Peter Fox - Live Aus Berlin

Na planetě opic

Vydáno: 08.04.2010 05:00 v sekci Recenze - Katka Šebestová | foto: facebook interpreta

Peter Fox je to nejlepší, co současná německá scéna nabízí. Teda byl, protože se po jednom albu rozhodl ukončit sólovou kariéru a dále se věnovat jen domovské formaci Seeed. Poslední věc, která mu po desce a turné chyběla, bylo DVD. A je tu. "Live Aus Berlin". A i to se povedlo na jedničku s hvězdičkou.

10/10

Peter Fox - Live Aus Berlin

Vydáno: 4.12.2009
Celkový čas: asi 131 minut

Skladby: Prolog, Die Affen Steigen, Auf Den Thron, Lok Auf 2 Beinen, Der Letzte Tag, Stadtaffe, Haus Am See, Kopf Verloren, Das Zweite Gesicht, Tourlife, Schwinger, Ich Steine, Du Steine, Fieber, Schüttel Deinen Speck Teil 1, Cold Steel In The House, Schüttel Deinen Speck Teil 2, Grosshirn Remix, Schwarz Zu Blau, Berlin-Drumline, She Moved In, Come Marry Me, Aufstehn, Alles Neu, Dickes Ende, Epilog

Vydavatel: Warner Music

Jste z těch, kteří si nepotrpí během koncertů na familiérní gesta, kecy o nejúžasnějším publiku a nejlepším koncertě a výborné atmosféře? Máte rádi, když to odsejpá, vidíte, že se protagonista baví, takže se automaticky bavíte s ním? Tak to jste na správné adrese. Peter Fox tohle ve svém koncertním arzenálu skrývá. Nečekejte show s polonahými tanečnicemi vystrkujícími svoje zadky a vymakaná mužská těla vrtící se kolem nich. Tady se na hiphopová klišé nehraje. Fox dá totiž raději přednost plnoštíhlejším backvolistkám a stejně méďánkovitým bubeníkům, kteří dohromady tvoří show bláznivou jako kráva Milka.

Než ale celý koncertní cirkus v berlínském svatostánku Wuhlheide vypukl, bylo třeba vstát, převlíknout si spodky, nasnídat se a přetavit noční ústní odér za pomoci zubního kartáčku ve snesitelný. I tohle je zaznamenáno na dvouhodinovém snímku nazvaném prostě "Live Aus Berlin". A překvapení - i tohle pobaví. Pohled na ránem zmuchlaného Foxe, kuchtícího hemenex z něho dělá obyčejného chlápka, který vyrostl v Kreuzbergu, dal dohromady jednu z nejúspěšnějších dancehallových kapel Seeed a pak si jen tak pro radost nahrál sólovku, ze které se všichni mohli zvencnout. On je těžce nad věcí a až v neuvěřitelně krátkém snímku zjistíte, že chlap, který prodal skoro dva miliony desek, žije ve 2+1 a za nic na světě by to neměnil, protože všude dobře, v Kreuzbergu nejlíp.

Samotný koncert je takový, jak jsem naznačila v úvodu, žádná přetvářka, tady jde o hudbu a zábavu. Fox, pětičlenný hudební ansámbl, dvě vokalistky, známé německé zpěvačky Miss Platnum a Vanessa Mason a čtyři černošští bubeníci ze Severní Karolíny. Celé to začíná v duchu Foxovy desky "Stadtaffe" (Městská opice) nově složenou písní speciálně pro rok dopředu vyprodané sedmnáctitisícové Wuhlheide "Die Affen steigen auf den Thron" (Opice stoupají na trůn). Má to svou symboliku, Fox hraje svůj největší koncert. Svůj poslední koncert. Z nepochopitelného důvodu se rozhodl vydat jednu desku a odejít na vrcholu, jako král.

Nikdo ale na loučení se sólovou kariérou v té chvíli nemyslel. Lidi se šli bavit a dostali, co chtěli. Peter Fox a jeho bubeníci Cold Steel, které mimochodem našel díky videoportálu YouTube, servírují všechny jeho hity podpořené filmovým orchestrem Babelsberg. Foxova sólovka obsahuje jen dvanáct fláků, na to aby zabavil obecenstvo delší dobu, musel Peter sáhnout i po největších šlágrech jeho rodných Seeed, což nikomu ze zúčastněných nevadilo, protože jejich hity jsou v Německu tak zlidovělé jako u nás třeba písničky od Chinaski.

Všichni na pódiu jsou sladěni do fosforově zelené. Hudebníci mužského pohlaví mají na sobě buď masky opic, nebo šílené paruky, ve kterých vypadají jako obyvatelé Bohnic. Když v polovině koncertu nastolí kapela pomalejší tempo, celé Wuhlheide potemní a všechna ta zelená a paruky najdou svoje opodstatnění. I bez hlavních světel mohli fanoušci své idoly vidět v roli vrchních světlušek.

Celý koncert zakončil Fox svými největšími záseky, duetem s Miss Platnum "Come Marry Me" a především "Alles Neu", songem, u kterého tvoří základ Šostakovičova "Leningradská symfonie". Song, který všudypřítomnou adoraci Petera Foxe po celém Německu spustil. V bonusech jsou pak tři mini dokumenty o Cold Steel a samozřejmě o Foxovi plus všechny dosavadní Foxovy videoklipy aus Berlin a jeden i od Miss Platnum, který loni zpěvák režíroval. Zkrátka na nic podstatného se nezapomnělo a nespokojen může být jen blázen.

Peter Fox je prostě úkaz. Dokázal, že hip hop jde dělat trochu jinak. Těžko odhadovat, jestli by s tím uspěl i za oceánem. V Evropě to zafungovalo skvěle. Jeho show z Berlína by byla možná pro některé labužníky megalomanských scén a hromady tanečnic nudná. Ale to Fox kompenzuje svým darem strhnout na svou stranu libovolný počet duší. Škoda ho, snad si za dalších deset let zase bude chtít vyhodit z kopýtka, vydá další geniální sólovku a vyjede na neméně geniální turné.

  • PF & S (Lukáš, 08.04.2010 18:58) Reagovat

    Peter Fox je to nejlepší, co současná německá scéna nabízí. Souhlasím! Peter Fox a Seeed jsou mí oblibenci :) Už se těším na album!

    • Re: PF & S (Lukáš Benda, 08.04.2010 20:40) Reagovat

      Výborně sepsaná recenze Katjo, ale nadšení kolem Foxova návratu k Seeed bych krotil, jde o domněnky, založené na jediném zdroji... nikde není psáno, že se comeback k jeho mateřské kapele opravdu uskuteční (i když se to v současnosti jeví jako další logickej krok).

      • Re: PF & S (Katka Guziurová, 08.04.2010 20:44) Reagovat

        Pravdou je, že návrat Seeed nemám přímo z "okolí" Foxe, ale před pár týdny potvrdil Dellé na GoTv v pořadu Hosted By, že letos lezou Seeed do studia a točí, tak snad i do konce roku něco vyjde. Doufám.

        • Re: PF & S (Lukáš Benda, 08.04.2010 22:07) Reagovat

          No vidíš, druhej zdroj, tím pádem potvrzená tutovka. Já vycházel především ze švýcarskýho Sonntagu, ale když jsem se teď pídil po dalších informacích, zjistil jsem, že Downbeat Records, resp. Warner Music dementovaly jakýkoliv zprávy, týkající se transformace Petera Foxe do Enuffa. Nevím, jsem z toho liška, počkejme si a uvidíme a zatím se dívejme na tohle famózní DVD. Stanovisko Warnerů, proč vyšlo i na tuzemským trhu znáš? Celkem by mě to zajímalo.

          • Re: PF & S (Katka Guziurová, 11.04.2010 11:33) Reagovat

            Tak podle mě teď budou tak do června stejně vegetit a vrhnou se na to až v druhé polovině. Můj skromný tip je, že noví Seeed vyjdou buď okolo vánoc nebo příští červen, protože v těchto termínech, zatím vždycky vydávali. Jinak co se týče Warnerů jsem v šoku, že se tady Fox prodává a to i Stadtaffe, i když tady se začala prodávat se skoro ročním odstupem. Škoda jen, že náš éter nepodporuje inteligentní hudbu, minimálně Alles Neu by byl hit.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta
Rozhovory: Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta Zpěvák a skladatel Michal Hrůza si pro své fanoušky po pěti letech připravil nové album. Autentická deska plná příběhů a bezprostředních emocí dostala jméno "Kouzlo samoty". V jedenácti písních můžeme slyšet hudebníkův... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti Po skončení kalendářního roku 2025 přichází čas bilancování. V pestré nabídce různých odborných hudebních anket nebude chybět ani ta nejznámější - Ceny Anděl. Okřídlené sošky doletí ke svým majitelům už 11.... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 16:00 v sekci Novinky
Tom Smith - There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light 9/10
Recenze: Tom Smith chce na "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light" slyšet, jak s ním rozmlouváte Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Tři sestry - Pub Art 7/10
Recenze: Tři sestry povznesli svůj hospodský um na "Pub Art" Po čtyřiceti letech fungování může málokdo zcela bez výčitek pojmenovat své album "Pub Art". Jenže skupina Tři sestry se svou nezaměnitelnou poetikou piva, cigár a lascivního humoru skutečně povznesla hospodský punk na umění.... čtěte zde
Vydáno: 04.01.2026 08:00 v sekci Recenze
PJ Harvey pracuje na nové desce a doporučuje playlist písní, které ji loni nejvíc bavily
PJ Harvey pracuje na nové desce a doporučuje playlist písní, které ji loni nejvíc bavily PJ Harvey v krátkém silvestrovském pozdravu pro své fanoušky zavzpomínala na dvouletou šňůru k albu "I Inside The Old Year Dying" (o pražském koncertu jsme psali zde). Zároveň oznámila, že od března, kdy turné skončilo, píše... čtěte zde
Vydáno: 03.01.2026 08:00 v sekci Novinky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Třicet nejžhavějších jmen letošního léta (18.07.2013 13:00)
- Sziget festival odhaluje další vystupující, hlavně pro kryté scény (02.02.2013 20:58)
- FM4 Frequency Festival se bude konat již za měsíc (21.07.2011 13:23)
- Publicistika: Historie (českého) reggae (13.05.2011 05:00)
- Publicistika: Sto nejlepších desek dekády podle musicserveru (10 - 6) (05.03.2010 05:00)
- Nové desky pro 48. týden (29.11.2009 05:00)
- Video: Živě: Peter Fox (19.11.2009 09:11)
- Video: Miss Platnum - She Moved In! (22.10.2009 08:57)
- O evropské ceny MTV budou bojovat Mando Diao, Peter Fox i Ewa Farna (08.09.2009 07:40)
- Fotogalerie: Frequency 2009 v obrazech (27.08.2009 08:52)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Beyoncé Lady Gaga Madonna Ewa Farna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe