shop.musicserver.cz
'Trendy' country

'Trendy' country

Vydáno: 13.10.2010 05:00 v sekci Publicistika - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Jestliže se zajímáte o hudební dění v Evropě a především pak v Americe, narážíte na předních místech žebříčků a ve výčtu prestižních cen na jména jako Carrie Underwood, Rascal Flatts nebo Lady Antebellum. Mnozí z nich patrně vašim přátelům nic neřeknou. Hrají totiž country. Jenže proč tomu tak vlastně je?

Now That's What I Call Country
© facebook interpreta
Je to už pár let, co jsem si s dalším redaktorem musicserveru Karlem Veselým povídal o tehdejším hudebním vývoji. Já žehral na stále se opakující americkou produkci, kde vedl hip hop a r'n'b, a na to, že ji produkovali vesměs stejní lidé, což znělo, jako by vykrádala sama sebe, a výsledná situace začala být dosti nudná. Samozřejmě že za Atlantikem vznikala fůra slušných desek nejrůznějších žánrů, ale naneštěstí drtivý objem toho, co vedlo americké žebříčky a tudíž bylo nejlépe vidět, byl spíše už patos s cimrmanovskou kompozicí - tedy s prvkem očekávání a prvkem zklamání. Bylo jasné, že hip hop a r'n'b musí něco nahradit, a tak jsem se Karla zeptal na jeho názor. On tehdy odpověděl prakticky bez váhání, že dalším stylem, který bude hýbat Amerikou, bude country.

Ano, country! To je ten styl, který my u nás považujeme prakticky za podřadný, protože je u nás spojený spíše s trampskou hudbou. Ten styl, ve kterém nám už léta chybí nějaká výrazná osobnost a který u nás umí opravdu jen málokdo dělat moderně. V Americe je situace ale jiná, country tam vystrkuje růžky prakticky neustále a občas infikuje i některé jiné státy jako třeba Austrálii nebo Irsko.

Garth Brooks
© www.gathbrooks.com
Poslední takový větší countryboom přišel s Garthem Brooksem, kterému se povedlo vyvést country z hal na stadióny a který ukázal, že i s tímhle stylem se dá udělat neskutečná show. Důsledkem toho bylo neuvěřitelných sto miliónů prodaných nosičů. V jeho vleku se pak vezli další zpěváci jako Tim McGraw nebo Vince Gill ale především tři dámy - Shania Twain, LeAnn Rimes a Faith Hill. Zvláště první se povedlo něco, co už jiným dlouho ne - prorazit opravdu celosvětově. Jenže to bylo za cenu toho, že se více přiklonila k popu. Když ji potom začali ostatní napodobovat, bylo zle. V tu chvíli je fanoušci country téměř zavrhli a i zbytek světa najednou ztratil zájem. Country se ocitlo v krizi a renesance přišla až v novém tisíciletí...

Dixie Chicks
© abc.net.au
A znovu za to mohly především dámy. Jakousi předzvěstí byl stále narůstající úspěch Dixie Chicks, které si začaly připravovat půdu už v roce 1998 deskou "Wide Open Spaces". Od této doby odstartovala trojice muzikantek doslova sběr nejrůznějších cen, vítězství v žebříčcích a prodávala své CD po miliónech. Během několika let se Dixie Chicks vymanily ze škatulky country, ovšem ne hudebně, ale v uších posluchačů i kritiků, kteří se do této doby o country nezajímali. Všechno vyvrcholilo v roce 2007, kdy jejich album, po několika neproměněných nominacích, získalo nejprestižnější z cen Grammy - "Taking The Long Way" se stalo Albem roku, a to bez ohledu na žánr. V tomto období přitáhly Dixie Chicks více pozornosti ke country a vypadalo to, že se výrazněji prosadí i další jako Martina McBride a obzvlášť Gretchen Wilson, ovšem zůstalo spíše u zbožného přání. Ta pravá injekce přišla až od hodně průrazného mládí.

Carrie Underwood
© www.carrieunderwoodofficial.com
Oběma bylo v době debutu teprve -náct, zjevily se jako blesk z čistého nebe, z míst, odkud to zřejmě málokdo z příznivců country čekal. Řeč je pochopitelně o Carrie Underwood a Taylor Swift. První jmenovaná na sebe strhla pozornost v American Idol a doslova jej zbourala systémem start - cíl. Od začátku měla jasné směřování, kde nedala o svém stylu prakticky ani na chvíli pochybovat. Výsledek? Amerika získala novou megastar, která do této doby vydala tři poměrně ceněná alba, odnesla si pět cen Grammy a řadu dalších ocenění. Jen si představte, být to v naší SuperStar, pravděpodobně letí už v castingu nebo někde v semifinále - stejně jako se to v případě okrajových žánrů už několikrát stalo. Jeden případ za všechny? Naďa Válová.

Taylor Swift
© www.taylorswiftfanpage.info
Taylor Swift na to šla trošku jinak. Takříkajíc od lesa, přesněji řečeno od tehdy expandujícího MySpace.com. Napodobila svoji kámošku Colbie Caillat a hit "Tim McGraw" ji doslova vystřelil na čelo americké hudební scény. Její country-pop zkrátka trefil přímo do černého a ona měla v tu chvíli obrovskou výhodu. Zatímco většina jejích předchůdkyň koketujících s tímto spojením byla následně zavržená jednou i druhou skupinou, Taylor Swift na něm postavila svůj styl hned od začátku, a tudíž jí nikdo nemohl nic vyčítat. K tomu připojila neskutečně chytlavé melodie a texty, které odrážejí jen a pouze její dosavadní zážitky. Výsledek? Její eponymní debut se stal nejdéle působícím albem v americkém žebříčku poslední dekády a letos navíc vstoupila do historie i s druhou nahrávkou. "Fearless" jako vůbec první album vyhrálo v jednom roce ocenění American Music Award, Academy Of Country Music Award, Country Music Association Award a Grammy za Album roku. Takovýhle masivní úspěch a také styl zapříčinily, že se o ní, potažmo o country začala opět zajímat i Evropa.

Možná budete namítat, že tyhle dvě barbie jsou jen aktuálním výkřikem módy a že třeba i díky jejich mládí není jejich hudba ještě příliš seriózní. Jenže těch ocenění je už opravdu pěkná řádka, i těch velmi prestižních, a především ony přitom prošlapávají cestičku dalším a svým způsobem pomáhají bořit určité bariéry.

Lady Antebellum
© www.ladyantebellum.com
I ony totiž mohou za situaci, která nedávno nastala v americkém žebříčku, kdy "Need You Now" Lady Antebellum vystoupalo až na příčku nejvyšší, a to hned třikrát. Tahle smíšená trojice z Nashvillu na sebe upozornila již eponymním debutem z roku 2008, ale ten pravý průlom přišel právě až s "Need You Now", které se pere s Eminemovým "Recovery" o nejprodávanější album roku ve Státech. Věřte, že o téhle skupině ještě hodně uslyšíme a je velmi pravděpodobné, že zabodují i na příštích Grammy. Ještě úspěšnější než Lady Antebellum je ale jiné trio - Rascal Flatts. Jejich dosavadní skóre je neuvěřitelné - své poslední čtyři desky dostali na vrchol americké albové hitparády, a tím pochopitelně i té countryové. Přesto jsou Lady Antebellum v jedné věci napřed - jejich "Need You Now" velmi slušně zabodovalo i v Evropě - například ve Francii zní snad na každém rádiu a v Británii nakouklo dokonce do Top 10. Z tohoto pohledu prozatím Rascal Flatts zůstávají "jen" superúspěšnou "lokální" záležitostí.

Darius Rucker
© www.dariusrucker.com
Nicméně country jako styl má v Americe i jeden dosti podstatný problém. Když se kouknete na jakýkoli koncert, budete jen velmi obtížně hledat v publiku někoho jiného než bělochy. Pravděpodobně žádný jiný styl není tak segregovaný, ale i to už se pomalu (velmi pomalu) začíná měnit. Jak by řekl klasik, je tu první vlaštovka. Ne že by do této doby nezabodoval žádný černoch, nicméně ve chvíli, kdy frontman Hootie & The Blowfish Darius Rucker oznámil, že natáčí country album, vzbudilo to velký ohlas. Naštěstí se očekávání v něj vkládaná do velké míry vyplnila. "Learn To Live" mělo celkem slušný ohlas u kritiky a hlavně téměř po třiceti letech dobyl countryový žebříček Afroameričan. To všechno vede k tomu, že se o country začalo ještě více mluvit a znamená to, že se více mluví také o jeho alternativních odnožích, začíná se míchat s dalšími styly a více si ho volí interpreti jiných žánrů jako bokovku.

Calexico
© www.casadecalexico.com
Ke country si vedle Ruckera v poslední době odskočila například Jewel, Norah Jones si střihla desku s Little Willies a Michelle Branch spojila síly s Jessicou Harp v duu The Wreckers. To by nebylo až tak překvapující, písničkářky ke country nemají tak daleko, nicméně už dosti vzdálený je například hlavní kytarista Foo Fighters Chris Shiflett, který si ke country založil novou kapelu The Dead Peasants. Nedávno se v podobném vedlejšáku spojili i někteří členové R.E.M., Belle & Sebastian a Snow Patrol. Celá tato superskupina dostala název Tired Pony, a i když se nakonec do debutu zamíchala řada dalších stylů, původní countryový záměr je v něm jasně patrný. Co se týče alternativní odnože country, ta tu je samozřejmě delší dobu a dokazuje to například úspěch Wilco, Ryana Adamse či Lucindy Williams, nicméně nyní konečně více vystrčila růžky. A víc pozornosti skupinám, jako jsou Calexico, The Avett Brothers, Lambchop nebo Tift Merritt, rozhodně neuškodí.

Alison Krauss
© pastemagazine.com
Do této doby jsem nechal stranou bluegrass. On je to totiž velmi speciální podžánr country, který si žije tak nějak svým životem a už léta mu vévodí jediná žena - vynikající houslistka, skladatelka, producentka i zpěvačka Alison Krauss. Jejích šestadvacet cen Grammy z ní dělá v této oblasti nejúspěšnější ženu historie a třetího nejúspěšnějšího umělce. Přestože už spolupracovala s kde kým a její hudba ovlivnila řadu muzikantů, je o ní mimo Ameriku jen malá povědomost a nebýt nedávné spolupráce s Robertem Plantem na albu "Rising Sand", řada obyvatel starého kontinentu by o ní nevěděla vůbec.

Kam toto sáhodlouhé povídání vlastně směřuje? Jednak mělo dokázat, že Karel Veselý se opravdu nemýlil a country se pomalu, ale jistě stává trendy stylem. A to hlavně díky tomu, že se hudební scéna za poslední dobu vyčerpala neúměrnou záplavou r'n'b a hip hopu a hledá něco jiného. Jedním, avšak ne jediným východiskem je právě country, které se aktuálně otevírá dalším žánrům. Druhá a obzvláště smutná věc byla zmíněna už na začátku - české scéně v tomto neskutečně ujel vlak.

Když se nad tím zamyslíte, kdo ji vlastně dnes představuje? Napadnou vás folkaři? Ne! To je jiný sport. Ano, máme velmi slušné či dokonce špičkové bluegrassové muzikanty, ale jak jsem napsal: to je velmi speciální kategorie. Takže nám tu zbývají staříci a mrtví, při hluboké úctě k nim. Michal Tučný a Pavel Bobek a jejich vrstevníci tuhle káru nemohou táhnout donekonečna. Možná namítnete, že je to americká záležitost, ale nebylo Countryrádio ještě donedávna nejposlouchanější stanicí u nás? Kde tedy nastala chyba, že mám pocit, jako kdyby country u nás znamenalo skoro sprosté slovo, a proč tenhle styl, který začíná hýbat světem, v Česku neumí nikdo dělat dobře moderně? Určitě se na mě v názorech vysype spousta jmen kapel a interpretů a já je budu s radostí hltat, nicméně dokud se o těchto jménech nebudu moct bavit mezi přáteli či kolegy v práci, jako kdyby neexistovala. Snad se světový nástup tohoto stylu odrazí i u nás, protože není jiný styl, v kterém by bylo v Česku tak pusto a prázdno jako právě v country.

NÁZORY
 • Hrůza (Martin, 13.10.2010 09:29) Reagovat

  České country je to nejhorší country , který jsem kdy slyšel. Uhozený texty, ve většině případech přebraná hudba od zahraničních interpretů a natolik zprase** . Hlavně od Tučnýho, kterýho všichni u nás obdivujou, milujou a přitom jeho country buď bylo přebraný nebo to bylo uhozený, že by až člověk brečel.

  • Re: Hrůza (Jožan, 17.10.2010 15:10) Reagovat

   Daleko více přebraných zprasenin je v jiných žánrech než v té "české nejhorší country",jak píšeš.Nejsem žádným skalním příznivcem tohoto hudebního stylu,vyrostl jsem na bigbeatu a hard rocku ale nevím na čem ty,když dokážeš takhle kritizovat,Tys asi ještě nevyrostl vůbec,když jsi tak nesnášenlivý k jiným hudebím stylům a brečet bys měl sám nad sebou!!Jožan

 • meh (Cylon, 13.10.2010 21:31) Reagovat

  Country jako životní styl u nás neexistuje a nikdy neexistovalo, tak je snad naprosto očekávatelné a normální, že se u nás ani nevyskytuje country jako hudební styl. Nemůžete očekávat, že se tady jen tak uměle vytvoří country cítění, protože to je zrovna trendy.

 • děkuji (Martin, 14.10.2010 08:41) Reagovat

  Chtěl bych vám moc poděkovat za tento článek... Osobně jsem nečekal, že se něco tak obsáhlého objeví na stránkách Musicserveru. Musím doslova souhlasit s jeho obsahem a s trochou lítosti se nad tím už jen pousmát. Na americké country 90. let jsem vyrostl a stala se mým stěžejním žánrem, který miluji (aniž bych se bránil všem ostatním žánrům) a tak mezi mé přátele občas vypustím nějakou tu vlaštovku, přesto také pozoruji, že na country koukají s trochou despektu... Znám všechna jména, která jste uvedli v tomto článku a od drtivé většiny z nich mám jejich kompletní discografie a tak jsem vždy nechápal, proč tato hudba nemá v ČR žádný prostor! Lidi je neznají, občas něco zaslechnou v popovém remixu a to nemluvím o tom, že se jejich alba neshánějí zrovna levně :(
  Osobně si myslím, že lidí, kteří by byli schopni, dělat současnou a pro mladé publikum přitažlivější country je tu dost, ale problém je v tom (jak bylo zmíněno), že nedostanou prostor a pomažou domů už v prvním kole.... Řekněte někomu, že chcete dělat country. Všichni si vás představí ve flanelové košili, se Stetsonem na hlavě jak za každou větou pronášíte Yeeehaw a budete zpívat o řidičích kamionů a bitkách v saloonu... blbost. Kdyby většina médií věnovala country alepoň občas trochu pozornosti, lidi by neměli tolik předsudků a zkreslenou představu o tom, co tato hudba obnáší...
  Úspěch Dixie Chicks byl tak fenomenální a přesto je nikde neslyším a články o nich jsou neskutečné slátaniny...
  Mrzí mě to, protože já, coby skalní fanoušek této hudby už skoro 20 let, žiju v zemi, která tento žánr ignoruje více než dost... A všechny vždy udivovalo, že 12leté dítě zná Johnnyho Cashe, Willieho Nelsona a nebo Shaniu Twain v době, kdy ji tu nikdo neznal... A není to až tak o potřebě životního amerického stylu... Je to tím, že český posluchač je snadno potěšitelný i tím, co se kvalitou řadí k braku a tak se často stává, že "sežerou vše, co jim hodíte" a nad přemýšlením o vybudování si svého hudebního výběru, neztrácí čas...

 • to nefunguje (olga, 15.10.2010 20:14) Reagovat

  autor bohužel zapomněl na zásadní kapelu Druhá tráva

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Korn, Sportovní hala Fortuna, Praha, 27.5.2022
Naživo: Korn v Praze předvedli předpisovou show Američtí zakladatelé nu-metalu Korn v Praze předvedli show, která sice ničím extra nepřekvapila, ale vyznačovala se maximální profesionalitou a skvělým setlistem, ve kterém nechyběla žádná zásadní pecka z jejich dlouhé kariéry.... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 17:15 v sekci Naživo
0
David Elis - Startuju novou etapu
Rozhovory: David Elis - Startuju novou etapu David Elis je relativně nové jméno na scéně - posluchači ho můžou znát jako exfrontmana turnovských Snap Call. Jako sólista kombinuje akustickou kytaru se stomp boxem a s looperem. "Jako kdyby se John Lee Hooker zatoulal před smyčkostroj... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 11:15 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Dream Theater, Sportovní hala Fortuna, Praha, 26.5.2022
Naživo: Dream Theater zahráli v Holešovicích na svou jemnější a melodičtější notu Program večera ve sportovní hale Fortuna, bývalé Tipsport areně, sliboval hodně. Vždyť na jednom pódiu měli vystoupit veličiny progresivního metalu Dream Theater a jako speciální host Devin Townsend. I proto byla očekávání... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 20:45 v sekci Naživo
0
Scorpions, O2 arena, Praha, 26.5.2022
Naživo: Scorpions v O2 areně vyzývali k míru rock'n'rollem Němečtí veteráni Scorpions sice před lety ohlásili svůj definitivní konec, své slovo ale naštěstí pro fanoušky nedodrželi. Letos vydali novou desku "Rock Believer", se kterou vyrazili na velkolepé turné. Jednou ze zastávek byla i... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 09:56 v sekci Naživo
0
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode Ve věku 60 let zemřel ve čtvrtek 26. května Andy Fletcher, zakládající člen skupiny Depeche Mode. Smutnou zprávu oznámila kapela na sociálních sítích. Zdroj z hudebníkova okolí prozradil serveru Pitchfork, že Fletcher zemřel... čtěte zde
Vydáno: 26.05.2022 23:14 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Ed Sheeran a Taylor Swift se v "The Joker And The Queen" utápějí v nudě (12.02.2022 13:28)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (10-1) (01.02.2022 14:00)
- "Taylor Swift je skvělá autorka." Dolly Parton se po kritice Damona Albarna postavila za kolegyni (30.01.2022 08:41)
- Audio: Remix singlu "Message In A Bottle" skvěle posouvá Taylor Swift do taneční polohy (27.01.2022 10:35)
- "Taylor Swift si nepíše vlastní songy," ulítlo Albarnovi. Zpěvačka se ostře ohradila (26.01.2022 07:59)
- Díky Adele a Taylor Swift v USA meziročně vzrostl prodej CD. Poprvé od roku 2004 (09.01.2022 17:18)
- Taylor Swift znovu natáčí svá alba a hudební průmysl se třese. Universal mění umělcům smlouvy (22.12.2021 12:43)
- Nové desky 46/2021 - od Adele přes Roberta Planta s Alisson Krauss po Stinga (24.11.2021 19:30)
- Video: Taylor Swift nahrála desetiminutovou verzi "All Too Well" jen s klavírem (18.11.2021 18:46)
- Nové desky 45/2021 - od Taylor Swift přes Roda Stewarta po Mirai (17.11.2021 19:00)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
St 08.06.
Mac DeMarco (CAN) (Žluté lázně, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Madonna BTS Adele Slash Michal Prokop Ed Sheeran Queen Dua Lipa The Beatles Vojtaano Viktor Sheen Abba Pink Floyd Avril Lavigne Mirai Jack White Billie Eilish The Weeknd Rammstein
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu