se dávno vyčerpal a alba následující po desce "Dying To Say This To You" už opravdu nemají čím zaujmout.

Den druhý

Niceland, Grape Festival 2011, letiště, Piešťany, Slovensko, 12.-13.8.2011
© Milan Hain / musicserver.cz
Odpoledne druhého festivalového dne bylo na hlavní stagei opět převážně ve znamení česko-slovenského popu. Před čtvrtou hodinou na pódiu vystoupili na Slovensku oblíbení Billy Barman, při jejichž poslechu se dalo tak akorát dumat nad tím, co že má tato kapela prezentující se velkým obdivem k dEUS kromě pojmenování podle jejich frontmana vlastně společného s belgickými rockery. A zároveň plakat nad tím, jak mizerný zpěv a textařské neumětelství českým i slovenským kapelám stačí k uspokojení řadových posluchačů.

Zpěv byl hlavním kamenem úrazu i v případě u našich sousedů populárních Para, jejichž vystoupení se bohužel neobešlo bez technických problémů, když jim v rychlém sledu za sebou šestkrát vypadl zvuk. Nenáročnému a za každé situace vděčnému publiku na Grape Festivalu jako by to však vůbec nevadilo. Tisícovky dvacátníků a třicátníků se spokojeně bavily a skákaly snad u všeho.

Že by piešťanský festival mohl jít cestou objevování alespoň mladých a talentovaných, když ne úplně progresivních kapel, ukázal například jeden z prvních sobotní koncertů na kryté Seat Ibiza Stagei. Mladíky z pražského uskupení I Like You Hysteric (kteří podle svých slov na Grape Festivalu odehráli nejen svůj první koncert na Slovensku, ale první potvrzený koncert vůbec), bych se kvůli jejich evidentní obeznámenosti s poctivými britskými kytarovkami vůbec nebála srovnávat s takovými Two Door Cinema Club. Z jejich skromného a seriózního vystupování bylo navíc cítit, že se v budoucnu rozhodně neztratí. V podobném rozpoložení se pravděpodobně mohl odehrávat i koncert indie-rockových The Roads, kdyby se ovšem kvůli jejich nepřítomnosti nemusel zrušit.

Luno, Grape Festival 2011, letiště, Piešťany, Slovensko, 12.-13.8.2011
© Milan Hain / musicserver.cz
Podvečerní program rovněž příjemně zaplnil na Slovensku se svojí kapelou poprvé vystupující NiceLand, jenž by si ovšem zasloužil větší stage než miniaturní stan s kapacitou pár desítek lidí. Na nevelké Kozel Stagei odehrála koncert i Ema Brabcová se svým nejnovějším projektem Luno, kvůli zatím (logicky) omezenému repertoáru však poměrně zkrácený (s baskytaristou Šmitym a dalšími dvěma spoluhráči okupovali pódium jen necelou třičtvrtěhodinu).

Jednou z hlavních hvězd večera byla trojice liverpoolských pop rockerů z The Wombats, kteří dík absolutnímu nasazení a skutečnosti, že naživo znějí mnohem lépe než z desky, dokázali zaujmout i ty, kteří jejich muzice příliš neholdují. Při hitovkách "Our Perfect Disease" a především "Tokyo (Vampires And Wolves)" z jejich letošního alba "This Modern Glitch" skotačily do rytmu celé Piešťany. Matthew Murphy navíc rozhodně není z řad průměrných zpěváků, se svými kolegy je výtečně sehraný a ostatním frontmanům by mohl dávat lekce komunikace s publikem.

Mezi vystoupením druhé hvězdičky, popové zpěvačky Mariny Lambrini Diamandis aka Mariny & The Diamonds se pak návštěvníci mohli dopovat alternativou v podobě bizarního a poněkud infantilního českého projektu Dva a slovenských elektronických písníčkářů Longital, aby se nakonec definitivně vybouřili u nepochopitelně přeceňované skupiny N.O.H.A. Ta je totiž živoucím důkazem toho, že ne vždy lze propojovat zdánlivě nespojitelné a že multižánrovost je coby synonymum vrcholného amatérismu skutečná zhouba hudby.

N.O.H.A., Grape Festival 2011, letiště, Piešťany, Slovensko, 12.-13.8.2011
© Milan Hain / musicserver.cz
V závěru lze jen konstatovat, že k tomu, aby byl Grape Festival Great Festival (jak v Piešťanech svým fanouškům podsouvala řada vystupujících), má tahle akce ještě daleko, nicméně nakročeno k tomu má slušně. Nemá cenu zakrývat, že ti náročnější sem letos jeli vlastně jen kvůli Interpol, ale i tak mohli mít i přes všechny výtky vůči dramaturgii nakonec dost důvodů k tomu, aby ze slovenského lázeňského městečka odjížděli s pocitem spokojenosti. Spokojenosti z toho, že se jim dostalo přesně toho, co očekávali. A to je vždycky dobře.

Autorkou reportáže je Jana Bébarová.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • hm čakal som na report (michal, 18.08.2011 14:52) Reagovat

  ten festival bol super!

 • COŽE? (BugHer0, 18.08.2011 15:16) Reagovat

  Vy napíšete reportáž o Grape festivalu a vůbec nezmíníte a nezhodnotíte vystoupení Mariny? To snad ne...

  • Re: COŽE? (Jana Bébarová, 18.08.2011 16:48) Reagovat

   Ale ano. I redaktoři jsou jen lidé a nezvládají všechno. Abych byla upřímná, tak během Mariny jsem ze všech sil bojovala s příšernou únavou (a že mě z ní její vystoupení neprobralo asi taky o něčem vypovídá), a když nemáte sirky, kterými byste si podepřel padající víčka, jde to těžko. Tohle festivalové léto bylo zkrátka dlouhé a náročné a asi je čas pomalu se připravit na zimní spánek :-)
   Jaká byla pro Vás Marina? Pro mě je to přesně takový ten popík, co neurazí, ale ani nezaujme.

   • Re: COŽE? (BugHer0, 20.08.2011 15:18) Reagovat

    Já jsem se na festival bohužel nedostal. Právě proto jsem doufal, že si tu přečtu něco o tom, jaké její vystoupení bylo. Její hudbu miluju a rozhodně to pro mě není obyčejný řadový popík. ;-)

 • pohlad (palislav, 18.08.2011 15:33) Reagovat

  pekna recenzia, kriticka (aj ked kritizovat vie kazdy, tato kritika ma formu), aspon vidiet ze tam bola autorka pracovne a nie sa skvelo bavit ako ja:) z pohladu navstevnika: prijemna domaca atmosfera, dalo sa nenudit, lacne pivo, drahe tvrde a prijemny pocit z navstiveneho festivalu. ak dozijem, idem aj nabuduce!:)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Xavier Baumaxa & Mucha, Výstaviště, Praha, 2.8.2020
Naživo: Michael Jackson, Nirvana i badminton. Xavier Baumaxa s Muchou odehráli nejvtipnější koncert roku Nepravděpodobné, ale o to úžasnější spojení. Xavier Baumaxa a Mucha jsou oba považováni za (v dobrém smyslu) svéráze a jejich verze folku je o poznání vulgárnější než to, s čím přichází na scénu třeba Pokáč nebo Tomáš... čtěte zde
Vydáno: 04.08.2020 11:47 v sekci Naživo
1
Miroslav Paleček, Žalman & spol., Telč, 2.8.2020
Naživo: Hodina zpěvu? S Palečkem a Žalmanem byly v Telči rovnou tři Prázdniny v Telči jsou v plném proudu a nedělní večer nabídl na zámeckém nádvoří vystoupení Miroslava Palečka a Žalmanova spolu. Oba hlavní protagonisté předvedli skvělá vystoupení. Ve svém oboru jsou legendami, takže se... čtěte zde
Vydáno: 03.08.2020 19:31 v sekci Naživo
1
Julianna Barwick ‎- Healing Is A Miracle 9/10
Recenze: Julianna Barwick na albu "Healing Is A Miracle" líčí obrazy přírody v přetechnizovaném světě Julianna Barwick miluje přírodu. Miluje ale i technologie a elektronické nástroje. Album "Healing Is A Miracle" je právě o těchto kontrastech, o tom, jak vnímáme přírodu v dnešním přetechnizovaném světě. A o střípcích víry v... čtěte zde
Vydáno: 03.08.2020 00:00 v sekci Recenze
6
Midnight Oil - Diesel and Dust
Zaprášenosti: Midnight Oil - Diesel and Dust Nikoliv AC/DC, nikoliv Kylie Minogue nebo Nick Cave. Ani jeden z těchto interpretů se nehřeje na přední příčce žebříčku stovky nejlepších australských alb všech dob, alespoň jak jej ve své stejnojmenné publikaci prezentoval tým... čtěte zde
Vydáno: 02.08.2020 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
3
N.O.H.A., Výstaviště, Praha, 31.7.2020
Naživo: N.O.H.A. fanouškům v Praze vynahradila zrušený koncert na NeFestivalu Po zhruba dvou týdnech od nešťastné události v Ostravě, kterou korunovala pondělní demonstrace na Staroměstském náměstí, se k nám vrátila kapela N.O.H.A. Česko-americko-německo-brazilská formace tak mohla alespoň části domácích... čtěte zde
Vydáno: 01.08.2020 13:00 v sekci Naživo
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hurts v dubnu vystoupí v Praze (30.07.2020 13:00)
- Audio: "Suffer" je další temnou vizí Hurts (25.06.2020 11:07)
- Audio: Hurts slyší v novém singlu "Hlasy" (21.05.2020 10:13)
- Paul Banks z Interpolu představuje novou formaci Muzz (11.03.2020 17:03)
- Video: Marině a její repetitivní novince "Orange Trees" ani prosluněné video nepomůže (24.03.2019 17:26)
- Marina vytvořila trailer k albu "LOVE + FEAR" (11.03.2019 15:12)
- Audio: Marina si v novém singlu "Superstar" udržuje svůj vysoký standard (03.03.2019 14:44)
- Marina vydá v dubnu nové album "LOVE + FEAR" (18.02.2019 10:31)
- Video: Marina se v "Handmade Heaven" dostává ze složité životní situace (14.02.2019 11:59)
- Audio: Interpol naplánovali na srpen album, uvádí jej singl "The Rover" (14.06.2018 17:54)

ALBUM TÝDNE 31/2020

Julianna Barwick ‎- Healing Is A Miracle

Julianna Barwick miluje přírodu. Miluje ale i technologie a elektronické nástroje. Album "Healing Is A Miracle" je právě o těchto kontrastech, o tom, jak vnímáme přírodu v dnešním přetechnizovaném světě. A o střípcích víry v zázrak jejího uzdravení. Je to nádherná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 10.08.
Fource Live: Aiko + Teepee (Střecha Radost, Praha)
So 15.08.
Limp Bizkit (USA) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.08.
Giant Rooks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 25.08.
Fource Live: Ai Fen + Khoiba (Střecha Radost, Praha)
Po 07.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 08.09.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 11.09.
Matthew Mole (RSA) (Café V lese, Praha)
So 12.09.
Bexey (UK) (Underdogs', Praha)
Po 14.09.
Clock Opera (UK) (Café V lese, Praha)
Út 15.09.
Saint PHNX (UK) (Futurum Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Pokáč Taylor Swift Lady Gaga Beyoncé Rihanna Kryštof The Weeknd Adele Sia Coldplay The Cure AC/DC Metallica Madonna Ewa Farna Rammstein Britney Spears Vypsaná fiXa Kabát
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver