© facebook interpreta Pirátství sužuje hudební průmysl už dlouho a vydavatelství se stále snaží vymyslet nové způsoby, jak tomu zamezit a nabídnout alternativu. Ta česká chystají nový projekt s pracovním názvem JetMusic, jenž by měl nabídnout českou hudbu k poslechu zcela zdarma, platit by se mělo až za stažení skladeb.
Jak uvádí Hospodářské noviny, projekt využívá systému mraku (cloud), který se ve světě dočkal velké popularity. Jedná se o společnou internetovou databázi několika hudebních labelů. Platba za stahování se bude realizovat formou měsíčního poplatku, který svým uživatelům zajistí stažení určitého počtu písní. Právě tento příjem má vydavatelstvím částečně vynahradit ztráty z pirátství a obecně stále snižujícího se prodeje fyzických nosičů. Další finanční kompenzace budou dostupné například z reklamní činnosti.
"Pokud se nám to podaří dát na trh, může to radikálně změnit situaci v hudebním průmyslu," dodal jeden z tvůrců projektu, šéf české pobočky Universal Music Group Tomáš Filip. Projekt je stále ve stadiu vývoje a ladění, oficiálního představení by se však mohl dočkat už v březnu.
Proti chystané novince už se v Hospodářských novinách stačil vyjádřit Petr Peřina, šéf největšího českého obchodu s online hudbou
I-Legálně.cz.
"Ve chvíli, kdy po nás budou chtít vydavatelé peníze za staženou hudbu a sami ji budou nabízet zdarma, I-Legálně.cz musí logicky skončit," řekl. Vydavatelstvím vytýká také skutečnost, že jeho obchod nutili používat drahou ochranu DRM, již později sami zavrhli.
Stejný zdroj také informuje, že se v Česku zatím legální cestou prodá jen pět procent hudby, jinde ve světě dosahuje až desetinásobku. Čísla prodejnosti klasických CD nosičů nejsou také zrovna povzbudivá - v polovině devadesátých let se v Česku prodalo na devět a půl milionů kulatých kotoučku, kdežto v roce 2011 počet klesl na jeden a půl milionu.