Představte si, kolik jenom VY vypijete piva/lima/vodky/mrkvové šťávy na hudebním festivalu a kolik u toho spotřebujete kelímků. A schválně: dopijete pivo během koncertu, držíte prázdný obal a co s ním? Nejspíš šup na zem. Zajímá vás, co se s kelímkem děje potom? Nebo co byste s ním mohli udělat vy?
© facebook interpreta
Všichni to známe. Ráno na fesťáku: člověk se přebrodí tunou odpadků, hledá toi-toiku a jakýkoliv zdroj vody, s ručníkem na krku a kartáčkem v ruce. U toho rozšlápne pár kelímků, na botu se mu přilepí neidentifikovatelný kus rozbředlé hmoty, co původně sloužil jako program nebo papírek na zapálení jointa, a z druhé boty setřepává další kus plastu.
Na festivalu se skutečně vyprodukuje neskutečné množství odpadu, který dříve končil v obrovských netříděných kontejnerech. Pokud jste loni navštívili například
Rock For People, mohli jste postřehnout, že vám po posledním hltu někdo z ruky vytrhl prázdný kelímek a ještě vám za něj poděkoval. Rock For People se totiž účastnil projektu "Čistý festival", což v praxi znamenalo, že za každý prázdný kelímek jste dostali zpět padesátník.
© facebook interpreta
Někteří návštěvníci skutečně trávili dny tím, že plastové obaly sbírali ze země, vybírali je z netříděného odpadu či vás o ně sami požádali, a v podstatě si tím zpětně vydělali na vstupenku. Aneb vyděláme všichni. Na festivalu je čisto, vy pohodlně vrazíte kelímek do ruky sběračům nebo ho vyhodíte do koše na tříděný odpad, můžete si tříděním vydělat nějakou tu korunu a nemusíte se bát, že zahozenou PET lahev najdete za rok opět na stejném místě vy nebo v horším případě nějaký nebohý živočich.
Projektu "Čistý festival" se letos zúčastnil například Votvírák v Milovicích, kde tříděný odpad svážela čtyřkolka do speciálně přistavených kontejnerů. Takže aby se festival mohl ucházet o členství v projektu, jsou k tomu potřeba i regulérní zaměstnanci úklidové čety, kteří prostor udržují v přijatelném stavu. Pokud jste potkali stánek "Zelený bod", mohli jste odpadky vyměnit za různé dárky, například stojánky na kelímky, otvíráky, nebo za samotné pivo. Na Votvíráku se vytřídilo více než 60 % veškerého odpadu, který vznikl. Důležité je, že odpad se zrecykluje k druhotnému užití, takže příští rok se třeba napijete ze "stejného" kelímku nebo se schováte pod stan z "vaší PET lahve".
© facebook interpreta
Kromě Votvíráku se do projektu letos zapojila spousta dalších festivalů jako například Colours Of Ostrava, Rock For People, Sázavafest nebo Mighty Sounds. Pokud by vás zajímaly další informace, klikněte
sem.
Co z toho vyplývá? To záleží na vás. Pokud zahodíte binec na zem, můžete být alespoň klidnější, že ho za vás někdo uklidí. Pokud se rozhodnete i na festivalu recyklovat, můžete být klidnější, že po vás nemusí nikdo uklízet. Ne snad že bychom se najednou chtěli stát ekoteroristy, začít nosit bavlněná batikovaná trička, nepoužívat deodoranty a vypojit si doma elektřinu, ale nebrodit se v bordelu a ještě z uklízení něco mít je fér, ne?