Trochu cynik, trochu macho

Vydáno: 03.11.2009 05:00 v sekci Recenze - Miroslav Böhm | foto: facebook interpreta

Malcolm Middleton, jedna ze dvou hlavních tváří skotské, dnes již neexistující skupiny Arab Strap, se letos ještě před prázdninami připomněl svou pátou sólovou deskou "Waxing Gibbous". V listopadu ji přijede představit do Prahy naživo a máme se na co těšit.

8/10

Malcolm Middleton - Waxing Gibbous

Vydáno: 1.6.2009
Celkový čas: 1:01:10
Žánr: indie rock

Skladby: Red Travellin' Socks, Kiss At The Station, Carry Me, Zero, Stop Doing Be Good, Don't Want to Sleep Tonight, Shadows, Ballad Of Fuck All, Box & Knife, Made Up Your Mind, Subset Of The World, Love On The Run

Vydavatel: Full Time Hobby

Prolog: Jde úplně sám. Vypuštěný a opuštěný, daleko od domova. A ještě o dvoje dveře dál od ní. Od jejích rtů. V hlavě si probírá svou minulost. Stejně smutnou, jako jeho poslední cesta. Naštěstí má svou kytaru a dokáže se z toho vypsat. Není ale typický lúzr na šest strun, co to bluntuje na city. Je nad věcí. Trochu cynik, trochu macho. Oboje dost na to, aby bral život tak, jak osud dává.

Možná je trochu nefér, když máte za sebou působení v Arab Strap, v jedné z nejdůležitějších formací skotské scény devadesátých let, že vás hudební kritika definuje pomocí jedné písničky. Ale oni i Glasvegas způsobili celkem povyk, když na své vánoční épéčko dali písničku "Fuck You, It's Over", takže je jasné, že Middletonův předloňský x-mas song "We're All Goin' To Die" je vděčné téma. Halelujá.

Ale Malcolm Middleton není jen cynikem. Úvodní skladba "Red Travellin' Socks" je plná naděje, snů a vyřčených přání. Napasovaná na chytlavou, až odrhovací melodii, která přímo vybízí k folkovému pocitu, že i vítr lze lapit, když opravdu chcete. V rámci jeho diskografie jde v podstatě o velkolepý opus.

A podobným syndromem jako by trpěly i ostatní skladby. A to i ve chvílích, kdy sklouzává ke svému expresivnějšímu baladickému vypravěčství, v němž je stejně tajuplný jako Morrissey ve své sexuální orientaci. Temnotu totiž vždy protáhne alespoň jedním paprskem světla, beznaděj alespoň jedním splněným přáním.

"Waxing Gibbous" je kolekce vybroušených indiepopových písniček, podávaná nezvykle atraktivním písničkářským dialektem. Každá skladba je dotažená až do posledního detailu, ale nikoli k dokonalosti, ale k Middletonově představě. Nemusíte se s ním shodovat, ale v jeho melodiích je dost charismatu na to, abyste ho respektovali. Pátá sólovka Malcolma Middletona osloví každého a jde jen o to, jak moc zrovna vás.

PS: Malcolm Middleton zahraje 6. listopadu v rámci čtvrtého ročníku Normálního festivalu v pražském kinu Aero.


Malcolm Middleton - Zero


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce
Rozhovory: Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce Písničkář Pavel Čadek patří do podobné krevní skupiny jako kolegové Pokáč či Michal Horák. Zkraje října vydal povedené čtvrté album "Cellem vpřed!", kterým se náladou odklonil od předchozího melancholického "Stepního vlka".... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Tame Impala - Deadbeat 7/10
Recenze: Tame Impala se na "Deadbeat" v pravidelném tepotu taneční elektroniky poněkud vytrácejí Kevin Parker se znovu pouští za hranice toho, co si pod zvukem Tame Impala běžně představujeme. Projekt, kdysi ukotvený v neo-psychedelii, postupně nasákl r'n'b, popem i elektronikou, aniž by přišel o svou barevnost a typické kouřmo.... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 50. týden 2025
David Guetta, Teddy Swims a Tones And I si společně podmanili český éter Týden před Vánocemi zatím českým žebříčkům kralují jiné hity než ty sváteční. Do čela rádiového přehledu se dostali David Guetta, Teddy Swims a Tones And I zásluhou "Gone Gone Gone", na prvním místě pořadí digitálních... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 09:00 v sekci Novinky | České hitparády
Vánoce v O2 areně, O2 arena, Praha, 16.12.2025
Naživo: Ani slavná jména nenalákala. "Vánoce v O2 areně" přitáhly jen srdcaře Týden před Vánocemi se známé tváře popu spojily se symfonickým orchestrem a Kühnovým smíšeným sborem v pražské O2 areně. Účinkovali Tomáš Klus, Michal Horák, Jiří Korn, Václav Neckář, Martina Pártlová, Eva Burešová a... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 20:00 v sekci Naživo
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure Konec roku se blíží, a tak nejspíš dorazila i poslední várka zajímavých nahrávek. Minulý pátek ještě stihl vyjít třeba živák The Cure, novinka od noiserockových Health, sběratelská limitka Andyho Bella z Erasure, soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 17:30 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Morrisey vykrádá sám sebe: jeho nový singl "Rebels Without Applause" zní jako staří The Smiths (30.11.2022 12:38)
- Morrissey je velmi nespokojený se svou simpsonovskou verzí (20.04.2021 10:21)
- Nové desky 9/2021 - od Kings Of Leon přes Zaru Larsson po A Day To Remember (10.03.2021 08:25)
- Nové desky 11/2020 - od The Weeknda přes Adama Lamberta po Heaven Shall Burn (23.03.2020 08:15)
- Morrissey vydá v březnu novou studiovku (15.01.2020 10:13)
- Nové desky 22/2019 - od Stinga přes Morrisseyho po J.A.R. (29.05.2019 06:28)
- Nové desky 46/2017 - od Tima McGrawa s Faith Hill přes Františka Segrada po Siu (21.11.2017 06:20)
- Morrissey vydá svůj první román (25.08.2015 13:56)
- "Buďte hodní na zvířátka, nebo vás zabiju," vzkazuje Morrissey na tričkách (27.09.2014 09:46)
- Ed Sheeran v Británii stále válí, v singlech vedou nováčci Rixton (21.07.2014 17:04)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe